באופן עקרוני אני משתמש בחמש הפצות שונות של לינוקס. במשך השנים השתמשתי כנראה בכל הפצת לינוקס ראשית שנמצאת שיש… ואפילו לא נגעתי ביותר מ-10% מבין כל הפצות הלינוקס הזמינות.

אם אני, שבניתי לעצמי מעין קריירה במעקב אחרי תחום הלינוקס, לא יכול לעקוב אחרי כל ההפצות, כיצד אתם תוכלו לעשות זאת?

חייבים להודות, אתם לא יכולים. אף אחד לא יכול.

אז כיצד אתם יכולים למצוא את הלינוקס שנכון בשבילכם? המדריך השימושי להלן יעזור לכם.

אבל לפני שאני צולל אל ההפצות, הרשו לי להרוג כמה מיתוסים. קודם כל, לינוקס אינה קשה לשימוש. אינכם צריכים לדעת כיצד להשתמש בפקודות מעטפת סודיות או להיות מתכנתים כדי להשתמש בלינוקס בגרסה שולחנית. כל אחד, ואני מתכון לכל אחד, יכול להשתמש במערכת ההפעלה הזו.

יש גם הרבה יישומים ומשחקים שאתם יכולים להריץ בליונקס. נכון, אינכם יכולים להריץ את כל היישומים שלכם מחלונות, למרות שמה שקורה הוא שהודות ל-Wine ו-Crossover אתם יכולים להפעיל כמה מהתוכניות הפופולאריות של חלונות בלינוקס.

אבל יכול מאוד שתגלו שאתם בכלל לא צריכים את היישומים הללו מחלונות. לינוקס תומכת בהרבה מאוד יישומים חינמיים שיכולים לתפוס את מקומם של היישומים המסחריים המועדפים עליכם. זה כולל, לדוגמה, את OpenOffice או LibreOffice במקום ה-Office של מיקרוסופט (Microsoft) ואת Evolution במקום אאוטלוק (Outlook).

וכן, יש גם הרבה משחקים ללינוקס. חלק משחקים טבעיים וחלקם מבוססים על Steam. בנוסף אפשר לשחק בלינוקס די הרבה משחקים פופולאריים לסביבת חלונות, כגון Guild Wars ו-World of Warcraft בעזרת Wine ו-Crossover שהוזכרו לעיל.

ולאחר שנאמר מה שהיה צריך להיאמר, הנה רשימת הפצות הלינוקס הטובות ביותר שלי, בהתבסס על הדרך בה אתם מתכננים להשתמש במערכת ההפעלה הזו.

1. פשוט אל תפריעו לי ותנו לי להיות ברשת
בואו נאמר שפחות או יותר אתם עושים את כל מה שאתם רוצים לעשות באינטרנט. אתם כותבים בעזרת Google Docs, שולחים דואר אלקטרוני באמצעות Gmail, אז מה שאתם רוצים לעשות זה להשתמש ב-Chrome OS של גוגל (Google).

למרות שכמעט אף אחד מהמשתמשים לא יודע זאת, Chrome OS, מערכת ההפעלה שנמצאת מאחורי מחשבי ה-Chromebook שצוברים לאחרונה קצת פופולאריות, מבוססת על Gentoo Linux. אבל, זו הנקודה של Chrome OS. זו מערכת ההפעלה שנועדה להיות בלתי נראית.

למרות שאתם יכולים לפתוח ממשק מעטפת לינוקס תחת Chrome OS אם אתם ממש רוצים, אתם אף פעם לא תצטרכו להגיע אליו. Chrome OS משתמשת בדפדפן ה-Chrome של גוגל כממשק שלה, וכולם יודעים להשתמש בדפדפן. נכון? כמובן שנכון!

ubuntu-12.10

2. אני זקוק למחשב אמיתי אבל אני לא רוצה ללמוד את נבכי הנבכים של לינוקס
אם זה מי שאתם, אז אובונטו (Ubuntu) זה בשבילכם. הרבה מאוד משתמשי לינוקס ותיקים לא ממש אוהבים את אובונטו, וזאת בגלל שהם מוצאים שממשק ה-Unity שלה שונה באופן מדהים מממשק ה-GNOME 2.x.

