ההכרזה של גוגל (Google) על ה-Nexus 6 השבוע השאירה רבים מופתעים. לא מדובר במכשיר נקסוס בגודל סטנדרטי, כזה שהשוק מסוגל להישאר אדיש אליו, אלא בטלפון גדול מימדים באופן חריג במיוחד.

מי צריך מסך גדול
למתבוננן מהצד, המהלך של גוגל, להשיק פאבלט בגודל 5.9 אינץ’ נראה מוזר מאוד. מדוע לחברה יש רצון להביא מכשיר כה גדול? במיוחד שמדובר בפלח שוק הנחשב לנישה שבה השולטת היא בכלל סמסונג עם סדרת ה-Galaxy Note והמצטרפת הטרייה Apple עם ה-iPhone 6 Plus, שלא לדבר על המשקל הכבד (186 גרם) והמחיר הלא מסובסד.

אם נתבוננן מעט אחורה, או להתחלת מכשירי הנקסוס נגלה את ה-Nexus One אשר הביא מסך של 3.7 אינץ’ בזמן שרוב המכשירים באותה התקופה (2010) היו בגודל ממוצע של 3.5 אינץ’. זה המשיך גם בשאר המכשירים, אף ב-Nexus 4 שכבר צמח ל-4.7 אינץ’ ו-Nexus 5 עם מסך 5 אינץ’. לא צריך להיות גאון גדול כדי להבין שגוגל לא עובדת לפי הכללים בשוק ולמעשה – מכתיבה אותם.

גוגל לא נמצאת כאן בתפקיד החברה הטובה שמביאה לנו מכשירים מסובסדים, אלא מטרתה להכניס את המערכת פרי פיתוחה לכל מקום אפשרי ולכל מגזר שיש בשוק. כל מכשיר נקסוס שיצא גרר אחריו תחרות עזה בדיוק על אותו גודל מסך, וגרם להתעוררות מחדש לאותו פלח השוק. לא תמיד זה היה כך, והיו יצרניות גדולות כמו סמסונג שכבר השיקו מכשירים בגדלים אלה, אבל אפשר לראות את ההבדל לפני השקת מכשיר הנקסוס ולאחריו.

כך גוגל עושה לאחרונה עם מערכת האנדרואיד לשווקים המתפתחים, ה-Android One. זה לא שהמערכת לא הייתה קיימת על מכשירים סינים זולים, פלח שוק חשוב מאוד ליצרניות המכשירים, אבל כשגוגל נמצאת כאן מאחורי הקלעים כדי לדחוף את המערכת והמכשירים עצמם, זה משנה את הכללים.

Nexus 4: המסובסד הראשון
Nexus 4: המסובסד הראשון

לא חייבים סבסוד
גודל המכשיר הוא לא ההפתעה היחידה של גוגל, אלא גם מחירו: ה-Nexus 6 יימכר ב-649 דולרים, כמעט פי שניים מאשר מחיר ה-Nexus 5. גוגל כך נראה, החליטה להפסיק ולסבסד את מכשירי הנקסוס, וכמה שזה נשמע מוזר, רוב מכשירי הנקסוס כלל לא היו מסובסדים. למעשה, רק שניים מתוך ששת המכשירי הנקסוס סובסדו על ידי גוגל, כאשר מחירם נע בין 529 ל-649 דולרים ורק המכשיר הרביעי במספר, ה-Nexus 4 אשר הביא את הבשורה והוזיל לכדי מחיר עלות של 299 דולרים.

מכשירי ליין הנקסוס נועדו קודם כל להציג מכשיר דגם, הוכחת יכולת, reference device המציג את מערכת האנדרואיד הנקייה (Vanilla) ללא ממשק מותאם הן ליצרניות השונות והן למשתמשים. בנוסף הוא נועד כדי לתמוך בקהילה, לספק לה מכשיר ייעודי, פתוח וסטנדרטי לפיתוח ללא נעילת המפעילה ובכך להגדיל את היצע האפליקציות. עם השנים ככל שהשליטה של מערכת האנדרואיד הלכה וגדלה, מכשירי הנקסוס נועדו יותר ככלי שיווקי, אמצעי לגוגל לכבוש את השוק האמריקאי בעיקר, והיא עשתה זאת בהצלחה. על הדרך היא גם קידמה את החברות היצרניות שמאחורי המכשירים, כמו HTC עם ה-Nexus One והתחזקותה של LG בזכות ה-4 ו-5, ואי אפשר לשכוח את הטאבלטים בהם Asus אחראית על שני דגמים חשובים וכעת זו HTC שחוזרת למרכז העניינים שהיא כל כך זקוקה לו.

"עם השנים ככל שהשליטה של מערכת האנדרואיד הלכה וגדלה, מכשירי הנקסוס נועדו יותר ככלי שיווקי, אמצעי לגוגל לכבוש את השוק האמריקאי בעיקר, והיא עשתה זאת בהצלחה"
היום, מערכת האנדרואיד שולטת באופן נרחב בשוק מערכות ההפעלה, לכן כשליין מכשירי הנקסוס שירתו את המטרה, אין באמת סיבה לגוגל להמשיך ולסבסד את עלותם, מחיר שעולה לה סכומים לא קטנים. מלבד זאת צריך לזכור כי יש גם את היצרניות השונות, אשר ליין מכשירי הנקסוס למעשה מתחרה בהם. מדוע למשתמש לרכוש מכשיר בינוני ב-200 עד 300 דולרים כשאפשר לרכוש מכשיר מתקדם כמעט באותו המחיר?

גם היצרניות הקטנות יותר נפגעו, כמו HTC, סוני והיצרניות הסיניות, שלא הצליחו להחדיר את המותג שלהן על אדמת ארה”ב שכן איך שלא מסתכלים על זה, המחיר הוא זה שהוביל את הצלחת המכשיר והעדפת הצרכן למותג מבית גוגל.

בין אם כוונותיה של גוגל כאלו או אחרות, המצב כיום בשוק הוא שמכשיר הנקסוס נועד כדי להציג את יכולות מערכת האנדרואיד החדשות – הוכחת יכולת של גרסת מערכת הפעלה חדשה, גודל שונה או תוספת שגוגל מעוניינת לקדם. המחיר הוא רק עניין שיווקי ואת החברה זה לא ממש מעניין כמה מכשירים היא תצליח למכור, אלא רק כמה האי תצליח לקדם את מערכת האנדרואיד וכמה שיותר, בין אם זה מכשיר נקסוס, דרך מכשירי ה-Google Play Edition, ה-Android One או ה-Google TV, אז מה אם כמה לקוחות כועסים עליה בדרך להגשמת המטרה.

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.