חיפוש גוגל הסגור אל מחול החיפוש בקוד הפתוח

אין ספק כי מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) היא מערכת ההפעלה הפופולרית ביותר עבור סמארטפונים. גוגל (Google), המחזיקה בבעלות על המערכת, החליטה בעבר לשחרר אפליקציות בסיסיות בעלות קוד תוכנה פתוח, כזה המאפשר צפייה ושינויים על ידי כל מפתח תוכנה. בתקופה האחרונה השתנתה מדיניות החברה ומאמצי הפיתוח שלה מופנים לכיוונו של קוד תוכנה מוגן.

כל גרסאות האנדרואיד עד היום. עיבוד תמונה: CNET

כשאנדרואיד עוד נחשבה כמערכת פחות נפוצה, האסטרטגיה של גוגל התבססה על הפצת יישומים בעלי קוד פתוח, זאת בכדי לעודד מפתחים פרטיים להשתמש בגרסאות מקור ולשפר אותן. שכן אפליקציות רבות ומעודכנות בחנות האפליקציות מהוות מדד משמעותי לעוצמתה של כל מערכת הפעלה. אך כיום, כשאנדרואיד מחזיקה בנתח שוק משמעותי, מעוניינת גוגל לשלוט יותר במערכת ההפעלה שלה ובכך היא מצמצת את היישומים היוצאים תחת ידיה ומתבססים על הקוד הפתוח.

חיפוש גוגל הסגור אל מחול החיפוש בקוד הפתוח
חיפוש גוגל הסגור אל מול החיפוש בקוד הפתוח

בעוד שלא ניתן למחוק לגמרי את הקוד הפתוח ממערכת האנדרואיד, שכן מפתחים רבים עדיין מעדיפים לעבוד לפיו ולשחרר אפליקציות פתוחות למען טובת הכלל, גוגל מעדיפה כי פיתוחים עתידיים שלה יבוצעו תחת מדיניות הקוד המוגן. דוגמאות לכך ניתן למצוא בתקופה האחרונה באפליקציית החיפוש של גוגל שעוברת שינוי ותכונות רבות נוספו לה, בעוד שגרסת הקוד הפתוח מכילה שורת חיפוש בלבד המסוגלת לבצע חיפושים מקומיים במכשיר או חיפושים ברחבי האינטרנט. גם נגן המוזיקה, המצלמה, לוח השנה, הגלריה ועוד כמה אפליקציות בודדות עושות דרכן לכיוון הקוד הסגור.

ההשלכות הישירות של המהלך פוגעות ביצרני גרסות ה"דמוי-אנדרואיד". בכדי שגרסאות אלה תוכלנה להיכנס לתחרות שווה מול גרסאות האנדרואיד המקוריות, הן חייבות להריץ אפליקציות בסיסיות של גוגל כדוגמת ג'ימייל (Gmail), גוגל מפות (Google Maps) ועוד. על פי המדיניות החדשה של גוגל, לא תוכלנה היצרניות המתחרות לשים את ידיהן על קוד התוכנה של אותן אפליקציות בסיסיות, ובשל כך יהיה עליהן להשקיע מאמץ רב יותר בכדי להיות מתחרות ראויות מול הענקית גוגל.

נראה כי גוגל מנסה לשנות קצת את פני השוק, ולהציג את יתרונותיה באפליקציות שלה על פני המתחרים וכי הגן הסגור, לפחות בחלקו, מסייע לה לעשות זאת. לכתבה המלאה באתר arstechnica.

שתף:
-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.
 • אברי

  הבעיה שאצל חלק מהחברות המדיניות של קוד פתוח איננה לשמה, אלא מקפצה להגיע לפופולריות. וברגע שזה קורה פתאום המדיניות משתנה. היו כמה חברות שנכשלו בכך גם למשל וויז, שהציבור עזר לה לבנות את המפות שלה תחת רישיון חופשי, וברגע מסוים היא לקחה את האוצר הזה ומכרה אותו לחברה אחרת (http://room404.net/?p=49179). חבל מאוד שגוגל שהיא מנוע גדול בשוק עושה לנו את התרגיל הזה. היא ניצלה את הקוד הפתוח לצבור נתח שוק וברגע שזה קרה היא מפנה עורף לקוד הפתוח.

 • T.Y

  שמתי לב שזה קורה, בהחלט מבאס ביותר

 • TUKI

  גוגל מבינה שקוד פתוח פוגע לה במוניטין.
  כאשר כל ילד מכין רום ומשחרר אותו לעולם,
  רובם הגדול של הרומים מלאים בבאגים ותקלות למעט הרומים הגדולים כמו CM7.
  אני עברתי 50 רומים בHTC שלי ומעולם לא היה רום שהיה חף מבאגים וקריסות…כולל CM.

 • ta2

  לא הבנתי מה קרה פה.. אפשר הסבר??

 • א.א.

  שום דבר לא חדש בכך.. כל מי שהחליף רום אי פעם יודע שצריך להתקין את האפליקציות של גוגל בנפרד, שכן הן אינן קוד פתוח.
  מה השתנה עכשיו?

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  לכל היישומים הללו למעט החיפוש יש חלופות ראויות לא פחות ואפילו יותר טובות כמו למשל ה QUICK PIC לגלריה ויישום המצלמה של CyanogenMod

  • שלום

   לחיפוש החלופה היותר טובה היא חיפוש גוגל בגרסא ישנה. עובד מהר ומחפש איפה שצריך.

  • יוסי כהן

   שום אפליקציה לא תחליף את גלריית הAOSP וכך גם לא את דפדפן הAOSP… הן פשוט טובות מדיי.
   וישום המצלמה שלCM נוראי(FOCAL) אבל מה שכן יותר טוב הוא נגן הAPOLLO המדהים שלהם!