אחד מהיתרונות של מערכת ההפעלה אנדרואיד (Android) הוא האפשרות להתקין במכשירים גרסאות מותאמות אישית של מערכת ההפעלה שפותחו על-ידי מפתחים חובבים. הקלות בה ניתן לצרוב גרסאות אלו במכשירי סמסונג (Samsung) השונים הפכו אותם ליקירי קהילת חובבי האנדרואיד. חלק מהמפתחים מתבססים על רומים שמגיעים עם המכשירים מהמפעילות, רומים אשר תורגמו ועברו התאמות על ידי המשווקת המקומית ומפיצים זאת מחדש ברום מותאם שעבר התאמות נוספות.

ביום א' השבוע הופיע בפורום iAndroid פרסום של המפתח firefds בו הוא מודיע על הפסקת פיתוח 'רומים' אשר כוללים את ממשק הטאצ'וויז של סמסונג. עד כה נהג המפתח לבצע התאמות אישיות של גרסאות רום עבור מכשיר ה-Galaxy S3 ואף הוסיף תרגום עברי, יישור ממשק לימין ועוד תוספות. לדברי המפתח, בסאני אומרים כי גם רום אשר מבוסס על ממשק אנגלי שתורגם לעברית מכיל בכל זאת קוד של היבואנית אשר מוגן על-ידי זכויות יוצרים. החברה מלינה כי גרסאות לא רשמיות, כמו זו של המפתח, מוצאות את דרכן אל חנויות פרטיות אשר מוכרות את המכשיר בייבוא מקביל, ומציעות אותו למכירה עם עברית מלאה.  בנוסף, לרוב החנויות גם מציעות את המכשירים במחיר נמוך מזה של סאני ובתנאי אחריות דומים ובכך מייתרות את היתרון שיש לרכישה דרך היבואן הרשמי.

בסאני בחרו שלא לתבוע אלא רק לדרוש מהמפתח מלחדול באופן מיידי להציע להורדה גרסאות אשר כוללת את ממשק הטצ'וויז והעברית פרי פיתוחם, למעשה אם ירצה המפתח עדיין יכול להציע להורדה גרסאות רום אשר מבוססות על גרסה נקייה של אנדרואיד ללא הממשק שעבר את ההתאמות של סאני או לפתח בעצמו את העברית. קהילת חובבי האנדרואיד לא נשארה אדישה ובדף הפייסבוק הרשמי של החברה ניתן למצוא מספר תגובות המביעות את מורת רוחם של המשתמשים לגבי ההחלטה.

כרוניקה ידועה מראש
למעשה אין זו הפעם הראשונה שסאני דורשת ממפתחים חובבים להפסיק להפיץ את הרום שלהם, שכן הדבר קרה בעבר בתקופת ה-Galaxy S, וגם ב-S2. גרסאות רום של המפתח "פיילוט איקס" היו בסכנה לאחר שהציע גרסאות מתורגמות של מערכת ההפעלה וממשק הטאצ'וויז. במקרה של פיילוט איקס הסתיים הסיפור "ברוח טובה" כאשר החברה הבהירה כי היא אינה תובעת את המפתח עצמו אלא את היבואנית 'גו מובייל' שלטענתה צורבת על גבי המכשירים שהיא מוכרת גרסאות מוגנות בזכויות יוצרים.

תגובות
המפתח כתב בתגובה בפורום: "סאני טוענים שיש בכל הרומים של סמסונג, לא קשור אם יש תפריטים בעברית או אין תפריטים בעברית, קוד שלהם. הרומים שאני מפרסם בחינם בשביל הקהילה הישראלית מגיעים לידי חנויות פרטיות שמייבאות מכשירים בייבוא מקביל והם צורבים עליהם את הרומים שלי.
לקוחות מגיעים לחנויות הפרטיות וקונים מכשירים במחירים נמוכים בהרבה ממה שסאני מוכרת בעברית מלאה עם כביכול קוד בזכויות יוצרים של סאני. סאני פנו אלי ודיברנו. לא הוגשה שום תביעה. הם רק הזהירו שאני פוגע בזכויות יוצרים שלהם ע"י זה שאני גונב את הקוד שלהם שנמצא ברומים של סמסונג ואם אני לא אפסיק העניין יעבור לערכאות משפטיות."

בסאני אמרו ל-TGspot כי הם דווקא בעד הקהילה, אולם הגרסה שעליה התבסס firefds מפרה זכויות יוצרים: " גרסת מערכת ההפעלה המותאמת למכשירי סמסונג ומשווקת על ידי סאני תקשורת, הינה פרי עבודתה ופיתוחה הבלעדי. סאני תקשורת מעמידה משאבים רבים לטובת פיתוח גרסאות, התאמתן, אישורן, תוך ביצוע בקרת איכות קפדנית."

שתף:
-פרסומת-
מנהל רשתות במקצועו והוא בעליו הגאים של ערוץ היו-טיוב The G3 Show. הוא גיימר, גיק וכל מה שבניהם. דעתן וחובב חפיצים מושבע. שי מחליף טלפונים כמו גרביים וכל כמה חודשים ניתן למצוא אצלו חפיץ חדש ביד. הדבר היחיד שהוא אוהב יותר מחפיצים הוא להשתמש במושגים עבריים (ידעתם שחפיצים הם גאדג'טים?). בזמנו החופשי המועט משמש שי כמקור מידע טכנולוגי ״של החבר׳ה״.
 • Shuel

  למה המפתחים הישראליים לא מפרסמים את הרומים שלהם בXDA?

  • רביד

   פתרון טוב, רק שלא הרבה יעניין אותם ב XDA עברית ברום

 • סאני התבלבלו

  אם בכל רום של סמסונג יש קוד פרטי שלהם, הם צריכים לתבוע את סמסונג שמפרסת את קוד המוקר של כל הרומים באתר האינטרנט שלהם… אבל את סמסנוג הם לא תוביעם…

 • מושון

  אם סאני החזירים כ"כ מומחים אז למה לא הוציאו גירסה לאלו שכן קנו מהם. ומסתבר שאפשר לעשות את זה במהירות ובמושלמות כמו שאנחנו רואים. אבל סאני רואה רק כסף ומבחינתה הצרכן אפס מאופס.

 • TGspot

  גולשים יקרים. נבקש לשמור על חוקי הדיון באתר, להתמקד בנושא ולא לגלוש לנושאים אישיים. תודה

 • רון

  אני הייתי מציע שכולם פה יציפו את המיילים והפייסבוק של סמסונג העולמית
  שיפסיקו לחסום את העברית המובנית שמגיעה עם המכשיר ואז יפסיקו כל הבעיות
  זה האנטרס של סאני שזה יהיה חסום והם דופקים את כל הישראלים שרוצים מכשיר בעברית שכבר מגיע עם עברית מובנית בכל גרסת אנדרואיד כמו בכל המכשירים האחרים שקיימים בשוק HTC, SONY, LG

 • בוקר טוב לכל,

  כאשר אני עובר על כל התגובות באשכול זה,
  וכאשר אני מחבר להתרשמות שלי גם את כל התגובות באשכול "מבצע פרסים – הטעות הטכנולוגית שלי",
  אני מבין טוב יותר מדוע חברת אפל נמצאת במקום הראשון ואף יצרן בכלל לא מתקרב אליה. בעולם כולו ובמיוחד בישראל.

  כמו כן, אני מבין טוב יותר מדוע מרבית הגולשים והמגיבים כאן מהווים קבוצת מיעוט זעירה שאינה מייצגת בכלל את הציבור הכללי על צרכיו ורצונותיו.

  אילו היו משכללים את תחום הצרכנות ומשליכים עליו אבחנות מתחומי חיים אחרים, ניתן היה לקבוע כי מרבית הציבור הפוקד אתרים "טכנולוגיים" אינם אלא "לוקים בנפשם" מנקודת ההשקפה של הציבור הרחב.

  מכשירים המיועדים לציבור הרחב ובמיוחד אלו הזוכים לתפוצה המונית כמו סמארטפונים, מיועדים לשרת את כלל הציבור ולא לספק "משוגעים" המנסים לפרק את השעונים ולבוא אחר כך בטענות ליצרנים.

  משנה לשנה אני נוכח לראות כמה צודקת אפל בגישתה שמטרתה לשים בידו של הצרכן סמארטפון מהנה ומתפקד היטב מבלי שכל מיני מאכרים הזויים (כולל מפעילות) מזהמים בחוסר אחריות טוטאלי את מערכות ההפעלה.

