אני כמובן לא ממש יודע כיצד מתקבלות ההחלטות בגוגל (Google) לגבי היצרניות של מכשירי ה-Nexus של החברה. האם זו יכולת ייצור בעלות נמוכה יותר, בתצורה מינימלית כזו או אחרת? האם זו חברה שמציעה עיצוב כזה או אחר? האם זו חברה שהיא חברה של גוגל יותר מהאחרות בחודש בו מקבלים את ההחלטה? האם זו יצרנית שמוכנה שגוגל תיכנס יותר לקרביים שלה מאחרות? האם זה מעין תכנון מוצר שמתחיל בכלל בגוגל והיא בודקת מה ההיענות של היצרניות השונות למה שהיא מציעה? האם זו יצרנית שמעבירה יותר כסף לקופה השמנמנה גם כך של גוגל?

בקיצור, תוך שנייה וחצי לערך אפשר לחשוב על עשרות סיבות שיכולות לגרום לגוגל לבחור בחברה כזו או אחרת, למרות שבסופו של דבר היא לא ממש חורגת מהיצרניות הגדולות, אם עוד אפשר לקרוא ל-HTC יצרנית גדולה לאור העובדה שלא בטוח שהיא בכלל בשביעייה הראשונה. מעניין למה גוגל לא הולכת, אם כבר בסגנון של 'בואו נעזור קצת לחברה', לחברה סינית שמוכיחה את עצמו כמו שאומי (Xiaomi) או מייזו (Meizo), או לאחת מהיצרניות ההודיות המובילות? איך זה שהיא נשארת ממש על קו בטוח שבו כנראה אפילו ללנובו (Lenovo) אין ממש מקום – רגע אחד, מי השלישית עכשיו וואווי (Huawei) או לנובו יחד עם מוטורולה?

ומה זה אומר מבחינת גוגל שהיא מחליפה יצרנית בכל שנה ולעיתים חוזרת לקודמת? שזו החלטה שהיא קיבלה מראש, או שהיא לא מרוצה ממכשירי השנה שעברה? אם אני לא טועה ה-Nexus 6P (כמה אני נזהר הפעם, אה?) היו ביקורות לא רעות בכלל, ונראה היה שזה מכשיר שאולי באמת יספק לוואווי פריצת דרך לתודעה ולמכירות שהיא רוצה, אז אולי מבחינת גוגל הוא לא היה מספיק טוב? וואלה, מבלבל מאוד.

לומר שגוגל לא יצרנית חומרה? גם ARM רק מספקת תוכניות שיצרניות שבבים לוקחות והופכות למערכות על שבב ומייצרות במפעלים שהן לא ממש שלהן. אז מדוע גוגל צריכה בכלל יצרנית מלווה בכל פעם מחדש, במיוחד שהיא עכשיו חברה של אלפא בית (Alpha Bet)? מה, אי אפשר להקים חברה קטנה שתייצר את הכמות הקטנה יחסית של מכשירי Nexus שנמכרים, ולהפסיק לשגע את כולם, ובכולם אני בהחלט מכליל גם את היצרניות עצמן?

לך תבינו.

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי ובבלוג טכנוקאט. רוצים לקבל את כל העדכונים אחת לשבוע? הרשמו כאן. מעדיפים מקוצר ויומי? הרשמו כאן.

שתף:
-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.
 • R.K

  לפי דעתי הנקסוס 5 היה הכי טוב, אומנם הוא לא הכי חזק אבל הוא היה הכי "נקסוס"

 • תוהה

  כך אני רואה זאת:
  גוגל בוחרת ביצרניות ע"פ אג'נדה שמקדמת את המטרות שלה בצורה הטובה ביותר בנק' זמן מסוימת. כמובן שזו צריכה להיות חברה עם סוג כלשהו של track record חיובי ומבטיח, אחרת מכשיר אחד גרוע במיוחד עלול לפגוע במותג הנקסוס והנזק הזה לא שווה את זה, בטח כשלקח שנים למתג מחדש ולבנות קהל משתמשים נאמן למדי, גם אם לא גדול מאוד.

