רוצים לבצע שינויים במכשירכם אך פוחדים לבצע התקנה של רום מותאם אישית? או שאתם אולי חוששים מביטול האחריות ע"י המפעילה או המשווק? הפתרון: ספריית Xposed המאפשרת ביצוע שינויים בצורה פשוטה ונוחה בכל מכשיר עם הרשאת רוט (Root). מדריך.

מה זה בכלל Xposed?
Xposed זו סביבה (Framework) המאפשרת לבצע שינויים רבים בממשק מערכת ההפעלה מבוססת האנדרואיד, ללא צורך בהתקנת רומים או שינוי אפליקציות המערכת. Xposed מתווספת אל התהליך הראשי של המערכת ( /system/bin/app_process), ומאפשרת לה לבצע שינויים ללא צורך בשינוי פיסי של קובץ האפליקציה וכוללת מאות תוספים (מודולים) המרחיבים את יכולתה לבצע שינויים והתאמות שונות. ספרייה זו עובדת גם על רומים שבהם אפליקציות אשר זיכרון המטמון הוא חלק מהם (Deodexing) וגם על רומים מקוריים של החברות בהם יש שימוש בזיכרון מטמון נפרד (אפליקציות במצב Odexed).

ניתן להתקין שני מודולים שנוגעים באותה אפליקציה. לדוגמא מודול שמשנה את מספר השורות במסך הבית ומודול אחר שמשנה את הגודל, ששניהם נוגעים באפליקציית הלאנצ'ר, אך כמובן לשים לב שהמודולים לא מבצעים פעולה בלתי אפשרית ברום שלכם, לדוגמא הוספת Quick Toggles ברום שאינו ונילה. מעלה נוספת בספריית Xposed היא שהיא מבוססת על קוד פתוח, כך שמפתחים המעוניינים בכך, יכולים לנצל את הספרייה ולהתאימה בקלות לצרכים נוספים.

לפני שנתחיל: שימו לבד שמדובר במדריך טכני ומומלץ רק למתקדמים, ובאחריותכם המלאה ויש לזכור כי כדי להריץ את Xposed יש צורך גם בהרשאות רוט.

מושגים בסיסיים:

Odexed – אפליקציה אשר זיכרון המטמון שלה מופרד ממנה וקיים בקובץ נפרד לדוגמא האפליקציה SystemUI.apk יהיה לה קובץ SystemUI.odex, מצב זה מאפשר עלייה מהירה יותר של האפליקציה מכיוון שאין צורך ליצור את התוכן של זיכרון המטמון אל הRAM-.

Deodexed – אפליקציה אשר זיכרון המטמון שלה הינו חלק ממנה.

RAM – זיכרון גישה אקראי , הינו רכיב חומרה בו המעבד מציב נתונים לצורך ביצוע הפעולות הנדרשות ע"י האפליקציה.

ROM – גרסת המערכת של המכשיר, לדוגמא CyanogenMod, רום מכיל את כלל האפליקציות והקבצים הנדרשים לתפעול מלא של המכשיר.

לאנצ'ר (Launcher) – מסך הבית של מכשיר האנדרואיד.

Quick Toggels – מקשים מהירים שזמינים במרכז ההתראות של מכשיר אנדרואיד ומאפשרים כיבוי והפעלה מהירה של אפשרויות במכשיר כמו Wi-Fi

רום ונילה – הינו רום אשר מבוסס על AOSP(Android Open Source Project) והמבנה שלו פשוט, אך ניתן להתאמה מרובה, רום זה מופץ ע"י גוגל.

מודול (Module) – הינו אפליקציה הכוללת/אינה כוללת ממשק שמבצעת שימוש בספרייה ומשנה אפשרויות באפליקציות אחרות.

הרשאות רוט (Root Access)  – אפשרות זו נותנת למשתמש לבצע את כלל הפעולות על המכשיר כמו לתת לאפליקציה לגשת לנתוני אפליקציה אחרת, לסגור אפליקציות ולהסיר אפליקציות מערכת ועוד. מה זה רוט ואיך משתמשים בזה? לכתבה המלאה.

