אחרי שסקרנו בחלק הראשון של הכתבה את כל אפשרויות הגיבוי המובנות במערכות ההפעלה למידע האישי שלנו, בחלק זה נסקור תוכנות (למחשב) ואפליקציות צד שלישי למכשירי הסלולר שיאפשרו לנו לבצע גיבוי מלא של כל המכשיר.

iOS
iTunes
התוכנה המוכרת מבית אפל, אשר ניתן לבצע בה גיבוי מלא של כל המכשיר זמינה להורדה לכלל המשתמשים מאתר החברה. לצורך הגיבוי יש לחבר את מכשיר ה-iOS שלכם למחשב בו מעוניינים לבצע את הגיבוי, להפעיל את תוכנת ה-iTunes ולבחור בגיבוי המכשיר. מומלץ לבצע גיבוי אחת לכמה זמן, ובמידה ונזדקק נוכל בשלב מאוחר יותר לעשות שחזור מהיר לכל תוכן המכשיר. החסרון הגדול שלה היא הדרישה לחיבור פיזי, מה שגורם לרובנו לא להשתמש באפשרות זאת.

iTunes Backup

iCloud
כפי שספרנו לכם בחלק הראשון של הכתבה, קיימת אפשרות הגיבוי לענן. לכך יתרונות רבים ובמיוחד העובדה שלא צריך בכלל להתעסק, או לחשוב מתי עשינו גיבוי בפעם האחרונה. הבעיה הגדולה היא העובדה שהגיבוי החינמי מוגבל מקום (5GB) ואתם עלולים להזדקק לחשבון בתשלום. (מי שמעוניין יכול לחלק את הגיבוי, כך שתמונות יגובו לשירות אחרת, בעוד שאר המידע שתופס הרבה פחות ישמר בiCloud – בסוף הכתבה יש רשימת אפליקציות לגיבוי התמונות). יש מספר תוכנות נוספות שניתן למצוא בחיפוש פשוט, אשר מתיימרות לגבות את הטלפון במלואו ללא iTunes/iCloud אבל הן לא נראות כמשהו שמומלץ להסתמך עליו בשלב זה.

המלצתנו: לשלב בין iTunes ל-iCloud – גבו אחת לחודש באמצעות iTunes את מכשיר ה-iOS שלכם, וב-iCloud באופן שוטף ואוטומטי.

Android
מלבד אפשרויות הגיבוי המובנות המגבות את אנשי הקשר שלנו, לוח שנה ועוד שהסברנו בחלק הקודם, ישנן מספר אפליקציות המספקות גיבוי מלא או גיבוי חלקי עבור המידע האישי שלנו. הערה: חלק מהאפליקציות/האפשרויות הפנימיות באפליקציות דורשות הרשאות רוט (root), אם אתם לא יודעים מה זה, בקצרה נאמר שמדובר ב"פריצה" של אנדרואיד ניתן לקרוא עוד על כך, כאן).

Titanium Backup
האפליקציה הכי מפורסמת למכשירי האנדרואיד ואולי הכלי הפופולרי ביותר. היא מאפשרת לגבות את כל האפליקציות, המידע שלהם וקישורי הפלייסטור. זה כולל גם אפליקציות רגילות וגם אפליקציות מערכת, כמו גם מידע חיצוני שנמצא על הכרטיס SD החיצוני. ניתן לקבוע מראש גיבויים בזמנים קבועים כדי שלא נצטרך לזכור לבצע אותו בכל מקרה ולשחזר אפליקציה ספציפית. בגרסה המלאה ניתן גם לקבוע שחזור בזמנים קבועים, להחזיק מספר גיבויים לאותה האפליקציה, גיבוי להודעות SMS, יומן שיחות, מועדפי הדפדפן, וכד', לשמור מידע למספר משתמשים, להקפיא אפליקציות, גיבוי ל Dropbox, Box וכמובן Google Drive. גישה נוחה להורדת הגיבוי למחשב, אבטחת המידע, ועוד המון המון המון אפשרויות.   חסרונה העיקרי הוא דרישה להרשאות רוט במכשיר ולא ניתן לגבות אם הטלפון שלכם אינו פרוץ.

