כנס המפתחים השנתי Google I/O נפתח בהכרזה משמעותית ראשונה: גוגל חשפה את מערכת האנדרואיד בגרסת L זאת מבלי לכנותה בשם כינוי או מספר ועם המון שינויים בעיצוב, ממשק וצבעים.

מפתחים תחילה
במהלך מפתיע אך נדרש, גוגל משיקה גרסת מפתחים קודם להשקה הרשמית, כך שלמפתחים וליצרניות יהיה זמן להתכונן לבואה כשבמהלך התקופה היא תשחרר עדכונים שונים למפתחים ותתקן באגים שהתגלו. תהליך זה יאפשר הטמעה טובה יותר של המערכת ועמידה בלוחות זמנים של שחרורי גרסאות ולמעשה זהה לאופן שבו אפל משחררת גרסת iOS חדשה.

android-l-notificationsעוברים ל-ART
כפי שציפינו, גוגל מעבירה את פיתוח האפליקציות לסביבת הרצה חדשה, ובמקום Dalvik יעברו המפתחים ל-ART עם גרסת ה-Android L. בגוגל אומרים כי המעבר יקפיץ את ביצועי האפליקציות, יציע ניהול זיכרון יעיל יותר ויותאם לתמיכה במעבדי 64 ביט ו-x86. הדבר ידרוש כמובן התאמות של המפתחים.

עיצוב משופר
אחד הדגשים שגוגל שמה ב-Android L היא העיצוב הגרפי ושיפור הנראות. הגרסה החדשה כוללת שינויים באלמנטים רבים במערכת כמו במעברים בין מסכים, אייקונים חדשים, מערכת התראות משודרגת המכונה Material.

מדובר ביכולת של הדגשת התראות מסוימות עם אפקט תלת מימד עם אלמנטים צפים אחד מעל השני באפקט של צל והדגשה כך שזו שכבה נוספת לשם הבלטה או שימוש להתראות שונות שבמערכת. היא הדגימה זאת על גבי מסך הנעילה, אשר יזכה למערכת התראות ישירות ללא צורך בפתיחת המכשיר מנעילה וכן בחייגן הטלפון.

נכנסים לכושר
Android L גם תוכל לבצע ניתור הכושר האישי עם Google Fit. כן, בדומה לחשיפת אפל ב-iOS 8 עם HealthKit, גוגל תטמיע את פלטפורמת הכושר שלה במערכת ותוכל להשתלב עם מגוון מוצרים לבישים כמו Nike Fuleband, מוצרי Polar ו-RunKeeper וכן ממגוון יצרניות אחרות. Google Fit יציע אפשרויות מוכרות כמו מד צעדים, תוכניות כושר, איסוף מידע ואחסון בענן, ואינטגרציה מלאה למפתחים.

נעילה אישית
גוגל חשפה מנגנון משופר לנעילת המכשיר המכונה Personal Unlocking אשר מסייע לפתוח את המכשיר מנעילה בצורה מהירה יותר. כך לדוגמה, באם הוגדרה נעילה בתבנית ולמשתמש קיים שעון חכם המותאם למכשיר, המערכת תזהה כי השעון מקושר ולא תדרוש מהמשתמש להקיש את התבנית כדי לפתוח מנעילה. כאשר היא לא תזהה כי השעון בסביבה, היא תחזיר בחזרה את הנעילה המקורית.

שיפור בביצועים ובחיי סוללה
כחלק מהמעבר ל-ART, גרסת L תתמוך לראשונה בתמיכה של 64 ביט בשבבי ARM, אינטל ו-MIPS. היתרונות של מעבר זה הוא בעיקר באפליקציות שיידעו לנצל אוגרים ב-64 ביט (registers). בצד הגרפיקה המערכת תדע לצל טוב יותר את החומרה המתקדמת של המכשירים כיום וכחלק מכך המערכת תכלול סט של תוספים המכונה Android Extension Pack שיסייעו למפתחים.

חיי הסוללה גם כן ישופרו בגרסת ה-L על ידי שימוש בניהול משימות יעיל יותר מבעבר והורדת העומס מהמעבד. פרויקט Volta שנחשף גם הוא יספק למפתחים פרטים מדויקים יותר לגבי המשאבים הנצרכים על ידי הסוללה בשימוש באפליקציות כל שיוכלו לייעל אותן בהתאם לצורך.

battery-saver

המשתמשים יוכלו לחסוך בסוללה גם כן על ידי העברת המכשיר למצב חסכון בסוללה באופן אוטומטי (או ידני) ולדברי גוגל מכשיר Nexus 5 סטנדרטי יכול לזכות לעוד 90 דקות של שימוש ביום כאשר מופעלת האפשרות.

