עם ההכרזה על iOS 10, הגרסה החדשה למערכת ההפעלה הסלולרית שלה, טענה אפל (Apple) כי מדובר בגרסה הגדולה והמתקדמת ביותר שהוציאה אי פעם, שמכילה עשרות תכונות חדשות ומתקדמות. חלק אכן חדשות ואפילו מהפכניות למדי, בעיקר אלה שקשורות לשימוש ב-3D Touch, אבל חלקן לא בדיוק מרעידות את עולם הטכנולוגיה כיוון שהן כבר קיימות בצורה כזו או אחרת באנדרואיד. אספנו רשימה של כמה מאפיינים במערכת ההפעלה החדשה שמשתמשי אנדרואיד כבר מכירים היטב.

מסך הנעילה

מסך הנעילה של iOS 10 עוצב מחדש וכעת הוא כולל כרטיסיות והתראות במלבנים נפרדים, מה שקיים כבר באנדרואיד. בנוסף, החלקה ימינה חושפת מסך ווידג'טים שכבר היה קיים באנדרואיד לפני שנים והוסר, ככל הנראה כתוצאה מחוסר עניין לציבור.

Apple iOS 10

ניקוי כל ההתראות

מדובר בתכונה שלא מעט משתמשי iOS ממש התחננו אליה – כפתור מיוחד שמאפשר העלמה בבת אחת של כל ההתראות, במקום לחיצה חוזרת ונשנית על כפתור הסגירה של כל אחת ואחת מהאפליקציות הרלוונטיות. משתמשי אנדרואיד כבר יכולים לעשות את זה מזמן.

להעיר את הטלפון על ידי הרמה

בדומה לשעון החכם של אפל, תאורת המסך של ה-iPhone יכולה להתעורר באופן אוטומטי כאשר מרימים את המכשיר ומפנים כלפי הגוף, וזאת מבלי ללחוץ על אף כפתור. באנדרואיד זה נקרא Ambient Display והושק כבר ב-Lollipop.

עוזרת וירטואלית חכמה יותר

סירי (Siri) נפתחה לאפליקציות צד ג' שיכולות כעת להשתמש בה כדי לבצע חיפושים של תמונות, צ'אטים, אימונים, תשלומים אלקטרוניים וכן הלאה. זה משום מה, או שלא, דומה מאוד לשירות Ok Google שפתוח למפתחים כבר מחודש אפריל בשנה שעברה.

מקלדת חיזוי אינטליגנטית

המקלדת של iOS 10 מסוגלת לא רק לחזות מה תהיה המילה הבאה שתוקלד, אלא גם מה ההקשר של מה שכותבים, וכך היא יכולה להציע שימוש מושכל יותר במקלדת כדוגמת שליחת מיקום או הוספת כתובת דוא"ל. כל זה דומה לשירות המסרים העתידי Allo של גוגל (Google), שמסוגל לבצע את הפעולות הללו גם באנדרואיד וב-iOS.

מיון תמונות באמצעות זיהוי פנים

אפליקציית התמונות החדשה ב-iOS מסוגלת למיין תמונות לפי מי שנמצא בהן על ידי כך שהיא מזהה תווי פנים דומים, כשם ש-Google Photos מסוגלת לעשות. היא יכולה גם לבצע הצפה של תמונות רלוונטיות ישנות וצירופן לכדי מצגת קצרה. בנוסף לכל זה, Google Photos מאפשר גם גיבוי בלתי מוגבל של התמונות באיכות גבוהה במיוחד.

אפשרויות נוספות במפות

אפליקציית המפות החדשה של אפל מסוגלת להראות לכם כמה זמן ייקח לכם להגיע לעבודה, להציג מידע רלוונטי על פקקי תנועה ומסלולים אלטרנטיביים ולחשב את המסלול מחדש באופן דינמי כאשר עושים עצירות או מעקפים. כל התכונות הללו אלה כבר כלולות ב-Waze מזה זמן מה, וגם באפליקציית המפות של גוגל שרכשה את Waze ו-'שאלה' ממנה כמה חידושים. גם פתיחת המפות לאפליקציות צד ג' מזכירה את השימוש שיכולות אפליקציות לעשות במפות של גוגל.

שיפורים באפליקציית הטלפון

אפל מאפשרת כעת לאפליקציות צד ג' להשתמש בממשק השיחות שלה, ולהציג שיחות שמתקבלות באמצעות WhatsApp או Viber כמו שיחות רגילות שהתקבלו. בנוסף מסוגל הטלפון להתחבר למידע באפליקציות הללו כדי לזהות שיחות ספאם, ולתמלל הודעות קוליות שהתקבלו. גם אפליקציית Google Phone מסוגלת להתחבר למרכזיות של עסקים ולזהות מספרים, ו-Project Fi מסוגל לתמלל הודעות קוליות אף הוא.