  מערכת הפעלה היא מוצר כל כך מורכב שאין בכלל סיכוי לאדם בודד או לחברה קטנה להתמודד איתו באופן שלא ייגרם סיכון מיידי לשיבוש.

  כל יצרן של תוכנה שמסיר אוטומטית כל אחריות ברגע שמשנים את המוצר שלו ולו בביט אחד, צודק ב- 200%.

  מבחינה טכנית טהורה ומבחינה צרכנית טהורה, כל "מבשלי הרומים" אינם אלא פושעים חסרי אחריות שיש להגיש נגדם תביעות יצוגיות בגין נסיונות חבלה במוצרים.

  תיקונים ושדרוגים חייבים להתבצע אך ורק ע"י היצרן שיש לו היכולת להעביר כל שינוי או "שיפור" תהליך מסודר של בקרת איכות (QA).

  מי שיש לו חשק להתעסק בתיכנות יכול לפתח אפליקציות בעזרת API רשמיים של יצרן מערכת ההפעלה או להצטרף באופן רשמי לצוות של היצרן – או במקרה של תוכנה "פתוחה", מגופים התנדבותיים הנמצאים במרכזה של העשייה (ז"א קרובים מאד לקרנל) ויכולים לוודא שהרצון לשפר אינו גורם בעצם לנזקים.

  הדרך הצרכנית הנכונה והנבונה היא להחרים מוצרים שאינם מבושלים דיים ולא לקנות אותם בכלל. ברגע שכל מיני "מתנדבים" מתחילים לנסות "לתקן" כל מיני קלקולים וחוסרים של היצרן, הם למעשה גורמים ליצרן להמשיך לזלזל בלקוחותיו ולהציא דרעק לשוק.

  מי שהביא למצב הזה – בו הציבור מוכן לאכול חצץ ממערכות הפעלה – היא חברת מיקרוסופט, יצרנית מערכת ההפעלה הבזיונית "חלונות" לדורותיה.

  מהבחינה הטכנולוגית (הנדסית) הטהורה, מדובר במערכת חסרת אמינות לחלוטין.
  אי אפשר בכלל לסמוך עליה שהיא תתפקד בזמן שתלויים בה.
  [זו הסיבה שאיש לא יעלה על דעתו להביא מחשב WINDOWS לבמה בזמן ארוע בידורי – מי מוכן לקחת את הסיכון לראות מסך כחול או שיתוק במהלך הופעה מול מאות או אלפי צופים. אמנים קונים מגברים ואמצעי תאורה יקרים ואמינים ומאותה סיבה הם מעלים לבמה רק מקינטושים].

  חלונות היא מערכת שאינה מסוגלת בכלל להתמודד באמינות עם מצבים בהם מתקינים במחשב יותר מכמה אפליקציות. בניגוד למה ששוטפים לציבור את המוח ("בכל אשמים הוירוסים ושאר זודנה) הוירוס האמיתי הוא מערכת ההפעלה עצמה.
  עוד מעט "נחגוג" 30 שנים למערכת חלונות והיא נשארה מוצר נחות מהבחינה הטכנולוגית.
  הקטע הזה שממליצים לציבור "להתקין התקנה נקייה פעם פעמיים בשנה" הוא הבזיון הענק המעיד כמה "חלונות" היא מוצר רופף וחובבני.
  המציאות היא שמרבית הגולשים כאן לא מתיחסים למוצרי המיחשוב שלהם (PC או סמארטפון) ככלי עבודה אלא כצעצוע לסיפוק סקרנות ילדותית.

  אנשים אלו (בעיקר צעירים מאד) מתקינים תוכנות בתדירות גבוהה. מתקינים, מסתכלים עליהן כמה דקות, וזונחים מעל 90% מהן.

  ואז מתחילה להתפתח המחלה: עשרות התוכנות האלו מתחילות "להתעדכן אוטומטית" ואותו מאגר נתונים המכונה REGISTRY הולך ומסתבך ומזדהם ואינו מסוגל בכלל להתמודד עם השינויים התכופים. הרג'יסטרי הוא עדות ממקור ראשון לעובדה שלמיקרוסופט אין בכלל מהנדסים שמסוגלים להתמודד בהצלחה עם הטכנולוגיה.
  אחרי כמה שבועות או חודשים מחשב חלונות הופך להיות יצור איטי ובלתי אמין לחלוטין. רבים הם המקרים בהם כל "עדכון אוטומטי" מחייב RESTART שמפריע להתרכז בעבודה.

  המצב בשטח הוא שבארגונים מסודרים אסור בתכלית האיסור להשתמש בתוכנות ל- "חלונות" שאינן כלולות ב- "סל" שעבר אישור של מחלקת המחשבים של האירגון.

  מספר גדול של עובדים מתפרנס מלייצר כל מיני "מנקי רג'יסטרי", "תוכנות אופטימיזצייה" וכו'.

  מרבית מקצועני פיתוח יישומים לחלונות, מפחדים פחד מוות שבכל רגע המחשב שלהם יכשיל אותם. זו הסיבה שמפתחים מנוסים מתקינים מערכת הפעלה נקייה + סביבת הפיתוח וממש נרתעים מלהתקין תוכנות נוספות – בין אם הן בתשלום ובין אם הן FREEAWRE שניתן להוריד מהאינטרנט.

  אני מכיר לא מעט מפתחי תוכנה שמחזיקים בנוסף למחשב העבודה שלהם עוד מחב זהה "לשימוש פרטי". שני מחשבים באותה דירה על אותו השולחן!

  אתם וודאי שואלים איך הגעתי לדבר על "חלונות".
  שפכתי מילים לא מעטות על המחלה הקרויה "חלונות" משום שמה שקרה בפועל הוא שחברת מיקרוסופט הרגילה את הציבור בעולם להסכים להשתמש במוצרים לא אמינים.

  נוצרה מין תרבות המאפשרת ליצרנים למכור דרעק, ולציבור המותש לא נותרו כוחות להתקומם.
  אם צעיר הוא מתחת לגיל עשרים הוא בכלל לא יכול לדעת דרך אחרת. הוא נולד לתוך המצב האבסורדי הזה, ממש בדומה לכל הצעירים שנהנים לשמוע מוסיקה דחוסה (MP3) באמצעות אוזניות – משום שהם לא זכו לשבת באולם משובח ולהאזין להופעה חייה של מוסיקה איכותית. האוזניים שלהם התרגלו לדרעק. ממש כפי שהפה שלהם התרגל ל- JUNK FOOD. אחר כך מתפלאים איך זה שהציבור בוחר פעם אחרי פעם את אותם הפולטיקאים שממררים את חייו.

  זהו הקו המקשר ביו חלונות לבין "מבשלי הרומים" למיניהם.
  האם מישהו ממכם היה מסכים לקבל דרעק אילו היה מדובר במקלט טלויזיה או באופנוע למשל או נניח במזגן-אוויר?
  ברור שלא.

  איך אתם חושבים הגיעה אפל למצב בו היא יכולה להרוויח סכומי עתק ולמכור כמויות גדולות?
  פשוט מאד: היא מוכרת סמארטפון "משעמם" (ז"א מוצר נהדר המהנה אנשים נורמלים ומתפקד נפלא – אך מאד "משעמם" את מעט הצרכנים ההזויים שבמקום להנות ממוסיקה או מסרט, במקום להנות מלדבר, לסמס או לשלוח מייל, הקטע שלהם בחיים זה לפרק את השעון) שהפלא ופלא הוא גם המוצר הטוב בעולם.
  אין בכלל שום סמארטפון שמתקרב לאייפון – נקודה.

  למה אני מחשיב את האייפון-5 למוצר מעולה?
  משום שכל הגורמים זוכים להרויח ממנו.
  המשקיעים יוצאים נשכרים, העובדים משתכרים היטב, הלקוחות מאד מרוצים ונשארים נאמנים, המפעילות מרוויחות לקוחות מרוצים, הספקים עושים אחלה ביזנס מול אפל.

  אבל "המשוגעים" – קומץ קולני ומתלהם של מיעוט זניח באופן קיצוני – שפוקדים "אתרים טכנולוגיים" לא מסוגלים בכלל להבין שכל השיקולים שהם מצדדים בהם אינם אלא שטויות במיץ עגבניות.

  לא ארחיב מעבר לכך – לא אכנס לתוצאות מחקרים על מצבם הנפשי של FANBOYS (כולל אלו של מועדוני כדורגל) ולא אנמק – מי שמבין מבין ומי שלא מבין יתבגר ויבין עם הזמן.

  יום טוב לכולם,
  א.

