האם המירוץ אחר שקע החשמל עומד להסתיים בקרוב? חוקרים במעבדות Argonne National Laboratory, השייכות למשרד האנרגיה האמריקאי, הצליחו לפתח אבטיפוס של סוללת ליתיום-אייר (lithium-air) חדשה אשר מסוגלת להכיל פי 5 מכמות הזרם החשמלי שקיים כיום בסוללות ליתיום-יון (lithium-ion).

ההבדל העיקרי בין הסוללות הוא בדרך שבה הן מאחסנות את החשמל – הליתיום אייר למעשה משתמשת בתרכובות כימיקליות של תחמוצות שמשחררות רק סופראוקסיד, במקום תחמוצת אוקסיד שמשתררת בסוללות הקיימות. אותו סופראוקסיד מתפרק בקלות רבה יותר וכך משחרר את האנרגיה בצורה יעילה יותר בזמן שהבטריה מתרוקנת.

בנוסף, טוענים חוקרים באוניברסיטת אילינוי בשיקגו, הסוללות החדשות מתאפיינות בזמן חיים ארוך יותר, אך דרוש עוד לא מעט מחקר כדי לייצב את התהליכים הללו. "נמשיך לחקור צורות שונות של סוללות", אמר אחד החוקרים", כי כעת אנחנו מסוגלים לא רק לנתח את התגובות האלקטרוכימיות שמתרחשות בסוללה, אלא אפילו להסביר את הריאקציות ואפילו לשנות אותן. אנחנו בהחלט בדרך לעצב את סוללות העתיד שיהיו לא רק חסכוניות באנרגיה אלא גם חסכוניות במחיר".

בעוד החוקרים לא ידעו לומר מתי נוכל לראות את הטכנולוגיה בגאדג'טים הניידים, כן אפשר לומר כי המירוץ אחר הארכת חיי השימוש במכשירים לא מפסיק לרגע, אולם בינתיים, אולי כדאי שתמשיכו להסתובב עם מטען וכבל בכיס.