עם ההכרזה על iOS 10, הגרסה החדשה למערכת ההפעלה הסלולרית שלה, טענה אפל (Apple) כי מדובר בגרסה הגדולה והמתקדמת ביותר שהוציאה אי פעם, שמכילה עשרות תכונות חדשות ומתקדמות. חלק אכן חדשות ואפילו מהפכניות למדי, בעיקר אלה שקשורות לשימוש ב-3D Touch, אבל חלקן לא בדיוק מרעידות את עולם הטכנולוגיה כיוון שהן כבר קיימות בצורה כזו או אחרת באנדרואיד. אספנו רשימה של כמה מאפיינים במערכת ההפעלה החדשה שמשתמשי אנדרואיד כבר מכירים היטב.

מסך הנעילה

מסך הנעילה של iOS 10 עוצב מחדש וכעת הוא כולל כרטיסיות והתראות במלבנים נפרדים, מה שקיים כבר באנדרואיד. בנוסף, החלקה ימינה חושפת מסך ווידג'טים שכבר היה קיים באנדרואיד לפני שנים והוסר, ככל הנראה כתוצאה מחוסר עניין לציבור.

Apple iOS 10

ניקוי כל ההתראות

מדובר בתכונה שלא מעט משתמשי iOS ממש התחננו אליה – כפתור מיוחד שמאפשר העלמה בבת אחת של כל ההתראות, במקום לחיצה חוזרת ונשנית על כפתור הסגירה של כל אחת ואחת מהאפליקציות הרלוונטיות. משתמשי אנדרואיד כבר יכולים לעשות את זה מזמן.

להעיר את הטלפון על ידי הרמה

בדומה לשעון החכם של אפל, תאורת המסך של ה-iPhone יכולה להתעורר באופן אוטומטי כאשר מרימים את המכשיר ומפנים כלפי הגוף, וזאת מבלי ללחוץ על אף כפתור. באנדרואיד זה נקרא Ambient Display והושק כבר ב-Lollipop.

עוזרת וירטואלית חכמה יותר

סירי (Siri) נפתחה לאפליקציות צד ג' שיכולות כעת להשתמש בה כדי לבצע חיפושים של תמונות, צ'אטים, אימונים, תשלומים אלקטרוניים וכן הלאה. זה משום מה, או שלא, דומה מאוד לשירות Ok Google שפתוח למפתחים כבר מחודש אפריל בשנה שעברה.

מקלדת חיזוי אינטליגנטית

המקלדת של iOS 10 מסוגלת לא רק לחזות מה תהיה המילה הבאה שתוקלד, אלא גם מה ההקשר של מה שכותבים, וכך היא יכולה להציע שימוש מושכל יותר במקלדת כדוגמת שליחת מיקום או הוספת כתובת דוא"ל. כל זה דומה לשירות המסרים העתידי Allo של גוגל (Google), שמסוגל לבצע את הפעולות הללו גם באנדרואיד וב-iOS.

מיון תמונות באמצעות זיהוי פנים

אפליקציית התמונות החדשה ב-iOS מסוגלת למיין תמונות לפי מי שנמצא בהן על ידי כך שהיא מזהה תווי פנים דומים, כשם ש-Google Photos מסוגלת לעשות. היא יכולה גם לבצע הצפה של תמונות רלוונטיות ישנות וצירופן לכדי מצגת קצרה. בנוסף לכל זה, Google Photos מאפשר גם גיבוי בלתי מוגבל של התמונות באיכות גבוהה במיוחד.

אפשרויות נוספות במפות

אפליקציית המפות החדשה של אפל מסוגלת להראות לכם כמה זמן ייקח לכם להגיע לעבודה, להציג מידע רלוונטי על פקקי תנועה ומסלולים אלטרנטיביים ולחשב את המסלול מחדש באופן דינמי כאשר עושים עצירות או מעקפים. כל התכונות הללו אלה כבר כלולות ב-Waze מזה זמן מה, וגם באפליקציית המפות של גוגל שרכשה את Waze ו-'שאלה' ממנה כמה חידושים. גם פתיחת המפות לאפליקציות צד ג' מזכירה את השימוש שיכולות אפליקציות לעשות במפות של גוגל.

שיפורים באפליקציית הטלפון

אפל מאפשרת כעת לאפליקציות צד ג' להשתמש בממשק השיחות שלה, ולהציג שיחות שמתקבלות באמצעות WhatsApp או Viber כמו שיחות רגילות שהתקבלו. בנוסף מסוגל הטלפון להתחבר למידע באפליקציות הללו כדי לזהות שיחות ספאם, ולתמלל הודעות קוליות שהתקבלו. גם אפליקציית Google Phone מסוגלת להתחבר למרכזיות של עסקים ולזהות מספרים, ו-Project Fi מסוגל לתמלל הודעות קוליות אף הוא.

הודעות טקסט עשירות

לינקים עשירים, תחזיות של אמוג'י, הודעות בכתב יד, הוספת הנפשות, אפקטים של טקסט – כל הדברים הללו כבר נמצאים באפליקציות כמו Messenger של פייסבוק (Facebook) ו-Snapchat, וגם בשירות Allo. יחד עם זאת אפל הכריזה במקביל על הצפנה מקצה לקצה, בדומה ל-Whatsapp, מה שגוגל טרם עשתה.

iOS-iMessege
הסרת אפליקציות מותקנות

מדובר במשהו שמשתמשי iOS ביקשו מזה שנים – מעתה ניתן להסיר את רוב האפליקציות של אפל שמגיעות מותקנות עם המכשיר, כמו למשל אפליקציית המניות, המצפן, הטיפים, ומשום מה גם כאלו שנראות בסיסיות במיוחד כמו לוח שנה, מזג אוויר וסרטי וידאו. למעשה, האפליקציות היחידות שלא ניתן להסיר הן הטלפון, הודעות, ספארי, הגדרות, חדשות (למשתמשים אמריקאים), מצלמה, תמונות, ארנק, בריאות וחנות האפליקציות. האפליקציות המוסרות יהיו זמינות להורדה מחודשת ב-AppStore, וזה אומר שהן גם יתעדכנו מעתה באופן אינדבידואלי במקום לחכות לעדכון גרסה. אנדרואיד מאפשרת לעשות את זה כבר שנים ולהחליף אותן באפליקציות צד ג'.

פרטיות המידע

הסעיף האחרון מוקדש לתחום שדווקא אפל מובילה בו, ואולי עשוי לשנות את כל התמונה. רוב התכונות החדשות ב-iOS מבוצעות באופן מקומי, בתוך המכשיר, מבלי צורך להתחבר לשרתי החברה או לשירותי הענן שלה. זאת בניגוד לגוגל, שרוב האפליקציות שלה משתמשות במידע שלכם שקיים בענן, ומתחברות למאגרי המידע של החברה באופן מרוחק. זה, בתוספת של ההצפנה מקצה לקצה, וכן העיקשות שגילתה החברה בעמידה מול ה-FBI בפרשת היורה מסן ברנדינו, ממצבות אותה כחברה שמעמידה בראש פרטיות המשתמש, דבר שגוגל על כל שירותיה הפולשניים לא מסוגלת לטעון עדיין.