באופן עקרוני אני משתמש בחמש הפצות שונות של לינוקס. במשך השנים השתמשתי כנראה בכל הפצת לינוקס ראשית שנמצאת שיש… ואפילו לא נגעתי ביותר מ-10% מבין כל הפצות הלינוקס הזמינות.

אם אני, שבניתי לעצמי מעין קריירה במעקב אחרי תחום הלינוקס, לא יכול לעקוב אחרי כל ההפצות, כיצד אתם תוכלו לעשות זאת?

חייבים להודות, אתם לא יכולים. אף אחד לא יכול.

אז כיצד אתם יכולים למצוא את הלינוקס שנכון בשבילכם? המדריך השימושי להלן יעזור לכם.

אבל לפני שאני צולל אל ההפצות, הרשו לי להרוג כמה מיתוסים. קודם כל, לינוקס אינה קשה לשימוש. אינכם צריכים לדעת כיצד להשתמש בפקודות מעטפת סודיות או להיות מתכנתים כדי להשתמש בלינוקס בגרסה שולחנית. כל אחד, ואני מתכון לכל אחד, יכול להשתמש במערכת ההפעלה הזו.

יש גם הרבה יישומים ומשחקים שאתם יכולים להריץ בליונקס. נכון, אינכם יכולים להריץ את כל היישומים שלכם מחלונות, למרות שמה שקורה הוא שהודות ל-Wine ו-Crossover אתם יכולים להפעיל כמה מהתוכניות הפופולאריות של חלונות בלינוקס.

אבל יכול מאוד שתגלו שאתם בכלל לא צריכים את היישומים הללו מחלונות. לינוקס תומכת בהרבה מאוד יישומים חינמיים שיכולים לתפוס את מקומם של היישומים המסחריים המועדפים עליכם. זה כולל, לדוגמה, את OpenOffice או LibreOffice במקום ה-Office של מיקרוסופט (Microsoft) ואת Evolution במקום אאוטלוק (Outlook).

וכן, יש גם הרבה משחקים ללינוקס. חלק משחקים טבעיים וחלקם מבוססים על Steam. בנוסף אפשר לשחק בלינוקס די הרבה משחקים פופולאריים לסביבת חלונות, כגון Guild Wars ו-World of Warcraft בעזרת Wine ו-Crossover שהוזכרו לעיל.

ולאחר שנאמר מה שהיה צריך להיאמר, הנה רשימת הפצות הלינוקס הטובות ביותר שלי, בהתבסס על הדרך בה אתם מתכננים להשתמש במערכת ההפעלה הזו.

1. פשוט אל תפריעו לי ותנו לי להיות ברשת
בואו נאמר שפחות או יותר אתם עושים את כל מה שאתם רוצים לעשות באינטרנט. אתם כותבים בעזרת Google Docs, שולחים דואר אלקטרוני באמצעות Gmail, אז מה שאתם רוצים לעשות זה להשתמש ב-Chrome OS של גוגל (Google).

למרות שכמעט אף אחד מהמשתמשים לא יודע זאת, Chrome OS, מערכת ההפעלה שנמצאת מאחורי מחשבי ה-Chromebook שצוברים לאחרונה קצת פופולאריות, מבוססת על Gentoo Linux. אבל, זו הנקודה של Chrome OS. זו מערכת ההפעלה שנועדה להיות בלתי נראית.

למרות שאתם יכולים לפתוח ממשק מעטפת לינוקס תחת Chrome OS אם אתם ממש רוצים, אתם אף פעם לא תצטרכו להגיע אליו. Chrome OS משתמשת בדפדפן ה-Chrome של גוגל כממשק שלה, וכולם יודעים להשתמש בדפדפן. נכון? כמובן שנכון!

ubuntu-12.10

2. אני זקוק למחשב אמיתי אבל אני לא רוצה ללמוד את נבכי הנבכים של לינוקס
אם זה מי שאתם, אז אובונטו (Ubuntu) זה בשבילכם. הרבה מאוד משתמשי לינוקס ותיקים לא ממש אוהבים את אובונטו, וזאת בגלל שהם מוצאים שממשק ה-Unity שלה שונה באופן מדהים מממשק ה-GNOME 2.x.

בנוסף, הם לא אוהבים את הדרך בה Unity מפריע לגישה הישירה למערכת. ואכן יש להודות, Unity הוא ממשק שאינו מיועד למומחי לינוקס מנוסים. אבל עבור מי שמעוניין בממשק פשוט לשימוש שאפשר להתמקצע בשימוש בו די במהירות (זה מכסה בערך 90% מהאוכלוסייה), Unity זה דבר נפלא.