  היא גם לא יכולה ליצור אנטגוניזם בקרב שותפותיה ולהתחרות בחברות שמייצרות מכשירים המריצים את מע' ההפעלה שלה (כפי שקרה כשמייקרוסופט רכשה את נוקיה). היא עשתה זאת נקודתית ולמשך פרק זמן קצר עם חטיבת הסלולר של מוטורולה כדי ללחוץ על סמסונג לגבי המעבר לTIZEN ולהרגיע את אפל ומייקרוסופט עם הפטנטים (מה שלא כ"כ צלח, לאחר פסיקת בימ"ש לגבי כלילת רבים מהם תחת שירותים בסיסיים) והיא לא צריכה את כאב הראש הנלווה להקמת מפעלי חומרה, הקמת תשתיות וכו'. היא עושה משהו דומה עם project fi- מספיק כדי לקדם סטנדרדים או פרדיגמות שהיא מעוניינת לראות בשוק, אבל היא לא תתחיל לפרוס אנטנות בכל ארה"ב ותתחרה במפעילות הרגילות. עם google fiber המצב שונה, אך שם אין מנוס מפריסת תשתית, גם אם מצומצמת, ותשתית בשליטתה יכולה לתרום לה.
  היא בטח ובטח לא רוצה לעזור לחברות סיניות המשווקות את המכשירים שלהן עם אנדרואיד אבל בד"כ ללא שירותי גוגל, כלומר היא לא מקבלת מידע או רווחים מהמכשירים שלהן, והיא לא צריכה לעזור לשאומי שבעצמה מהווה כוח עולה ויציב בשנים האחרונות.

  סליחה שאני אומר, ציפיתי ליותר. (ביקורת בונה, לא מנסה לפגוע חלילה.)
  ערב טוב.

 • RuR

  הנקסוס 5X הוא הטוב ביותר

  • ✡ Netanel ✡

   והפגום ביותר… יש לו בעיה חומרתית במסך, בנוסף לכך שהרמקולים לא איכותיים במיוחד והממשק מקרטע בניגוד ל6P.
   הנקסוס 5 יותר טוב מה5X.

   • RuR

    אז ככה, לחבר שלי יש אותו:
    הממשק כבר מזמן לא מקרטע, עדכון תוכנה כבר פתר את הבעיה… להפך, זה הממשק הכי חלק שיצא לי לראות (לא התעסקתי עם ה-6P)
    והרמקול בסדר גמור, יותר טוב משל LG G4 למשל…
    ולגבי הבעיה החומרתית במסך, אני לא יודע כמה רחבה הבעיה הזאת…
    אם אתה חושב שהנקסוס 5 עדיף על 5X, אתה ממש לי בסרט.

 • ת'אמת שלי תמיד היה רושם שזה כן לחזק חברה כלשהו ולא חברה בשיא (חוץ מסמסונג).

  היא החזירה את מוטורולה למסלול בצורה כזו או אחרת ועכשיו היא הולכת על HTC שלא בדיוק נמצאת בצמרת מלבד עניין איכות החומרים שתמיד משתייך למותג HTC.

  שיומי,מייזו ואופו הסיניות מצליחות גם ככה ושומעים עליהן מספיק מבלי עזרה של גוגל לדחוף אותן קדימה.
  *למרות שגם אצל הסיניות יש שיתופי פעולה.

  שיומי עשתה זאת עם מייקרוסופט ומייזו עם אובונטו.

  אני אישית חושב שרוב האנשים שקונים נקסוס יודעים מה הם קונים ולא באמת אכפת להם איזו חברה מייצרת את המכשיר.
  -לטובת גוגל מקווה שילכו על מחיר סביר כי הפלוס וואן גנב להם את קהילת המפתחים בפעם הקודמת.

 • Coverptech

  כמו שכבר אמרתי בתגובה לכתבה אחרת כאן – גוגל צריכה לפתח טלפון משלה, בלי שום שותפות ובלי בטיח. כמו מחשבי הפיקסל.

 • ✡ Netanel ✡

  מי שהצביע לנקסוסים שהוצגו בשנת 2011 ומטה לא רציני.

 • ✡ Netanel ✡

  מקווה שהנקסוס הבא יביא לנו את האיכות שרצינו ועוד לא קיבלנו בשלמותה.

 • Osher Abergel

  לדעתי ה 6P הכי מוצלח,אבל הכי אהוב הוא הנקסוס 4