מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין

אירופאים המודאגים מהמשבר המתמשך בגוש היורו והשלכותיו יוכלו בקרוב להשתמש במטבע חלופי שאינו מושפע ממצבן הכלכלי של מדינות – ביטקוין. ביום חמישי הודיעה Bitcoin Exchange, מעין בורסת ביטקוין אירופית, על חתימת הסכמים עם הבנק הצרפתי Credit Mutuel וחברת עיבוד התשלומים Aqoba. משמעות המהלך, לדברי מפעילת הבורסה Paymium, היא שעתה היא רשאית לפי חוקי הרגולציה של מדינות היורו לפעול באופן דומה לבנק.

מטבע וכרטיס אשראי של ביטקוין

ביטקוין, למי שלא יודע, הוא מטבע וירטואלי שהומצא ע"י מפתח תוכנה יפני במטרה ליצור אמצעי תשלום בקוד פתוח שאינו מפוקח ע"י ממשלות ותאגידים. בניגוד למטבעות מדינתיים כגון הדולר, השקל או היורו, שערכם נקבע לפי עתודות משאבים הנמצאים בידי המדינות, ערכו של הביטקוין נקבע לפי רמת הקושי בייצורו, ועומד כיום על כ-13 דולרים (50 שקלים). אותו ייצור נעשה לא באמצעות הדפסת שטרות או הטבעת מטבעות, אלא ע"י "כרייה" – פתירה של אלגורימים מסובכים ע"י מחשבים. כל אחד יכול להתקין על מחשבו תוכנה המנצלת את משאביו הפנויים לפתרון בעיה מתמטית היוצרת ביטקוין, וכך להשיג כסף וירטואלי בעל ערך אמיתי. הסכומים נשמרים כקבצים על מחשבי הכורים או מקבלי תשלומי ביטקוין, ואינם מגובים במנגנון מרכזי כגון בנק.

אך ההסכמים והאישור החוקי שקיבלה Paymium יאפשרו לראשונה הפעלת בנק מבוסס-ביטקוין. לקוחות יוכלו לשמור אצל החברה חשבונות שיבוטחו לפי החוק האירופי, להשתמש בחשבון לביצוע תשלומים בעסקים ואף לקבל את משכורותיהם ישירות לחשבון תוך המרה אוטומטית מיורו לביטקוין. בקרוב תחל החברה להנפיק כרטיסי אשראי וחיוב שיאפשרו ביצוע פעולות גם ביורו וגם בביטקוין.

צילום: זאק קופלי

שתף:
-פרסומת-
 • bob

  אני לא מבין את הרציונל מאחורי זה, האם זה אומר שערך הכסף ירד כל שנה במקביל להתקדמות המחשבים?

 • איציק

  תנו בבקשה מדריך איך להשאיר את המחשב דולק ולייצר ביטקוין

 • דביר

  רגע… אז אתה אומר לי שאני יכול להשאיר את המחשב פתוח בלילה ולתת לו לעבוד על כמה אלגוריתמים… לקבל על זה כסף?

  • יוני

   התשובה היא כן. אבל בוא נגיד שזה יהיה מעט מאוד כסף, או הרבה מאוד זמן.

  • nim

   כאמור, התשובה היא כן, אבל אל תשכח שזה שהמחשב שלך עובד בלילה על כמה אלגוריתמים, צורך חשמל. אתה צריך כרטיס מסך (שהוא הרבה יותר טוב מCPU במקרה הזה) מספיק יעיל כדי שעלות היצור מול עלות החשמל תיהיה משתלמת

   • לללללל

    ומה עם המחשב בעבודה שגם ככה כל הזמן דולק, ובחשמל לא אני משלם?