עד כמה קל השימוש בשילוב של אובונטו עם Unity? הצלחתי לגרום לחמותי בת ה-79 להתחיל להשתמש באובונטו, ואנחנו אפילו לא מדברים באותה שפה. והנה נסתם הגולל על הטענות שלינוקס קשה לשימוש.

קנוניקל (Canonical), חברת האם של אובונטו, מתכננת גם להעביר את Unity לטלפונים חכמים ולטאבלטים. הסיבה היא ש-Unity תוכנן מראש להיות ממשק אוניברסאלי למחשבי PC ולהתקנים תומכי מגע. שלא כמו ניסיונות אחרים, Unity באמת עובד, וזה גם נובע מהסיבה שאובונטו מחדדת ומצחצחת את Unity כבר מזה מספר שנים.

אז אם אתם רוצים לינוקס בהפצה מלאה, עם עקומת הלמידה הקלה ביותר, אני מאוד ממליץ על הגרסה האחרונה של אובונטו.

Cinnamon_1.4_on_Linux_Mint_12_

3. אני שוקל לעבור ללינוקס מחלונות
אפילו חובבי חלונות הקשוחים ביותר מתחילים להיסדק ולהודות שחלונות 8 היה פלופ, ושלמרות שחלונות 8.1 נראית טוב יותר, זה לא בהרבה יותר טוב. אז מה יעשה משתמש חלונות XP או חלונות 7? הוא צריך לפנות למינט (Linux Mint), ובמיוחד לגרסה שמשתמשת בממשק הקינמון (Cinnamon).

שלא כמו Chrome OS או ממשק ה-Unity של אובונטו, מינט עם קינמון דבקה בממשק החלונות, הצלמיות, התפריטים וסמן העכבר שלמדנו להכיר ולאהוב משימוש מרובה שנים בשולחנות עבודה מסורתיים. לא מדובר בהתאמה של אחד לאחד ל-XP או לממשק ה-Aero של חלונות 7, אבל משתמשי חלונות ימצאו שהם מסתדרים יותר טוב עם קינמון מאשר עם ממשק האריחים של חלונות 8.

גם משתמשי לינוקס שאהבו את סגנון ממשק ה-GNOME 2.x יאהבו את קינמון. חלופה אחרת שמשובצת במינט מתאימה לאנשים שמגדירים עצמם כחובבי GNOME 2.x, ושמה MATE. בעוד שקינמון מבוססת על היסודות של שולחן העבודה Gnome 3.x, לעומתה MATE הוא לחלוטין מזלוג (Fork) של GNOME 2.x.

שלא כמו הפצות אחרות, מינט גם מגיעה עם תוכנות קנייניות שקל מאוד להתרגל להשתמש בהן. יש משתמשי לינוקס ששונאים תוכניות ומנהלי התקנים מהסוג הזה, אבל אני מצאתי שבפועל הם גורמים ללינוקס להיות קלה יותר לשימוש.

באופן אישי אני אוהב את מינט עם קינמון. היא לא מושלמת, אבל לניסיוני, זה הכי קרוב לשולחן עבודה לינוקסי שיש. למרות שאני משתמש בהפצות לינוקס רבות, מינט היא נכון להיום ההפצה המועדפת שלי.

fedora19_up_and_running

4. אני רוצה לינוקס, את הדבר הטהור והקשה, ולא משהו קל באמצע
אני שומע אתכם. אז ההפצה שאתם רוצים, והבחירה הראשונה של לינוס טורבלדס ושל רוב מפתחי ליבת הלינוקס (Kernel), היא פדורה (Fedora), ההפצה הקהילתית של Red Hat.

פדורה היא לינוקס שנמצאת בחוד החנית לכן עליכם להיות מעט זהירים אלא אם אתם מחלטים ממש להיצמד אליה. יורת מכל הפצה אחרת היא מיועדת למשתמשים מיומנים. זה לא אומר שהיא קשה לשימוש, למרות שאני מודה שאיני אוהב את GNOME 3.8, שולחן העבודה שמוגדר כברירת המחדל עבורה. עם זאת, אתם יכולים לבחור להשתמש בשולחנות העבודה MATE או ב-KDE 4.10.

