Android O

הרבה לפני הזמן המיועד אבל כפי שעשתה בשנה שעברה, גוגל (Google) הכריזה רשמית על גרסת האנדרואיד הבאה המכונה בשם הקוד Android O. עד שתיחשף שמה הסופי, גוגל מציגה את מעט מהמאפיינים הצפויים להגיע אלינו במערכת החדשה.

מערך התראות משופר

אחד השינויים החשובים והגדולים ביותר של Android O הוא ניהול עבודת היישומים ברקע, זאת כדי למנוע זלילת סוללה כפי שקורה לא פעם במערכת האנדרואיד בשימוש היומיומי. מלבד מנגנון ה-Doze שהוכרז עם מהדורת 'מרשמלו' ושופר ב-'נוגט', ב-Android O גוגל תגביל את פעולת יישומי צד שלישי ברקע, דבר שאף יכול למנוע מהם להציג נתונים מעודכנים במידה ולא יישרו קו בהתאם להנחיות החדשות.

מלבד זאת, Android O תשפר את מערך ההתראות. באמצעות מנגנון חדש המכונה Notification Channels, המשתמשים יקבלו התראות המקובצות לפי קטגוריות שונות בהתאם לתוכן. הקטגוריות, או ערוצים, יאפשרו למפתחים לכוון את התראות היישום שלהם לפי סוג ההתראה. כך משתמשים יוכלו להגדיר מאלו ערוצים הם לא רוצים לקבל התראות, זאת במקום לחסום באופן פרטני כל התראה והתראה.

אם בכל זאת אנו מעוניינים בהתראה אבל אין לנו זמן כרגע לצפות בה, נוכל לדחות אותה (snooze) בפרקי זמן של 15, 30 ו-60 דקות.

תמונה בתוך תמונה, מילוי טפסים אוטומטית

אחרי שהציגה את האפשרות להפעיל שני יישומים במקביל ב-Android 7.0, ב-Android O יהיה ניתן להציג תמונה תוך תמונה (PIP). כך לדוגמה נוכל לצפות בוידאו על מסך קטן בזמן שאנו גולשים בפייסבוק או משתמשים במכשיר. כמעין חלונות צפים, אפשרות הקיימת בחלק מהמכשירים של היצרניות הגדולות.

דפדפן הכרום (Chrome) באנדרואיד יודע כיום לנהל את הסיסמאות האישיות שלנו ובגוגל רוצים לאפשר למשתמשים לנהל את כלל המידע שלהם באמצעות המערכת. Autofill API תסייע לשמור את הפרטים שאנו מרבים למלא בטפסים (כמו כתובת, שם, ססימה וכו') ולהציע את מילוי הטופס באופן אוטומטי כשנזדקק לכך. גוגל תאפשר ליישומים צד שלישי לגשת למידע הנשמר באופן מוצפן במכשיר ולהוות כמנהל טפסים, וניתן לבחור יישום אחר ממש כמו שניתן להחליף מקלדת.

האודיופילים ישמחו לגלות כי Android O תתמוך גם באודיו באיכות גבוהה בקידוד LDAC גם דרך קישוריות ה-Bluetooth. מלבד זאת, ממשק מפתח AAudio API יאפשר גישה ליישומים צד ג' הדורשים שימוש באודיו באיכות גבוהה בזמן אחזור נמוך (low-latency).

חידושים נוספים: היצרניות ומפתחי הרומים יוכלו לשלוט בצורת האייקונים על מסכי הבית ולבחור בין צורה עגולה למרובעת. כל יצרנית תוכל לקבוע לעצמה סט צורות של האייקונים במערכת שלה. WiFi Aware תאפשר ליישומיםם ומכשירים בסביבה לתקשר עם המכשיר דרך קישוריות ה-WiFi גם כשאין אינטרנט זמין. עדכון לממשק המפתח JAVA 8, שיפור ב-Android Runtime, הקוד האחראי להפעלת יישומים המבטיח פי 2 יותר מהר בהפעלת יישומים מסויימים.