  • nirmitlamed

   מסכים כמעט עם כל מילה. אני חושב שההבדל העיקרי בין אפל לחברות האחרות זה שבחברת אפל יש עם מי לדבר. אפשר לראות שכל חודשיים בממוצע אפל מוציעה עדכון על מנת לסדר בעיות ובאגים בגרסאות קודמות. לעומת זאת סמסונג עדיין לא טרחה לסדר את בעיית המצלמה הנפוצה בגלקסי אס 2 למרות כל הדיונים והזעקות ברחבי האינטרנט. יחד עם זאת, אני כן רואה מגמה הולכת וגוברת לטובת מכשירי הנקסוס שהופכת ללגיטימית בעקבות הנקסוס האחרון. זה אומנם עדיין לא זה אבל המכשיר מתאפיין ברכיבים של הדור החדש ובעלות נמוכה מכל מכשיר אחר ברמה הזאת. עם כל הכבוד לסאני, את הפכת לא אהודה כבר מזמן בגלל העברית שזהו דבר טבעי על הנקסוס ואת הפשטת אותו. לא לשכוח את הבטחות לשחרורים מהירים לגרסאות חדשות מה שלא קרה וגם כנראה לא יקרה. היחידים שימשיכו להתנהל מול סאני זה אלו שאין להם גישה לעקוף את הרום המקורי בגלל ידע בסיסי, וגם אלו יתאכזבו מהר מאוד מסאני כי עם הזמן הם יראו אנשים עם מערכות הפעלה חדשות יותר.

  • אלי

   הלוואי והמאקבוק שלי היה באמת יציב כמו שאתה מתאר..
   אומנם אין מסכים כחולים, אבל הוא נתקע בלי הפסקה. לפעמים אני מדליק אותו והוא עושה לי ריסטרט לבד :-\

   • שלום אלי,

    אני מקווה שאתה לא מפעיל את המקבוק באמצעות "חלונות".

    אתה מתאר מצב בו על הלקוח לגשת למי שאחראי לתת אחריות למוצר ולתבוע את זכויותיו החוקיות.
    מזלך שאתה עומד להתמודד מול חברה כמו אפל שחיוני לה לשמור על המוניטין שלה.

    אפילו מכוניות פאר מתוצרת מרצדס או רולס-רויס נזקקים לעתים לשרותיו של המוסך.

    בהצלחה,
    א.

    • לאביעזר

     כשאדם קונה מכשיר אלקטרוני, צריכה להיות לו היכולת לעשות במכשיר כאוות נפשו.
     אם אני קונה DVD ואני רוצה להשליך אותו מגורד שחקים, האם LG יכולה לעצור אותי? התשובה ברורה מאליה.

     כל המהות של אנדרואיד מתבססת בראש ובראשונה על היותה מערכת קוד פתוח, בדומה ללינוקס. זה היתרון שלה מעל כל מערכת הפעלה אחרת שהייתה עד כה לסלולרי.
     לא מדובר כאן בהפרת זכויות יוצרים, אלא במשהו טיפה מעבר, בוא נקרא לה "חמדנות".
     אם סאני הייתה באמת רוצה לפעול נגד מישהו, הייתה פועלת נגד אותם מפעילים פרטיים, ולא מונעת מפתח מוכשר מציבור שלם.
     הרי בסופו של דבר אשמתו היחידה של המפתח שפרסם את עבודותיו ו"נתפס", כשעיר לעזאזל למען יראו ויראו.

     ניסיתי רומים ומודים של המפתח המדובר, ובמילה אחת – גאון.
     אין לי ספק שאם ימשיך באותה הדרך יגיע נרחקות.

     ולצורך המחשה: נניח וקניתי מעבד מתוצרת אינטל, עשיתי לו overclock ופירסמתי מדריך למתעניינים.
     מגיע אדם מן היישוב, כשנורה נדלקת מעל ראשו, ומחליט לשווק את פרי רעיונתיי ומוכר מחשבים שכבר עברו את התהליך המדובר.
     האם אינטל רשאית לתבוע אותי?
     אם אתה מאמין שכן, אז לצערי לא רחוק היום שיעצרו אנשים ששרים קריוקי.

     חברת סאני, לצערי, מנקודת המבט שלי, בחרתם בפתרון הקל. ואתם מדגישים שוב ושוב את בעיית הטייקונים בישראל.

     • לדעתי משהו בסיסי מאד משובש אצלך בחשיבה ובהתנהלות. חבל.

      כאשר אדם רוכש מכשיר, אלקטרוני או לא אלקטרוני, הוא מקבל בנוסף למכשיר עצמו שני אלמנטים חשובים:
      1 – אפשרות הנקובה בחוק להחזרת הסחורה תוך X ימים
      2 – תעודת אחריות.

      תעודת האחריות היא חוזה בין שני צדדים – המוכר והקונה.
      אם הלקוח סבור שהתנאים הנקובים בתעודת האחריות אינם לרוחו, עליו לסגת מהעיסקה ולהחזיר את המכשיר.

      אם בכל זאת הלקוח מעדיף להשאיר את המכשיר ברשותו, על פי כל דין הוא מסכים לתנאי תעודת האחריות.
      זה כל הסיפור וזה גם סוף הסיפור.
      כל מילה מעבר לכך היא בלבול מוח חסר תכלית.

      לאינטל אין שום בעיה עם מי שבוחר לעשות אוברקלוקינג למחשב שלו. מה איכפת לה? מצידה שביתו יעלה באש.
      היא פשוט לא מוכנה, ובצדק רב מצידה, להעניק אחריות למי שמשחק באש.
      כל טירון בתחום יודע ומבין שאינטל נותנת אחריות במקרים של המהרה אך ורק למעבדים שנועדו מראש למטרה הזו – אלו שיש להם תוספת של האות K או X לשמם.
      אותו טירון גם יודע שאינטל תכבד אחריות ללוחות אם שנועדו להמהרה – כאלו מהסידרה Extreme.

      למען הסר כל ספק, אני לא יודע וגם לא רוצה לדעת פרטים מיותרים מבחינתי על הסיפור הזה שמתרחש כאן סביב סאני.
      אני ממש לא אוהב את החברה הזו. אני גם לא מבין חלק גדול מהמידע שמתפרסם כאן.

      כן יש לי דעה ברורה לגבי אחריותם של צדדים לעיסקה.
      כך למשל אני חושב שיצרן של מכוניות המסיר אוטומטית את אחריותו למכונית ברגע שהלקוח ניסה לתחמן את אחד מהמחשבים לניהול המנוע או מערכות אחרות צודק באלף אחוזים.

      אתה רוצה לשחק עם מחשב ניהול המנוע? סבאבה – אך עשה זאת על אחריותך.
      אתה רוצה להמהיר את המחשב שלך המבוסס על CPU שלא נועד מראש להמהרה או מתאם גרפי שאין לו סידורי קירור מתאימים ולחשוף אותם לסיכונים של חימום יתר – בכיף. אבל שכח מהאחריות.

      כנ"ל עם תוכנות.
      מי שרוצה לערוך אקספרימנטים על מערכת ההפעלה שלו – וממש לא משנה מי היצרן שלה – שיעשה מה שבראש שלו אבל שלא יצפה לקבל אחריות. מה גם שתוכנות לעולם לא נמצאות בבעלות של קוני רשיונות השימוש בהם. הם תמיד נשארות קניין של יצרן התוכנה.

      לדעתי, מעל 95% מאלו הקוראים לעצמם האקרים הם נפל של מתכנתים שלא מבינים דבר וחצי דבר בהנדסת תוכנה.

      אלו הן חאפרים מדרגה ד' שיודעים להטיס מטוסי נייר בכיתה וחושבים שהם מהנדסי אוירונאוטיקה.

      אותם מעטים מבינהם שמפגינים באמת ובתמים כישורים ראויים לשמם נחטפים ע"י התאגידים הגדולים ונכנסים לעבוד BY THE BOOK כחלק מצוותים מסודרים.

      ישנם גבולות שאסור לחצות אותם.
      אחרת אנשים יתרגלו לאווירת הברדק ויתחילו לחתוך עמודי בטון בדירות שלהם ויאמרו "זו הדירה שלי, אני שילמתי עליה ים של כסף, מותר לי לעשות בה כל העולה על רוחי ושכולם יקפצו לי".