את Android L גוגל תשחרר תחילה למפתחים והחל ממחר יהיו זמנים ערכות הפיתוח (SDK) וכן גרסאות הדגמה Android L Developer Preview למכשירי ה-Nexus 5 וה-Nexus 7.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • עדי

  יש לי שאלה- יש לי נקסוס 5 ועדכנתי לגירסא החדשה, שהיא באמת בתכלס נחמדה רק שמשום מה פתאום זה נהיה ממש מסובך מבחינת הגדרות מסויימות, ושינתי את הנעילת מסך מ"החלקה" ל"PIN" ואני רוצה להחזיר רק שזה כותב לי "הושבת ע"י מדיניות ההצפנה של מנהל המערכת, או אחסון האישורים". איך מבטלים את זה???

 • ירו

  מניסיון מאוד לא מומלץ לשדרג קימת בפועל בעיה של חיבור ל WI-FI נעלמו איקונים משולחן עבודה… בעיות עם הטלפון שלא היו קודם. – מי שמשדרג שיצפה להרבה בעיות.

 • סער

  מתי יהיה לנקסוס 4 אם יהיה

 • נעם

  העדכון יצא גם לנקסוס 4?

 • galaxy s3

  galaxsy s3 יעודכן?????

 • מתי יצא לנקסוס 5 ? באיזה שעה ?

 • ברוך

  איךאני מעדכן את הנקסוס 5?
  צריך רוט?

  • יהיה עידכון,לא צריך רוט,הכל פשוט ובחינם!

   לא צריך שום רוט -העידכון יגיע עוד כמה זמן .
   שיהיה את העישכון זה כנראה יכתוב את זה בהתראות אם לא תיכנס להגדרות
   ושם תירד לסוף הרשימה ותלחץ על "אודות טלפון" (או שזה נקרא מידע על טלפון)
   ושם תחלץ על עידכון גירסה וכמובן צריך להפעיל wifi או להיות עם חיבור אינטרנט רגיל –
   המכשיר יתכבה ויעדכן -זה יקח חצי שעה או פחות או יותר

 • למי ששאל

  לכל מי שיש נקסוס 5 או 7-הקובץ של המערכת l למפתחים זמין לכולם,ניתן לעדכן את המכשיר באמצעות toolkit מהמחשב.אבל אני עשיתי את זה אתמול ומציע לא לעשות בינתיים.בחרתי באפשרות להתקין את הגרסה מבלי למחוק נתונים ואפליקציות,שהיא פחות מומלצת ולכן ואולי גם בגלל שזה לא גרסא רשמית-כמעט כלום לא עבד לי עם הגרסה החדשה והחזרתי לkitkat.למי שלא אכפת למחוק את המכשיר לגמרי יכול לנסות ואז אולי הגרסא כן תרוץ באופן חלק.

 • א.א.

  מאכזב? סנכרון עם רכבים, הרחבת הפעולות של הכרום קאסט, ייעול ניצול זיכרון, ייעול ניצול סוללה, non intrusive dialer, התראות מובנות במסך הנעילה, אינטרגציה קלה יותר בין אפליקציות, סנכרון טוב יותר עם כרום בוקים ואפשרות להריץ עליהם אפ' אנדרואיד, smart unlock, android tv, תכנון חומרה של גוגל למכשירי low end ושחרור הרפרנס לכל דורש- תג מחיר של פחות מ100$(!) כולל עדכונים סטיייל נקסוס, android fit, שינויים אדירים מבחינת מפתחים וכותבי קוד, בלי לגעת בARA, טנגו וכו'… כל זה רק מהkeynote ואפילו לא צפיתי בכולו.. לדעתי, רחוק מאוד ממאכזב.

  • כן, אבל כשאפל מציגים בכנס שלהם שינויים ברמה הזאת ואפילו יותר זה לא נחשב???

   • א.א.

