שוק מערכות ההפעלה מתחלק כיום בין שתי פלטפורמות עיקריות, והן אנדרואיד  (Android) של גוגל (Google) ו-iOS של אפל (Apple) ויסלחו לנו בעלי מכשירי ה-Windows Phone וכל מערכת הפעלה נישתית אחרת. למרות קרבות המלל שותתי הדם בין אוהדי שתי מערכות ההפעלה הללו, כשצד אחד טוען זו מערכת הפעלה ובה יותר בדיוק כמו שהצד השני טוען ההפך, למעשה, אם להיות הוגנים, קשה להכריע ולומר בוודאות איזו מערכת הפעלה עדיפה יותר עבור המשתמש הפשוט והמתקדם כאחד. עם זאת, יש בהחלט כמה אלמנטים שקיימים כיום רק באנדרואיד, שאנחנו בטוחים כי ראוי כי אפל תאמץ לחיקה ותטמיע כבר בעדכון גרסה הבא.

( גילוי נאות: כותב שורות אלו אייפיונר ותיק)

Photo 20-04-14, 15 38 10אינטגרציה עם אפליקציות צד שלישי

כולם מכירים את הסיטואציה הבאה: מצלמים תמונה או סרטון בסיבת חוף ורוצים לשלוח אותם לקבוצה ב-WhatsApp, רוצים לכתוב מזכר או פתק ולהעביר אותו כגיבוי ל-Dropbox או לחלופין ל-Google Drive, או כל פעולה אחרת שדורשת יצירת ממשק עם אפליקציה אחרת. ב-iOS הדבר מצריך מהמשתמש לבצע מספר פעולות כשהראשונה שבהן היא לפתוח את האפליקציה המיועדת ומשם לבצע את המשך הפעולה. באנדרואיד לעומת זאת, לחיצה קטנה על שיתוף מכל מקום במערכת ההפעלה וכל האפשרויות פתוחות, והן כוללת לצד דואר ושליחת הודעה באמצעות האפליקציות של גוגל עצמה, גם כל אפליקציה אחרת שתומכת בשיתוף.

למעשה, הדבר אינו מסתכם רק בשיתוף בין האפליקציות השונות, אלא גם ביכולת לפתוח קישורים בדפדפן שאינו הדפדפן המובנה, לשלוח מסרונים ישירות מאפליקציית המסרים המיידים המועדפת, ובמילים אחרות, השמיים הם הגבול. אומנם, במרוצת השנים אפל החליטה לאפשר שיתוף עם אפליקציות צד שלישי (רשתות חברתיות) כגון פייסבוק (Facebook) וטוויטר (Twitter) עימם היא חתומה על הסכם, אך הדבר הינו בגדר 'מעט מדי ומאוחר מדי'.  רצוי ואף ראוי כי אפל תאמץ את דפוס הפעולה של אנדרואיד כבר במערכת ההפעלה הבאה אותה תשחרר לקהל הרחב. אפל אולי קצת תחרוג ממנהגה, ותגמיש את המדיניות הנוקשה אותה היא מנהלת, אך לפחות המשתמשים יזכו לכמה שניות של "קיצור תהליכים".

Photo 20-04-14, 15 38 06ווידג'טים

יכול להיות שניתן להבין מדוע אפל כה מתנגדת למערכת שלמה של ווידג'טים דינמיים במערכת ההפעלה שלה, אלה שמככבים באנדרואיד עוד מימיה הראשונים. ייתכן שהם גורמים לשימוש יתר על המידה בסוללה, לצריכת זכרון עבודה מרובה, וכן, יש כאלה שטוענים שהם אפילו אלמנט מכוער על מסך הבית (שכן מאז ומעולם אפל התנגדה לקוסמטיקה), אך האמת שזה ממש לא משנה. ווידג'טים הם קישוטים נפלאים שיכולים לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים: הצגת מזג האוויר על מסך הבית במקום להיכנס לאפליקציה המיועדת לכך, קריאת תזרימי RSS מאתרים מועדפים ישירות ממסך הבית, האזנה למוזיקה ישירות ממסך הבית ועוד הרבה מאוד דברים שהמשותף בין כולם הוא שהמידע מוצג ישירות במסך הבית בלי כל צורך להיכנס לאפליקציה.