Google-Play-Store-Button

My Backup
גם לאפליקציה זו שתי גרסאות חינמית ובתשלום. ניתן לבצע גיבוי הן לכרטיס ה-SD החיצוני או לזיכרון הפנימי ותגבה  את התמונות, מוזיקה, סרטים, אנשי קשר, יומן שיחות, מועדפי הדפדפן (אנו מקווים שאתם משתמשים גם ככה בכרום לאנדרואיד והכל מחובר לגוגל), הודעות SMS, היומן, הגדרות מערכת, מסכי הבית שלכם, שעונים מעוררים, מילון, הגדרות APN ועוד. גיבוי האפליקציות והמידע שלהן מתאפשר גם כאן רק לבעלי הרשאות רוט. אם תרכשו את הגרסה המלאה (Pro) תמורת 18 שקל, תוכלו גם לגבות לשרתי החברה, לעשות שימוש בשני מכשירים באותו המידע וכן לצפות במידע המגובה ללא צורך בביצוע שחזור ועוד.

Google-Play-Store-Button

 

Helium, My Backup, Titanium Backup
מימין לשמאל: Helium, My Backup, Titanium Backup

 

G Cloud Backup
בגרסה החינמית של האפליקציה ניתן לגבות עד 10 ג'יגה בייט, מספיק ביותר לרוב המשתמשים, אולם היא דורשת הרשאות רוט לביצוע גיבוי לאפליקציות ולמידע שלהן. למי שאין ברשותו רוט, יכול לגבות הודעות SMS, אנשי קשר, יומן שיחות, מסמכים, הגדרות, תמונות סרטים ומוזיקה. ניתן גם לגבות מספר מכשירים, לגבות את כרטיס ה-SD החיצוני ועוד מגוון אפשרויות. בנוסף ניתן לאתר את המכשיר מרחוק, והאפליקציה גם תאפשר לכם לעשות שחזור למכשיר נוסף שברשותכם או למכשיר חלופי במידה ותשדרגו או יקרה משהו לטלפון הישן שלכם.

אם המכשיר שלכם כן פרוץ, ניתן לגבות את האפליקציות, שלבים במשחקים, התאמות שונות ועוד. למי שזקוק מעל 10 ג'יגה בייט של גיבוי,  תמורת מנוי של פחות מ-10 שקלים לחודש, ניתן להסיר את מגבלת המקום וגם לגבות מספר מכשירי אנדרואיד על אותו החשבון.

Google-Play-Store-Button

http://www.youtube.com/watch?v=YBgy-Rxl13c

Helium
האפליקציה מאפשרת לגבות את כל האפליקציות והמידע הקיים במכשיר ל-SD או ל-PC. בגרסת הפרימיום אפשר גם לגבות ל-Dropbox, Box ול-Google Drive. האפליקציה תעבוד גם אם אין הרשאות רוט במכשיר.

Google-Play-Store-Button

שימוש במספר אפליקציות יחד
אפשרות נוספת היא לחלק את הגיבוי לפי נושאים ואפליקציות תואמות, מאשר לגבות את המכשיר כולו.

אנשי קשר, מיילים, יומן והגדרות
אם התחברתם לחשבון הגוגל שלכם במכשיר, אתם נהנים מגיבוי רציף של אנשי הקשר, המיילים (ג'ימייל בלבד), היומן והגדרות המכשיר, וגם אפשרות לשחזור חלק מהאפליקציות שהתקנתם, אולם ללא המידע שלהן. כדי לוודא שאתם מסונכרנים ומגובים, כנסו להגדרות המכשיר ותחת החשבונות מצאו את חשבון הגוגל שלכם, שם יש לוודא כי כל האפשרויות מסומנות לסנכרון ושאין כל שגיאות.