    1. מה? איך הגעת לאפל עכשיו? לא נמאס לכם לקשר *כל* דבר לאפל?
    קונקרטית, אני חושב שהעדכון הבא (8) הוא ראוי ועשיר מאוד- ייתכן שאתה מבלבל אותי עם משתמשי אנדרואיד עבורם חלק מהפיצ'רים שהוכרזו הם חלק מהחווית התפעול הבסיסית שלהם זה זמן רב ולכן לא מאוד התרשמו מהם. צריך להבין שכל מע' שואבת השראה ורעיונות טובים ממתחרותיה, "אין סכין מתחדדת אלא בירך חברתה" וכו', מה שמביא אותי לנק' הבאה:

    2. נשבר לי לשמוע קיטורים על "העתקה בוטה" וכו'- ראשית, נא להתבגר, זה לא מבחן בכיתה ג'.
    שנית, אפל ידועה כחב' סופר לוחמנית וששה אלי קרב בכל הזדמנות בנוגע לפטנטים וקניין רוחני, אם היא לא תוקפת בנושא, כנראה שאין סיבה. בשלב מסויים אין מנוס מלשלב פיצ'רים שהוצגו במע' אחרות- *כ ו ל ם* עושים זאת, אז די עם ההתחסדות הזו. אישית, קשה לי להבין את ההתלהמות הזו, הרי כך כולם מרוויחים ולרובנו כאן אין אחזקות משמעותיות באף חב'.

    הערת אגב: העובדה שslide to unlock ו unified search הם פטנטים מוגנים אך אינטרגציה עם אפ' צד ג' אינה ממחישה את האבסורד אליו הגענו. הגרסא הבאה של IOS מהווה יישור קו עם אנדרואיד ואני שמח שמשתמשי אפל יהנו משימושיות גבוהה יותר ומכשיר חכם יותר, אני פשוט מצר על העובדה שאפל מתעקשת שזה יהיה חד סטרי.
    ערב טוב.

    • בורה

     איתך בכל מילה! כל מערכת וההיתרונות שלה וכל אדם והצרכים שלו…
     חבל שיש אנשים שסיימו תואר ראשון בלהיות תקועים במערכת הפעלה אחת ולרדת על האחרות

 • טי

  את האמת שדי מאכזב…. ציפיתי להרבה יותר מהכנס הזה.
  למשתמש הפשוט חוץ משינויים בעיצוב אין בשורה של ממש.

 • לולי

  מה ה משנה אם רק 9% מהמכשירים יקבלו עדכון..

 • הגכידאיקרעאחגח

  האם הsdk כבר זמין להורדה?

 • רואי

  תודה על הפרסום
  [ מלא אתרים פרסמו אבל כאן הכול מסודר וברור לעומת השאר שבדקתי – המשיכו כך ! ]

 • פיפוש

  חייב לציין שהעיצוב ממה שזה נראה עד כה נראה פשוט מצויין!

  • יוני

   ברור שהוא מעולה, הרי הכל לקוח מiOS..

   • פיפוש

    חח גם אני שמתי לב לכמה ״קווים מנחים״ שהושאלו, אבל בעידן בו הם מעתיקים אחד מהשני, זה היה צפוי.

    • אני

     וכולם ביחד מעתיקים את העיצוב השטוח של מיקרוסופט

 • אוראל אמסלם

  חחחח הדבר הכי מצחיק ששמעתי שגוגל מעתיקה מאפל! מילא סמסונג,מה גוגל מה?תגיד לי משהו לדוגמא שיש בios 7 ושהולך להיות באנדרואיד החדשה?אבל נגיד ונגיד שבאמת העתיקו,מה אמור להיות אכפת לאנשים/?תבחרו את המערכת שאתם רוצים ומה זה משנה לכם ממי היא העתיקה או מי העתיקה ממנה אם אתם אוהבים אותה,תשאירו את הוויכוח הזה לחברות עצמם.

  • יוני

   שים לב עיצוב הכללי, המון רעיונות שלקוחים מios.
   שלא תבין לא נכון, לא ממש איכפת לי – גם למשתמשי אנדרואיד מגיע להנות מהעיצוב הנהדר של ios 7 – גם אם מדובר באיחור של תשעה חודשים, אבל ההצהרות של ההודי שהציג אתמול שכאילו ואפל גונבת פיצ׳רים מאנדרואיד הזויות ביותר על רקע הגניבה הבוטה כאן.

