בעוד מרבית מחזיקי מכשירי האנדרואיד השונים תלויים בחסדיהם של יצרניות המכשירים השונות, מחזיקי מכשירי הנקסוס נהנים מעדכונים מהירים ישירות מבית גוגל, שכן היא האחראית על עדכוני מכשיר זה, כמו גם על גרסת האנדרואיד הנקייה (Vanilla) אותה הוא מריץ. אולם, דיווח חדש מפי הבלוגר הרוסי אלדר מורטזין (Eldar Murtazin) הנחשב אמין במיוחד, מעלה סברה כי גוגל עשויה לוותר על המכשיר הכה מזוהה עימה.

עפ"י הדיווח שללא ספק מעורר רעידת אדמה בשוק הסלולר, גוגל עשויה לוותר על ליין מכשירי הנקסוס ולעבור למכשירי ה-Google Play Edition ממגוון היצרניות השונות. משמע – גוגל תספק ותציע את גרסת הוונילה ישירות על מגוון המכשירים השונים מהיצרניות השונות, ולא תסתפק במכשיר בודד, כמו גם ביצרנית בודדת מועדפת, ש"תגנוב" למעשה את התהילה. דיווח זה, מגיע כהמשך ישיר למעשה לדיווח שמכשירי ה-Galexy 4 ומכשיר ה-Xperia Z Ultra של חברת סוני החלו להימכר אף הם כגרסת וונילה נקייה.

קרוב לוודאי כי צעד זה של גוגל ימתן במעט את התגובות החריפות בקרב יצרניות המכשירים השונות, שכן מאז ומתמיד ראו במכשיר הנקסוס כאיום מתמיד שאינן יכולות להתחרות בו בשל מחירו נמוך. ניתן אף להבין מדוע גוגל עשוייה לבצע צעד משמעותי שכזה, שכן, היצע המכשירים המריצים את גרסת הוונילה של גוגל יגדל משמעותית, וביחס ישיר יפחת מספר התלונות של המשתמשים על היצרניות השונות, שאינן משחררות עדכונים בזמן.

עם רכישתה של מוטורולה מובילטי, חטיבת המכשירים הניידים בחברת מוטורולה, החלה גוגל לשחרר את מכשירי ה-Moto G וה-Moto X  בגרסת הוונילה עליה היא אמונה. אין ספק כי זהו צעד נוסף מבית חברת גוגל, שקרוב לוודאי תכסה את עצמה כעת מבחינות נוספות.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • רפי

  אז לא הבנתי מה הבעיה פה…?!
  אז במקום מכשירי הנקסוס, גוגל תוציא את מכשירי ה-Moto X וה-Moto G מתוצרתה בגירסאות הונילה והרי לכם תחליף לנקסוס…
  סה טו!!

  • יאיר

   מוטורולה מוביליטי כבר לא שייכת לגוגל…

 • Stav Dor

  כתבה טובה, אבל מבאסת
  מבאסת בגלל שבמידה וזה יתברר כנכון זה באמת יבאס רצח

  לשם שינוי שיינר כתבה שלך שמבאסת לי תלילה עכשיו חח

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  אני את האמת יכול להבין אם גוגל תעשה צעד כזה. הם מוציאים לא מעט כסף ומשאבים בפיתוח הנקסוס וזה יכול לאפשר להם להתרכז אך ורק בתוכנה. אולי קצת חבל כי הנקסוס רק נהיה יותר פופולרי עם השנים.
  אני באמת חושב שהם צריכים לפתח ולייצר טלפון בעצמם ולא להסתמך על חברות כמו LG, בייחוד כשמוטורולה בידיים שלהם.

 • א.א.

  קודם כל, גוגל לא מתחזקת עצמאית את מכשירי הGPE, החב' אחראיות לכך, בסיועה.
  שנית, נקסוס אמור לשרת 2 מטרות- אחת היא להדגים את יכולותיה של מע' חדשה, שנית להיות מכשיר מפתחים. אני לא בטוח שמכשירי GPE מוגדרים כמכשירי מפתחים.
  שלישית, הפופולאריות של מכשירי הנקסוס נובעת מעלותם המשתלמת, לא ראיתי מכשיר GPE שמתקרב לעלות הזו. כל אלו גורמים לי להטיל ספק בידיעה הזו, לפחות עד שנקבל פרטים נוספים.

  • ran

   יש קונפליקט בין מה שהגבת למה שרשום בכתבה.

   "מחזיקי מכשירי הנקסוס נהנים מעדכונים מהירים ישירות מבית גוגל, שכן היא האחראית על עדכוני מכשיר זה, כמו גם על גרסת האנדרואיד הנקייה (Vanilla) אותה הוא מריץ"
   האחריות היא של גוגל לפי הכתבה, בשונה מעמדתך.

   בפרסומת של מכשירי הנקסוס הם לא מופיעים כמכשירים מפתחים אלא כמתמודדים אחד מול אחד למכשירי היצרניות האחרים.
   GPE או ( GNU Palmtop Environment ) , למה הוא לא כזה? (וגם זה לא רלוונטי לנושא לדעתי)

   רוב המכריעה רוכשים את ה-NEXUS-ים למיניהם בשל מחירם הנמוך (והחומרה כמובן שאינה נופלת משום מכשיר דגל).

   משהו בקונספט המוצג לא ברור…
   נחכה ונקווה לטוב 🙂

   • א.א.

