המאבק המשפטי של חברת אפל (Apple) בבולשת האמריקאית, שמנסה להכריח אותה לכתוב תוכנה אשר תוכל לפתוח באופן גורף את נעילת מכשיריה, נותן את אותותיו גם בקרב שאר חברות עמק הסיליקון. ווטאסאפ (Whatsapp) אמנם נתקלת בקשיים משפטיים משל עצמה, אבל גם חברות אחרות בוחנות בימים אלה אופציות להגדיל את אפשרויות הצפנת המידע שלהן, במקרה ויתרחש תקדים מסוכן מצד ה-FBI.

כולם חוששים מרשויות הביטחון

אפליקציית המסרים סנאפצ'אט (Snapchat) למשל, עובדת על מערכת אבטחה חכמה יותר להצפנת המסרים, כך מדווח הגארדיאן הבריטי. חברת גוגל (Google) חוקרת טכנולוגיות אבטחה נוספות מעבר לפרויקט הצפנת המייל שלה, וגם בטוויטר מפתחים בימים אלה מערכת הצפנה חדשה שתהיה גם ידידותית למשתמש וגם נקודת מכירה טובה עבור לקוחותיה. במקביל מתכננת וואטסאפ להציע בקרוב הצפנה לא רק של הצ'אטים אלא גם של השיחות הקוליות שמתבצעות באמצעותה, והצ'אטים הקבוצתיים.

מעבר לכך, ובנוסף לכל אלה, חברות נוספות כמו אמזון ומיקרוסופט חתמו על מסמך שמביע תמיכה בעמדתה של אפל. בכירים בתעשייה טוענים כי הפתרון נעוץ במציאת דרך ביניים שתאפשר מצד אחד לשפר את אבטחת המידע והצפנת התוכן של המשתמש, ומצד שני לשמור על היכולת העביר לרשויות החוק מידע (מטה-דאטה) כללי כמו מי משוחח עם מי, באיזו תדירות ומתי.

כיום חברות הענק מחזיקות ברוב המידע התקשורתית בין אנשים והדרך לאותו התוכן האישי חייב לעבור דרכן, השאלה היא האם הן אכן מנסות להגן עלינו המשתמשים או שהתוכן עובר מבלי שאנחנו הצרכנים כלל יודעים.