פדורה כוללת כמה מהגרסאות החדשות ביותר של ליבת הלינוקס ושל תוכניות המבוססות על קוד פתוח. לדוגמה, המהדורות המעודכנות של GCC, Ruby on Rails ו-PHP. כמו כן, מערכת ניהול בסיס הנתונים המוגדרת בה כברירת מחדל היא MaridDB במקום MySQL. בסופו של דבר Red Hat מתכוונת להעביר גם את מערכת ניהול בסיס הנתונים הארגונית שלה ל-MaridDB. זו אחת הסיבות מדוע כל כך הרבה מתכנתים אוהבים את פדורה: היא מוכנה למפתחים רציניים.

אינכם צריכים לחלום ב-++C כדי להשתמש בפדורה. היא עובדת היטב גם עבור משתמשי לינוקס מנוסים. אבל, אם אתם רק מגיעים ללינוקס, אני הייתי מתחיל במקום אחר.

opensuse

5. כן, אני רוצה לינוקס אמיתי, אבל עם KDE במקום GNOME, ותודה מראש
במקרה הזה אני חושב אני חושב שיש לי מספר אפשרויות טובות עבורכם: PCLinux, קובונטו (Kubuntu) וגם openSUSE, מבין השלישייה הזו אני מעדיף את openSUSE, אבל שווה לקחת את כולן לנסיעת מבחן.

מניסיוני, PCLinux היא הפצה עצמאית טובה וחסונה. היא מקבלת גיבוי מקהילה נלהבת שיודעת להושיט עזרה למשתמשים שלה.

קובונטו, בדיוק כפי שהשם רומז, היא ה-KDE הרשמית מעל שולחן העבודה של אובונטו. זה נשמע נהדר, וזה אכן טוב, אבל קנוניקל הפסיקה את התמיכה האקטיבית עבור קובונטו בשלהי 2012. ההפצה זכתה מאז לתמיכה של חברה בשם Blue Systems, אבל היא עדיין צמודה מאוד לעולם של אובונטו כמו שהיא הייתה בעבר.

openSUSE, כמו פדורה, זוכה לגיבוי של חברת לינוקס מובילה, והיא SUSE. מדובר בהפצה מאוד מוצקה ואמינה. אם אתם רוצים הפצת לינוקס מהטובות שיש וכזו שאתם יכולים לסמוך עליה, ואינה נמצאת בדיוק בקצה המוביל של התחום כמו פדורה, openSUSE מהווה בחירה מצוינת.

עדיין אינכם בטוחים? פשוט הורידו את ההפצות הללו ונסו אותן. כולן חופשיות לשימוש, להוציא Chrome OS, וניתן להתקינן מתקליטור או כונן USB. מה שטוב עבורי יכול להיות שאינו מתאים לכם, אבל עם הבחירות לעיל אני בטוח שתמצאו הפצה שמתאימה בדיוק לכם.

כתבה זו נכתבה בידי סטיבן ג'יי ווגאן-ניקולס, ITworld, ותורגמה ברשות האתר. כל הזכויות 2013 שמורות ל-ITWorld

Copyright 2013 by ITworld, 492 Old Connecticut Path, Framingham, Mass. 01701-9171.  Reprinted by permission of ITworld.  All rights reserved

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  תודה על הסקירה.
  התקנתי מינט לפני כשבועיים על מחשב חדש עם דואל בוט לחלונות 7 ליתר בטחון.
  חיברתי את המחשב החדש לישן (XP)בכבל רשת מוצלב ואני מושך ממנו אינטרנט..
  חייב לציין שהממשק במינט די דומה ל XP כך שהמעבר היה די קל.
  למינט לא היתה בעיה להתמודד עם החומרה של המחשב החדש ובאמת הכל עובד למעט הרזולציה (1280X1024) שהייתי צריך להגדיר ידנית תוך נבירה באתרים.
  משום מה לאחר ההתקנה מופיעות רק שתי רזולוציות 800X600 ו 1024X768 וגם לאחר שהתקנתי את הדרייברים של אינטל ללינוקס (מדובר בכרטיס מסך משולב על לוח Z87) זה לא השתנה ולכן נדרשה התערבות ידנית.
  בינתיים יש לי בעיה עם התמיכה באופיס של מייקרוספט (שמעתי שעובד על WINE).
  מקווה שגם זה יפתר.
  לדעתי, מי שלא עובד על MS OFFICE כבר לא צריך WINDOWS.

