“המכשירים שלנו בנויים כיום על אפליקציות כדי לאפשר לנו אינטראקציה עם אנשים, אבל אם הופכים זאת, גורמים למכשיר להיות קודם כל סביב אנשים”. כך פתח מארק צוקרברג את ההכרזה אמש על Facebook Home, מסך הבית החדש שלכם.

“אנחנו לא בונים מכשיר ואנחנו לא בונים בונים מערכת הפעלה”, אמר צוקרברג. “אבל אנחנו גם בונים משהו שהוא הרבה יותר עמוק מאשר אפליקציה נוספת”.  אז במה מדובר?

להחליף את מסכי האנדרואיד
כפי שצוקרברג תיאר, מדובר בשורה של אפליקציות שיעזרו לפייסבוק להעביר תוכן של חברינו למרכז מכשירי האנדרואיד. במקום להשתמש באפליקציה על ידי לחיצה על אייקון באחד ממסכי הבית, Facebook Home תחליף למעשה את כלל ממשק של מכשירינו, וזה כולל את מסכי הבית, מראה בר ההתראות, הגישה לאפליקציות, לחייגן וכו’. בשפה המקצועית זה מכונה לאנצ’ר (Launcher), ממשק המשתמש של מכשירכם.

ברגע שנדליק את המכשיר, כבר לא נראה את מסך הנעילה הסטנדרטי שאליו אנו רגילים, אלא הוא יוחלף במסך המכונה Cover Feed אשר יציג תמונות וסטטוסים של חברים ברקע. נוכל לעבור בין הסטטוסים בסוויפ ואף לכתוב תגובה ולעשות לייק הכל ממסך הנעילה. העדכונים מתחלפים כל מספר שניות באופן אוטומטי וניתן לעבור ביניהם ידנית ע"י גרירת האצבע לצדדים. כמו כן, ניתן לבצע "לייק" ע"י נגיעה כפולה עם האצבע בכל מקום על המסך שאינו מאוכלס ע"י כפתור כלשהוא, על מנת להפוך את הפעולה לקלה ביותר, ולא נזדקק לאפליקציית פייסבוק הרגילה כאשר הממשק מציג את הכל בצורה גדולה ונוחה יותר.

Facebook Home מסך הבית הוא כבר לא מה שהכרתם, לא תמצאו את הווידג’טים או האפליקציות שלכם כפי שהתרגלנו. דרך מסך הנעילה ישנה תמונה קטנה שלנו במרכז אותה נוכל להניע על גבי המסך. החלקה למעלה תציג לנו את רשימת האפליקציות שמכשיר, עם רשימת מועדפים מותאמת אישית. החלקה שמאלה למסנג’ר של פייסבוק והחלקה ימינה לאפליקציית אינסטגרם. קונספט חדש ושונה לחלוטין ממה שאנו מכירים. כן נשאר בר ההתראות העליון ממנו נוכל לגשת להגדרות ולצפות בהתראות האחרונות.

פייסבוק גם הציגה יישום חדש המכונה Chat Heads, כלי המשלב בין המסנג’ר של פייסבוק לשליחת הודעות SMS. כל איש קשר או חבר הופך למעין עיגול קטן עם תמונתו האישית שאותו ניתן להניע על גבי המסך. בעת צ’אט אנו יכולים להמשיך ולעבוד ברקע כל עוד העיגול נמצא על המסך או להעבירו לרקע ולעבור לשיחה אחרת. כך ניתן לנהל התכתבויות עם חברים תוך כדי שימוש שוטף במכשיר, כאשר לאחר קריאת או שליחת הודעה ניתן "למזער" את ממשק ההודעות חזרה לתמונה (או תמונות) עגולה (או עגולות) המוצגות בשולי המסך וניתנות לגרירה על מנת למנוע מהן להפריע ללחיצה על כפתורים סמוכים באפליקציה הפתוחה.

 

מתי יהיה זמין להורדה?
Facebook Home יגיע לחנות האפליקציות של האנדרואיד ב-12 לאפריל, כבר בשבוע הבא, אולם לא כולם יוכלו להוריד אותו. בעת ההשקה, פייסבוק תאפשר הורדה רק למכשירים שאליהם הוא הותאם ובניהם הגלקסי אס 3 ו-4, הנוט 2, ה-One X ו-HTC One, וכמובן גם HTC First שהוכרז באירוע. כרגע, פייסבוק תאפשר הורדה רק לתושבי ארה”ב, אך לא נופתע אם קובץ ההתקנה יזלוג לרשת כך שמכשירים רבים אחרים יוכלו להתקין את Facebook Home החדש.

ומה לגבי האייפון? השינויים שערכה פייסבוק הם דבר קל ופשוט כשמדובר במערכת האנדרואיד, וגם צוקרברג הדגיש כי האנדרואיד היא מושלמת כדי לבנות את Facebook Home על גביה אשר לא דרש את התערבות גוגל בעניין, אולם בנוגע למערכת ה-iOS הדבר לא פשוט כלל. בין אם זה מדובר בכך שזו מערכת סגורה ובין אם כך שאפל לא תאשר אפליקציה המשתלטת על כל המכשיר, לכן דבר שכזה ידרוש שיתוף פעולה מצד אפל שכרגע לא קורה, אך אולי יש סיבה לאופטימיות קלה כשצוקרברג אמר “הכל יכול לקרות”.

ומה עם פרסומות?
כשני שליש מגולשי פייסבוק עושים זאת דרך הנייד. כיום ישנו מעבר חד לעבר הסמארטפון, ולמרות שבפייסבוק ניסו להגדיל רווחים בפלטפורמת הרשת (כמו סטטוסים מקודמים, הודעות בתשלום ועוד), אפליקציית המובייל כמעט שלא השתנתה, לכן תוספת שכזו כמו Facebook Home אמורה לעזור לה בתחום זה. צוקרברג אמר באירוע לגבי פרסומות כי "אין פרסומות כרגע ב-Facebook Home, אני בטוח שיום אחד יהיו", כך שאין הרבה מקום לספק.

וידאו: מארק צוקרברג מציג את Facebook Home

מה אתם חושבים?
מסך הבית החדש של פייסבוק נועד קודם כל להשתלט ולהיות הדבר המרכזי בסמארטפון שלכם. לא מדובר כאן כבר באפליקציה קטנה, אם כי בשינוי גדול בגישה, במחשבה, ובשימוש שלנו בפייסבוק ובמכשיר הסלולרי בכלל. שינוי מסך בית, הווידג'טים והממשק שאנו רגילים לו דורש אומץ מצד המשתמש, ואם אתם מכורים לפייסבוק ובודקים חדשות בכל זמן קצר, כנראה שזה בשבילכם, אחרת אנחנו לא היינו מחליפים כל כך מהר את ממשק מערכת האנדרואיד שלנו באחר.