כמעט 11 שנה מאז ששוחרר הדור הראשון אשר חולל מהפכה בחיבור הדיגיטלי למסכי הטלוויזיות, קופץ לגרסה 2.0 ומביא את הטכנולוגיות האחרונות לתקן הפופולרי.

השינוי העיקרי, היא גדילה משמעותית בנפח הנתונים המסוגל לעבור על כבל בודד. מ-3.6 ג’יגה ביט בשנייה ב-HDMI 1.0 ו-10.2 ג’יגה ביט בשנייה ב-HDMI 1.3, התקן החדש תומך עד 18 ג’יגה ביט לשנייה. למה זה טוב? בעיקר לתמוך ברזולוציות מסך גבוהות, כך שמעתה הוא תומך טוב יותר ב-Ultra HD המכונה גם 4K ומסוגל להציג תמונה ברזולוציה של 4096×2160 פיקסלים, או 4K על 2K אם תרצו, ב-60 פריימים לשנייה.

בדומה לתקן הקודם, גם HDMI 2.0 תומך בהצגה בתלת מימד 3D וגם לשדר תקשורת נתונים בפרוטוקול רשת (Ethernet) ותומך עד 32 ערוצי אודיו שונים. עוד הוא מוסיף תמיכה ב-lip sync (סנכרון שפתיים), וכן פקודות שונות כמו שליטה ממכשיר אחד על מכשיר אחר, כך לדוגמה הטלוויזיה תוכל לשלוט בנגן המוזיקה ולהיפך.

החיבור של HDMI 2.0 לא השתנה, כך שהוא גם תואם לתקנים הקודמים, אבל כדי להשתמש בטכנולוגיה החדשה נדרש כמובן טלוויזיה תואמת וכן כבל מתאים המסוגל לנצל זאת.

מסכים ראשונים עם התקן החדש נראה כבר בתערוכת IFA 2013, ולקראת תחילת שנה הבאה הם יגיעו לצרכן.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • ג.ד.

  כבעל מסך 27" 2K של דל (2560X1440), אני יכול לומר שלפחות ככל הקשור לשימוש במסך לצרכי עבודה, ההפרש ממסך HD רגיל מדהים. להבנתי, אחת הבעיות הגדולות במסכי 4K זה הצורך בממשקים כפולים (במקרה של HDMI) על מנת להניע את המסך. ההנחה שעם המעבר לממשקים תומכי 4K, ב – 2014 יתחיל לרדת מכיר מסכי ה – 4K לרמות סבירות (יותר).

  ג.ד.

 • בולי

  אחרי שראיתי 4K מול העיינים. זה נראה יפה אבל לא פורץ דרך. ההבדל בין 1080 מורגש (כמובן לא כמו מ SD ל HD) אבל לא הייתי שם את הכסף על זה.

 • אנדרואיד מס' 1

  אני רואה שטכנולוגיה הזאת של 4K מתחיל לתפוס בסמארטפונים טלוויזיות כבלים עוד מעט גם טאבלטים ומצלמות יפה שימשיך ככה 🙂

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   יפה? סתם מאמץ בלי הבדל..