      אמרתי ואחזור שנית:
      אם מישהו סבור שהסמארטפון שהוא קנה אינו מספק את רצונותיו והוא מתבסס על מערכת הפעלה שאינה אפויה די צרכה, הדרך הצרכנית הנכונה היא לא לרכוש מוצרים של היצרן הזה – חד וחלק.
      כל הקומבינות האחרות, כל הנסיונות להצדיק כל מיני קונצים בקריצות עין, אלו הן פעולות בלתי צרכניות בעליל שגורמות המון נזק לאינטרס הצרכני הכללי.

      אנרכיה אף פעם אינה משתלמת. צרכנות נבונה, כמו התנהגות פוליטית נבונה, הן הדרכים המשתלמות והקונסטרוקטיביות להגיע למיצוי זכויות צרכניות ואזרחיות.

      כפי שאמרתי יותר מפעם אחת, מי שקונה מוצרים מחברת סאני צריך להבין שהוא צפוי לקבל יחס בסגנון מסוים שכבר הופעל על לקוחות אחרים של אותו "טייקון" מסוים.
      ממש כמו מי שמשלשל פתק לקלפי ובוחר שוב ושוב את אותם אלו שמררו את חייו בעבר.

      דומני שהיה זה אלברט אינשטיין שקבע מזמן כי מי שלא משנה את התנהגותו ומצפה לשינוי התוצאות של התנהגותו הוא אידיוט.

      א.

  • a.a.

   אני מסכים לדבריך בקשר למייקרוסופט ומבין מהיכן מגיעה ההתרעמות על מפתחים המוצאים רומים שאינם יציבים, אך חשוב להבין מהיכן מגיע הצורך עליו עונים המפתחים.
   כפי שאני רואה זאת, יש 3 סיבות להחליף רום למכשיר:
   1. חוסר עדכון של היצרנית/היבואן/משווק שמותיר את המכשיר מאחור.
   2. לא אוהבים את הממשק העילי שהולבש על האנדרואיד/רוצים לשפר את חוויית השימוש.
   3. התלהבות מכך שאפשר להחליף רומים ורצון להראות ש"ה e-penis שלי גדול יותר".

   הסבר:
   1. יצרניות/יבואניות רבות נוטשות מכשירים ולא דואגות לעדכונים שוטפים כפי שהם יוצאים מגוגל, פיאסקו הICS ידוע במיוחד וכולנו זוכרים כמה חודשים ארוכים עברו עד שזכינו לקבל רום נורמלי מססונג ואז כמה חודשים חלפו עד שסאני הואילה בטובה להוציא את הרום הרשמי בעברית. כדי לתקן את העוול הזה, קמים אנשים נפלאים, שלא משנים (כמעט) הגדות ברום הסטוק ופשוט מתרגמים את הרום והממשק לעברית. במקרים מסויימים, הם עושים עבודה טובה בהרבה משל היבואנית. אין בעיות יציבות במקרים אלו וגם לא היה צורך בהם לו היו הגורמים הרשמיים טורחים לעשות את עבודתם כראוי, אם כבר הם לוקחים מחירים גבוהים במאות רבות של שקלים מעל חנויות פרטיות. סמסונג היא לא היחידה ועל כך יעידו רוכשי מכשירי LG ועוד יצרניות.

   2. לעיתים חומרת המכשיר קורצת לי, אך הממשק בו בחרה יצרנית המכשיר ממרר את חיי/זולל לי את הסוללה ללא כל תועלת עבורי. קיימים רומים מבושלים המשפרים את חוויית השימוש ע"י האזנה לרוכשי המכשירים והכנסת הפיצ'רים שהם רוצים לראות. למשל, עד הtouchwiz האחרון, לא הייתה אופ' לגישה מהירה לכיבוי/הדלקה של קישוריות, רומים מבושלים רבים הוסיפו אותה והפכו את השימוש לנוח בהרבה. מלבד זאת, יש רומים שלקחו את הסטוק וניקו ממנו את הזבל שחב' מסויימות דחפו אליו או כאלו שהורידו לחלוטין את הממשק העילי ונתו חוויית אנדרואיד נקייה (vanilla) שבמקרים רבים גרמה למכשיר לעבוד מהר יותר ולצרוך פחות סוללה וזיכרון, כי אין צורך להריץ אנימציות כבדות ומיותרות. מעבר לכך, קיימים קרנלים המשפרים את צריכת הסוללה, כיול המסך ואף את עוצמת הספיקר. זה מאפשר לכל אחד להוציא את המקסימום מהמכשיר שרכש ולהותיר אותו רלוונטי ומעודכן גם שנים לאחר השקתו (ע"ע galaxy s וCM). כמובן, שעם האופ' הללו, מוטלת על המשתמש אחריות להבין איזה רום הוא מתקין, מי בישל אותו, מהי רמת היציבות שלו והאם קיימים פיצ'רים שלא עובדים. אם משתמש מתחיל ולא מנוסה מנסה לבצע פעולות מתקדמות ולא קורא את התיעוד, אין לו להתלונן על בעיות שקורות לו ואולי אנדרואיד פשוט לא מתאימה לו. לצערי, רבים האנשים שרוכשים מכשיר וקופצים ישר לביצוע פעולות שאולי אין הם זקוקים להם ובטוח אין להם את רמת הידע לבצען או הסבלנות לקרוא כיצד לבצען כראוי ומכאן התלונות הרבות.
   נק' נוספת תלויה ביצרניות החומרה וברמת הנכונות שלהן לפרסם את התיעוד ועץ המוצר, מה שמעניק את היכולת ליצור רומים יציבים מאוד. בדיוק מסיבה זו, חלק מצוות הפיתוח של מכשירי סמסונג בXDA נטשו, כי אין תיעוד מספק על השבבים של exynous.

   3. קומץ אנשים די תמוהים, יש כאלו שרכשו את הנקסוס החדש וכבר החליפו לו רום… בעיה שלהם.

   ושוב אציין שלפי הכתוב סאני טוענת שיש קוד שלה ב*כל* רום של סמסונג.. אשמח לשמוע פירוט על כך מכל גורם שהוא, אחרת זה ממש מריח כמו איום בתביעת סרק כדי לחסל את התחרות, או בלעז SLAPP.

   • a.a. ידידי,

    אני מודה לך על תגובתך המושקעת.

    רשמת "חשוב להבין מהיכן מגיע הצורך עליו עונים המפתחים."

    הרי ברור מאליו שהצורך מגיע כתוצאה ממחדלי וזלזולי היצרנים.

    אלא מה?
    הם באים לתקן קלקול באוזן ויוצרים קלקול בברך.
    הם באים לרפא את הברך ופתאום יש תעוקה בחזה.

    זאת משום שאין להם גישה ומשאבים הנחוצים לראות את התמונה הכללית.

    הפתרון שלהם הוא שגיאה חמורה בגישה לבעיה בכללית.

    הפתרון הנכון הוא לא לקנות סחורה מיצרן שעושה צחוק מהעבודה ומוכר מוצרים לא מבושלים או פגומים. לתת לו לחפש את החברים שלו במקום אחר.

    אילו היה נוהגים כך, מזמן היו נפתרות מרבית הבעיות.

    התהליך הדארויניסטי היה עושה את שלו וכל הקאקרים למיניהם היו הולכים לעבוד בכל מיני מלאכות פשוטות יותר ולא להיות חלק מתאגידים שאין להם היכולת לתת תמורה לכספם של הלקוחות.

    כל טוב,
    א.

    • a.a.

     תודה על המענה העקבי, אני נהנה מהדיונים הללו..

     העניין הוא שהרומים שציינתי בסעיף מס' 1 בדר"כ לא משנים (כמעט) דבר מלבד השפה והיישור ולכן לא יוצרים בעיות נוספות, הם בגדול תרגום.
     לעומתם, רומים הבונים הכל מחדש- מבוססי AOKP/AOSP (כלומר מע' האנדרואיד הנקייה), מתחילים כלא יציבים אך גם ממותגים כך. הם מפורסמים להורדה כדי שאנשים מנוסים המעוניינים להיות טסטרים ולמצוא באגים יוכלו לסייע להם. לאחד מכן מתקדמים בשלבים, כשלכל גרסא קיים תיעוד (מתעדכן) של מה תוקן ומה עדיין לא עובד. כשרום "גדול" משוחרר בגרסת stable (כלומר גרסא סופית), נדיר מאוד למצוא בו באגים והוא בדר"כ לא קורס יותר מרום סטוק של יצרנית זו או אחרת.
     העניין הוא שניתן למנות את הרומים ה"גדולים" באצבעות 2 ידיים, ורומים מבוססי סטוק גדולים על אצבעות יד אחת. לרומים אלו קהילות גדולות, ערות ותומכות, מעין מרכזי תמיכה טכנית אינטראקטיביים, ולכן גם תקלות בהם נפתרות מהר יותר בדר"כ.
     מלבד אלו יש אינספור רומים ברמות בשלות שונות ע"י המון מפתחים שלא בהכרח עומדים לרשותם המשאבים ו/או הידע והנסיון הדרושים להכנת רום יציב. רבים המוצאים רום זה או אחר בפורום כלשהו ומתלהבים ממראהו, מתקינים אותו בלי לבדוק מה מקורו ועד כמה הוא אמין, או מתקינים את הרומים לפני הגרסא הסופית מבלי לקרוא את התיעוד ואז חווים בעיות בשימוש.
     מלבד זאת, יש בעיות הנגרמות מחוסר ידע/מיומנות של הלקוח, שבהן גם מואשם הרום.