הודעות טקסט עשירות

לינקים עשירים, תחזיות של אמוג'י, הודעות בכתב יד, הוספת הנפשות, אפקטים של טקסט – כל הדברים הללו כבר נמצאים באפליקציות כמו Messenger של פייסבוק (Facebook) ו-Snapchat, וגם בשירות Allo. יחד עם זאת אפל הכריזה במקביל על הצפנה מקצה לקצה, בדומה ל-Whatsapp, מה שגוגל טרם עשתה.

iOS-iMessege
הסרת אפליקציות מותקנות

מדובר במשהו שמשתמשי iOS ביקשו מזה שנים – מעתה ניתן להסיר את רוב האפליקציות של אפל שמגיעות מותקנות עם המכשיר, כמו למשל אפליקציית המניות, המצפן, הטיפים, ומשום מה גם כאלו שנראות בסיסיות במיוחד כמו לוח שנה, מזג אוויר וסרטי וידאו. למעשה, האפליקציות היחידות שלא ניתן להסיר הן הטלפון, הודעות, ספארי, הגדרות, חדשות (למשתמשים אמריקאים), מצלמה, תמונות, ארנק, בריאות וחנות האפליקציות. האפליקציות המוסרות יהיו זמינות להורדה מחודשת ב-AppStore, וזה אומר שהן גם יתעדכנו מעתה באופן אינדבידואלי במקום לחכות לעדכון גרסה. אנדרואיד מאפשרת לעשות את זה כבר שנים ולהחליף אותן באפליקציות צד ג'.

פרטיות המידע

הסעיף האחרון מוקדש לתחום שדווקא אפל מובילה בו, ואולי עשוי לשנות את כל התמונה. רוב התכונות החדשות ב-iOS מבוצעות באופן מקומי, בתוך המכשיר, מבלי צורך להתחבר לשרתי החברה או לשירותי הענן שלה. זאת בניגוד לגוגל, שרוב האפליקציות שלה משתמשות במידע שלכם שקיים בענן, ומתחברות למאגרי המידע של החברה באופן מרוחק. זה, בתוספת של ההצפנה מקצה לקצה, וכן העיקשות שגילתה החברה בעמידה מול ה-FBI בפרשת היורה מסן ברנדינו, ממצבות אותה כחברה שמעמידה בראש פרטיות המשתמש, דבר שגוגל על כל שירותיה הפולשניים לא מסוגלת לטעון עדיין.

שתף:
-פרסומת-
מאמין שכל מי שרוצה לדעת עליו משהו כבר גיגל אותו מזמן, זו בכל זאת המאה ה-21. הוא לא הרופא ולא קשור לשלמה.
 • Camilla/קמילה

  לא אהבתי את הכותרת של הכתבה.

 • Ron

  לא מבין את הטענות שלכם מעתיקים לא מעתיקים למה זה אמור לעניין אתכם
  בסופו של דבר כל חברה מציגה את מה שיש לה והצרכנים שזה אנחנו בוחרים במה לבחור
  שיצא הטביעת אצבע לאייפון 5S ?? מה קרה פתאום כול העולם התחיל אם זה
  שיצא הצבע הזהב מה קרה פתאום כולם התחילו ?
  שיצא ה 3D TOUCH מה קרה כולם מתחילים לדבר על זה?
  הנקודה כאן היא זה לא שאפל מעתיקה כאן אלה היא עושה דברים שצריך לעשות ולא להוציא דברים שהיא חושבת שהם לא 100 אחוז,ואני בתור אחד שעברתי מאייפון 4 לגלקסי 5 ואז לאייפון 6 פלוס אני יכול להגיד שהמכשירים של Apple הם רמה אחרת לגמרי מבחינת הכל,ביצועים,איכות,אמינות,מערכת הפעלה זה עניין של טעם כל אחד רגיל למשהו אחר ולפי זה הוא בוחר,אני חושב שאפל עשו את מה שהיה צריך לעשות מה שנותר זה לחכות לספטמבר ולראות את המכשירים החדשים

 • עדי

  בתור אדם שעבר מאייפון לאנדרואיד, אני לא היה באייפון את שום פיצר שאין לי בוואןפלוסוואןעם cm מרשמלו

 • פיפוש

  זיהוי פרצופים היה קיים אצל אפל כבר לפני שנים רבות ב-iPhoto.
  הצפנה מקצה לקצה היא לא חידוש במערכת ההפעלה, Face Time ו-Messages היו מוצפנות מקצה לקצה עוד לפני.

 • אנומימי

  Ios 10 כמעט כולה מועתקת מה שלא מועתק זה משהוא לחצי עולם יש

 • RuR

  וגם ההחלקה הצידה בשביל המצלמה זהה ל-MIUI.

