תוצאות מבחני הביצועים.

עוד יומיים (ה'), סמסונג, יצרנית מכשירי האנדרואיד בעלת נתח השוק הגבוהה ביותר תחשוף את מכשיר הדגל החדש שלה לשנת 2013, ה'גלקסי אס-4' שבעקבות ההצלחה של הדגמים שקדמו לו זוכה לעניין רב, הן מבחינת המתחרים שממתינים לראות איזה "אס" מחביאה סמסונג בשרוול והן מבחינת הצרכנים שמבחינתם מכשירי הגלקסי הפכו לשם דבר בתעשייה. יש לציין כי למרות העניין הרב במכשיר הדגל מבית סמסונג הצליחה לשמור הענקית הקוריאנית על תכונות המכשיר, יחסית, בעלטה.

אז מה בעצם אנחנו כן יודעים על מכשיר הדגל החדש של סמסונג?

כמו ה-Galaxy S3, עם מסך גדול יותר.
כמו ה-Galaxy S3, עם מסך גדול יותר.

עיצוב חיצוני
זהו הסעיף הבעייתי ביותר, על העיצוב של הגלקסי אס-3 סמסונג הצליחה לשמור בסוד מוחלט, למעשה אף הדלפה קודמת לא הצליחה לנבא את העיצוב הסופי של המכשיר. סמסונג הצליחה לשמור על עיצוב המכשיר בסוד על ידי הדלפה מכוונת של תמונות שקריות לעיתונות ולמעשה מכשירי האב-טיפוס כללו בכוונה עיצוב שונה לחלוטין מזה הסופי כדי שגם אם בטעות המכשיר ישכח באיזה בר, הוא לא יסגיר את העיצוב האמיתי.

לאינטרנט כבר הגיעו תמונות של מכשיר אב-טיפוס שכזה שמציג עיצוב זהה לזה של האס-3 רק עם מסגרת מסך וכפתור בית קטן יותר שמפנים את מקומם למסך גדול יותר, יכול להיות שגם הפעם מדובר בהדלפה מכוונת או בעיצוב ראשוני, אך אם זהו העיצוב הסופי ייתכן ובסמסונג עובדים בדומה לאפל על עיצוב אייקוני אחד, במקרה הזה עיצוב "חלוק הנחל" אשר זוכה למתיחת פנים קלה משנה לשנה.

סמסונג גם "הדליפה" בעצמה ונתנה לנו רמז ראשון לעיצובו, הדומה לאלו שכבר ראינו (משמאל). ייתכן שבהדלפה זו היא רוצה לתת לנו לנחש או לבלבל אותנו עוד יותר.

הצורך במהירות

תוצאות מבחני הביצועים.
תוצאות מבחני הביצועים.

ב-CES 2013, תערוכת האלקטרוניקה הבידורית, הציגה סמסונג את הדור הבא של המעבד מתוצרתה, זה זכה לשם 'אקסינוס 5 אוקטה' (Exynos 5 Octa), בעל ארכיטקטורה ייחודית בעלת 8 ליבות – 4 ליבות חזקות שיופעלו במהירות של 1.8GHz כאשר יהיה על המכשיר לבצע פעולות חישוביות כבדות, כמו הפעלת משחקי תלת-מימד או עריכת ווידאו ו-4 ליבות חלשות יותר שיפעלו רוב הזמן כאשר לא נדרש כח רב מהמעבד וזאת על-מנת לחסוך בביצועי הסוללה. בנוסף לכך המכשיר יגיע עם זיכרון RAM בנפח של 2GB שהפך לסטנדרט של מכשירי הדגל מהתקופה האחרונה.

השמועות גורסות כי הגרסה הבינלאומית של הגלקסי אס-4 תצוייד במעבד המדובר ואילו הגרסה אשר מיועד לשווקים בארצות הברית תצוייד במעבד 'סנאפדרגון' של חברת 'קוואלקום'. ההבדל בין המכשירים נובע, ככל הנראה, בגלל עיכובים בייצור המעבד מתומן הליבה מבית סמסונג.

על-פי מבחן ביצועים שבוצע, לכאורה, על ספינת הדגל העתידית של סמסונג נראה כי מדובר, נכון לעכשיו, לאחד המעבדים המהירים על-גבי מכשיר סלולרי – אם כי כדי לאשש קביעה זו נאלץ להמתין להשוואות ביצועים לאחר שחרור המכשיר.