     לכן, לדעתי, צריך להיות מעין "תו איכות" , משהו שקהילה בסדר גודל של XDA יכולה להעניק לרומים כדי לתת אינדיקציה לגבי איכות ויציבות, אך גם כיום, אם משקיעים מעט זמן/שואלים מישהו שהקיע את הזמן, ניתן למצוא רומים עדיפים על הסטוק שפותחו ע"י קב' מפתחים פרטיות.

     זה גם מה שהכעיס אותי בהתנהלות מול המפתח. למה לא לא לשלוח מכתבים גם לחנויות? למה לתקוף את מי שלא מרוויח מכך? לדעתי זה כי הוא פגיע הרבה יותר וחסר גב כלכלי.
     עוד לא מצאתי ברשת תגובה של סאני בקשר לאיזה קוד שלה בדיוק קיים בכל רום של סמסונג. איך ייתכן שרומים מבוססי סטוק סמסונג משגשגים בכל העולם ולא מוגשות נגדם תביעות? אני בטוח שאנחנו דג רקק לעומת ארה"ב ומדינות אירופיות..
     מלבד זאת, להבנתי, הממשק של סמסונג משוחרר לציבור הרחב תחת רשיון Apache לקוד פתוח, שמגן על מתרגם העושה זאת שלא למטרת רווח. אם זה אכן המקרה, האיום תמוה עוד יותר.

  • גיל

   לאביעזר, בשתי מילים: Apple Maps

   • aviezer

    לא הבנתי כוונתך

  • ofir

   וואו בן אדם, איך הצלחתה להרכיב כלכך הרבה ניגודים ושטויות בתגובה אחת –
   קצת סדר –
   בהתחלה טענתה שהמפתחים גורמים לבעיות וצריך שהמוצר ( מערכת ההפעלה ) יסופקו ע"י חברה מרכזית גדולה, אבל !! מיד אחרכך אתה תוקף את מייקרוסופט ושולל את הטענה הקודמת שלך בזה שאתה מראה שחברה גדולה יכולה ליצור מוצר בעייתי ולכפות אותו על השוק במשך 3 עשורים ??!!
   – לגבי אפל ומוצריה – אף אחד לא יוכל לקחת ממנה את החדשנות שבפיתוח האייפון הראשון, התכונות קרי מסכי טאצ' ומעבדים חזקים יחסית היו קיימות כבר במחשבי כף יד אבל אפל הייתה הראשונה לאסוף את כל התכונות של הפאלמים למינם להוסיף יכולות תקשורת ולשפר את כל הרכיבים כדי לתת לנו מוצר שמשפיע משמעותית על חיינו, עד כאן בסדר, אבל ניסית לקנות אייפון 4.5 אינצ' או 4.8 או 4.3 או 5.5 אהההה !! לא יכול, למה ? כי אפל החליטו ש 4 אינצ' זה המקסימום שתצתרך ? אני כותב את הדברים האילו מהגלקסי נוט 2 שלי אחרי שהחלפתי מגלקסי 2 שהיה מכשיר מצוין אבל כאיש שטח הייתי צריך מסך גדול יותר אבל לא גדול מידי, לגבי איכות מוצריה: בשימוש רגיל קרי – שימוש כטלפון , צפיה באינטרנט, שמיעת מוסיקה וכדו' ישנם יתרונות לכאן ולכאן לאיפון ולאנדרואידים הייתי מגדיר את המצב כתיקו, ההעדפה תתבצע לפי טעם לא כי האחד יותר איכותי מהשני, יש כאילו שיאמרו כי יעדיפו את חדות מסך האייפון וצפיפות הפיקסלים שלו אחרים יעדיפו htc one עם חדות וצפיפות גבוהים אפילו יותר ומסך 4.8..
   קהילת מפתחים היא דבר מצוין, בלעדיה לא היה אייפון ( סטיב ג'ובס יחד וויזניאק היו שני מפתחים קטנים בסך הכל )
   ואם אתה בוחר להסתפק באייפון שיבוסם לך, אל תבוא ללמד את כל האחרים כמה הם טיפשים, זה לא יגרום לך להיראות חכם יותר, בטח כשאתה כלכך טועה….

 • דן

  שלום לכול חברי הקהילה,
  ישנם המון אי דיוקים בכתבה לעיל, בתור אחד שחי ונושם את התחום, כולל פיתוח, אני יוכל לציין שאדון firefds, היה מעלה גרסאות מלאות של סאני, כולל הסברים איך לצרוב ומה לעשות בלי שום בושה ובלי רצון להסתיר, גם שעלו עליו כמה פעמים בפורום XDA, הוא היה ממשיך ומפרסם גרסאות בטענה שמישהו בסאני גילה ושלא ידונו בפורום בעברית, כדי לא להקל על הזיהוי.
  את כמות הגרסאות שהוא "פיתח" אפשר לספור על אצבע אחת וגם זה בקושי, היות ולטענת סאני וכמו שאביעזר ציין, הקוד העברי מוגן יש הרבה מאוד צדק.
  אנדרואיד זה הבסיס, אי אפשר לצעוק כול היום קוד פתוח מבלי להבין דבר וחצי דבר בפיתוח ואיך קוד בנוי, את הקוד הפתוח שהוא המערכת, גוגל מספקת, עליו כול יצרן מבצע התאמות, כול התאמה שכזאת תהיה שייכת לאותו יצרן\ מפתח בלבד.
  אם מישהו לוקח חלקיק מאותו קוד שאינו שייך לגוגל, הוא גונב, נקודה.
  לכול מי שרוצה לאנוס את הסיפור בצורה אחרת, מוזמן, אבל אם תכנסו טוב לאותם פורומים שמפרסמים בחוצות דפי ה HTML, תראו שהאמת שונה לחלוטין מזו שאתם צובעים אותה.
  עובדה מאוד בסיסית עם טענה זו, היא ש Firefds, יודע שהוא גנב ואחרי האזהרה שנתנו לו הוא הפסיק, כי גנבה לא משתמעת לשתי פנים.
  נ.ב מוטב לכול אנשי הפיתוח פה, אם יש כאלה למעט מתלהמים שלא ממש מבינים בקוד, לפתח משהו מאפס ולא להתבסס על עבודה של מישהו אחר.
  ככה אותי לפחות לימדו, או שתעשה בעצמך, או שלא תעשה בכלל.
  אז, שלא יעבדו עליכם 🙂

  • ELDROID

   אם תעשו (סאני) עבודה טובה לא יצטרכו לפתח אותה כדי שנוכל להינות ממוצר שרכשנו באלפי שקלים !
   לא די בכך שאתם גוזלים את ציבור הלקוחות שלכם בסוכמי עתק לעומת המכשירים הממוצעים בעולם , לא די בזה שאתם מכריחים חנויות להסיר תרגום עברי שמגיע מובנה עם המערכת כשהם רוכשים את המכשיר מחו"ל (!!) ,
   אתם עוד הולכים ותובעים מפתחים שעושים עבודת קודש למען כל המשתמשים ( אגב , המשתמשים זה הלקוחות שלכם שקנו מכשירי סמסונג באלפי שקלים ! את מי אתם "דופקים" אם לא אותם ? אז פעם הבאה הם ירצו מכשיר עם עברית ומאחר ואין בסמסונג תודה לסאני ירכשו מכשיר HTC אולי מוטורולה או בכלל IPHONE ומי יפסיד מזה כסף ? סמסונג , אתם ! ) ועל כן אני אפעל באופן אישי, הן בעזרת מכתבים פניות קישורים לכתבות ולפורומים לדאוג שסמסונג העולמית תדע טוב-טוב איזה "שוק" סאני עושה לה מהמוצר ויסיימו אתכם את החוזה.
   אלא אם כן תפשטו רגל קודם לפניי, ד"ש לבן דב.