 • ‫דן

  זה כאילו הם ראו את ה I/O של גוגל ופשוט העתיקו כל חידוש שהיה שם

  • ✡ Netanel ✡

   הם לא יכלו להעתיק תוך חודש את מה שהםראו…

   • gilmaman

    נראה לי שהוא מתכוון ל IO 2015
    רוב הפיצ'רים שמוצגים כאן בכתבה לא חדשים כל כך

   • ‫דן

    עובדה שכן

 • gilmaman

  את הפיצ'ר הכי חשוב הם לא העתיקו, כפתור BACK
  לא תודה אפל אני נשאר עם הנקסוס שלי

  • Daniel Daniel

   אני לא מבין למה תמיד אנשים אומרים כפתור BACK למה אתה בדיוק צריך אותו ?
   בIOS אתה יכול לחזור אחורה מכל מקום במסך תלוי באיזה שפה אתה אם הטלפון מוגדר על עברית אתה פשוט מחליק את האצבע מימין לשמאל וזה עובד לאורך כל המסך הכי נח שיש חוץ מזה שתמיד היה כפתור למעלה של הפעולה האחרונה איףףף.

   • gilmaman

    דניאל, ברוב המקרים אתה צודק
    אבל יש מקרים יוצאי דופן, יש מולי אייפון ויש דוגמה פשוטה מאוד לכך שצריך כפתור BACK, אני נמצא ביו טיוב ובוחר לשתף וידאו עם וואטסאפ, לאחר שסיימתי לשתף נשארתי בוואטסאפ ללא דרך נראית לעין לחזור ליו טיוב מלבד ללחוץ על כפתור יישומים אחרונים ולבחור ביו טיוב, תסכים איתי שזה די מוזר. עקרון בסיסי של ממשק משתמש זה פתיחת חלון לצורך ביצוע פעולה וחזרה אחורה כאשר מסתיימת הפעולה.
    ולגבי החלקה מימין לשמאל לא שמעתי על זה אף פעם, אני גם לא מצפה שמישהו כמו אבא שלי שיש לו אייפון יעשה אי פעם שימוש בדבר כזה

    באופן עקרוני ברור לך שהם לא מעתיקים כפתור BACK וכפתור יישומים אחרונים מאנדרואיד רק בגלל אגו
    יש הרבה מקום באייפון למקם את זה ליד הכפתור בית הענק הזה

    • Oren Moyal

     צודק לגמרי גיל,אין כמו מכשירי הנקסוס! אנדרואיד נקי זו חוויה אחרת לגמרי בתור אחד שהיה שנים עם אייפון וגם עם מכשירי סמסונג לתקופה קצרה וכרגע עם NEXUS 5X,זו רמה אחרת לגמרי.
     כפתור BACK זה אחד הכלים החשובים וההגיוניים בטלפון חכם שאפל לא השכילו לעשות ממניעי אגו בלבד,אין במערכת שלהם אחידות בנוגע לחזרה אחורה,פעם זה מופיע בתור "סיום" או "X" מוזר או אפילו "ביטול" ולעיתים אפשר לבהות במסך מבלי לדעת מה עושים.
     העולם של גוגל הרבה יותר נח ונעים במיוחד כשמדובר בעבודה מול מערכות אחרות כגון : ווינדוס וכל נושא של שמירת מסמכים,תמונות וודיאו בגוגל דרייב,זה פשוט דבר אדיר! היכולת לבצע גיבוי לדרייב גם כשאין חיבור wifi שלא כמו באייפון שדורש חיבור wifi וגם חיבור לטעינה.
     10 IOS מוכיח שלאפל כנראה נגמרו הרעיונות המקוריים וכל מה שנשאר להם זה ההיפ הגדול מ- 3D TOUCH.

     • ליאור

      נתחיל בזה שכל השירותים שגוגל מציע אבל הכל קיימים גם באייפון
      אם הטיעון היחיד של משתמשי האנדרואיד הוא לחצן החזור והעתקת מסמכים ממחשב נייח אז זה בדיחה
      אפשר להעביר קבצים דרך הקלאוד, אייטונס מייל וכו וכו וכו אז תתקדמו טכנולוגית קצת
      יש אין ספור יכולות שמשתמשי אנדרואיד רק יכולים לחלום עליו
      ומבחינת חומרה עם כל ההסתכלות על מעבד וזיכרון בעולם של האנדרואיד ולמי שיש את ההכי ״גדול״ הוא ההכי טוב אז עם כל זה כל אפליקציה עובדת בצורה יותר חלקה באייפון בהבדל משמעותי ואני מהעולם של הפיתוח

      אם לא אכפת לך שגוגל יודעת איפה אתה תמיד, קוראת את המיילים שלך, את התמונות שלך, איפה אתה גולש, מנטר עבורם ראוטרים,ועוד ועוד אז סבבה 🙂

      לסיכום כולם מעתיקים מכולם אבל אפל עושה את זה טוב יותר
      זאת האמת

      • Daniel Daniel

       מדויק!

