רבים שואלים: למי המצלמה הטובה יותר – לגלקסי אס 4 או לאייפון 5? נכון, ישנן מצלמות נוספות לא פחות איכותיות כמו ה- HTC One , האקספריה זד או הלומיה 920, אבל שלושתן ביחד לא פופולריים כמו מכשירי הגלקסי ואייפון בישראל ובעולם, לכן אנו נתמקד בשני המכשירים הכי פופולריים שקרוב לוודאי מרכזים את מרבית הרכישות הקרובות של הישראלי הממוצע. רן בר-לוי לקח את שני המכשירים וביצע השוואת ראש בראש בצילום, ואלו התוצאות.

תמונה 1: צילום באור יום.
תמונה זו נלקחה באור יום ללא שימוש ב-HDR (מיקום: גשר של הקניון הגדול בפתח תקווה).

צולם עם האייפון 5

 

Galaxy S4 Photo Outside
צולם עם הגלקסי אס 4

 

תוצאות: שני המכשירים עשו עבודה מעולה יחסית והנאמנות לצבעי מקור פשוט מצוינת יחסית לעדשת הקטנה. ניתן לראות מעט יותר דיוק בגלקסי אס 4 לצבעים של הכביש, האייפון בניסיון ל"תקן" את התמונה בעיבוד קצת הגזים בצבעים של הכביש. בסה"כ תיקו עם יתרון קל לגלקסי אס 4 (בשל טעות צילום חלק קטן מהתמונה של האייפון נחתך).

תמונה 2: צילום באור יום
גם תמונה זו נלקחה באור יום ללא שימוש ב-HDR (מיקום: הגשר של הקניון הגדול בפתח תקווה).

iPhone 5 Photo outside 2
צולם עם האייפון 5

 

Galaxy S4 Photo Outside 2
צולם עם הגלקסי

 

התוצאה: גם בתמונות אלה בסה"כ שתי המצלמות עשו עבודה סבירה, גם אם חלק מהשמיים לא נחשפו טוב. בסה"כ שוויון עם יתרון קל לאס 4 שפחות שינה את המציאות עבור תמונה יותר טובה ונשאר יותר נאמן למקור (בשל טעות צילום חלק קטן מהתמונה של האייפון נחתך).
תמונה 3: צילום מול שמש
התמונה הזו צולמה עם מספר בעיות תאורה מול שמש יוקדת ועם הרבה סוגי אובייקטים.
אייפון 5

 

גלקסי אס 4

 

תוצאות: שתי המצלמות עשו ניחוש לא מוצלח לגבי החשיפה, והשמיים כמעט לא קיימים בשניהם. האייפון עשה עבודה טובה יותר בפרטים של העצים וגם בפריט העיקרי שעליו ביצענו מיקוד. ניצחון לאייפון 5.
תמונה 4: צילום נוף
צילום נוף באזור מוצל, ולשם השוואה גם צילמנו עם מצלמת סטילס בסיסית של קנון.
אייפון 5

 

גלקסי אס 4

 

מצלמת קנון

 

תוצאות: גם בתמונה הזאת שתי המצלמות עשו עבודה טובה מאד יחסית. והמצלמה השלישית של קנון לא גרמה לשתיהן להתכווץ בפינה בבושה. בסה"כ קשה להבחין בהבדלים מהותיים ביניהן.
תמונה 5: צילום נוף
כאן צולמו התמונות באותו מיקום רק בעמידה, כדי לבחון האם הגלקסי אס 4 שוב תעוות קצת את המימדים.
אייפון 5

 

גלקסי אס 4

 

תוצאות: המצלמה בגלקסי מתעקשת לצלם במימדים של הרוחב גם לגובה וזה יוצר עיוות קל ותחושה של מתיחה, אבל שתי המצלמות עשו עבודה טובה מאד בשחזור המציאות כפי שראינו אותה בשטח, תיקו עם יתרון קטן מאוד לאייפון.
תמונה 6: צילום מאקרו
באור יום ובתאורה טובה קל יחסית להוציא תמונות טובות ממצלמה סלולרית, אז  צילמנו שתי תמונות שבד"כ נכשלות לגמרי בסלולר – צילומי מאקרו וצילומים באור ביתי חלש שלרוב כושלים לגמרי.
אייפון 5

 

גלקסי אס 4

 