   • דן

    ELDRIOD,
    אתה כנראה לא אוהב לתת לעובדות לבלבל לך את התאוריה, אז דקה מזמנך אם אפשר.
    אני לא עובד בסאני, אני לקוח כמוך, או יותר נכון, אני לקוח, אבל אחד שלא גונב.
    אם היית קורא את שרשמתי למעלה, היית מבין שאני באותה סירה צרכנית כמוך, אבל לקחת עבודה של מישהו אחר, לפרסם אותה ולבכות אחר כך שביקשו ממך להסיר אותה, זה לא משחק הוגן, זה אפילו לא משחק, המחוקק קורא לזה גניבה.
    היות ואני מניח שאתה לא מפתח, שכן אם היית, הייתי שמח לדעת איך היית מגיב אם היו לוקחים קוד שלך ומעלים אותו לכול מי שחפץ להורדה בחינם, או יותר מזה, היו משנים איזה טפט או שניים וטוענים שזה גרסה חדשה ומדהימה.
    אם רק היית יודע מה השינויים ש Firefds עושה היית צוחק, כי אתה למעשה הולך כמו עיוור, צועק על החברה, שעל הבסיס שלה אתה רוכב ואחרים גם שהם טוענים שאלו גרסאות לא טובות ועוד.
    אגב, אנחנו מדינה חופשית, אם משהו לא טוב לך,לך ורכוש כול מוצר אחר, הרי אף אחד לא עמד איתך בתור לחנות עם אקדח ואמר לך, סמסונג, רק סמסונג! אבל אני מניח שיש סיבה שאתה קונה סמסונג ולא אפל או HTC…

    • דן שלום,

     אילו המערכת היתה מאפשרת לחיצה חוזרת על כפתור "המלץ", הייתי לוחץ ולוחץ ולוחץ עד שהסוללה בעכבר היתה נופחת את נשמתה.

     אין צורך להכביר במילים נוספות – אתה מפגין בגרות, הגינות ואיזון נפשי.

     הבעיה האמיתית היא שהקהל כאן (ובאתרים דומים) מכיל שיעור גדול מאד של גנבים. צעירים שרגילים לגנוב ישומים ותכנים, להבריח ולהעלים מס.

     זה פרצופה העגום של המדינה בה אנו חיים לצערי הרב.

     קניתי ספר (כקובץ PDF לא מוגן) תמורת פחות מעשרה דולרים שנשלח לתיבת המייל שלי. סיפרתי עליו למישהו והוא גילה עניין רב.
     החלטתי שאתן לו את הספר כמתנה וקניתי עותק נוסף.
     כאשר שלחתי לו את העותק הנוסף הוא טען שאני "טמבל שלא מבין כלום במחשבים" ושהייתי צריך פשוט להעתיק את הקובץ ולשלוח אליו.

     זו אחת הסיבות שאני מעריץ את המנוח סטיב ג'ובס: האיש הדגול הזה הציל המוני יוצרים מעוני ומחרפה כאשר יצר אקלים המעודד שמירת זכויות הקנין הרוחני.

     לפעמים אני ממש משתגע כאשר אני רואה את ההשתלחות בלקוחות של חברת אפל. אני ממש לא מבין מאיפה הכסילים והחוצפנים לוקחים את הזכות להשתלח בלקוחות של האייפון שקונים את המוצרים בשוק חופשי לחלוטין (כפי שאתה מתאר בקטע של האקדח).

     אני לא מבין איך אנשים שוקלים בכלל לקנות בישראל טלפון מתוצרת סמסונג, כאשר בראש הפירמה המוכרת את הסחורה הזו בישראל עומד אדם שהתפרסם בעתונות כמי שמזלזל במילוי חובותיו העסקיות.

     למרות זאת, אין התנהגותו של אותו אדם מצדיקה תגובה לא ראויה – הדרך הצרכנית הנכונה היא להתעלם מהמוצר בארץ ולגרום ליצרן לחפש מפיץ שיש לו אתיקה עיסקית נורמלית.

     עלה והצלח,
     אביעזר

  • a.a.

   לדן, אשמח לקבל פרטים נוספים בקשר להעתקה מסאני, או הפניה למקורות בהם אוכל לקרוא ביתר הרחבה.
   אם זו אכן המציאות אין פה שאלה וההסרה מוצדקת, אך אם הוא תרגם את קבצי הXML ברום הרשמי של סמסונג עצמאית, מה הבעיה? איך זכויותיה של סאני נפגעות? ומדוע הוא לא מוגן ע"י apache?

   תודה ויום טוב.

  • אבי

   דן

   אותי בתור לקוח ממש לא מעניין אם יש גנבה או לא!
   בוא תיהיה איתי יותר גלוי ותגיד לי עד כמה אתה באמת שמור חוק?

   אני קונה מכשיר ואני עושה בו איזה סיפוק שאני רוצה, וחברה שלא נראה לה כל הסיפור שתסגור את השלטר…
   הטעות היחידה שסמסונג עשתה פה זה שהיא חברה לגוגל!
   סמסונג הייתי יכולה ממזמן לחבור לנוקיה ומיקרוספוט והיא לא עשתה זאת!
   סמסונג חיפשה דרך קיצור וקיבלת חרא לפרצוף בגלל גוגל שעשתה תרגיל לא קטן לשאר החברות שמבוססות על המערכת שלה!
   גוגל אמרה אחד וחלק: "אני נותנת את האנדרואיד בחינם, כל חברה שמעוניינת מוזמנת לנסות" ברגע שהיא עשתה זאת! אין לו שום זכות יוצרים וגם לא ליבואנים שלה…וכמובן שלא לחברות אשר חברו עליה!
   אחריות של סמסונג ושאר חברות האנדרואיד נותנות אחריות חומרה בלבד! והיא אינה מתחייבת ומעורבת מעבר לזה! (מה שאומר שלסאני אין שום זכות יוצרים על הקוד העברית המאותר)

   צאו מהסרט שכולם צדיקים! אני בעד שכל אדם יעשה תרומה לקהילה כידי להראות ליצרנים שכסף לא מביא חכמה!

  • קצת התבלבלת

   "כול התאמה שכזאת תהיה שייכת לאותו יצרן" – הרי סמסונג בעצמם מפרסמים את כל ההתאמות שלהם באופן רשמי כקוד פתוח

 • זאב

  בושה לסאני.
  את מה שלוקח להם שנה ויותר עושה המפתח העצמאי בשעות וטוב לאין שיעור מהתוצר שלהם.
  איזה קוד יכול להיות להם ברום מקורי של סמסונג??
  מה הקשר לרום הפולני למשל?
  צריך להחרים אותם על רקע זה ולא לקנות שום דבר מסאני או המגיע מסאני.
  זה נראה כמו עוד טרול פטנטים ואולי באמת כדאי לבדוק זאת משפטית – שיראו מה ברום המקורי שייך להם!

 • אברי

  לא יאמן איך חברת סאני מנסה לייצר מונופול באמצעות מניפולציות ובאמצעות הפחדות. המטרה של החברה הזו למקסם רווחים על חשבון כולנו. היא מנסה להוות מונופול בישראל, בכדי שתוכל להכתיב מחירים גבוהים. זו לא הזכות שלה, כיוון שמדובר במערכת הפעלה פתוחה שהיא מנסה לנעול אותה. לנו כצרכנים יש את הכוח להתמודד עם הביריונות המסחרית הזו ולהוקיע אותה.
  כצעד ראשון אני מציע להכנס לפייסבוק ולעשות להם אנלייק, ולהביע ביקורת בעמוד שלהם על כך.

 • yaronkle

  בריונות של סאני למנוע תחרות.

 • גולדן

  אפשר להבין את סאני בצורה מסוימת, היא היבואנית הרשמית של סמסונג ויש להם בלעדיות על מכשיריה הסלולריים ועל התכנה שלהם, מה שאומר שרק להם מותר לתרגם ולהשתמש בתוכנה של סמסונג… מצד שני הם אלה שיצרו את הבעיה מכיוון שהם דאגו שסמסונג תמחק את העברית מהתכנה וכך לא מאפשרת ליבואנים הלא רשמיים למכור את המכשיר ללא עדכון התכנה לעברית, מה שלא נשמע סביר אבל זו זכותם…

  • a.a.