    ראשית, הנקסוס הוא לא GPE אז אני לא מבין איפה הקונפליקט.
    שנית, כשאתה אומר "פרסומות" אני מניח שאתה מתכוון לאלו של הנקסוס 4 / 5, בהם הסדרה עברה הרחבה של המיתוג והוזלה של המחיר כדי לתפוס נתח שוק רב יותר (ולדעת חלק מהאנשים, כדי להפחית את התלות של אנדרואיד בסמסונג). אפילו כך, תקציב הפרסום והחשיפה שלו זניחים לחלוטין לעומת אלו של מכשירי דגל אחרים.
    GPE- GOOGLE PLAY EDITION, הם מכשירים שאינם נקסוס עבור אנשים שלא מעוניינים בממשק העל של יצרניתם, מה שכמובן מגיע עם בונוס של עדכון מהיר לגרסאות חדשות במשך שנה וחצי. לגוגל אין שום אמירה בעיצוב והתכנון שלהם, רק בגרסת התוכנה, בניגוד לנקסוס. בנוסף, למרות שחשבו אחרת בהתחלה, גוגל לא אחראית לשחרור העדכונים עבורם אלא מסייעת ליצרנית לשחרר בעצמה, לכן היא גם לא מאחסנת factory images על השרתים שלה, כמו למכשירי הנקסוס. מקור: http://www.androidpolice.com/2013/06/26/google-no-factory-image-or-driver-binary-hosting-for-google-play-edition-one-or-s4-oems-will-handle-otas/

    לסיכום, GPE מעולים עבור מי שאוהב חומרה של מכשיר מסויים עם גסא נקיה של אנדרואיד ושחרור גרסאות מהירות *אבל* זו לא תמיכה רשמית מצד גוגל וגם אין סבסוד של עלות המכשיר כמו בסדרת הנקסוס.
    אישית, כל עוד לא אשמע עוד מקורות והסברים בעניין, אתייחס לכך כעוד שמועה בעלמא, כמו הספקולציות לגבי שיוך סדרת הנקסוס למוטורולה, המסך הגמיש של הגלקסי 3/4/נוט 2/ נוט 3 וכו'

 • ש

  החלטה מבורכת, אני בהחלט אשמח לגירסת וונילה על הLG G2 שלי.

  • גג

   אז פשוט תתקין Cyanogen, זה ממשק ונילה טהור.

 • ran

  לא נראה אפשרי.
  מה, עכשיו גוגל יתנו תמיכה ל-10 מכשירים שונים? ויספקו עדכונים?!
  הם לא יעמדו בזה, לכל מכשיר מעבד משלו, GPU משלו, סוגי זכרונות.
  אם זה היה כל כך פשוט הינו רואים עדכוני גרסאות מהירים מהיצרניות השונות, מה שלא קורה כיום.
  שלושה חודשים לקח עד שה-S4 וה-ONE ונילה קיבלו את ה4.4 שלהם. זה אולי נראה מעט אבל תארו לכם שהיא תצטרך לספק תמיכה ל-10 מכשירים נוספים כל חצי שנה, כלומר בעוד שנתיים היא תצטרך לעדכן 40 מכשירים בו-זמנית עבור כל תיקון והוצאת גרסה חדשה.
  פשוט קריסה מבחינתה לדעתי.
  לא נראה לי שהיצרניות לא יתמכו גם בונילה וגם בגרסה שלהם

  • א.א.

   גוגל לא משחררת עדכונים לGPE, רק מסייעת ליצרנית לעשות זאת.

  • יוסי כהן

   אתה לא מבין את הגודל של גוגל הא?
   אם היא רוצה היא יכולה וזהו…

 • Barts

  זה יהיה מכה קשה במידה ותחליט גוגל לבטל את סדרת הנקסוסים.

 • רן

  הרעיון לוותר על מכשירי נקסוס הוא בלתי נמנע בעתיד אך עם זאת רכישת מכשיר מהחנות של גוגל בגרסת Google Play Edition לא נוחה ולא אפשרית לכולם לכן טוב אם גוגל תכפה על היצרניות לאפשר למשתמשים להוריד ולהתקין את גרסת Google Play Edition בעצמם.

 • אלי

  מגניב. אולי סופסוף מכשירי הסמסונג עם ממשק TouchWiz יקבלו AOSP בצורה נורמלית ועם פחות בעיות

  • א.א.

   לא הייתי בונה על זה, סמסונג ידועה לשמצה בתחום הזה. אין לי מושג מי אחראי על בקרת האיכות/ תכנון מוצר/ כוח אדם שם, אבל הם לא עושים עבודה טובה ביחס לשאר החב'. בנוסף, סמסונג לא משחררת bianaries ודרייברי למעבדים מתוצרתה, לכן כל הבעיות.

   • דן

    הוא התכוון לבעיות של רומים מקוסטמים לא של אלו של סמסונג, CM וכו'.
    אם יש לך בעיות זה כי כנראה הדרייבים ברום לא תואמים בצורה מלאה לאלו של המכשיר כיוון שהפיתוח הוא לא רשמי, תנסה למצוא רום לא רשמי של הרום שאתה רוצה למשל ProBam במקום CM.

    • א.א.

     יש בעיות כי סמסונג לא משחררת ספריות/ דרייברים וכו'.. יש מפתחים שהפסיקו לעבוד עם מוצרי סמסונג בגלל זה