שוק מערכות ההפעלה מתחלק כיום בין שתי פלטפורמות עיקריות, והן אנדרואיד  (Android) של גוגל (Google) ו-iOS של אפל (Apple) ויסלחו לנו בעלי מכשירי ה-Windows Phone וכל מערכת הפעלה נישתית אחרת. למרות קרבות המלל שותתי הדם בין אוהדי שתי מערכות ההפעלה הללו, כשצד אחד טוען זו מערכת הפעלה ובה יותר בדיוק כמו שהצד השני טוען ההפך, למעשה, אם להיות הוגנים, קשה להכריע ולומר בוודאות איזו מערכת הפעלה עדיפה יותר עבור המשתמש הפשוט והמתקדם כאחד. עם זאת, יש בהחלט כמה אלמנטים שקיימים כיום רק באנדרואיד, שאנחנו בטוחים כי ראוי כי אפל תאמץ לחיקה ותטמיע כבר בעדכון גרסה הבא.

( גילוי נאות: כותב שורות אלו אייפיונר ותיק)

Photo 20-04-14, 15 38 10אינטגרציה עם אפליקציות צד שלישי

כולם מכירים את הסיטואציה הבאה: מצלמים תמונה או סרטון בסיבת חוף ורוצים לשלוח אותם לקבוצה ב-WhatsApp, רוצים לכתוב מזכר או פתק ולהעביר אותו כגיבוי ל-Dropbox או לחלופין ל-Google Drive, או כל פעולה אחרת שדורשת יצירת ממשק עם אפליקציה אחרת. ב-iOS הדבר מצריך מהמשתמש לבצע מספר פעולות כשהראשונה שבהן היא לפתוח את האפליקציה המיועדת ומשם לבצע את המשך הפעולה. באנדרואיד לעומת זאת, לחיצה קטנה על שיתוף מכל מקום במערכת ההפעלה וכל האפשרויות פתוחות, והן כוללת לצד דואר ושליחת הודעה באמצעות האפליקציות של גוגל עצמה, גם כל אפליקציה אחרת שתומכת בשיתוף.

למעשה, הדבר אינו מסתכם רק בשיתוף בין האפליקציות השונות, אלא גם ביכולת לפתוח קישורים בדפדפן שאינו הדפדפן המובנה, לשלוח מסרונים ישירות מאפליקציית המסרים המיידים המועדפת, ובמילים אחרות, השמיים הם הגבול. אומנם, במרוצת השנים אפל החליטה לאפשר שיתוף עם אפליקציות צד שלישי (רשתות חברתיות) כגון פייסבוק (Facebook) וטוויטר (Twitter) עימם היא חתומה על הסכם, אך הדבר הינו בגדר 'מעט מדי ומאוחר מדי'.  רצוי ואף ראוי כי אפל תאמץ את דפוס הפעולה של אנדרואיד כבר במערכת ההפעלה הבאה אותה תשחרר לקהל הרחב. אפל אולי קצת תחרוג ממנהגה, ותגמיש את המדיניות הנוקשה אותה היא מנהלת, אך לפחות המשתמשים יזכו לכמה שניות של "קיצור תהליכים".

Photo 20-04-14, 15 38 06ווידג'טים

יכול להיות שניתן להבין מדוע אפל כה מתנגדת למערכת שלמה של ווידג'טים דינמיים במערכת ההפעלה שלה, אלה שמככבים באנדרואיד עוד מימיה הראשונים. ייתכן שהם גורמים לשימוש יתר על המידה בסוללה, לצריכת זכרון עבודה מרובה, וכן, יש כאלה שטוענים שהם אפילו אלמנט מכוער על מסך הבית (שכן מאז ומעולם אפל התנגדה לקוסמטיקה), אך האמת שזה ממש לא משנה. ווידג'טים הם קישוטים נפלאים שיכולים לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים: הצגת מזג האוויר על מסך הבית במקום להיכנס לאפליקציה המיועדת לכך, קריאת תזרימי RSS מאתרים מועדפים ישירות ממסך הבית, האזנה למוזיקה ישירות ממסך הבית ועוד הרבה מאוד דברים שהמשותף בין כולם הוא שהמידע מוצג ישירות במסך הבית בלי כל צורך להיכנס לאפליקציה.

גם אם אתם כאלה שמרבים להיכנס לאפליקציות נכנס לצורך קריאת העדכונים באייפון שלכם כדי להישאר מעודכנים, העובדה שהעדכונים הללו זמינים על גבי מסך הבית באמצעות ווידג'ט במערכת ההפעלה כנראה גורמת לכם לקנא שהיא לא הועתקה גם ל-iOS, לפחות לא באופן מובנה.

