בתערוכת הסלולר בברצלונה יצא לנו להניח את ידנו על מכשיר ה-Nokia X, מכשיר האנדרואיד (Android) המסקרן של נוקיה (Nokia) שהיה ידוע עד כה בשם הקוד 'נורמנדי' (Normandy) והספיק לדלוף מספר פעמיים בעבר.

כפי שפרסמנו מוקדם יותר, המכשיר הקטן (והזול) בחבורה הוא ה-Nokia X בעל מסך בגודל 4-אינץ', המכשיר עשוי פוליקרבונט בצבעים עזים ומרגיש מעט שמנמן ביד. המכשיר כאמור מבוסס מערכת הפעלה אנדרואיד, אך במבט ראשון לא ניתן להבחין במערכת ההפעלה של גוגל (Google) בכלל: שירותי הרשת של גוגל הוסרו ומערכת ההפעלה עברה התאמה על-ידי היצרנית הפינית והיא כוללת ממשק דמוי אריחים בדומה למערכת ההפעלה Windows Phone. בהחלקה מטה מחלקו העליון של המסך ניתן לגשת לתפריט מהיר להפעלה וכיבוי של אפשרויות קישוריות מסוימות כמו ה-Wi-Fi, בלוטות' וכולי, ועל-מנת להציג את מערכת ההתראות יש ללחוץ לחיצה כפולה על מקש החזרה.

יישומי אנדרואיד, נטול גוגל
המכשיר מגיע עם מספר יישומים מובנים כמו BBM Messenger, Plants VS Zombies ו-Skype, רוכשי המכשיר יקבלו ממיקרוסופט (Microsoft) חודש ראשון של שיחות Skype ללא תשלום כלל. עם זאת יש גישה לחנות יישומים ייעודית של נוקיה בה ניתן למצוא שלל יישומי אנדרואיד, ואין סיבה שמפתחים שיש להם יישום למערכת ההפעלה של גוגל לא יפיצו במקביל את היישומים שלהם גם בחנות של נוקיה. בנוסף מציינת החברה גם בהודעה לעיתונות כי ניתן להתקין על המכשיר גם יישומים שלא הורדו מחנות היישומים באמצעות התקנה של קובץ ה-apk.

למרות שמדובר במכשיר במחיר נמוך במיוחד שנועד לשווקים מתפתחים הוא אינו מרגיש זול ושברירי. מעטפת הפוליקרבונט מרגישה עמידה ובהחלט ניתן להגיד כי נוקיה עשתה עבודה טובה בכל הנוגע לגימור המכשיר. בנוגע למהירות למרות שהמכשיר כולל מעבד חד ליבה במהירות של 1 ג'יגה-הרץ, זיכרון RAM בנפח של 512 מגה-בייט בלבד והתאמה אישית רבה של ממשק המשתמש, לא הורגשה איטיות ניכרת, אך הוא בהחלט לא יכול להתחרות במכשירי האנדרואיד מהשנים האחרונות, אם כי בתג מחיר של 89 יורו, הביצועים בהחלט מתקבלים על הדעת.

משפחת מכשירי ה-Nokia X כוללת עוד שני מכשירים נוספים: מכשיר ה-+Nokia X הכולל זיכרון RAM בנפח 768 מגה-בייט וכרטיס זיכרון מסוג microSD בנפח 4 ג'יגה-בייט ויהיה זמין לרכישה במחיר של 99 יורו. האח הגדול במשפחה הוא מכשיר ה-Nokia XL אשר כולל מסך בגודל 5-אינץ', מצלמה קדמית בהבחנה של 2 מגה-פיקסל ומצלמה אחורית בהבחנה של 5 מגה-פיקסל ותג מחיר של 109 יורו.

ה-Nokia X בידנו

אין ספק כי משפחת מכשירי ה-Nokia X נועדה לתת תחרות לסמסונג בעיקר ולשאר היצרניות הסיניות שהציפו את השוק הנמוך בשלל מכשירי אנדרואיד מוזלים, באמצעות תג מחיר אגרסיבי במיוחד, גימור עמיד וצבעוני, שיחות Skype בחינם, תמיכה בזוג כרטיסי סים והרצה של יישומי אנדרואיד מתכוונת להחברה להציע ערך מוסף לו לא מסוגלים המתחרים ולהשיב לעצמה חלק מנתח השוק הזה.


-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.