רשתות אינטרנט אלחוטיות (WiFi) הפכו בשנים האחרונות לסטנדרט באתרי תיירות ומסחר מובילים בעולם.  כעת גם העיר העתיקה מצטרפת למגמה העולמית: הרשות לפיתוח ירושלים הקימה לאחרונה רשת אלחוטית פתוחה בעיר העתיקה: Jerusalem-Old-City שמה.

הרשת כבר החלה לפעול, כשבשלב הראשון, המוגדר כפיילוט, יפעל אינטרנט אלחוטי בשער יפו, בקישלה, ברחוב הקראים, בבית השרוף וברחבת כנסיית הקבר. ברשות לפיתוח ירושלים, יוזמת הפרויקט, מדגישים כי בהמשך צפויה הרשת האלחוטית להתרחב לנקודות גלישה נוספות ברחבי העיר העתיקה. הפרויקט כולו, ברישות מלא, נאמד בכ-2 מיליון שקלים.

ברשות לפיתוח ירושלים מסבירים כי הדגש יינתן בתחילה לאזורי המסחר והתיירות בעיר העתיקה, שכן רשת אינטרנטית אלחוטית משפרת ומשדרגת את חווית התייר ומוזילה לו עלויות.

מדובר בשלב נוסף בהנגשה הטכנולוגית שעובר מתחם העיר העתיקה: אפליקציית הסיורים הקוליים בעיר, שפיתחה גם כן הרשות לפיתוח ירושלים, רושמת בימים אלה קרוב ל- 150 אלף הורדות, ומציעה 21 מסלולי טיול בארבע שפות (עברית, אנגלית, צרפתית ורוסית), מתוכם 5 מסלולים מונגשים לבעלי מוגבלויות. הסיורים מלווים במפת ניווט, סרטון וידיאו, הסברי אודיו, טקסט לכבדי שמיעה, וזמינים לאחר הטענתם גם ב- off-line, כאשר שירות האינטרנט לא זמין. לאחרונה הותאמה האפליקציה גם למכשירי הטאבלט והגרסה הייעודית מאפשרת ניצול מלא של חווית המשתמש. בשלב הבא יוכלו המבקרים והתיירים במתחם להתחבר לאפליקציית הסיורים דרך הרשת האלחוטית.

"הנגשת העיר העתיקה היא נדבך מרכזי בפעילותנו", מציינים ברשות לפיתוח ירושלים, "והיא נעשית בשיתוף ובתמיכת המשרד לירושלים ומורשת ועיריית ירושלים. הנגשה כוללת לא רק הרחבה וסלילה פיזית של דרכי גישה אלא גם הפיכת העיר העתיקה על רובעיה לאזור אינטרנט חופשי. מדובר בפעילות שהיא לרווחת התיירים, אבל לא פחות חשוב – לטובת התושבים והסוחרים".