גם אם אתם כאלה שמרבים להיכנס לאפליקציות נכנס לצורך קריאת העדכונים באייפון שלכם כדי להישאר מעודכנים, העובדה שהעדכונים הללו זמינים על גבי מסך הבית באמצעות ווידג'ט במערכת ההפעלה כנראה גורמת לכם לקנא שהיא לא הועתקה גם ל-iOS, לפחות לא באופן מובנה.

Photo 20-04-14, 15 38 00אנליזה של חיי הסוללה

ככלל, למשתמשי ה-iOS אין יכולת לבדוק מה גורם לזלילת הסוללה, אלא רק אינדיקציה שמספרת כמה כמה זמן עובד המכשיר מרגע הניתוק מהמטען. אחד הדברים היותר חביבים באנדרואיד, היא היכולת לדעת איזו אפליקציה או איזה שרות גורם לצריכה ממושכת של הסוללה. מצד אחד, ניתן להבין מדוע אפל אינה מטמיעה תכונה חביבה זו: היא דורשת שהאפליקציות השונות ייגעו בקרבי מערכת ההפעלה עצמה, ואילו אפל מתנגדת נחרצות להתעסקות בקרבי מערכת ההפעלה, מלבד היא עצמה. אבל, מצד שני חשוב לזכור כי הדבר מאפשר למשתמשי הקצה יותר לקבל שליטה טובה יותר על הנעשה במכשירם. כמובן, אין לצפות מאפל שתתחיל להציע ממשק גרפי הכולל ניתוח מדויק של המעבד, אך לפחות תאפשר לראות, ולהפסיק במידת הצורך, אפליקציות ש-'מוצצות' את לשד הסוללה עד תום.

שיתוף קבצים (בלוטות', NFC ועוד)

נושא שיתוף קבצים הוא בהחלט החוליה החלשה במערכות ה-iOS לדורותיהן. בעוד משתמשי אנדרואיד יכולים להשתמש בכל אפליקציה צד שלישי הכוללת תמיכה בכל סוג של קובץ, משתמשי iOS נאלצים להעביר תכנים אך ורק באמצעות שרות ה-AirDrop (לבעלי iPhone 5 ומעלה בלבד, מוגבל לתמונות ואנשי קשר בלבד), דואר אלקטרוני או באמצעות אפליקציות צד שלישי המוגבלות אף הן בשליחת תמונות, סרטוני וידאו, מיקום ואנשי קשר. מצד אחד ניתן להביו מדוע אפל הגבילה את טכנולוגיית הבלוטות' במכשיריה וחסמה את האפשרות לשתף תכני מוזיקה, היות ובראש מעייניהם עומד הנושא של זכויות יוצרים, אך מאידך לא פעם נאלצים משתמשי iOS 'לעבוד' על מערכת ההפעלה ולהשתמש בשירותי אחסון כמו Dropbox ודומיהם על מנת להעביר קבצים כאשר הם נמצאים אחד ליד השני, מה גם שהדבר לוקח זמן רב ותלוי במהירות החיבור לאינטרנט בן הם נמצאים. איך שלא תסתכלו על זה, טיפה אבסורדי להשתמש בטכנולוגיה עקיפה, במקום להשתמש בטכנולוגיות כמו בלוטות' ו-NFC המיועדות לטווח אפס, לא?

IMG_1175חייגן חכם

לעתים, מרוב ההתעסקות היומיומית והמתמשכת במכשיר החכם שלנו שכוללת שליחת מסרונים, בדיקת עדכונים ברשתות החברתיות ויצירת תמונות מרהיבות כדי להעלות אותן לאינסטגרם (Instgram) לדוגמה כדי לצבורת כמות בלתי מבוטלת של לייקים, אנחנו שוכחים את אחת הסיבות העיקריות שלשמה הוא נוצר למעשה: טלפון. בעוד אפליקציית החייגן במכשירי ה-iPhone מוגבלת לחיוג בלבד, אפליקציית החייגן באנדרואיד מפיקה מעל ומעבר לכך: שליחת הודעות ישירות מהחייגן ללא הצורך באפליקציה נפרדת, תצוגה מקדימה מספרים שכוללת הצעות של כמה אנשי קשר בהתאם לצירופי המספר ועוד.