מצלמת קנון

 

תוצאות: שתי המצלמות עשו עבודה לא מלהיבה בתאורה נמוכה, למרות שימוש ב- HDR בשתיהן. האייפון  הצליח מעט יותר בפרטים ובעומק השדה לעומת האס 4 ומצד שני פספס לגמרי במרקם של השולחן והפך אותו לגרעיני לגמרי. האס 4 מרח קצת את הפרטים אבל זיהה נכון את השולחן (באופן יחסי). בהשוואה למצלמה דיגיטלית, כאן ממש רואים את היכולת של מצלמה אמיתית של קנון לעומת הסלולריות,  ואין כמובן מה להשוות לעומת מצלמת DSLR .
תמונה 7: צילום מאקרו
אייפון 5
גלקסי אס4
מצלמת קנון

תוצאות: כאן הקשנו עוד יותר על המכשירים כי הטקסט לא בניגוד מאוד גדול לרקע וגם התאורה גרועה מסביב. שני המכשירים עשו עבודה גרועה מאד עם גרעון מאסיבי ועם פספוס של הטקסט כמעט לגמרי. לעומתן הקנון תפסה את הטקסט בצורה די טובה ואם תקישו על התמונה תוכלו אפילו לקרוא אותו.

הערות: לפני שנסכם ונבחר את הזוכה מבחינתנו, נציין כמה דברים שחשוב לזכור. הצילום לא נעשה על ידי צלם מקצועי או חובב, לכן אולי דומה יותר לצרכן הממוצע. דבר נוסף, ישנן בגלקסי אס 4 הרבה הגדרות ידניות שניתן ליישם אבל בחרנו להישאר עם ההשוואה הבסיסית ביותר כאשר שתי המצלמות על מצב אוטומט כי זה מה שלהערכתנו מרבית המשתמשים יעשו.

גם לגלקסי אס 4 וגם לאייפון יש בחנויות היישומים תוכנות צילום עם הרבה יותר שליטה בהגדרות וניתן כך לצלם תמונות יותר טובות. בלי קשר לאפליקציה, את חלק גדול מהתמונות ניתן לנקות בצורה טובה עם יישומים כמו Snapseed באנדרואיד או iPhoto באייפון ובכך לתקן את הפגמים בצילום המקורי. גם צילום ב-HDR יכל לתקן הרבה מהפגמים, אולם לא השתמשנו באף אחת מהן.

סיכום: באור יום ובתאורה טובה הגלקסי אס 4 והאייפון 5 שווים למדי עם יתרון לאייפון. יש שיאהבו יותר יותר צילום כזה או אחר אבל הימים שבהם המצלמות של אנדרואיד היו חיוורות וחלשות ליד האייפון נגמרו. שני הטלפונים לא מצלמים טוב בתאורה נמוכה ותנאים קשים. את צילומי הלילה לא העלנו כי התוצאות היו נמוכות ולא היה מקום להשוואה.אם הייתי צריך לבחור איזו מצלמה היינו לוקחים איתנו ליום צילומים, קרוב לוודאי שהיינו בוחרים בגלקסי אס 4.

אפליקציית המצלמה של הגלקסי אס 4 עשירה ומגוונת, ניתן לצלם בה היישר ממסך הנעילה עם הרבה הגדרות ידניות ושליטה די טובה על הצילום. באייפון 5 במסך הנעילה ניתן לצלם רק בתוכנה של אפל ובה פרט לבחירה ב-HDR, אין דבר שניתן לעשות מלבד בחירת נקודת מיקוד.בתאורה טובה של אור יום העלייה ל-13 מגה פיקסל בגלקסי אס 4 בהחלט מספקת יותר פרטים ויותר דיוק. הצילום ב-HDR טוב יותר בגלקסי אס 4 שבו סמסונג עשתה עבודה טובה בהרבה מאשר בגלקסי אס 3, הצילום לוקח יותר זמן אבל התוצאות בהתאם. האייפון 5 מצלם יותר מהר ב-HDR אבל התוצאות שלו ב-HDR לא משתוות לגלקסי אס 4. אך עם זאת, במידה ונשתמש בהגדרת אוטומט, בממוצע האייפון מייצר תמונות טובות יותר.

פורסם לראשונה בבלוג "מכור לטכנולוגיה" ונכתב על ידי רן בר-לוי