BootLoop  –  מצב שבו המכשיר מציג את אנימציית הפעלת המכשיר אבל מערכת ההפעלה לא עולה.

Recovery – מצב שבו ניתן לבצע פעולות כמו פירמוט מחיצות במכשיר או התקנת רומים וביצוע עדכונים למערכת.

איך מתקינים:

 1. נכנסים דרך המכשיר אל הכתובת http://dl.xposed.info/latest.apk או להוריד את את הקובץ למחשב ולהעביר בצורה ידנית למכשיר.
 2. מפעילים את קובץ ההתקנה שהורדנו במכשיר. בסיום ההתקנה נכנס אל האפליקציה.
 3. נכנס אל האפשרות Framework (סביבה) ונלחץ על האפשרות Install/Update (התקנה/עדכון) נאשר את בקשת ההרשאות רוט ולאחר מכן על מכן על Soft reboot (הפעלה מחדש מהירה).
 4. כרגע אנחנו מוכנים להתקנת מודולים J.

Xposed 1

התקנת מודולים:

 1. נכון להיום קיימים כ-177 מודולים המשתמשים בספרייה הנ"ל.
 2. ניכנס שוב אל אפליקצית הניהול של הספרייה התקנת Xposed (Xposed Installer) ונבחר באפשרות Download (הורדה). בעמוד זה נוכל לאתר את כלל המודולים הזמינים ולראות עדכונים עבור הספרייה או עבור מודולים שמותקנים במכשיר. בתמונה ניתן לראות שמותקן אצלנו המודול YouTube AdAway.
 3. נאתר את המודול הרצוי לנו לדוגמא GravityBox נלחץ על סמן הזכוכית מגדלת בחלק העליון ונרשום GravityBox נבחר בגרסה שמתאימה למכשיר שלנו, תלוי בגרסת המכשיר שלכם.
 4. אם יש לכם גרסה 4.3 ומטה תבחרו בגרסת JB ואם אתם בגרסה 4.4 ומעלה תבחרו בגרסת KK.
 5. בחלקו העליון של עמוד ההורדה ניתן לראות פירוט על המודול, קישור לעמוד תמיכה, קישור לעמוד באתר הספרייה, קישור לקוד מקור באם המודול הינו קוד פתוח. בחלקו התחתון של העמוד ניתן לראות גרסאות שחרור זמינות של המודול שתחת כל גרסה מופיעים השינויים והאפשרות להורדה. אנו נוריד את הגרסה העדכנית ביותר (בדוגמה 2.9.2) בסיום ההורדה, יפתח המתקין הרגיל של אנדרואיד נלחץ על התקן ולאחר מכן על סיים.
 6. נחזור אל המסך הראשי של אפליקציית הניהול של הספרייה, ונעבור אל האפשרות Moduls (מודולים).Xposed 1
 7. נסמן בV את המודול שהורדנו.Xposed 4
 8. נעבור אל האפשרות Framework (סביבה) ונבחר באפשרות Soft Reboot (הפעלה מחדש מהירה).
 9. סיימנו, לאחר שהמכשיר הופעל מחדש המודול פעיל ויעשה את המוטל עליו.
 10. באם זהו מודול הכולל הגדרות נוספות, לאחר ההפעלה מחדש מומלץ להיכנס אל האפליקציה שנוספה ע"י המודול ולהגדיר אותו.
 11. כיצד למצוא מודולים נוספים? גשו לאתר המרכז את כל המודולים http://repo.xposed.info/module-overview

 

עדכון הספרייה/מודול

 1. בהגדרות של אפליקציית הניהול של הספרייה ניתן למצוא את האפשרות לבדיקה עבור עדכונים אוטומטית, באם החבילת גלישה שלכם מוגבלת מומלץ לכבות אפשרות זו ולבדוק לקיום עדכונים ידנית ע"י כניסה אל האפשרות Download (הורדות) ולחיצה על סמן הסנכרון בשורה העליונה.
 2. כאשר זמין עדכון תופיע שורה תחת האפשרות Download (הורדות) שמודיעה על זמינות עדכון, נכנס אל המודול/ספרייה ונבחר בגרסה העדכנית יותר , נלחץ על Download (הורדה), ונבצע עדכון באמצעות המתקין של אנדרואיד.

