מלחמת הפיקסלים שהתחילה בשלהי העשור הקודם במצלמות הקומפקטיות והמשיכה בטלפונים הסלולריים, נכנסת עכשיו להילוך גבוה. לאחר טיפוס של מספר מדרגות ברזולוציות החיישנים נעצרה העלייה, ונאלצנו להסתפק לאורך תקופה ארוכה בחיישנים טובים יחסית ברזולוציה של  5 מגה פיקסל וב-8 מגה פיקסל. זאת עד שהגיעו השמועות על נוקיה שעובדת על פיתוח סמארטפון עם חיישן ענק, דבר אשר התבהר ביולי האחרון כאשר הציגה החברה באופן רשמי את Lumia 1020, סמארטפון עם חיישן ברזולוציה 41MP. משלב זה החלו שאר החברות לשפר את המצלמות הסלולריות שלהן ולהציג כאלה שלא רק מתפארות בכמות פיקסלים גדולה אלא גם מציעות יכולות נוספות. כך סוני הציגה את ה-Sony Xperia Z1 העמידה למים, ל-LG מצלמה עם חיישן תנועה אופטי ב-G2 ו-HTC שהציגה את מצלמת ה-UltraPixel ב-One.

סמסונג לקחה זאת צעד אחד קדימה והציגה את ה-Galaxy S4 Zoom עם עדשת זום אופטי 16 מגה פיקסל המשנה לגמרי את כל מה שהכרנו ממצלפון, החל מיכולות זום אופטי X10 מרשימות במיוחד ועד לצורת עיצוב חדשה המחזירה אותנו לימי המצלמות הקומפקטיות.

זו מצלמה בכיס שלך?
מאז שצורפה המצלמה למכשיר הסלולרי התרגלנו לגב מכשיר שטוח עם מצלמה קטנה המצויה לרוב באחת מפינותיו. כאן המצב שונה לגמרי; סמסונג מעצבת את גב המכשיר כמו מצלמה דיגיטלית טיפוסית (קומפקטית), כאשר אופן האחיזה (גריפ) ועדשת זום גדולה מוסיפים נפח רב למכשיר – או מה שמכונה "סמארטפון עם מצלמה". רוחבו ואורכו של המכשיר דומים מאוד למכשיר בעל מסך 4.3 טיפוסי כמו ה-Galaxy S4 Mini לדוגמה, אך העובי 2.7 ס"מ הוא זה שעושה את ההבדל.  בזמן שאנו רגילים לגב שטוח של המכשיר, כאן העדשה וגריפ המצלמה יוצרות בליטה לא קטנה שמקשה מאוד על השימוש במסך הטלפון או אחיזה לצורך דיבור לאורך זמן, כך שאמנם קיבלנו עדשה גדולה וחזקה אך גם פחות נוח להשתמש במכשיר כסלולרי. למעשה, רוב האנשים שראו את המכשיר התבלבלו לחשוב כי בכלל מדובר במצלמה דיגיטלית ולא בסמארטפון, שכן מקדמתו לא יכולים לדעת שזהו טלפון חכם. גם יכולת נשיאת המכשיר במכנסיים תלויה בעד כמה הכיס שלכם רחב מספיק, אך אל  תתנו לזה להרתיע אתכם, ארנק בשילוב מפתחות הרכב ינפחו את הכיס שלכם הרבה יותר.

מצלמה דיגיטלית או סמארטפון?

מלבד העיצוב הייחודי, יש לנו כאן קודם כל מראה של מצלמה דיגיטלית, ומכך נגזר גם האחיזה של המכשיר. העדשה בולטת מגוף המכשיר ונמצאת כמעט בקו אחיד אל מול הגריפ שלדעתנו די קטן יחסית ולא נוח לאחיזה וסביבו נמצאת טבעת הניתנת לסיבוב ובעזרתה מכוונים את הזום האופטי. שימוש נוסף לטבעת היא תוך כדי שימוש בטלפון כאשר סיבוב העדשה יאפשר לנו לבחור בתפריט מיוחד את אחד מצבי הצילום באופן מהיר- לחיצה על אחד מהמצבים יפעיל את המצלמה.

בצידי המכשיר ניתן למצוא את כפתורי עוצמת השמע והפעלה/כיבוי וכן את כפתור הצילום המשמש גם להפעלה מהירה של המצלמה כאשר בכל שלב בזמן שימוש בטלפון, לחיצה ארוכה עליו תעביר את המכשיר למצב צילום. בחלקו הקדמי של המכשיר נמצא הרמקול (היחיד), הפלאש וכמובן העדשה.