כמה פעמים קרה לכם שהתחלתם לחייג מספר ושכחתם את ההמשך? או גרוע מכך, כמה פעמים זכרתם את המספר אבל שכחתם את הקידומת, או זכרתם רק 3 או 4 מספרים מהמספר בלבד (הרי לא כולנו מחוננים בזיכרון של פיל)? אם יש אלמנט אחד שאפל נשארה בו ממש מאחור הוא השימושיות של החייגן, וראוי כי תאמץ לחיקה מוקדם ככל האפשר את היכולות שמציע החייגן של אנדרואיד.

חשוב לזכור כי למרות שכל האלמנטים שצוינו אינם מגיעים כברירת מחדל ב-iOS, ניתן להוסיפם (לפחות את חלקם), על-ידי פעולת Jailbreak פשוטה. זה אמנם גורם להסרת אחריות היצרן מהמכשיר, אך מקנה למשתמש את כל האפשרויות שצוינו ועוד הרבה מעבר לכך.

כאשר שוחררה גרסה 7 של iOS, רבים טענו כי 'הפריצה כבר מתה' או ש-'כבר אין צורך בפריצה', אבל העובדות מדברות בעד עצמן: יש צורך בפריצה ועוד איך! לאורך כל שנות iOS נוכחנו לדעת כי קיימים לא מעט מאפיינים שאנו המשתמשים זקוקים להם, ורק סידיה יכולה לענות על הצורך הזה. שלא תבינו לא נכון- אפל עשתה שינוי ענק ענק על כך, אך מה עם עוד קצת פתיחות? מה עם מתן יכולת למשתמש הקצה לבחור בעצמו את השינויים ולא כפי שאפל הכתיבה? אולי זה מחכה לנו מאחורי הפינה.

התמונות באדיבותו הרבה של חזי נאקש

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • אייל

  יום אחד כשהייתי בתוך מעלית של בניין משרדים, היו איתי כמה אנשי הייטק שנושא שיחתם היתה על האייפונים שלהם שהם לא מרוצים מהם בכלל, שהם על הפנים, ושמבחינתם מכשירי הגלקסי 3 ומעלה הם הכי טובים והכי מוצלחים מהאייפון, ושהם מתכוונים להחליף את האייפונים שלהם למכשירי הגלקסי במהרה.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  יש לי כל כך הרבה מה לומר ואיך להוכיח אחרת על מה שנכתב פה שאני פשוטאסכם את זה ב-2 מילים. חחחחחחחחחחחח בולישיט.
  גם כן אייפוניסט לשעבר. אם היה איכפת לי מספיק אולי הייתי נכנס לפרטים אבל בקיצור זה חרטא. יש הכל.

 • אמיר

  שכחתם אייטונס

 • לכל האנשים שחושבים שיש לIOS יתרונות על "אנדרואיד" אתם שוכחים דבר אחד פשוט.
  אנדרואיד זה לא סמסונג,HTC,LG אלא הרבה מעבר לכך.

  אני רוצה לראות אחד ממכם עושה השוואה מול MIUI הרץ על מכשיר מבית שיומי ל-IOS הרץ על אייפון.
  מצטער אך תגלו שכל היתרונות שחשבתם שיש…נעלמו.

  לדוגמה:
  עדכונים: מיואי מקבלת עדכונים כל שבוע.
  מערכת: הביצועים של מיואי על מכשיר ישן בסדרה מעולים להבדיל מIOS7 על אייפון 4 לדוגמה.
  ממשק: יש חילוקי דיעות רבות על IOS7 ועל המראה שלו (אני אישית אהבתי) אבל במיואי יש לך מאות של ממשקים לבחירה רק תבחר מה שבא לך.
  העברת קבצים: כמו כל אנדרואיד, חבר והעבר.
  הודעות "חינם" בין משתמשים: גם במיואי יש הודעות בענן.