פתרון בעיות:

במקרה והורדתם מודול שאינו תואם למכשיר שלכם או לאחר ההתקנה של הספרייה מכשירכם תקוע במצב BootLoop בצעו את הפעולות הבאות:

 1. הפעילו את מכשירכם במצב Recovery.
 2. בחרו באפשרות Install Zip From SDCARD (משתנה לפי סוג ה-Recovery).CloclWorkMod Recovery
 3. נבחר בקובץ Xposed-Disabler-Recovery.zip ונריץ אותו.
 4. לאחר מכן נבחר באפשרות Reboot System Now
 5. לאחר מכן המערכת הפעלה אמורה לעלות כרגיל.

ההבדל בין הספרייה ורום מותאם אישית

הספרייה מבצעת שינוי דינמי באפליקציות שאינן בהכרח אפליקציות מערכת לעומת רום מותאם שמבצע שינויים קבועים באפליקציות מערכת או שינויים כלליים באפליקציות משתמש. בנוסף הספרייה ניתנת להסרה או רק מודול ספציפי שמהווה בעיה לעומת רום מותאם אישית שכולל את היתרונות והחסרונות שלו בו זמנית.

נדגיש כי מדריך זה מיועד למשתמשים מבינים בלבד, וישנה סכנה כי המכשיר יפסיק לתפקד וידרוש התקנה מחדש, לכן תהליך זה מיועד רק למי שיודע מה הוא עושה. בהצלחה.

בחלק השני של הכתבה: תוספים מומלצים (בקרוב).

נכתב על ידי: אלי יעבץ

 • שמואל ביטון

  לא עובד לי אומר לי שזה לא תורם למעבד שלי משהו כזה (התקנתי רום טאצוויז מקורי של סמסונג)

 • הרון

  צריך עזרה !!
  אחרי שהתקנתי וניכנסתי ל ( סביבה ) וכשאני מנסה להתקין (install/update) רושם לי (failed to get root access
  make sure your device is rooted properly and have not blocked she'll commands) מה צריך לעשות ??
  למרות שהגדרות אבטחה מבוטלות לא נותן,
  יש לי נוט 2 שקניתי ב eline ואני בסלקום,
  מבקש עזרתכם !!!!!

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   זה אומר שאין לך רוט…

 • אוראל אמסלם

  רציתי להגיד תודה על מה שכתבתם בפתרון בעיות.היום הגעתי לbootloop המכשיר היה עח אנימציית ההפעלה במשך יום שלם,בלי קשר לxposed אלא קרנל שלא התאים אבל עדיין בעיה!ניזכרתי במה שכתבתם פה במזל היה לי את xposed disabler recovery עשיתי פלאש והמכשיר חזר בלי למחוק כלום!תודה רבה!.

 • T.Y

  איזה צירוף מקרים! בדיוק שלשום חשבתי לבקש מכם לעשות כתבה על מודולים כי נחשפתי לעולם הנפלא הזה לפני כמה ימים.. , כתבת הבסיס כבר לא רלוונטית בשבילי כי כבר הבנתי איך משתמשים בxposed אבל כתבה על מודולים מומלצים תהיה מעולה:) תודה רבה! בלי כל קשר האתר מעולה, מעניין, ותמיד כיף להיכנס!

 • אוראל אמסלם

  איזה סיסמאות?מה שתיקה

 • אוראל אמסלם

  אה אפשר אתה אומר.טוב תודה רבה אסף מקבל היום בע"זה את הנקסוס 4 עם ‏cm11 nexus 5 experience‏ נוסיף לו גם ‏xposed‏.דרך אגב ממליץ על הרום הזה לכל נקסוס 4 רום אדיר!