בנוסף, הם לא אוהבים את הדרך בה Unity מפריע לגישה הישירה למערכת. ואכן יש להודות, Unity הוא ממשק שאינו מיועד למומחי לינוקס מנוסים. אבל עבור מי שמעוניין בממשק פשוט לשימוש שאפשר להתמקצע בשימוש בו די במהירות (זה מכסה בערך 90% מהאוכלוסייה), Unity זה דבר נפלא.

עד כמה קל השימוש בשילוב של אובונטו עם Unity? הצלחתי לגרום לחמותי בת ה-79 להתחיל להשתמש באובונטו, ואנחנו אפילו לא מדברים באותה שפה. והנה נסתם הגולל על הטענות שלינוקס קשה לשימוש.

קנוניקל (Canonical), חברת האם של אובונטו, מתכננת גם להעביר את Unity לטלפונים חכמים ולטאבלטים. הסיבה היא ש-Unity תוכנן מראש להיות ממשק אוניברסאלי למחשבי PC ולהתקנים תומכי מגע. שלא כמו ניסיונות אחרים, Unity באמת עובד, וזה גם נובע מהסיבה שאובונטו מחדדת ומצחצחת את Unity כבר מזה מספר שנים.

אז אם אתם רוצים לינוקס בהפצה מלאה, עם עקומת הלמידה הקלה ביותר, אני מאוד ממליץ על הגרסה האחרונה של אובונטו.

Cinnamon_1.4_on_Linux_Mint_12_

3. אני שוקל לעבור ללינוקס מחלונות
אפילו חובבי חלונות הקשוחים ביותר מתחילים להיסדק ולהודות שחלונות 8 היה פלופ, ושלמרות שחלונות 8.1 נראית טוב יותר, זה לא בהרבה יותר טוב. אז מה יעשה משתמש חלונות XP או חלונות 7? הוא צריך לפנות למינט (Linux Mint), ובמיוחד לגרסה שמשתמשת בממשק הקינמון (Cinnamon).

שלא כמו Chrome OS או ממשק ה-Unity של אובונטו, מינט עם קינמון דבקה בממשק החלונות, הצלמיות, התפריטים וסמן העכבר שלמדנו להכיר ולאהוב משימוש מרובה שנים בשולחנות עבודה מסורתיים. לא מדובר בהתאמה של אחד לאחד ל-XP או לממשק ה-Aero של חלונות 7, אבל משתמשי חלונות ימצאו שהם מסתדרים יותר טוב עם קינמון מאשר עם ממשק האריחים של חלונות 8.

גם משתמשי לינוקס שאהבו את סגנון ממשק ה-GNOME 2.x יאהבו את קינמון. חלופה אחרת שמשובצת במינט מתאימה לאנשים שמגדירים עצמם כחובבי GNOME 2.x, ושמה MATE. בעוד שקינמון מבוססת על היסודות של שולחן העבודה Gnome 3.x, לעומתה MATE הוא לחלוטין מזלוג (Fork) של GNOME 2.x.

שלא כמו הפצות אחרות, מינט גם מגיעה עם תוכנות קנייניות שקל מאוד להתרגל להשתמש בהן. יש משתמשי לינוקס ששונאים תוכניות ומנהלי התקנים מהסוג הזה, אבל אני מצאתי שבפועל הם גורמים ללינוקס להיות קלה יותר לשימוש.

באופן אישי אני אוהב את מינט עם קינמון. היא לא מושלמת, אבל לניסיוני, זה הכי קרוב לשולחן עבודה לינוקסי שיש. למרות שאני משתמש בהפצות לינוקס רבות, מינט היא נכון להיום ההפצה המועדפת שלי.

fedora19_up_and_running

4. אני רוצה לינוקס, את הדבר הטהור והקשה, ולא משהו קל באמצע
אני שומע אתכם. אז ההפצה שאתם רוצים, והבחירה הראשונה של לינוס טורבלדס ושל רוב מפתחי ליבת הלינוקס (Kernel), היא פדורה (Fedora), ההפצה הקהילתית של Red Hat.