עוד ניתן למצוא בצידי המכשיר שקע אוזניות, חריץ הרחבת זיכרון (microSD), שקע טעינה USB, מכסה הסוללה וחריץ כרטיס SIM. בנוסף לכל הוסיפה סמסונג שקע הברגה עבור חצובה. תוספת חשובה לצלם החובב.

ממשק של מצלמה, תפעול של סמארטפון
כפי שכבר אמרנו, מדובר כאן למעשה בסמארטפון לכל דבר. לכן, יש לנו את כל הדברים המוכרים בממשק ה-TouchWIZ הקיים במכשירי הגלקסי האחרים על גבי גרסת האנדרואיד 4.2 Jelly Bean. כך נמצא את מסך הנעילה הכולל קיצורים מהירים ל-4 אפליקציות, גם את מסכי הבית עם מגוון הווידג'טים של סמסונג ואלו של מערכת האנדרואיד, בר ההתראות הכולל את לחצני הקישוריות וההגדרות הניתנים להתאמה וכן מגירת האפליקציות המוכרת.

ממשק הצילום
ממשק הצילום

המכשיר כולל גם את כל הפיצ’רים המוכרים של סדרת הגלקסי עם השימוש בחיישני התנועה והתאורה וכן יישומי סמסונג כמו ה-Samsung Hub עם תכני הוידאו, מוזיקה, המשחקים והספרים, ה-Group Play המאפשר להתחבר ולשתף תכנים וסאונד בין מכשירים שונים, Story Albom המארגן ויוצר אלבום תמונות משפחתי ו-Samsung Link להעברת קבצים בקלות. בנוסף, נמצא במכשיר מגוון אפשרויות ותכונות המנצלות למעשה את יכולות הסמארטפון שבתוכו לעריכת תמונות, שיתוף לחברים וברשתות חברתיות וגיבוי תמונות בענן.

אבל אנחנו כאן כדי להתמקד בעיקר במצלמה, אליה נגיע בקלות בלחיצה ארוכה על כפתור הצילום או על ידי סיבוב הקשת שבעדשה. ממשק המצלמה מאוד דומה לממשק ה-Galaxy Camera (שכבר סיקרנו) וה-Galaxy S4 ומלבד צילום וידאו ב-fullHD, למכשיר 4 אופציות למצבי צילום סטילס: אוטומטי; המגדיר את כל ההגדרות באופן אוטומטי, חכם; בו ניתן לבחור ממגוון הגדרות קבועות מראש לצילום נוף, לילה, שלג, פנים ועוד. מומחה; מצב צילום ידני המאפשר לשלוט כמעט בכל פרמטרים בצילום כמו צמצם, מהירות חשיפה, WB, פיצוי חשיפה, רגישות (ISO), בהירות, אפקט צבע וחדות. המצב שלי, המאפשר להגדיר מראש מצבי צילום שמעניינים אותנו או כאלה שאנו משתמשים לעיתים קרובות יותר או מצב צילום ידני.

מצב צילום אוטומטי
מצב צילום אוטומטי

לחיצה על החץ בתחתית המסך תפתח רשימת אפקטים לוידאו וסטילס (אינסטרגם סטייל). בחלקו העליון ניתן למצוא את תפריט ההגדרות עם קיצורי דרך בהם ניתן להגדיר את הפלאש, הפעלה קולית, תגית המיקום, הטיימר ושיתוף התמונות הידני או אוטומטי. כמובן שניתן להגדיר את כל שאר הפרמטרים דרך תפריט ההגדרות המלא של המצלמה. תפעול הזום האופטי יכול להתבצע ב 2 אופנים: הראשון דרך הטבעת סביב העדשה – בסיבוב או בעזרת לחצני + ו – הנמצאים על גבי המסך. יש לציין שדרכים אלו לא כ"כ נוחות לביצוע הזום בעיקר כאשר משתמשים בטבעת סביב העדשה, שם האחיזה במכשיר לא נוחה. הצילום עצמו מתבצע במהירות- לחיצה והמצלמה מצלמת ללא שום השהייה. בחלק העליון ישנו תפריט קופץ ובלחיצה על הכפתור יוצגו מספר כפתורים לשיתוף מהיר של התמונה, לקביעת טיימר צילום ועוד.

בנוסף אופציית צילום הוידאו נעשית בצורה מהירה ונוחה, לחיצת על "כפתור" במסך והמצלמה מתחילה לצלם. את הגדרות הוידאו, כמו הגדרות הסטילס, מבצעים דרך מסך ההגדרות. מלבד שינוי רזולוציה ופורמט הצילום, ניתן לצלם וידאו ב"הילוך איטי" במספר מהירויות צילום שאותו גם בדקנו בניסוי בלון כאן. איכות צילום הוידאו ברזולוציה מלאה הציגה איכות טובה מאוד, חלקה וללא "קפיצות".