Dropbox_Androidתמונות
אם אתם זקוקים לגיבוי תמונות, יש לא מעט שירותים חיצוניים ואפליקציות שונות המגבים את כל אוסף התמונות שבמכשיר באופן אוטומטי ומיד לאחר הצילום.

גיבוי באמצעות גוגל פלוס – אם עוד אין לכם את האפליקציה, התקינו את גוגל פלוס. לאחר ההתקנה, חזרו להגדרות המכשיר, וחזרו להגדרות גוגל מהסעיף הקודם. שם יתווסף לכם כעת גוגל פלוס. היכנסו ובחרו Auto Backup לתמונות שלכם. לא לדאוג – הגיבוי הינו לעינכם בלבד אלא אם תבחרו לשתף את התמונות.

גיבוי בשירותי ענן – בעת התקנת אפליקציות שירותי ענן כמו Dropbox, Google Drive וכד', היא לרוב תשאל אתכם אם ברצונכם לגבות את התמונות באופן אוטומטי לשירות שלהם, אשרו זאת ומעתה התמונות שלכם מגובות בענן.

גיבוי מקומי למחשב – זו אולי האפשרות הכי מסורבלת, ודורשת לחבר מפעם לפעם את הטלפון למחשב ולהוריד את התמונות לשם. הצרה היא שגם צריך לחבר כל פעם את המכשיר למחשב, אבל חמור מכך – קשה לשמור על סדר ויתכן מצב לכפילויות לתמונות שבמחשב.

הודעות SMS, יומן שיחות
ישנן מגוון אפליקציות שיכולות לגבות את ההודעות SMS, יומן השיחות ועוד, גם ללא צורך בהרשאות רוט

Super Backup: SMS&Contacts שהינה חינמית עם אפשרות לשדרוג לגרסה ללא הודעות. ניתן לגבות למכשיר או לחשבון ה-Gmail שלכם.
Backup to Gmail – אפליקציה בתשלום המאפשרת לגבות מידע זה לשירותי גוגל.
SMS Backup & Restore – מאפשרת גיבוי של הודעות SMS בלבד לזיכרון הפנימי של המכשיר. גם כאן – אפשרות לגרסה בתשלום ללא פרסומות.
SMS Backup – מאפשרת לגבות הודעות SMS ויומן שיחות לחשבון ה-Gmail ליומן של גוגל.

אם כן, יש לנו מגוון אפשרויות לגיבוי של הטלפון, מה שחשוב זה – לגבות ולא להזניח שכן בעת צרה יהיה לכם קל לשחזר את התכנים האישיים שלכם. לכן ההמלצה שלנו היא לבחור בגיבוי שיעשה זאת באופן אוטומטי אשר יקל על המלאכה, כי אחרת, ייתכן כי לא תעשו גיבוי. לפני כן, כדאי קודם לחשוב היכן המידע הבאמת חשוב לכם – האם זה התמונות, ההודעות, אנשי הקשר או הודעות המייל? על כל מקרה, חשוב לגבות גם את שאר הדברים, אבל תתחילו מהעיקר. יש לזכור כי גם לא תמיד אפשר להסתמך על גיבוי, בין אם זה מחשב שקרס או שירות ענן שלא זמין, לכן לדברים החשובים באמת מומלץ לגבות במספר דרכים.

התמונה באדיבות Shutterstock

 • mordahan010

  מה עם נאנדרואיד ??

 • שלום

  האם גיבוי ספר הטלפון מגבה גם את הקשרים שבוצעו בין החשבונות השונים? למשל ספר הטלפונים שלי מגיע מ exchange והמשתמשים מקושרים ל whatsapp , , facebook, gooogle+, LIVE

 • Stav Dor

  לגבות SMS ושיחות דרך טיטניום בקאפ?
  אני אשמח אם תסבירו לי איך עושים את זה כי חא מצאתי שום אפשרות כזו..

  • א.א.