   • יוסי כהן

    זה העיצוב של גוגל + גוגל NOW וגוגל CAMERA כל האפקטים והעיצוב שאתה רוצה זה נטו גוגל…

   • בורה

    אני לא מבין למה FANBOY'S של אפל נכנסים לכתבות של אנדרואיד? ומשאירים תגובות מאוד "חכמות".

 • רן

  העדכון לא יגיע לנקסוס 4?

 • בני

  עדכנתי כבר לא אחכה חודש מזל שיש את הרוט הזה בקליק אחד אחלה דבר

 • בני

  אוקיי ראיתי שפיספסתי את הכתבה על העדכון אבל מוזר חשבתי שבגלל שיש לי רוט אז אני לא יקבל
  השאלה מישהו ניסה את העדכון הזה כבר?

 • בני

  מישהו יודע מה זה העדכון 4.4.4 ? עכשיו קיבלתי לעדכן
  נקסוס 4

  • android L

   זה עידכון לגירסה 4.4.4 -זה כולל קצת שידרוגים לעומת 4.4.3 ו 4.4.2 .
   עדיף לחכות לעידכון L (החדש עם מלא שידרוגים ,בעיקר בעיצוב)

 • יוני

  שום חידוש, העתקה בוטה מios 7.

  • זה הכל מ windows phone !!!

   כמה צריך להסביר ? ios 7 לקחה את העיצוב מ windows phone שכוללת את הסיגנון השטוח
   כבר מ 2010 או 2009 וגם ממשק המטרו ב windows 8 -לא ראית אף פעם windows phone או ההתחל ב windows 8 ו 8.1 ??? -איזה מעצבנים האלה שחושבים שכל דבר זה העתקה מאפל –
   ios 7 זה מעין מערכת עם עיצוב windows phone וחיקויים מאנדרואיד .

   • יוני

    אין קשר לחלונות, זה שהיה לה עיצוב שטוח לא אומר שהיא דומה לאייפון (והיא ממש לא).
    התגובה שלך הזויה.
    מדובר בהעתקות בוטות מהעיצוב של ios .

   • GUY

    אפל השקעו בצוות פיתוח מליוני דולרים שבראשם עמד המעצב הראשי שלהם גוני אייב שאחראי על המון מוצרים מדהימים כולל המחשבים היפיים שלהם.
    להגיד שצוות כזה מוכשר וממומן של מעצבים בחברת אפל שעבד 12 חודשים ובסופו של דבר הגיע לחיקוי מwp זה מטומטם.
    יש נקודות דמיון כי אפל לא שינו את הממשק רק את העיצוב לעיצוב שטוח. ובגלל שבחלק מהמקומות הממשק היה דומה כבר לwp שהעתיקו אותו מios עוד מהראשונות. לכן זה נראה לך דומה.
    אבל מה שייחד את הiOS 7 וזה מה שחשוב זה האפקטים שיהיה רק להם וזה מה שייחד את המערכת וגם לה להראות שונה עד היום. וזה אפקטי התלת מימד, אפקטי האנמציות ואפקטי השקיפות המטושטת.
    ודרך אגב בתור אחד שהשתמש גם בios 7 וגם בwp אין דימיון בכלל בין שני המערכות. שני סגנונות ממשק שונים לחלוטין שדומים בחלקים נדירים במערכת.

  • בורה

   חחחחחחחח!!! למה? אנדרואיד L כולה מועתקת מ IOS8 כולל הכתיבה בהחלקה ועוד כמה דברים…

 • רפאל

  מה עם נקסוס 4?

 • אוראל אמסלם

  מערכת התראות במסך נעילה?אווו סוף סוף!ומה זאת אומרת למפתחים תחילה?אם יש לי נקסוס 5 עם רום מקוסטם אז המפתח יעבוד על עדכון לגרסה החדשה ביחד עם הרום?

 • בהצלחה לכולם

  מי שלא מפתח יוכל להתקין את הגרסא על המכשיר כמו שעושים עם גרסאות הבטא של IOS?

  • Nachum37

   ככל הנראה לא. הכוונה מן הסתם שהקוד הושק, ואולי גם אמולטור בsdk‏ עבור מפתחי אפליקציות.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  גרסאות התקנה מלאות אומר שלכל מי שיש NEXUS 5 יוכל להתקין את ANDROID L?

  • נקסוס 5 תמיד מקבל עידכונים -מכשיר דגל עכשווי בגוגל

   כן !

 • Dodge

  מה מספר הגרסה?

 • איתי

  מתי לנקסוס 5?