איכות מפתיעה
המאפיין המשמעותי במכשיר הוא ללא ספק העדשה. זום אופטי X10 המקביל ל 24-240 מ"מ וצמצם מקסימלי של 2.8. מדובר בשדרוג מצוין למכשיר סלולרי, במיוחד בשימוש בזום אשר גם שם, בדומה לזוית הצילום הרחבה, התמונות יוצאות בהירות חדות תודות למייצב הנמצא על העדשה.

אם אנחנו משווים למצלמה סלולרית התמונה המתקבלת חדה יותר (בעיקר בזכות העדשה הגדולה), אך מגגון הצבעים וההתאמה למציאות לא שונה, אם בכלל, לשאר המצלמות הסלולריות. המצלמה רגישה יותר לאור לכן תמונות המצולמות במעט אור מטושטשות פחות תודות למהירות צילום גבוהה יותר. ניתן לומר שגם הפלאש איכותי הרבה יותר ממה שאנו מכירים וכאשר מצלמים בתוך חדר הוא יודע להבזיק עוצמות שונות של פלאש על מנת להשלים נכון את התאורה החסרה. המצלמה מתקשה מעט בכיול WB במצב אוטומטי והתמונות יוצאות צהובות/כחולות/ירוקות (תלוי בתאורה בחדר) מידי. רק לציין שרוב המצלמות, אם לא כולן, מתקשות תמיד בכיול WB אוטומטי כאשר מצלמים בתוך חדר או כאשר מצלמים בצל.

    

Galaxy S4 Zoom מול Galaxy S47
Galaxy S4 Zoom מול Galaxy S4

ביצועים של מכשיר ביניים פלוס
Galaxy S4 Zoom מספק ביצועים לא רעים בכלל. הוא רץ על מעבד כפול ליבה 1.5GHz, בעל מסך 4.3 אינצ’ qHD 960×540, זיכרון זמני 1.5 ג’יגה ראם וסוללה בעלת הספק של 2,330 מיל-אמפר. משקלו של המכשיר לא מעט ועומד על 208 גרם כאשר עוביו 15.4 מ”מ.

לגלקסי אס 4 זום זיכרון אחסון בנפח 8 ג'יגה בייט כאשר מעט יותר מ-5 ג'יגה בייט פנויים לשימוש. מעט מידי למכשיר שאמור לאחסן גם אפליקציות וגם מספר גדול יותר של תמונות וקטעי וידאו בהשוואה לסלולרי רגיל. אך כמו בכל מכשיר, ישנה אפשרות הרחבה לכרטיס זיכרון microSD התומך עד 64GB.

הסוללה להגדרת היצרן מספיקה ל-13 שעות, לנו היא הספיקה ל 10.5 שעות כולל שימוש במצלמה (גם עם פלאש) ושימוש סביר ברשת דור 3. ללא שימוש במצלמה הסוללה החזיקה 13 שעות בקירוב. אמם לשימוש סטנדרטי היא מספיקה, אך היינו רוצים סוללה שתחזיק לנו זמן רב יותר במהלך היום ובעיקר בטיולים כאשר מצלמים הרבה ועם סוללה כזאת היא עלולה להתרוקן כבר באמצע היום.

סקירת הוידאו

לסיכום, ה-Galaxy S4 Zoom הוא בהחלט אחד ממכשירי המצלמה המעניינים והאיכותיים ביותר שראינו. מצד אחד קיבלנו עדשת זום גדולה ומצוינת, חיישן (בשילוב העדשה)  המפיק תמונות טובות יותר ממכשירי הסלולר האחרים, שקע ייעודי לחצובה ממש כמו כל מצלמה אמיתית, ממשק צילום קל ומהיר לתפעול ואף מערכת הפעלה מעודכנת ונוחה. אך מצד שני, קיבלנו מכשיר עבה מאוד ביחס למקובל (27 מ"מ) בעל משקל (208 גר') כמעט כפול ממכשירים אחרים בעלי מסך דומה ועיצוב לא נוח לשימוש כאשר משתמשים בו כסלולרי.

בסופו של דבר נוחות השימוש היא הדבר הכי חשוב היום במכשיר הסלולרי יותר מאשר השימוש במצלמה. לכן, רק אם אתם חובבי צילום אדוקים המרבים להשתמש במצלמה וחשובה לכם האיכות, כנראה שלכם היא תתאים יותר. לאחרים נמליץ להישאר עם המכשיר הסלולרי (הדק יחסית) ולהסתפק במצלמה שלו ליום יום.  מחירו של ה-Galaxy S4 Zoom מתחיל ב-2,500 שקל, כמה מאות שקלים בלבד פחות מאשר ה-Galaxy S4.

-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.