באירוע ה-Unpacked5 שקיימה סמסונג בברצלונה והעברנו אותו כאן בלייב, נחשף מכשיר הדגל החדש של החברה, ה'גלקסי אס-5' (Galaxy S5), יצא לנו להתרשם מיורש העצר החדש  באירוע. 

עיצוב (כמעט) ללא שינוי
מפתיע לראות שבניגוד לשנים עברו, ההדלפות שפקדו את הרשת שעות טרם ההכרזה היו נכונות והעיצוב של המכשיר נשאר פחות-או-יותר זהה. הוא עשוי מעטפת פלסטיק בעלת קצוות מעוגלים, שולי המכשיר כסופים על-מנת להקנות לו מראה יוקרתי אך מאכזב לראות כי מדובר בפלסטיק צבוע, גב המכשיר בדומה ל'גלקסי נוט 3' (Galaxy Note 3) עשוי פלסטיק רך למגע בעל תבנית מחוררת אשר מעניקה לו מגע דמוי עור וכן הוא מגיע במספר צבעים כבר בעת ההשקה, כולל צבע הזהב.

בסמסונג דאגו בהכרזה לציין כי מכשיר הגלקסי אס-5 נולד מתוך הקשבה לצרכנים וכי הוא מיישם את כל מה שסמסונג למדו בשנה האחרונה, אך מאכזב לגלות שחרף הביקורת של הצרכנים בשנה הקודמת חומרי הבנייה של המכשיר עדיין לא משתווים לאלו של מכשירי קצה של יצרניות מתחרות כמו HTC, נוקיה או אפל ובכל זאת יש לציין כי הגב דמוי העור מעניק ביד תחושה טובה יותר בהשוואה לגב הפלסטיק החלקלק שאפיין את מכשיר הדגל של השנה הקודמת. כמו-כן יש לציין לטובה את מבחר הצבעים שהמכשיר מגיע בהם והגב ה'כחול חשמלי' מקנה למכשיר עיצוב מודרני וצעיר יותר.

Galaxy-S5-hands-on

מצלמה משופרת
בגב המכשיר מצוייה מצלמת ה-16 מגה-פיקסל, בהכרזה הוסבר כי החברה משתמשת בחיישן מוגדל ומעבד תמונה ייעודי על-מנת לצלם תמונות איכותיות יותר. בתנאי התאורה של אולם הכנסים התמונות בהחלט נראה חדות, עוד יש לציין כי החברה מקיימת את ההבטחה ללכידת תמונה והתמקדות מהירה וכאשר בחנו את המצלמה היא הצליחה להתמקד ולצלם במהירות מרשימה. עוד תומכת המצלמה באפשרות ה-Selective Focus אשר בדומה למצלמות מקצועיות מאפשרת להתמקד באובייקט במרכז התמונה ולטשטש אובייקטים ברקע, אם כי מבחינה של המצלמה נראה כי מדובר בהמרה תוכנתית שלא הציגה תוצאות מרשימות כמו במצגת של החברה.

נראה כי בחברה וויתרו על מנורת פלאש כפולה ובמקום זה הטמיעו נורית פלאש בודדת מתחת למצלמה, זאת על-מנת להשאיר מקום לחיישן חדש – מד דופק, הנמצא סמוך לפלאש ומסוגל לקרוא את הדופק של המשתמש. השימוש בו די-פשוט ועל-ידי הפעלת יישום ה-S-Health והנחת האצבע המורה על החיישן למשך מספר שניות.

Galaxy-S5-hands-on.back

בחזית המכשיר ניתן להבחין במסך Full HD שתפח לגודל של 5.1-אינץ', מסך ה-Super AMOLED בצפיפות פיקסלים של 431DPI הציג צבעים חיים ועזים, מעניין לראות שהחברה בחרה להשתמש במסך באבחנה של 1080P ולא 2K בניגוד לשמועות הקודמות. תצוגת התמונה של המסך לא מסתמכת רק על הפאנל וצפיפות הפיקסלים ועל-פי סמסונג על-מנת להציג תמונה מיטבית המסך נעזר באלגוריתם שיפור תמונה אשר מתחשב בתאורה החיצונית, סוג התוכן וזווית הצפייה על-מנת להציג תמיד את התמונה הטובה ביותר. אנחנו התרשמנו מן המסך תחת התאורה של אולם הכנסים שם כאמור הוא נראה מעולה, אך לא יצא לנו לראות כיצד המנגנון עובד בתנאי תאורה קיצוניים.

מתחת למסך נמצאים שלושה כפתורים – כפתור החזרה, כפתור הבית שמשמש גם כקורא טביעות אצבע, (עליו נרחיב בהמשך) ולראשונה במכשירי סמסונג כפתור התפריט הוחלף בכפתור יישומים אחרונים. בלחיצה ארוכה על מקש הבית נפתח יישום ה-Google Now ולא יישום ה-S-Voice של החברה ולחיצה ארוכה על כפתור היישומים אחרונים גורמת לו לתפקד ככפתור תפריט.

קורא טביעות האצבע המוקם תחת מקש הבית עובד בהחלקה ועל המסך מוצגת הדרכה בזמן אמת המורה כיצד להחליק את האצבע, מה שיצר בלבול ותחושה כי קורא טביעות האצבע נמצא תחת המסך. מעבר לפתיחת נעילת המכשיר החישן מאפשר לנעול מידע מסויים על-פי בחירת המשתמש ולהקנות גישה אליו רק בעת זיהוי ביומטרי.

וידאו: Galaxy S5 בהתרשמות ראשונה

כאשר מעירים את המכשיר כמעט ולא ניתן להבחין בשינויים שביצעה סמסונג במערכת ההפעלה וממש התקשנו למצוא את ההבדלים בין ממשק ה'טאצ וויז' (TouchWiz) של המכשיר לזה שקיים על הגלקסי אס-4. בגלילה לשמאל במסך הבית סמסונג כללה את מסך ה-My Magazine, הסמלים של היישומים השונים הפכו מעט שטוחים יותר,  ותפריט ההגדרות עוצב מחדש ועתה כולל סמלים צבעוניים ועגולים.

פעילות המכשיר הייתה זריזה ומהירה זאת תודות למפרט – המעבד מרובע הליבה במהירות 2.5Ghz וזיכרון RAM בנפח 2GB סיפקו למערכת ההפעלה את כל המשאבים לה היא זקוקה, המכשיר מבוסס על מערכת ההפעלה אנדרואיד קיט-קט בגרסה 4.4.2, שעל-פי גוגל הרבה פחות תובענית מגרסאות קודמות.

ניתן לסכם כי מכשיר הגלקסי אס-5 לא ממציא את הגלגל מחדש וכי הוא מציע מקצה שיפורים בהשוואה לדגם של השנה החולפת: המסך גדל, נפח הסוללה גבוהה יותר, המצלמה השתפרה ונוספו זוג חיישנים חדשים לארסנל שהופכים את המכשיר לשותף מעורב יותר בחיים. המכשיר עתה עמיד בפני אבק ומים והעיצוב החיצוני נראה מודרני וצבעוני יותר אך עדיין שומר על השפה העיצובית של מכשירי הגלקסי. אנחנו ממתינים להגעתו לישראל בחודש אפריל הקרוב.


-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.