Fairphone (או: טלפון הוגן) הוא יוזמה חברתית חדשה של חברה המתכננת לייצר סמארטפונים בלי לפגוע בסביבה ובאנשים האחראים על ייצורו.

חושבים על הסביבה
בחברה רוצים ליצור שינוי בתפיסה שלנו כבני אדם ובכל היחס שלנו למוצרי צריכה, ולגרום לנו לחשוב רגע לפני הקנייה מה היה דרוש כדי ליצור את המוצר שאנו חושקים בו ומי נפגע בדרך. ב-Fairphone רוצים שנחשוב. נחשוב על הסביבה כמו ייצור מחומרים מתכלים וחומרים שלא כוללים חומצות או חומרים מסוכנים, שנחשוב על מפעל הייצור ותנאי העובדים שם ושנחשוב גם כמה היצרנית נאמנה לסביבה ולמחזור הפסולת שלה בעצמה.

Fairphone הוא למעשה המכשיר ה”הוגן” הראשון. החברה מספרת באתר קצת על תהליך הפיתוח והייצור של הסמארטפון, על השיתוף של הסביבה והחזון לעתיד, ודוגלת בשקיפות מוחלטת – החל משלב ההחלטות עד לשלב המחיר הסופי לצרכן.

Fairphone הוא סמארטפון מתקדם יחסית ונכון להיום המפרט כולל מסך מגע 4.3 אינצ’ ברזולוציה 960×540, מעבד מרובע ליבה MTK 1.2GHz, זיכרון 1 ג’יגה ראם ו-16 ג’יגה לאחסון פנימי. בגבו מצלמה 8 מגה פיקסל ובקדמתו מצלמה 1.3 מגה פיקסל והוא מאפשר סים כפול (Dual SIM) ומריץ אנדרואיד בגרסה 4.2.

כדי להרים את הפרויקט בחברה לא מבקשים שנשקיע בקיקסטרטר או נתרום תרומה, אלא פשוט להזמין את המכשיר בהזמנה מוקדמת במחיר של €325 (כ-1,550 שקל, לא זמין למשלוח לישראל) וכדי להתחיל בייצור הם זקוקים לפחות ל-5,000 הזמנות.

כרגע כבר כמעט מחצית מההזמנות בוצעו (2,403 יחידות) ונשארו עוד 19 ימים לסיום הקמפיין כך שיש סיכוי שהם יצליחו לעמוד במטרה, אך האם הם גם יצליחו לשנות את העולם?

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • חנה

  יפה נפש שכאלה…. 😉

 • אליעד

  בקיצור קקל
  הביאו לכם פלאפון

 • גג

  זה לא לגמרי fair trade כי יצרניות החומרה שלה למשל meditek לא שומרות על כללי הפייר טרייד

 • שמעון

  זה ממש טוב הוא עוזר על שמירת הסביבה שבזמן האחרון העולם ניהיה מזוהם ואכפת להם גם מהעובדים

  • א'

   הוא לא עוזר לשמור על הסביבה.
   הוא פשוט פחות מזהם אותה.

 • טלפון מחומרים מתכלים? אל תתפלאו אם בוקר אחד תקומו והוא פשוט יעלם…

 • kkk

  עוד דרך לעבוד על אנשים

 • דן

  מה פייר במכשיר הזה? החומרה מתחת לממוצע בהרבה
  nexus 4 ב 350 דולר ל 16GB זה פייר.
  מה פייר פה בדיוק?

  • דביר

   הכוונה היא פייר כלפי הסביבה והאנשים שמייצרים אותו. ללא זיהום, ללא תנאי עבודה מחפירים במשכורות אפסיות, ללא פסולת שמרעילה את כד"א.
   החברה לא בונת שאנשים יקנו בגלל המחיר, אלא בגלל האג'נדה והאידיאולוגיה של שמירה על הסביבה, זכויות אדם, ונגד תרבות הצריכה.

 • אליעד

  שטויות,
  מחווה נחמדה "לעולם" אבל הם לא יצליחו לשנות אותו
  HTC , GALAXY , IPHONE , SONY ישארו במקום הראשון
  ואחריהן
  LG , NOKIA , BLACK BERRY
  לא יקרה שמכשיר כמו זה יהיה עם הרבה הזמנות ובטח כשהוא עוד לא בא לישראל בנתיים

  • זהר

   כן, אבל מי שירצה לקנות מכשיר הוגן, יוכל.