Photo 20-04-14, 15 38 00אנליזה של חיי הסוללה

ככלל, למשתמשי ה-iOS אין יכולת לבדוק מה גורם לזלילת הסוללה, אלא רק אינדיקציה שמספרת כמה כמה זמן עובד המכשיר מרגע הניתוק מהמטען. אחד הדברים היותר חביבים באנדרואיד, היא היכולת לדעת איזו אפליקציה או איזה שרות גורם לצריכה ממושכת של הסוללה. מצד אחד, ניתן להבין מדוע אפל אינה מטמיעה תכונה חביבה זו: היא דורשת שהאפליקציות השונות ייגעו בקרבי מערכת ההפעלה עצמה, ואילו אפל מתנגדת נחרצות להתעסקות בקרבי מערכת ההפעלה, מלבד היא עצמה. אבל, מצד שני חשוב לזכור כי הדבר מאפשר למשתמשי הקצה יותר לקבל שליטה טובה יותר על הנעשה במכשירם. כמובן, אין לצפות מאפל שתתחיל להציע ממשק גרפי הכולל ניתוח מדויק של המעבד, אך לפחות תאפשר לראות, ולהפסיק במידת הצורך, אפליקציות ש-'מוצצות' את לשד הסוללה עד תום.

שיתוף קבצים (בלוטות', NFC ועוד)

נושא שיתוף קבצים הוא בהחלט החוליה החלשה במערכות ה-iOS לדורותיהן. בעוד משתמשי אנדרואיד יכולים להשתמש בכל אפליקציה צד שלישי הכוללת תמיכה בכל סוג של קובץ, משתמשי iOS נאלצים להעביר תכנים אך ורק באמצעות שרות ה-AirDrop (לבעלי iPhone 5 ומעלה בלבד, מוגבל לתמונות ואנשי קשר בלבד), דואר אלקטרוני או באמצעות אפליקציות צד שלישי המוגבלות אף הן בשליחת תמונות, סרטוני וידאו, מיקום ואנשי קשר. מצד אחד ניתן להביו מדוע אפל הגבילה את טכנולוגיית הבלוטות' במכשיריה וחסמה את האפשרות לשתף תכני מוזיקה, היות ובראש מעייניהם עומד הנושא של זכויות יוצרים, אך מאידך לא פעם נאלצים משתמשי iOS 'לעבוד' על מערכת ההפעלה ולהשתמש בשירותי אחסון כמו Dropbox ודומיהם על מנת להעביר קבצים כאשר הם נמצאים אחד ליד השני, מה גם שהדבר לוקח זמן רב ותלוי במהירות החיבור לאינטרנט בן הם נמצאים. איך שלא תסתכלו על זה, טיפה אבסורדי להשתמש בטכנולוגיה עקיפה, במקום להשתמש בטכנולוגיות כמו בלוטות' ו-NFC המיועדות לטווח אפס, לא?

IMG_1175חייגן חכם

לעתים, מרוב ההתעסקות היומיומית והמתמשכת במכשיר החכם שלנו שכוללת שליחת מסרונים, בדיקת עדכונים ברשתות החברתיות ויצירת תמונות מרהיבות כדי להעלות אותן לאינסטגרם (Instgram) לדוגמה כדי לצבורת כמות בלתי מבוטלת של לייקים, אנחנו שוכחים את אחת הסיבות העיקריות שלשמה הוא נוצר למעשה: טלפון. בעוד אפליקציית החייגן במכשירי ה-iPhone מוגבלת לחיוג בלבד, אפליקציית החייגן באנדרואיד מפיקה מעל ומעבר לכך: שליחת הודעות ישירות מהחייגן ללא הצורך באפליקציה נפרדת, תצוגה מקדימה מספרים שכוללת הצעות של כמה אנשי קשר בהתאם לצירופי המספר ועוד.

כמה פעמים קרה לכם שהתחלתם לחייג מספר ושכחתם את ההמשך? או גרוע מכך, כמה פעמים זכרתם את המספר אבל שכחתם את הקידומת, או זכרתם רק 3 או 4 מספרים מהמספר בלבד (הרי לא כולנו מחוננים בזיכרון של פיל)? אם יש אלמנט אחד שאפל נשארה בו ממש מאחור הוא השימושיות של החייגן, וראוי כי תאמץ לחיקה מוקדם ככל האפשר את היכולות שמציע החייגן של אנדרואיד.

חשוב לזכור כי למרות שכל האלמנטים שצוינו אינם מגיעים כברירת מחדל ב-iOS, ניתן להוסיפם (לפחות את חלקם), על-ידי פעולת Jailbreak פשוטה. זה אמנם גורם להסרת אחריות היצרן מהמכשיר, אך מקנה למשתמש את כל האפשרויות שצוינו ועוד הרבה מעבר לכך.

כאשר שוחררה גרסה 7 של iOS, רבים טענו כי 'הפריצה כבר מתה' או ש-'כבר אין צורך בפריצה', אבל העובדות מדברות בעד עצמן: יש צורך בפריצה ועוד איך! לאורך כל שנות iOS נוכחנו לדעת כי קיימים לא מעט מאפיינים שאנו המשתמשים זקוקים להם, ורק סידיה יכולה לענות על הצורך הזה. שלא תבינו לא נכון- אפל עשתה שינוי ענק ענק על כך, אך מה עם עוד קצת פתיחות? מה עם מתן יכולת למשתמש הקצה לבחור בעצמו את השינויים ולא כפי שאפל הכתיבה? אולי זה מחכה לנו מאחורי הפינה.

התמונות באדיבותו הרבה של חזי נאקש