   לסאני אין בלעדיות על מכשיריה של סמסונג, היא רק צינור להבאתם לארץ.
   סמסונג לא מוחקת עברית משום תוכנה, העברית נמצאת בכל מכשיר המריץ ICS ומעלה, פשוט לעיתים צריך אפליקציה כדי "לחשוף" אותה. מה שסאני מופקדת עליו הוא עברות ממשק העל-touchwiz (וחשיפת העברית).
   אם לכל יבואן הייתה בלעדיות על פיתוח ותרגום תוכנה למכשיר, כל הרומים מבוססי הסטוק (כגון אומגה למשל) היו לא חוקיים והיו מוגשות כנגד יוצריהם תביעות.
   סאני טוענת שיש קוד *שלה* ב*כל* רום של סמסונג. הייתי שמח לראות הוכחה לזה.

  • הרשה לי להעמיד דברים על דיוקם.

   ישנן מספר פירמות המשווקות את שלל מוצרי סמסונג בישראל.
   אחת מתעסקת בתחום ה- PC (חיון), השנייה בתחום הציוד למטבח והאלקטרוניקה הבידורית(סמליין), השלישית בתחום מכשירי הסלולר (סקיילקס) וכו'.

   כולן כפופות לנציגות-על של סמסונג בישראל עליה ניתן ללמוד באתר שלה:
   http://www.samsung.com/il/#tv-audio-video-home

   לחברת סקיילקס יש חטיבה בשם "סאני".

 • נטרלי

  סאני אתם מביישים את קהילת האנדרואיד בארץ.

 • סליחה על השקט בזמן האחרון, אבל זהרון קומם אותי מחדש! לא אומר שאני מכבד איך שהוא את Samsung אבל זו פשוט חוצפה! אני חושב שכול אדם שקנה מכשיר שמתהדר במערכת המקוטעת שלו – מגיעה לו הזכות לצרוב כל רום שמפתח חסד תורם לקהילה. יש לי חבר טוב מאוד שסוגד לסאני וכול יום בא אלי ואומר: ״בא לי ג׳לי בין״ ואני ישר עונה לו: ״יש cyanogen mod " וכמובן שהוא יענה: מה פתאום שאשנה את הרום?! אפילו רוט אין לי סאני ענקיים! – זה פשוט עצוב… כרגע איכשהו יש לחלק מהאנשים רום מקורי (לא תגידו) של4.1 ורק החברים של סאני הנוראית נדפקים… לא משנה שSamsung מעדכניםעם בשנה… אפילו זה סאני לא עושים. לפחות בApple לא מפשלים ככה 🙂

  • יוסיHD

   מה הקשר Apple?!

 • ישראל

  לי נראה שיש פה טעות ואין להם שום זכות לבקש ממנו כלום וזה כי:
  ברגע שאתה רוכש משהו, הוא הופך להיות שלך ואתה יכול לעשות איתו מה שבא לך, כל עוד זה לא למטרות רווח. כלומר הוא הרי מכין את הגרסא בחינם ויכול להגיד שהיא לעצמו. זה שזה מתפשט למשתמשים אחרים דרך האינטרנט לא בעיה שלו והרי הוא לא מרוויח מיזה. סאני יכולה וצריכה (ואגב הוא גם יכול וצריך ביחד איתם) לתבוע רק את החנויות הפרטיות שמוכרות את הגרסא שלו אחרי שהורידו אותה בחינם מהרשת. הם אלא שמנצלים את הקוד למטרת רווח. לדעתי מבחינה משפטית אין שום דבר פסול במה שהוא עושה.

 • חסוי

  הלוואי שסמסונג העולמית תדע על כך ותוציא אותם בתור יבואן שלהם ויבוא יבואן יותר טוב והוגן

 • דוד

  אם הטענות אמיתיות שהמפתח משתמש בקוד מוגן של סאני וחאפרים מנצלים את זה בשביל למכור מכשירים בעברית אז הם צודקים.
  לעומת זאת אם המפתח מתרגם לבד את התוספות של סמסונג אולי זה קוד מוגן של סמסונג אך לדעתי אסור להקשיב להם אלא המפתח צריך להסתיר את זהותו והדבר לא מסובך. אם כל יבואן יתחיל לשרלט נחזור שנות דור אחורה.
  אבל מה שהכי מכעיס זה החוצפה של החנויות להתקין רום של חובבנים.

  • תומר הגדול

   דוד בוא נשים את הדברים על השולחן. סמסונג מחוייבת להפיץ לקהל המפתחים והמשתמשים את קוד המקור עבור גרסאות האנדרואיד שלה. כאמור – היא מפיצה. אין ולו תביעה אחת בכל העולם כולו מטעם סמסונג כנגד מפתח, מלבד בישראל, שזו חזירות של היבואנית. ברגע זה ממש היבואנית מפירה חוקי ונוהלי רישיונות קוד פתוח ואחרים. נשלחה כבר תלונה לאפאצ'י העולמית מחזיקת הרישיון ובקרוב בע"ה סאני ישמעו ממנה. מה שמחזיק את סמסונג בחיים זה קהל המשתמשים והמפתחים. סמנונג הפנימה זאת, סאני לא. אין פה שום עניין של "חאפריות" לדבריך, רק מפתחים שבאים לעשות טוב לאחרים. מדבריך ייתכן כי אתה עובד סאני. יום טוב.

 • פיסיקאי משועמם

  הם ממש לא בעד הקהילה, ושיפסיקו לחרטט אותנו!
  תרומה לקהילה נמדדת במעשים ולא בדיבורים. עד היום סאני רק ידעה להתעכב עוד ועוד בהוצאת הרומים "המקוריים" שלהם כביכול, בעוד הם עסוקים בלהכשיל כל נסיון של מפתחים ישראלים עצמאיים להוציא רומים מעולים במהירות גבוהה וללא שום קבלת תמורה!
  את pilotx הם הרסו, עכשיו גם את firefds, עוד תרומה כזאת לקהילה וכולנו אבודים!

 • JZ

  מסכים לחלוטין עם המגיב הקודם. מה הקשר בין סאני לרום הפולנ? של סמסונג למשל. ….?
  מצד שני סאני ממשיכים בקוצר הראייה השיווקי שלהם ויורים לעצמם ברגל. ..אפילו סמסונג העולמית הבינה שתעשיית פיתוח הרומים הלא רשמיים טובה מאד לעסקים.
  ונקודה אחרונה….לפי הידוע לי איומים בתביעות משוללות בסיס נופלים תחת הקטגוריה של סחיטה באיומים. …קצת פלילי. ..לא?
  תקנו אותי אם אני טועה….

 • שי

  בושה אל תקנו אף מוצר מסאני אם זו ההתייחסות שלהם למפתחים
  כאילו שהם המפתחים היחידים בעולם שמכינים רומים
  בעעעעעע…..

 • אנדרואיד לשלטון

  מישהו יכול להסביר לי איך למפתח רום שעושה את זה להענתו לוקח הרבה פחות זמן מאשר לסאני בשביל לתרגם את הגרסה.וסאני עובדים על כך הרבה (לפחות כך אני מקווה)
  משהו בסאני לא נראה כשר ויכול להיות שזה בגלל חברות הסלולר

  • a.a.

   הייתי אומר בדיקות יציבות, אך זה לא מסתדר לי..
   הרי מICS העברית כבר מוכנה, רוב העבודה שלהם היא בהמרת הtouchwiz, ואם רק משנים שפה (ברומים לנוט 2 אין אפילו יישור תפריטים לימין) היציבות לא צריכה להיות מושפעת.
   למרות זאת, איני רואה קשר לחב' הסלולר, שכן הן גם משתמשות ברום של סאני, אך מלבישות עליו את הbloatware שלהן.
   אולי כי הן עובדות על מס' מכשירים במקביל.

 • שלמה

  אני משתמש ברום שלו זה מדהים הוא עושה עבודה מעולה הוא צדיק!!! בושה וחרפה לסאני שלא יודעים את העבודה!

 • אדוארד ויטנבק

  מצד אחד סאני צודקת אבל מצד שני זה מה שניקרא מערכת פתוחה שכל אחד יכול להתאים את המערכת ולעשות בה התאמות אם גוגל היתה עושה כמו סאני אז לא היה טאצוויז וסנס ולא היו שם ממשקים

 • להב אבנר

  נוו באמת מי שרוצה עברית בgs3 שיוריד morelocal וזהו בלי הרבה באלגן של רום ככה עשיתי לאמא שלי עם gs3 ועכשיו יש לה אנדרואיד 4.1.1 עם עברית מלאה
  למרות שבאמת לא הוגן למנוע מהמפתח לעשות את עבודתו

 • לדעתייש בטענותיה של סאני הגיון וגם מידה של צדק.