  התקנתי RED HAT לפני כ 10 שנים וירדתי מזה די מהר.
  אני חייב לציין שלינוקס עשתה צעד ענק קדימה ואם רק היתה יותר מודעות השימוש בלינוקס במחשב הביתי היה גובר בהרבה.

 • מישהו

  אני מתכוון לעבור ללינוקס ברגע שאוכל(כנראה mint cinnamon),כרגע אני לא יכול בגלל שהמחשב שאני משתמש בו הוא לא רק שלי,תודה בכל אופן על המדריך(:

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

   DUAL BOOT

 • אלכס

  ממליץ לנסות את
  Damn Small Linux
  או בשמו המלא DSL
  הפצה קטנה (50MB) שרצה מצויין על מחשבים פרהיסטוריים (486!!!)
  מבוססת (בצורה מאד רחבה) על הפצת דביאן (עליה מבוססים אגב אובונטואים למיניהם בצד השני של הסקאלה)
  ולכן עובדת עם חבילות רבות של גרסת דביאן השינה (2.4).

  סה"כ נחנד אם רוצים להתנסות בלינוקס , במיוחד בשורת הפקודה במכונה וירטואלית בלי להתחייב להתקנה מלאה (עובד מצויין גם משולחן עבודה של XP)

  http://www.damnsmalllinux.org/

 • פנחס

  האם יש משהו דומה לvisual studio בלינוקס שמתאים לסטודנטים למחשבים שכותבים בC,++ C#

 • danny

  בדיוק ניסיתי היום את Chrome OS ולא אהבתי. המינימליזם בולט מאד וחוץ מפתיחה והתאוששות מאד מהירה של הדפדפן אין בו כלום, פשוט שום דבר.
  לא שזה דבר רע אם השימושים הם אינטרנט בלבד. אבל ה netbook שלי למרות שהעלה אותו מהר וסחב יפה, הגלישה הייתה איטית ותקועה, וצפייה ביוטיוב מעל 480p לא הייתה אפשרית, לעומת ה xp או Kubuntu ועוד 4 הפצות שונות שיש ב BOOT בלפטופ. בכולם עובדים יותר מהיר בכל פרט
  אם כבר באותו נושא.. אני ממליץ על puppy linux למחשבים חלשים מאד, או סתם מי שמחפש הפצה סופר קלילה ומינימליסטית(תמיד אפשר להוסיף)

 • גבריאל

  איך אפשר להמליץ למישהו על אובונטו (Ubuntu)??

  הפצה איטית כמו צב ,מתפקדת כמו חולה גוסס…הם עוד רוצים להעביר אותה לפאלפונים בעתיד?

  גועל נפש.

 • לוטם

  אני משתמש בלינוקס אובונטו כבר 6 שנים לצד ווינדוס XP (שהפך ל-7) ואני יכול להגיד שמאז שאני משתמש בלינוקס אובונטו (ועל הדרך קובונטו, גנום 3.8, MATE וקינמון) אני כמעט ולא משתמש בווינדוס למעט משחקים ואופיס.
  אהה ועוד משהו:
  תהליך התקנת ARCHLINUX=עינויי.

 • יוסי כהן

  חחחח פרסמתם יום אחרי שעשיתי דואלבוט לאובונטו על הלפטופ.
  בינתיים הלינוקס הכי טוב ויפה שראיתי הוא ELEMENTARY OS LUNA
  או EOS בקיצור
  הוא מדהים אבל כל מה שהוא נותן זה מסך שחור כשאני לוחץ TRY או INSTALL.
  אובונטו עובד מעולה יחד עם ווינדוס 8.
  חוץ מהסוללה שמשום מה מראה MAXIMUM CAPACITY 46%. והיא נגמרת אחרי 42 דקות על מצב POWER SAVING.

 • דור

  איך מתקינים את CHROMIUM OS? ניסיתי דרך פה http://chromeos.hexxeh.net/ ולא הצלחתי.
  והאם אפשר להתקין את המערכת הזאת לצד חלונות?

