כיום ישנם לא מעט משתמשי סמארטפונים, וככל שהמספר כך גדל, כך הסיכוי כי גם הוירוסים והנוזקות יתרבו. זו גם אחת מהסכנות הכי ברורות של מערכת האנדרואיד – אבטחת מידע, וכאשר פרשיית ענק כמו מעקב אחר משתמשים של ה-NSA התגלתה על ידי אדוארד סנודן, זו סיבה מספיק טובה לדאוג לפרטיות שלנו.

זה לא סוד שמערכת האנדרואיד היא יחסית נחשבת לקלה לפריצה, גם אם אין לאותו פורץ את המכשיר ביד. למעשה, כל שצריך לעשות הוא להתקין אפליקציה בעלת הרשאות מתאימות ולקבל את כל המידע האישי הנדרש בצורה קלה ופשוטה.

סלולרי לשוחרי הפרטיות
המכשיר החדש שהוצג בתערוכת MWC 2014 הוא הבלאק-פון (BlackPhone) שאמנם מבוסס על מערכת האנדרואיד אבל שואף להביא רמת אבטחה גבוהה מהרגיל לכלל המשתמשים. המכשיר מרכז שלל שירותים הן של החברה המפתחת Silent Circle והן שירותים חיצוניים, אשר דואגים כי המידע במכשיר מאובטח ואינו יכול לצאת בקלות החוצה.

מערכת ההפעלה המכונה PrivetOS היא שילוב של אנדרואיד עם יישומים שונים המספקים יכולת לשלוט על הפעילות שלהן והיכולת שלהן לתקשר עם העולם. יותר לא צריך לדאוג האם יישום מסוים מתחבר לרשת שלא לצורך, או בעל גישה לרשימת אנשי הקשר שלנו גם כאשר מדובר בכלי עזר שאינו צריך הרשאה שכזו. ישנם סט כלים שמאפשר לשלוט בתקשורת ה-WiFi, במיילים שלנו ובאפליקציות שלנו, ובחברה מבטיחים כי כל שינוי ואיום חדש מטופל ברמת המערכת ומתבצע בדיקה שוטפת ויומיומית לאיומים חדשים. ההודעות יכולות להיות מוצפנות, כך שאפילו גורמי ביון לא יוכלו לפצח אותן ואפילו יש לו יכולת לשיחות VoIP מוצפנות peer-to-peer.

אבל האבטחה החזקה שלו היא גם החיסרון הכי גדול של המכשיר. כדי שהצד השני יוכל בכלל לקרוא את ההודעות המוצפנות הוא צריך להיות עם אותן האפליקציות או השירותים גם במכשיר של הנמען, וכדי לפתור זאת החברה מספקת לרוכשי ה-BlackPhone שנה בחינם לשירות הכולל עוד 3 מכשירים אשר הוא יוכל להתקין את האפליקציה של החברה ולשוחח בצורה מאובטחת. כן, השירות עולה כסף ואחרי שנת החינם זה יעלה 10 דולר לחודש למשתמש.

המכשיר כשלעצמו, מיוצר על ידי GeeksPhone, החברה הספרדית שהביאה לעולם את מכשירי ה-Firefox OS והוא נמכר בתמורה ל-$629. בצד המפרט הוא כולל מסך 4.7 אינץ' HD IPS, שבב מרובע ליבה, זיכרון 2GB של RAM, אחסון 16GB, מצלמה 8 מגה פיקסל ושלל התקשורות. אז מאובטח אולי הוא כן, רק על משתמשים שיחשפו בעצמם מידע בפייסבוק הוא לא יכול להגן.


שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • אביה

  על עוד אני לא סוכן מוסד, אני לא צריך דבר כזה.
  מאובטח בצורה מוגזמת ופרנואידית.

  • אביה

   *כל

 • א.א.

  לא תיארת מע' קלה לפריצה אלא משתמשים טיפשים. גם בIOS, WP, בלקברי, סימביאן וכל מע' אחרת- אם אתה מאשר לאפ' גישה, שום דבר לא יעזור.
  WP זניחה מכדי לזהות בה פרצות, אך גם לאפל לא חסרות. 2 פרצות משמעותיות התגלו לאחרונה, למיטב ידיעתי רק אחת נפתרה בינתיים.

  ההבדל המשמעותי (שממנו אנשים נוטים להתעלם) הוא שבאנדרואיד ניתן להגיע בקלות לשליטה מלאה על גישה לכל פיצ'ר במכשיר- פר אפ' וכן כברירת מחדל, מודול XPOSED פותר את הבעיה למי שזה לא מובנה לו ברום.