  אפליקציות מובנות:
  גיבוי
  ניקוי
  גיבוי אוטומטי בענן (אנשי קשר,הודעות,מיקום,מוזיקה ועוד)
  עדכונים

  בקיצור אני יכול להמשיך עוד ועוד.
  חשוב לציין שלא רק שיומי מציעה מערכת מעולה שיכולה להתחרות ולנצח את השאר בקלות יש עוד חברות שבמדינה הקטנה הזאת לא מייחסים להן חשיבות כמו "אופו","מייזו" (נמכר בבאג אך השיווק בארץ לא משהו), ועוד.

  בדר"כ האנשים שטוענים, IOS טובה יותר מאנדרואיד הם מתייחסים בפשטות לאחד הממשקים של החברות הגדולות ולא מבינים ש"אנדרואיד" זה עולם שלם.

  • בורה

   חשוב לציין שאני לא שונא שום מערכת, ולא מעריץ שום מערכת.. אלא יותר מתחבר לאנדרואיד ואחר כך ווינדוס-פון ולios לא מתחבר בכלל..
   אני יכול להגיד לך שאתה צודק אך כל השיחות האלה לא יובילו לשום מקום..
   כי:
   *מי שמשתמש באנדרואיד מבין מזה ואני בטוח ש90% מהם מכירים את ios.. ויודעים שהמערכת של אפל.לא מספיקה בשביל הצרכים שלא נדבר על המגוון במכשירים
   *מי שמשתמש באייפון, נעול בתוך הבועה של אפל ומפחד לנסות את אנדרואיד.. והם מעריצים חזקים של אפל חחח

   אישית אני חולם על מכשיר אנדרואיד עם מפרט חזק ומעודכן וגירסה נקייה של גוגל תוצרת נוקיה.. שלדעתי החברה הכי טובה בייצור טלפונים

   • אמיר

    אתה מתכוון מייקרוסופט 🙂
    כי אין יותר נוקיה

   • אלי

    תנסו את הנקסוס 4 וה5 שאני מאוד אוהב. פשוט מהיר וזול

  • בולי

   זה לא בדיוק נכון. גם את ווינדוס אתה יכול להפוך ל mac osx עם כלים כאלה ואחרים השאלה האם זה יתנהג אותו דבר ? זה ממש לא.
   לא תוכל לשנות את ה core של אנדרואיד. ממשק על ממשק על ממשק על תוכנה זה לא כמו תוכנה native שבנויה לעשות את מה שתכננו אותה.

   אנדרואיד זה עולם גדול שאפשר לעשות בו המון דברים, תוכל לקסטם את המכשיר שלך עד הסוף אבל אני יכול להבטיח לך שתצטרך להתקין המון דברים כדי שתוכל לדמות את המכשיר שלך לאייפון. משתמש של אייפון לא רוצה להסתמך על package כזה או אחר או על לאנצ'ר שאתה מתקין.. הוא רוצה את זה כמו שזה מגיע 🙂

 • דני

  חוויית משתמש ודיוק של אייפון אין לאף מכשיר
  מכשיר אמין חזק ללא נפילות ללא וירוסים . אין צה להשוות
  אני מסתובב עם באנדרויד הכי חזק בעולם . Z1s ואין מה להשוות לאייפון
  אייפון זה מכשיר
  השאר צעצועים

  • אבי

   נכון אין חוויה כמו של אייפון, יש טובות הרבה יותר!
   לאייפון אין נפילות , באגים???
   הצחקת אותי.
   כל שני וחמישי מתקנים לו באג ויוצרים באגים חדשים. יש לו מלא חורי אבטחה.

   • אריק

    אנדרואיד רחוקה מרמת הבשלות של האייפון

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    אתה מגזים. לעומת אנדרואיד זה טיפה בים. לכל מכשיר יש באגים זה לא הסיפור הכולל שהוא ניסה לכתוב

 • בורה

  אחלה כתבה..
  אני מאמין שלאנדרואיד יש עוד יתרונות , ואני בטוח שלIOS גם לא חסר יתרונות..
  כל אחד ומה ומהערכת שטובה לו..