 • אוראל אמסלם

  'משתמש לא מזוהה'-תיכנס לקישור שנתנו לך למעלה יש את כל המודולים והורדות יש המון דברים נורא נחמדים…תמונה למסך נעילה ווידג'טים מוגדלים כברירת מחדל ועוד ועוד…

 • אוראל אמסלם

  אפשר גם להתקין xposed ומודולים לא רק ברום סטוק אלא גם עם רום מקוסטם?מישהו יודע?את האמת לי היה pa ואחר כך סטוק עם xposed ועוד לא הכרתי אז את כל המודולים המעניינים ולדעתי זה בערך אותו דבר ההבדל היחיד הוא שבסטוק מקבלים עדכוני תוכנה(נקסוס כן….)ועם רום מקוסטם לא…האפשרויות ששתיהם מציעים ממש דומות.מישהו יכול לעזור לי להחליט מה עדיף?

  • כן בהחלט! כשעבדתי עם AOKP התקנתי עליו כל מיני מודולים וגם על רומים אחרים זה פועל, אבל בתכלס הגעתי למסקנה שעדיף להישאר על סטוק ולעצב ולקסטם עם Xposed כי בצורה הזו עדיין אפשר לקבל עדכוני גרסה מהאוויר (OTA) וגם אם עוברים מכשיר אפשר להשתמש ב- Titanium Backup לצורך גיבוי כל הקסטומיזציה.

 • מודולים מומלצים

  אולי תעשו כתבה על מודולים מומלצים?
  או שמישהו פה ימליץ על כמה טובים….

  אני למשל משתמש ב:
  advance power menu
  android phone vibrator
  chrome new tab
  greenify
  sense 5 toolbox למכשירי htc
  tinted status bar
  xuimod

  • בקרוב תעלה כתבת המשך

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש מודולים מומלצים?

  תודה

 • פיזיקאי משועמם

  כתבה מעניינת…אני תמיד חשבתי שיש רק את ה wanam xposed וזהו לא היתי מודע שיש עוד כל מיני מודולים.

 • שלומי

  איך אחריות קשורה לסיפור?
  התקנת Xposed היא רק אם יש לך רוט ועשיית רוט מבטלת את האחריות… ולא החלפת רום

 • איך שדברים מתגלגלים… לפני מספר ימים דיברנו על העניין בקבוצת הפייסבוק שלנו "הפורום הסלולרי לחברים נחמדים בלבד" והנה העניין התפתח והפך לעניין מעשי. יפה אלי, עדיין לא קראתי את הכתבה אבל ראיתי את שמך והבנתי על מה מדובר. עכשיו לגבי חלק מהמגיבים פה, אז לא, CM Installer ממש לא קשור לעניין ורמת הקסטומיזציה ברומים של CM מעולם לא הייתה מספקת. לגבי סידיה אז בהחלט שזה דומה לסידיה וזה דווקא דבר טוב, תאמינו לי שזה טוב. היתרונות של Xposed לכל מי שטרם הספיק להבין, הם לספק מעין פלטפורמה משנית שהיא למעשה חנות אפליקציות (מודולים) להורדה שנוגעים אך ורק בקסטום המכשיר. בצורה הזו אפשר לקסטם הרבה יותר לעומק מאשר להשתמש ברום מקוסטם על אפשרויותיו המובנות, להמשיך לקבל עדכונים באוויר ויציבות אסטרונומית כי נשארים על סטוק והכל טוב, יפה וורוד 😛 אני מודה ומתוודה שבמשך השנתיים בהם אני משתמש באנדרואיד מעולם לא חשבתי שאחזור לסטוק, אבל מאז שהכרתי את Xposed לעומק וכמה מודולים מרכזיים כמו Gravity Box למשל, התגבשה בי ההחלטה לנטוש את עולם הרומים המקוסטמים ואני הרבה יותר מבסוט.

 • אושרי

  CM Installer וכל מילה מיותרת..

  • מה הקשר בין הדברים ?

   • אסף מורז

    תאמת שגם אני לא הבנתי מה הקשר.

 • בקיצור Cydia לאנדרואיד? למה זה טוב :\

  • אסף מורז

   בוא תסביר למה זה לא טוב?

   • אסף מורז

    ו…? אני מבין ששתיקה שווה זהב העיקר לזרוק סיסמאות באוויר ולברוח…

 • Stav Dor

  מדריך מצויין שמתמצת את הכל מהכל
  מסביר את נושא ה Xposed לעומק למשתמש המתחיל וגם למתקדם.
  ממליץ בחום:)