  • איתן

   אז בקיצור אם יש בטענות של סאני הגיון אז גם בטענות של אפל יש
   חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

   • איך אתה משווה יצרן למפיץ מקומי הכפוף ליבואן?

  • a.a.

   אני הייתי שמח לדעת איזה קוד של סאני מופיע ברומים באנגלית(!)
   האם סמסונג נעזרת בשירותיה של יבואנית סלולר ישראלית בכתיבת הקוד לממשק הtouchwiz?
   אם לא, זה נשמע כמו איום בתביעת SLAPP כדי לא לדמם לקוחות לחנויות הפרטיות.

  • למה

   מה נכון הרי בגלל זה יש קוד פתוח כי הוא פתוח לכולם . מי שרוצים לעצב לעצמו את המכשיר? (בגלל זה לא בחרנו באפל בגלל האין החופש) ועכשיו בא חברה שהפסידה הרבה כסף בסיבוב שעשו באורנג' ורוצים לסגור את הפסדים הכבדים על חשבוננו
   לא עוד. את המכשיר שלי קניתי בחול בחצי מחיר למה לשלם להם כפול בגלל עברית?

   • שלום למה,

    לא קנית את המכשיר בחו"ל בחצי מחיר.
    אין דבר כזה.

    אני חושש שמה שקרה בפועל הוא שאתה ככל הנראה מנעת חלק ניכר מהפרשי המחיר ע"י המנעות בדרך כלשהי מתשלום כל המיסים (כ-33%) המושתים על סמארטפונים בישראל.

    • ELDROID

     אביעזר אתה פשוט טועה.

     מכשיר GS3 חדש נמכר בארה"ב בעלות ממוצעת של 520 דולר ( בסביבות 2050 ש"ח ) , עלות המסים שגבוהים בפני עצמם עומדת על 33 אחוז משמע עוד 680 ש"ח לערך. ביחד יוצא 2650 ש"ח למכשיר גלקסי אס 3 חדש , סים פרי, 16 ג'יגה.
     אתה יודע בכמה אתם , סאני, מוכרים את המכשיר? 3500 ש"ח (!!) אתם גובים כמעט 1000 ש"ח יותר ! על מה? למה שאשלם לכם אלף ש"ח יותר על אותו המוצר ?! גם אם ארכוש אותו מאיביי ( שם יצא לי אפילו זול יותר) והמשלוח יעלה עוד 150 ש"ח זה עדין יהיה זול יותר משמעותית מכם. יש לעשות רווח ויש לגנוב , לקחת לעצמך שליש מחיר רק על זה שאתה מביא את המכשיר מחול לארץ זה פשוט גניבה לאור יום.
     מאחר ואנשים לא מטומטמים והם יודעים את זה ולא רוכשים את המכשיר מכם ואתם עומדים על סף פשיטת רגל – אתם מנסים לסחוט עוד כמה לקוחות ע"י לקיחת העברית כבת ערובה . ממש יש לכם פטנט על עברית, אליעזר סאני בן יהודה…
     אגב העברית מובנת בכל מכשיר אנדרואיד שמריץ גירסת ICS ומעלה – למרות המאמצים שלכם להסתיר את זה, לחשוף את עברית זו כבר ממש שטות ואף אחד לא צריך אתכם לזה.

     • שלום אלדרואיד.

      זה לא שאני טועה – אתה פשוט לא מבין כנראה איך מחשבים עלויות ריאליות.

      ראשית – בדקתי עכשיו באתר אמזון ארה"ב:
      מחיר LIST הוא 799.99 וכמובן שאיש לא מוכר במחיר LIST.
      המחירים של גירסה בין לאומית נעים בתחום שממנו עולה כי המחיר הממוצע גבוה בכמה עשרות דולרים מזה שציינת.
      ואני מדבר על עסקים שמוכרים את המוצר חדש לגמרי מהקופסה ולא על אנשים פרטיים.

      שנית – לא חישבת את מחיר ההובלה – שעליו גם גובים מיסים.

      שלישית – לא חישבת את עלות הביטוח – שעליו גם גובים מיסים.

      רביעית – לא חיבת את עלות בילבול המוח הכרוך ביבוא אישי כולל מעמד השחרור מהמכס.

      אך מה שבאמת לא חישבת וזה פקטור חשוב הוא את הסיכון שאתה תיזדקק למימוש אחריות ואז אתה תסתבך עם משלוח מכשיר לחו"ל על כל מה שמשתמע מכך.

      אני ממש לא מקבל את השימוש במילה "גנב" לתיאור פעילותה של הפירמה סאני. זו הוצאת דיבה במלוא מובן המילה.
      אני מתעב את הפירמה סאני ואת העומד בראשה.
      אך לקרוא להם "גנבים"?

      המילה הנכונה היא "יקרן". המילה היותר חריפה היא "בעלי תאבון לרווח גדול".

      "גניבה" היא עבירה פלילית שמוליכה את מבצעיה שנתפסים לבית הסוהר.
      חברת האם של סאני (סקילאקס) היא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות בבורסה. יש לה כל כך הרבה יריבים ושונאים שאילו ניתן היה להאשים אותה בגניבה הם היו קופצים על "המציאה" מזמן.

      מעבר לכך אתה טועה בגדול בחישובים שלך לגבי חברת סאני.
      אך הפעם הטעות שלך היא דווקא לטובתה של סאני.
      לעולם אל תחשב עלויות של יבואן בישראל כפונקציה של המחיר לצרכן בחו"ל.
      האם באמת נראה לך שהיבואן בישראל משלם מחיר של צרכן בודד?
      האם טרם נודע לך שמי שקונה בסיטונות משלם ליצרן מחיר מופחת באופן ניכר לפעמים בעשרות אחוזים?

      בברכה,
      א.

    • פלג

     למיטב ידיעתי חנויות פרטיות מוכרות בארץ את הS3 ב2500 ש"ח
     וזה כולל חשבונית ומיסים וסאני דורשת 3500 ש"ח שזה כולל מיסים
     אז על מה ולמה לשלם לסאני 1000 ש"ח יותר על אותו מכשירי בדיוק???!!!!!
     זו חברה נצלנית ומנסה לחסום את השוק

     • שלום פלג,

      בקרתי עכשיו באתר זאפ. בגללך 🙂

      המחיר הזול ביותר הוא 2612 שקלים.
      נכנסתי לאתר הזה וכתוב שם:
      "המכיר שמצויין באטר הוא לצבע כחול לכל צבע אחר יש תוספת מחיר"
      שתי השגיאות המביכות הן במקור.

      נכנסתי לאתר השני בדירוג הזולים שמפרסם מחיר של 2613 ש"ח.
      כתבו שם:
      "מחיר מתייחס למכשירבצבע כחול ובשפה האנגלית בלבד!!".

      נכנסתי לאתר השלישי בדירוג הזולים שמפרסם מחיר של 2615 ש"ח.
      כתבו שם:
      "המחיר לצבע כחול בלבד. שאר הצבעים בתוספת 199 ש"ח."

      נכנסתי לאתר הרביעי בדירוג הזולים שמפרסם מחיר של 2620 ש"ח.
      כתבו שם:
      "אפשרות לעברית מלאה בגרסת אנדרואיד 4.0.4 בתוספת 80 ש"ח
      אפשרות לעברית מלאה בגרסת אנדרואיד 4.1.2 בתוספת 130 ש"ח
      חשוב – יש להקפיד ולציין את בחירתכם בתוספות להזמנה !!
      המחיר הנקוב באתר הינו לצבע כחול !!! צבע שחור בתוספת 100 ש"ח !!!"

      וכך הלאה והלאה והלאה.

      לבסוף הגעתי לאתר שלא מתחכם ומציע SGS3 שחור במחיר של
      2900 ש"ח כולל עברית מלאה.

      לפיכך, המחיר הוא 2900 ש"ח ולא 2500 ש"ח.

      למיטב הבנתי החנות הזו קונה את המכשיר מחברת סאני.
      כמו הרבה חנויות אחרות.

      אני מנחש שאותה חנות משלמת לסאני כ- 2650-2700 עבור SGS3 (כולל מע"מ כמובן).
      אותה חנות משאירה מירווח של 50-100 שקלים לצורכי משא ומתן והתמקחויות של הלקוחות כנהוג בשוק דמשק.

      סאני (כמו נניח יורוקום בימי הזוהר) אינה יכולה לפרסם מחירון שיתחרה בחנויות הקונות ממנה. זה אלף-בית של הביזנס.
      אם סאני תפרסם מחיר זול שום חנות לא תקנה ממנה סחורה.

      בברכה,
      א.