  Xperia Z1 4.4.2 official sony kitkat

 • פיזיקאי משועמם

  כתבה מצוינת, מסכים עם כל מילה! ואפילו לא ידעתי שלמשתמשי אייפון אין כפתור שיתוף! איך אפשר לעבוד ככה??? ועוד אחרי זה להגיד שבאייפון יש "חווית משתמש" פחחחחח

 • חסוי

  מה שחסר מכל זה שמאוד המשתמשים צריכים:
  חייגן חכם
  אינטגרציה עם אפליקציות צד שלישי
  שיתוף קבצים (בלוטות', NFC ועוד)
  שאפל יתנו להחליף צלצול מבלי להחליף דרך המחשב

  • אריק

   אפשר לרכש רינגטונים מהאייטיונז.

   • אמיר

    הכל בכסף באייפון

 • א.א.

  בכנות, בעיניי ניתן יהיה להתייחס אליה ברצינות רק כשלפחות רוב המכשירים ירוצו על 8.1.
  גם אז, החיסרון המשמעותי נותר המחסור באפליקציות, לפחות עד שייסגר הפער.

 • בני

  כל היתרונות שמינית כאן עובדים בוינדוספון. חבל שמתעלמים ממנה ברוב ההשוואות.

  • אריק

   כי היא לא מתרחב לגיטימית עדיין, היא אופציה למתפשרים בלבד.

 • y

  Ios. היא מערכת טובה ואמינה .רק חבל שכדי להוריד רינגטון חיצוני צריך מדריך שלם.

 • בר

  ווידג׳טים הופיעו לראשונה במק ואז ווינדוס העתיקה ומשם זה הגיע לאנדרואיד, אפל רואה את ios כמשהו מסוים והם לא הולכים לשנות את זה עד שזה יהיה נכון ובצורה הטובה ביותר, ובמיוחד שהיא לא שולטת על כל הווידג׳טים וככה יכול להיווצר המון קונפליקטים בין המערכת לווידג׳ט

  • דן

   היעילות של ווידג'טים בטלפון שונה לגמרי מאלו שיש על מחשב.
   זה לא משנה למי היה קודם תמיד אלא מי שיפר ויעל את השירות למה שהוא היום.
   לעשות מוצר חצי אפוי זה דבר אחד ולשדרג מוצר זה משהו אחר.
   בכל מקרה נראה שהם ילכו לכיוון של WP מאשר של אנדרויד על מנת לשמור על מראה אחיד (ואפילו די משעמם) שיש לIOS כבר מ2007.

   • אריק

    משעמם זה סוד הקסם, מרבית המשתמשים מעריכים שיעמום.

  • א.א.

   איך היכן הם הופיעו ראשונים רלוונטי לכך שהם לא בIOS עד היום?
   אני מקבל טענות לגבי תפישה עיצובית/ חשש לגבי הסוללה, במיוחד כשאפל נוקטת בגישה סגורה מאוד לגבי מע' ההפעלה שלה אך טענות כגון "יכול להיווצר קונפליקט בין המע' לווידג'ט" פשוט לא נכונות.
   אגב, לגבי הסוללה- יש לי 7 מסכי בית, 5 מתוכים מלאים (ואני מתכוון מלאים) בווידג'טים. יש לי נקסוס 4 בן כמעט שנה וחצי, הסנכרון דולק ומחזור הסוללה שלי עומד על יום וחצי בערך עם כ3 שעות מסך. החלפתי קרנל לאחד חסכוני, אך עובדה שניתן לעשות את זה, וזה במכשיר שחיי הסוללה שלו נחשבים לחלשים.

 • נכון מאוד למרות שיש עוד כל כך הרבה יתרונות נוספים

  שלא מנית אותם כאן. ואפס יתרונות לאייפון

  • אריק

   ״אפס יתרונות לאייפון״, הצחקת אותי.
   ההצלחה של האייפון מדברת בעד עצמה.

   • א.א.