 • טל

  מתנסה עכשיו עם Mint ואני מאוד מרוצה כרגע… ניסיתי כבר את אובונטו שרק החזיר אותי פעם אחר פעם ל windows אבל עכשיו אני חושב שמצאתי את ההפצה שאני יוכל להסתדר איתה.
  חשוב לציין שאין לי ניסיון עם לינוקס ואני כרגע מנסה ללמוד איך משתמשים בה בכל מובן,
  מחכה לי עוד דרך ארוכה ואני מקווה שמצאתי את ההפצה ללכת איתה בדרך הזאת 🙂

 • משתמש אובונטו

  מדריך יפה אבל דילגתה על הרבה דברים
  1)יש אפשרות לשנות את שולחן העבודה בלי לשנות הפצה
  אני משתמש באובונטו עם gnome 3.8
  2)אפשר לעשות גם חלונות וגם לינוקס על מחשב אחד
  (dual-boot)

 • ניר

  קראתי את המקור לפני כמה ימים – בהחלט טובה.
  אני עצמי כבר שנים מנסה הפצות של לינוקס, אלא שאף אחת לא ממש תפסה אותי ולאחר חודש הסרתי וחזרתי ל- Windows. אלא שעכשיו סופסוף זה קרה; כיום אני משתמש בהפצה של Fedora וכל כך נהנה ממנה שכבר זנחתי את הטאבלט שלי, גם כשמדובר "בגלישות לטווח קצר".
  הסיבה – הפעם באתי בראש פתוח, לא חיפשתי בין ההפצות שבדקתי את זו שתחליף את Windows שאני כל כך רגיל אליה אחרי שנים של שימוש באופן מושלם, אלא הפצה שפשוט תהיה לי נוחה לעבודה, ולהבין שלשנות הרגלים זה לאו דווקא דבר רע.

  שני טיפים למתחילים –
  1. צריך להבין שאין דבר כזה "ההפצה הכי טובה" של לינוקס. תתעלמו מכל כתבות ה- Best X Linux Distro למיניהן או לפחות קחו אותן בערבון מוגבל. לכל אחת מההפצות יתרונות שלמשתמש אחר יחשבו כחסרונות ולהיפך. מה גם שעם הניסיון תמיד תוכלו לשנות ממשק שולחן עבודה (GNOME, KDE, XFCE ועוד), להוסיף ולהסיר תוכנות ותכונות ולא משנה מה היא ברירת המחדל של ההפצה שבחרתם.
  זה היופי בלינוקס שלא קיים בשום מערכת הפעלה אחרת!

  2. תתחילו במערכות ההפעלה "הפשוטות", אלו שמגיעות עם כל הטוב (קודקים, תוכנות מוכרות ועוד) Out-of-the-box, זאת כדי לצבור ביטחון ואמון במערכת הפעלה נפלאה זו.
  המלצותיי: Linux Mint או Kubuntu.

  בהצלחה!

 • גיל

  בתור משתמש שבהחלט לא מפחד לגעת בקרביים של חלונות, וגם זוכר את ימי הזוהר של דוס, אני יכול להגיד בלב שלם שכבר שמעתי לא פעם את הטיעונים על מעבר לאובונטו. ניסיתי, באמת שניסיתי. תמיד התוצאה הייתה שמיכה קצרה מדי, ואחרי חיפושים באינטרנט עם מילת הקוד SODU הבנתי שאני חוזר בזחילה לחלונות.
  סתם כמה דוגמאות:
  נגן המדיה של לינוקס מנגן וידאו והופך את הצבעים של הידאו. לא משנה כמה פעמים שיניתי את ההגדרה, בפעם הבאה הוא יחזור לסורו.
  לא רואה WIFI. סתם. לא ברור למה. הדלקתי, אל תגידו שלא. פעם ראה והיום לא.
  אין אפשרות ריאלית לפיתוח בפלאש. זאת הפרנסה שלי. לא אשמת לינוקס, אבל גם לא אשמתי.

  • לוטם

   היה לי פעם את הבעיה הזאת…אם אני זוכר לנכון אני פשוט התקנתי VLC.

   http://www.videolan.org/vlc/download-ubuntu.html

  • שפינוזה

   על מנת להפעיל את הWIFI אתה צריך להוריד קודם חבילות(לא זוכר את הפקודה בדיוק – מלבד לעשות update לpackages), על מנת להוריד חבילות אתה צריך להתחבר עם כבל רשת קודם…קצת מציק אבל אחרי זה הWIFI יעבוד…

 • דר.טק

  פשוט התקנתי ווינדוס 8.1 ביטלתי את ממשק המטרו לחלוטין ויש לי ווינדוס רגיל שמגיב פשוט פנטסטי

 • יואב

  אני משתמש ב Ubuntu ביום יום ובווינדוס בשביל משחקים ומצגות

 • קרוקר

  תודה אבל אני מעדיף להישאר עם WIN 7

 • T.Y

  מישהו יודע אולי איך אפשר להשיג chrome os? קישור לקובץ iso יהיה מעולה

  • האתר שלהם קצת יותר מאתגר כי הם לא מאפשרים להוריד את כרומיום. מכאן כן אפשר למצוא הפצה המבוססת עליה.