פדורה היא לינוקס שנמצאת בחוד החנית לכן עליכם להיות מעט זהירים אלא אם אתם מחלטים ממש להיצמד אליה. יורת מכל הפצה אחרת היא מיועדת למשתמשים מיומנים. זה לא אומר שהיא קשה לשימוש, למרות שאני מודה שאיני אוהב את GNOME 3.8, שולחן העבודה שמוגדר כברירת המחדל עבורה. עם זאת, אתם יכולים לבחור להשתמש בשולחנות העבודה MATE או ב-KDE 4.10.

פדורה כוללת כמה מהגרסאות החדשות ביותר של ליבת הלינוקס ושל תוכניות המבוססות על קוד פתוח. לדוגמה, המהדורות המעודכנות של GCC, Ruby on Rails ו-PHP. כמו כן, מערכת ניהול בסיס הנתונים המוגדרת בה כברירת מחדל היא MaridDB במקום MySQL. בסופו של דבר Red Hat מתכוונת להעביר גם את מערכת ניהול בסיס הנתונים הארגונית שלה ל-MaridDB. זו אחת הסיבות מדוע כל כך הרבה מתכנתים אוהבים את פדורה: היא מוכנה למפתחים רציניים.

אינכם צריכים לחלום ב-++C כדי להשתמש בפדורה. היא עובדת היטב גם עבור משתמשי לינוקס מנוסים. אבל, אם אתם רק מגיעים ללינוקס, אני הייתי מתחיל במקום אחר.

opensuse

5. כן, אני רוצה לינוקס אמיתי, אבל עם KDE במקום GNOME, ותודה מראש
במקרה הזה אני חושב אני חושב שיש לי מספר אפשרויות טובות עבורכם: PCLinux, קובונטו (Kubuntu) וגם openSUSE, מבין השלישייה הזו אני מעדיף את openSUSE, אבל שווה לקחת את כולן לנסיעת מבחן.

מניסיוני, PCLinux היא הפצה עצמאית טובה וחסונה. היא מקבלת גיבוי מקהילה נלהבת שיודעת להושיט עזרה למשתמשים שלה.

קובונטו, בדיוק כפי שהשם רומז, היא ה-KDE הרשמית מעל שולחן העבודה של אובונטו. זה נשמע נהדר, וזה אכן טוב, אבל קנוניקל הפסיקה את התמיכה האקטיבית עבור קובונטו בשלהי 2012. ההפצה זכתה מאז לתמיכה של חברה בשם Blue Systems, אבל היא עדיין צמודה מאוד לעולם של אובונטו כמו שהיא הייתה בעבר.

openSUSE, כמו פדורה, זוכה לגיבוי של חברת לינוקס מובילה, והיא SUSE. מדובר בהפצה מאוד מוצקה ואמינה. אם אתם רוצים הפצת לינוקס מהטובות שיש וכזו שאתם יכולים לסמוך עליה, ואינה נמצאת בדיוק בקצה המוביל של התחום כמו פדורה, openSUSE מהווה בחירה מצוינת.

עדיין אינכם בטוחים? פשוט הורידו את ההפצות הללו ונסו אותן. כולן חופשיות לשימוש, להוציא Chrome OS, וניתן להתקינן מתקליטור או כונן USB. מה שטוב עבורי יכול להיות שאינו מתאים לכם, אבל עם הבחירות לעיל אני בטוח שתמצאו הפצה שמתאימה בדיוק לכם.

כתבה זו נכתבה בידי סטיבן ג'יי ווגאן-ניקולס, ITworld, ותורגמה ברשות האתר. כל הזכויות 2013 שמורות ל-ITWorld

Copyright 2013 by ITworld, 492 Old Connecticut Path, Framingham, Mass. 01701-9171.  Reprinted by permission of ITworld.  All rights reserved