כפי שלמדנו מהשנה האחרונה עם הכרזת Android N, גוגל לא חושפת את כל הקלפים כבר בהתחלה וכי היא משאירה עוד קצת פרטים לכנס המפתחים Google I/O 2017 שייערך בחודש מאי. בעלי מכשירי Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel, Pixel XL, Pixel C, יכולים להוריד את גרסת המפתחים כבר כעת ולהתקינה באופן ידני. כל הפרטים כאן.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • ‫אוריה גאון‬‎

  אם לכל מפתח תיהיה את האפשרות להחליט את הצורה של האייקון זה יהיב הדבר הכי מכוער בעולם הזה(יותר מlg 6)

  • ✡Netanel✡

   ראית את הLg G6 במציאות? תדבר אחרת לגמרי…

  • Ghost Rider

   לא חייבים להתקין רומים של מפתחים(מה צריך אותם) אני אפ פעם לא התקנתי רום של מפתח כי הגרסאות של סמסונג וגוגל יותר טובות אז אין צורך זה רק למי שרוצה להשויץ לחברה שהוא יודע להחליף רום אך בפועל קיבל גירסה עם באגים כי מה המפתח הזה יודע כבר.. יש גם ערכות נושא רבות שמחליפות אייקונים

   • רן

    אם הדברים נאמרו באירוניה אז סבבה.
    אם לא, אז סייג לחוכמה שתיקה – אם אתה לא יודע דבר על משהו אל תנסה לדבר עליו.
    איך אתה יכול להשוות בין גרסא נקייה של אנדרואיד לגרסאות שסמסונג מוציאה.
    בגרסאות המקוסטמות המכשירים של סמסונג פתאום הופכים להיות מהירים יותר חלקים יותר וחיי הסוללה מתארכים.

    עזוב, אני מצטער בכלל שבזבזתי את הזמן על תגובה בגללך…

    • Ghost Rider

     סייג לחוכמה שתיקה כי אני יודע מה זה רומים והייתי מחליף אותם עוד לפני שידעת מה זה אנדרויד. מה שווה המהירות של המכשיר אם אין מצלמה או כל באג אחר שיש להם. הכי טוב להשתמש ברום מקורי של חברה גדולה ולא של איזה מפתח שחושב שהוא חכם יותר מכל צוות סמסונג או גוגל. רואים שאתה ילד

     • כנראה שהשתמשת בגרסאות ביניים של רומים. יש כאלה שהם מאוד יציבים וללא באגים משמעותיים. במקרים כמו של סמסונג וממשק טאצ'וויז יש בהחלט מקום לחפש אפשרויות אחרות. גם כאשר רוצים לעבור גרסה במכשיר שסמסונג כבר לא טורחת לפתח עדכונים עבורו..

      • Yuval Friedman

       התכוונתי שאשמח לשמוע על "שטויות" שעל פי טענתך כתבתי, כמובן שגרסאות ביניים יותר יציבות מגרסאות Nightly אך ברומים חלופים נוהגים לפתור באגים יותר מהר מאשר חברות גדולות כמו למשל גוגל, גורם אחד עיקרי שלצוותים שעומדים מאחורי הרומים החלופיים יש רין מגבלות עבודה כמו לעבודים בחברות יותר מסודרות.

     • Yuval Friedman

      זה ממש לא הרעיון שעומד מאחורי רומים חלופים. חברות גדולות כמו גוגל לא יכולות לפתור באגים כל כך מהר או להוציא עדכונים כל יום. בגלל זה הרבה רומים חלופים מציעים גרסאות שדומות לגרסאות ה"נקיות" של מערכות ההפעלה של גוגל, הכוללות תיקונים של בגים, ולרוב גם חידושים משלהם. בנוסף מאחורי רוב הרומים עומד צוות גדול ומסור שמוציא עדכונים ותיקוני באגים כמעט כל לילה.

      משמע, רומים חלופים כגון Lineage Os (לדוגמה) יכולים להיות טובים בדיוק כמו הרומים של החברות הגדולות (גוגל) ואפילו לבצע בצורה טובה יותר בעקבות תיקוני באגים שוטפים וחידושים מטעם הרום החלופי.

      בנוסף רומים חלופים יכולים לתת תמיכה של מערכות הפעלה חדשות למכשירים שגוגל לא מוציאה בשבילם עדכונים, או אף חברה אחרת.

      דרך אגב, ברור שהרומים של גוגל טובים יותר מאלה של סמסונג. סמסונג לוקחת את הרומים הנקיים של גוגל, ומשנה אותם בהתאם לצרכים שלה, מהחליף את האיקונים ועד להחליץ את Google Now בעוזרת קולית משלה, מה שלרוב פוגע בביצועי המערכת. אף רום של חברה כזאת לא יכול להגיע למהירות של הרומים ה"נקיים" של גוגל.

      כל חברה שיוצרת סמארטפונים המריצים אנדרואיד עושה את זה מכיוון שגוגל הם הבעלים של אנדרואיד.

      תעשה את המחקר שלך לפני שאתה מפיץ שטויות באינטרנט.

      • Ghost Rider

       כמה שטויות בתגובה אחת

       • Yuval Friedman

        אשמח אם תפרט יותר

      • Yossi Cohen

       בתכלס הן מחליפות את העיצוב לא כי "זה של גוגל" אלא כי פשוט הן רוצות לבלוט בשוני מהשאר.