    מעולם לא הבנתי את הטיעון הזה… flappy bird ריסקה את מצעדי הורדות האפ' בתקופה מסויימת- האם היא הייתה המשק הטוב ביותר באותו תקופה? לא היו משחקים אחרים שמאפשרים דברים נוספים?
    לכל מכשיר יש יתרונות וחסרונות אך איני מקבל פופולאריות כערובה לטיב, ציין בבקשה יתרון של IOS על אנדרואיד.
    יש לך פרגמנטציה בחלק מהמכשירים (פתיר עצמאית, או נקסוס/GPE ובקרוב SILVER), יש לך אפ' שלעיתים יוצאות מוקדם יותר לIOS וממשק פחות פשוט.

    • אריק

     המשחק שהצגת הוא חינמי, ההשוואה שלך לא קשורה.
     נתוני שביעות הרצון לא משקרים.

     • א.א.

      1. אז מה? יש עוד המון משחקים חינמיים אחרים שלא הצליחו כך ועדיפים מבחינת גרפיקה, אפשרויות שמירה וכו'.. בדיוק הנק' שניסיתי להעביר- פופולארי יותר לא בהכרח אומר טוב יותר, זו אנלוגיה נכונה.
      2. איך זה קשור לדיון הנוכחי? יש פיצ'רים שחסרים בIOS, אלו מגרעות די רציניות עבור מי שצריך אותם. האם העובדה שיש לקוחות מרוצים עוזרת לך לשתף יותר בקלות? למה לחרוג מהנושא של הדיון?

    • בולי

     יש הבדל בין משחק פופולארי שעוד כמה חודשים אף אחד לא יזכור לבין מכשיר סלולארי שנמכר כבר 5 שנים והוא המכשיר הכי נמכר היום. יתרונות לאייפון על אנדרואיד ? לא חסר יתרונות כמו שלא חסר יתרונות לאנדרואיד על iOS.. זה עניין סובייקיבי והעדפה האישית שלך או של כל אחד אחר באתר לא יכול לשנות את זה.
     להגיד אפס יתרונות לאייפון זה כמו להגיד שיוצא קולה מהברז. אין בזה שום הגיון. אישית אני קונה מוצרי אפל ונהנה מהם, לא סתם הם פופולאריים, יש מאחוריהם מחשבה שחברות אחרות היו רק יכולות לקנא.

     אנדרואיד מערכת פתוחה שאפשר לקסטם אותה ושתראה כמו אייפון אבל זה לא הופך אותה לאייפון ולא יהפוך אותה לעולם ובגלל זה לא כל יתרון של iOS שיביאו לך תוכל לזרוק באוויר ולהגיד שבטוח אפשר להוריד package לקסטם את המערכת והנה.. זה ממש לא ככה.

     • א.א.

      ניסיתי להבהיר שפופולאריות כשלעצמה לא מהווה ראיה לאיכות, אני עומד מאחורי ההצהרה הזו. ניתן לפתוח דיון נוסף בסיבות לפופולאריות של מכשירי אפל, אך זה לא הנושא כאן.
      לא אמרתי שיש אפס יתרונות לאייפון על אנדרואיד ואני ציינתי את אלו שעלו בראשי. ברור שזה תלוי בצרכי המשתמש, אך אובייקטיבית, צויינו בכתבה הזו חסרונות שאני ורבים אחרים לא יכולים לחיות איתם ביום יום- כאלו שפוגמים בחוויית השימוש בסמארטפון ברמה הבסיסית ביותר עבור מי שרגיל אליהם.
      כיוון שלא השתמשתי באייפון לאורך זמן כמכשיר הראשי שלי, אשמח אם תציין יתרונות משמעותיים שאינם ברי שחזור באותה רמה.
      (אגב, ע"פ ההגיון הזה, צריך להוציא מהמשוואה כל מה שניתן להוסיף בjailbreak, כי זה לא בדיוק בסטנדרטים של אפל).

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

    כמות היתרונות נמוכה מצטער חבר

    • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

     תכלס או לא אין מה להשוואת ביניהם אפל זה שיא ההצלחה ויש להם איכות מושלמת שאין באף מכשיר בעולם,ולעומת זה גאלקסי זה מכשיר זול ופשוט