   • דן

    כן חשוב לציין בכתבה שהscreen shot הוא מכרומיום OS ולא מכרום OS.
    כרומיום עדיפה כל הכרום

   • T.Y

    תודה רבה! עוד שאלה..האם שימוש virtual box מאט את המחשב מאוד? פשוט המחשב לא שלי ואסור לי לעשות לו dual boot או משהו בסגנון

    • תלוי כמה אתה "גונב" משאבים מהמחשב שלך וכמה הוא חזק. לא מזיק לנסות.

 • Dr

  סוף סוף כתבה רצינית על לינוקס תודה רבה לכם

 • בולי

  יפה מאד גם אם הכתבה מתורגמת. אני רוצה להאמין שנוכל להפטר מווינדוס עוד כמה שנים וכל אחד יקח את הבחירה שלו.

  • דן

   הבעיה העיקרית זה תוכנות.
   אני מזמן הייתי עובר ללינוקס אבל הבעיה האישית שלי זה משחקי מחשב
   נראה אולי steam OS תשנה את זה

   • בולי

    בכל שנה שעוברת אנחנו נהיה תלויים פחות במיקרוסופט זה רק עניין של זמן.

    • נתן

     אופטימי אתה. 🙂
     את התגובה כזו אני זוכר משנת 2000.
     ולא נראה שהעולם צפיוי להשתנות גם עכשיו.
     עם כל הכבוד ללינוקס, הוינדוס היא מערכת הפעלה הכי אחראית, יש בשבילה כמעט תמיד תמיכה של רוב בתי התוכנה.
     יחד עם זאת, לינוקס חשובה לא פחות. היא היחידה שנותנת אלטרנטיבה בשוק ואף גורמת לוינדוס לצעוד קדימה.

     • בולי

      כן הנאיביות יוצאת ממני בנושא הזה אבל אפשר לראות שינוי גדול בתפיסת המחשוב של האנשים בעולם.
      אני גדלתי על דוס בתור ילד ולא על מערכות פשוטות ואינטואטיביות יותר כמו iOS ואנדרואיד. ווינדוס פשוט תפס וכולנו קיבלנו את זה לטוב ולרע.
      היום שיש כבר יותר מודעות (אני רואה המון אנשים עם מק, תמיד הייתי בסירה לבד 😀 והרבה יודעים מה זה אובונטו) זה כבר נהיה יותר קל. משנה לשנה אני רואה פחות תלות במיקרוסופט והרבה יותר אנשים מבינים מה זה לינוקס/יוניקס וכאלה שלא רוצים לחזור אחורה.

      כן ווינדוס תופסת נתח שוק עצום אבל זה רק בזכות הרגלים של אנשים / אופיס / משחקי מחשב או בגלל שמחשבי מק הם לא אלטרנטיבה לכל אחד.

      כמו שאמרתי זה עוד לא שם אבל רואים את האור בקצה המנהרה 😀

     • יוסי כהן

      הוא לא צריך להיות אופטימי בשביל זה…
      לאט לאט אנשים ייקלטו שאם באנדרואיד לוקח לדפדפן 2 שניות לעלות למה בווינדוס זה לוקח כל כך הרבה זמן?
      אנדרואיד כיום היא "הפצת הלינוקס"(לא באמת היא רק מבוססת לינוקס) הכי נפוצה!
      אבל עדיין היא הרבה יותר יעילה מחלונות בשימוש בחומרה לדברים שהמשתמש רוצה. כן ווינדוס היא כלי הרבה יותר חזק אבל רוב המשתמשים לא רוצים כלי חזק לדברים פשוטים.
      זה למה עשיתי דואל בוט על הלפטופ(השולחני שלי חזק עשרות מונים מהלפטופ ועדיין כרומיום באובונטו על הלפטופ הרבה יותר חלק ומהיר מכרום על המחשב הגדול בווינדוס8!)
      כיום הפיתרון המושלם לאנשים חובבי טכנולוגיה הוא דואל בוט.

      • שפינוזה

       אותי אישית דואל בוט מגביל…דווקא בגלל Android…
       פיתוח של רום דורש הורדה של Repos ואני צריך יותר מ30GB פנויים, מה שאני לא יכול לקבל אם אני עושה דואל בוט…וחבל!