   כשאתה בוחר backup all system data או כל דבר שכולל אותו תראה שם יומן שיחות והודעות (בצהוב וירוק). אתה יכול גם לחפש אותם ספציפית.

 • יוסי כהן

  ושוב לא הזכרתם את SUPER BACKUP אשר מחליפה את כל האפליקציות שהצעתם בסוף הכתבה…
  חשוב מאוד!
  לא לשמור מספרים בסים! אז הם לא מגובים בגוגל!(המכשיר של אמא שלי lg optimus net שומר בטלפון\סים אוטומטית בעוד החדשים בוחרים בגוגל אוטומטית…) בדרך כלל יש כפתור של העבר מסים לגוגל בתפריט החייגן.
  מדוע קראתם לגיבוי התמונות ע"י חיבור למחשב מסורבל וגורם לכפילויות?
  פשוט לחבר ולהעתיק את כל הטלפון לתיקיה במחשב. וכל כמה זמן לבצע זאת ולהגיד לו לדלג על כפילויות…

  מה גם לא הזכרתם את ADB BACKUP אשר לא דורש רווט ומגבה את ההההכלללללל!

 • טעות ענקית יש לכם בכתבה הזו, שרשמתם שיש דברים שאינם ניתנים לביצוע אם מכשיר ה*אנדרואיד* אינו *פרוץ*
  חשבתי שכתב באתר טכנולוגיה אמור לדעת שבאנדרואיד יש *הרשאות* Root ולא פריצה

  • שלומי

   זה וויכוח ישן. הרי אתה עושה משהו שמערכת הפעלה לא מאפשרת לך – לכן זה נקרא פריצה

   • א.א.

    זה כמו לומר שכשאתה לוחץ קליק ימני ו"הפעל כמנהל" בווינדוס אתה "פורץ" אותו, כי זה בדיוק מה שרוט עושה.

    • בלוגיקה כן, במעשי לא. כדי לקבל הרשאות רוט באנדרואיד אתה צריך להשתמש בכלי צד שלישי שלא מאושר על ידי היצרנית, ומבטל לרוב את האחריות.

     • א.א.

      וזה מגוחך לחלוטין, אך לא משנה את המציאות שזו אותה פעולה..

      • עם זה אני מסכים, זה צריך לדעתי להיות בנוי במערכת.

     • Dodge

      כלומר שבמקרים מסוימים עדיין יש אחריות?

      • א.א.

       בנקסוסים ומכשירי GPE. במילים אחרות, כל עוד האחריות היא של גוגל, אתה מסודר.
       רשמית לא כתוב כך בכתב האחריות, אך אנשים שלחו מכשירים עם בוטלואדר פתוח, רוט ואף רומים אחרים ולא נתקלו בבעיות. אם קנית דרך יבואן ישראלי זה כבר תלוי בו, ובמקרים רבים זה סיוט לא קטן אפילו אם לא ביצעת אף שינוי במכשיר.

       • א.א.

        בכ"מ, בנקסוסים יש לך אופ' להשיב את המצב לקדמותו ואין לאיש דרך לדעת מה עשית לפני כן. לא כמו מכשירים עם מונה צריבות פנימי וכו'.

 • אריק שיינר

  למען האמת, אני באופן אישי משתמש אך ורק ב-CardDAV של גוגל על מנת לשחזר את אנשי הקשר שלי ובגוגל+ על מנת לגבות את התמונות.
  באופן כללי, הוכח כבר מעל לכל ספק שגוגל אמינה ועדיפה יותר בנושא זה, אפילו למשתמשי האייפון.

 • אריק שיינר

  חשוב לציין, כי לבעלי האייפון הפרוץ, מומלץ לא לשחזר מגיבוי באמצעות ה-iTunes או ה-iCloud.
  פעולה זו גורמת להתרוקנות מהירה של הסוללה, כמו גם בעיות קליטה, תקיעות ולאגים למיניהם.
  לא חסרות מספיק דרכים ותוכנות חיצוניות על מנת לבצע שחזור למכשירים פרוצים.