חיסכון בסוללה
מסך המכשיר צפוי להיות בגודל 4.9-אינצ' בעל רזולוציה של Full-HD של 1920×1080, אך גם כאן אין שום הפתעה, על סמסונג ליישר קו עם HTC, סוני, LG ואחרות אשר מציידים את המכשירים שלהם במסך בעל אבחנה גבוהה במיוחד, אך גם הפעם היתרון האפשרי של סמסונג הוא שהיא תצייד את המכשיר במסך PHOLED אשר ממשיכה את טכנולוגיית מסכי ה-OLED אשר בנוי ממטריצה של דיודות פולטות אור המבוססות על חומר אורגני. מסכי ה-PHOLED חסכוניים יותר בחשמל שכן הם מסתמכות על דיודות בעלי חומר זרחני – על-פי אתר 'סאם-מובייל' מדובר על מסכים אשר יעילים ב-25% יותר ממסכי AMOLED.

טכנולוגיית המסך החסכונית, המעבד היעיל יותר בנוסף לסוללה, בעל נפח מוגדל בהשוואה לגלקסי אס-3 הנוכחי, צפויים להקנות למכשיר חיי סוללה מרשימים.

צילום או המרה לתלת-מימד?
צילום או המרה לתלת-מימד?

לצלם בתלת-מימד
נראה כי בניגוד למגמה שמקווים להוביל ב-HTC בו לא מספר המגה פיקסלים הוא החשוב אלא כמות האור שהם מסוגלים ללכוד, על-פי אותו מבחן ביצועים (אשר כולל בתוכו גם את מפרט המכשיר) נראה כי בסמסונג ימשיכו עם מירוץ המגה פיקסל והגלקסי החדש צפוי להיות מצוייד במצלמת 13 מגה-פיקסל, וזאת על-מנת לא להשאיר ייתרון למתחרים כמו ה'אופטימוס ג'י' של LG וה'אקספריה זי' של סוני.

אם כי ייתכן וסמסונג תצליח לבדל עצמה – שמועה חדשה גורסת כי ייתכן והגלקסי החדש יגיע גם עם יכולות צילום בתלת-מימד. זו החלה בעקבות סימן רשום שרשמה החברה בנוגע לצילום והמרה של ווידאו ותמונות סטילס לתלת-מימד.

הלוגו שנרשם כסימן רשום נותן רושם כי מדובר ביכולות תוכנתיות של המרה מדו-מימד לתלת מימד וכרגע לא ברור אם מדובר ביכולות צילום חומרתית בתלת-מימד, על-ידי זוג עדשות כמו זו שהוצגה במכשירים כמו ה'אופטימוס 3D' של LG וה'איבו 3D' של HTC.

תכונות ייחודיות

מכשירי הדגל הקודמים של סמסונג היו עמוסים לעייפה באפשרויות חכמות כמו אפשרות ה-Smart Stay אשר משאירה את המסך דולק כל עוד היא מזהה שהמשתמש מביט בו, אפשרות לענות לשיחה על-ידי הצמדת המכשיר לאוזן וכו'. נראה כי גם הפעם תציג החברה יכולות חדשות שהבולטת שבהם היא ה-Smart Scroll, אפשרות גלילה החכמה אשר משתמשת במצלמה הקדמית של המכשיר על-מנת לזהות את תנועות העיניים של המשתמש וגוללת את המסך בצורה אוטמטית, אפשרות יעילה במיוחד בקריאה של דפי אינטרנט ארוכים, ספרים או מגזינים אלקטרוניים. אפשרות נוספת היא ה-Smart Pause אשר משהה ניגון של סרטי ווידאו ברגע שהמשתמש מסיט את המבט ממסך המכשיר.

ישנם גם שמועות ברשת על פי הם, סמסונג תטמיע יכולת של הטענה אלחוטית ממש בדומה לנקסוס 4 והלומיה 920, הכולל בגבו מגנטים לתפיסה חזקה לעמדת הטעינה. דבר שנשמע בעל סיכוי גבוה למימוש. עוד אומרים כי המכשיר יביא לראשונה תמיכה במחוות באוויר עם זיהוי תנועה של הידיים, קינקט סטייל. סמסונג תשלב שבב של חברת Atmel אשר יאפשר לבצע מספר פעולות מבלי לגעת במסך עצמו. טכנולוגיה דומה לקיימת במכשיר ה-Sony Sola המכונה Floting Touch בסוני, המאפשרת למשתמש “לרחף” עם האצבע מעל המסך לביצוע משימות יומיומיות כמו לחייג לאיש קשר, לעבור בין מסכי הבית, להפעיל יישומים ועוד.

לסיכום: ניתן לראות כי על-פי השמועות מכשיר הדגל החדש של סמסונג צפוי להיות מעניין במיוחד ועמוס בטכנולוגיות חדשות. אם כי חשוב לזכור כי מדובר בשמועות בלבד וכדרכם כל שמועות ייתכן כי מדובר בהגזמה של המציאות הקיימת. נראה שעל-מנת לאשש או להפריח את השמועות הללו נאלץ להמתין להכרזה בלילה שבין חמישי לשישי.

-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.