      • Oren Moyal

       אנדרואיד במכשירי הנקסוס זה סיפור אחר לגמרי,הכל עובד חלק ברמה של IOS ואפילו מעבר לזה ואני יכול להעיד על כך כי תמיד היה לי אייפון ואין לי שום אינטרס להעדיף את אנדרואיד על IOS אבל זו עובדה.
       בעולם של גוגל הכל הרבה יותר נח ויש גישה לכל דבר בקלות ואם אני רוצה להעביר קבצים לחבר אז אני פשוט מצמיד את שני המכשירים גב אל גב ועושה את זה בקלות.אפל מסבכים כל דבר ודורשים גיבוי רק על ידי WIFI והם לא מגיעים לרמה של Google drive בכל מה שקשור לאירגון קבצים ושמירות שלא לדבר על גודל האיחסון הנדיב לעומת הקמצנות של אפל.
       תוך שעה הצלחתי ליצור את טלפון חלומותיי עם אנדרואיד (נקסוס),דבר שמעולם לא יכולתי לעשות עם האייפון.עוד לא קרה לי שניסיתי להוריד קובץ מכל סוג שהוא ולא הצלחתי,באייפון תמיד יש קובץ שמערכת ההפעלה לא מזהה או תומכת וזו למעשה הסיבה העיקרית שפשוט נפרדתי מהאייפון שלי,זה פשוט הפך לבלתי נסבל במיוחד שזה מגיע לפעילות שוטפת שקשורה לעבודה.
       מכשירי הנקסוס מקבלים מדי חודש עידכוני אבטחה ישירות מגוגל ורמת האבטחה זהה לזו של אפל אז גם את הסטיגמה הזאת אפשר לנפץ.

    • Daniel Daniel

     אולי פעם זה היה ככה אבל אם יצא לך לבדוק במקרה שאתה מדבר עליו אז בגרסאות החדשות כבר יש בצד ימין למעלה חזור אל יוטיוב בלחיצה אחת ולא כמו שאתה הסברת או אל כל אפליקציה קודמת שגרמה לך לצאת לפעולה אחרת תבדוק את זה

    • Div

     יש לאח שלי גאלקסי 4 וכל פעם שאני בא להיכנס ליוטיוב למשל אז בטעות פתאום נלחץ לי על כפתור האחורה איזה 20 פעם ואז הכל חוזר אחורה בקיצור אין כמו אייפון בעולם!!

     • "בקיצור אין כמו אייפון בעולם!!"
      וזה מבוסס על?
      לגבי הכפתור חזור, אולי אתה לא רגיל כי יש לך אייפון אבל אני אישית אולי קרה לי חמש פעמים שזה נלחץ אבל מאז זה לא קרה לי כבר… ולא היה לי תלונה על הכפתור חזור מאז.

    • אנונימי

     קודם כל, כאשר אתה משתף סרטון מאפליקציית יוטיוב בווצאפ לדוגמא, כשאתה מועבר לווצאפ אוטומטית לצורך שליחת הקישור, באחת הפינות העליונות מופיע כפתור ״חזרה ליו-טיוב״.
     שנית, אפשרות ההחלקה מקצה המסך מוכרת על ידי כל המשתמשים שיודעים קצת יותר מרק להתקשר. והיא באה בנוסף לכפתור החזור שממוקם באחת הפינות העליונות של המסך, בגלל שלא תמיד נוח להגיע אליו במכשירים עם מסכים גדולים.

     • Daniel Daniel

      מדויק מאד

   • RuR

    זה ממש לא נוח.

    • אנונימי

     מה לא נוח בזה? טענה חסרת ביסוס.

     • RuR

      שבמקום פשוט ללחוץ על מקש, צריך לעשות מחווה מסורבלת שגם לא עובדת בכל סיטואציה.

      • אנונימי

       המחווה ממש לא מסורבלת, בסך הכל מחליקים את האצבע משולי המסוך כלפי פנים. זהו.
       והיא עובדת ב99% מהמקרים (בכל האפליקציות המעודכנות, ובאייפון רובן המוחלט מעודכנות)

       • RuR

        יש לי אייפד, והיא מאוד מסורבלת. אתה חייב להחליק את האצבע מאמצע המסך בדיוק בקו ישר לחלוטין, וגם אז 30% מהפעמים זה לא עובד.

        • אנונימי

         אם זה ככה אז אני לא יודע מה אתה עושה עם האייפד שלך.
         ,חוץ מזה, אנחנו מדברים על אייפונים ולא על אייפדים ובאייפון זה עובד ב100% מהמקרים בצורה משולמת!
         יעידו כולם.