חברת התקשורת העולמית אריקסון (Ericsson) פותחת במתקפה חזיתית נגד ענקית הטכנולוגיה מקופרטינו: לאחרונה הגישה תביעה לבית משפט בגין הפרת מספר פטנטים ושואפת להפסיק לאלתר את מכירת האייפונים והאייפדים.

אריקסון, שברשותה מספר לא מבוטל של פטנטים שקשורים לתקשורת הסלולרית, הגישה לאחרונה תביעה נגד אפל בבית המשפט במחוז טקסס, ארה"ב, ובמקביל בנציבות הסחר הבינלאומית (ITCׂ) בגין הפרה של לא פחות ולא יותר מ-41 פטנטים שקשורים בצורה כזו או אחרת לרשת ה-2G ורשת ה-LTE במכשירי האייפון והאייפדים, כך דווח בסוכנות הידיעות בלומברג. מלבד זאת, טוענת החברה כי אפל משתמשת גם בטכנולוגיות הקשורות לממשק המשתמש, חיסכון בחיי הסוללה ועוד.

מלבד הפיצוי הכספי אותו דורשת החברה שלא צויין מה גובהו, שואפת גם להפסיק לאלתר את מכירות המכשירים שמשתמשים בפטנטים שלה היא, לרבות מכשירי האייפון והאייפד השונים בארה"ב. הגשת התביעה נבעה, ככל הנראה, מאי רצונה של אפל להמשיך ולשלם את התמלוגים אותם היא משלמת לאריקסון מדי שנה עבור שימוש בפטנטים. לטענת החברה, הסכם הרישיון בין השניים פג תוקף בחודש ינואר השנה וכי כעת אפל מסרבת לחדשו בגין תמלוגים גבוהים מדי, לטענתה. "אנחנו לא חברה שמבקשת יותר ממה שמגיע לנו", כך ציין ראש הקניין הרוחני של אריקסון, קאסים אלפלחי (Kasim Alfalahi).

אפל, מצידה, טוענת כי אריקסון נוהגת ב"נהלי רישוי פוגעניים", בכך שהיא מנצלת את השימוש הטכנולוגי החדשני הקיים במכשירי האייפון והשונים עבור השימוש בפטנטים שלה, וכי הדרישה לחידוש הרישון בתנאים אלה גבוהים מדי ומפורזים.

תמונה: Andy cc flickr

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • אנונימי

  הבעיה כאן היא לא במספר הפטנטים שאפל לקחה (כי מותר להשתמש בפטנטים של חברה אחרת אבל צריך לשלם לה על זה בתנאי שהיא מסכימה ואריקסון הסכימה – פירוט למטה) אלא בזה שהיא לא רוצה לשלם.

  אם לכל חברה היו פטנטים משלה ואף חברה לא הייתה יכולה להשתמש בזה אז לא היינו זזים לשום מקום מבחינה טכנולוגית מכיוון שלחברות לא היו מספיק טכנולוגיות (מבחינת פטנטים) כדי לפתח את מכשיריהן.

  • רוברט

   לא היינו זזים לשום מקום בלי הפטנטים???
   תאמין לי שבגלל הפטנטים אנחנו לא זזים מספיק מהר כי עסוקים בלהתעסק מבחינה משפטית ולא במדע שמקדם את הטכנולוגיה.
   הפטנטים נועד "להגן" על המפתח (בנאדם או חברה) שפיתח דבר מסויים מפני העתקות של אותו המצאה/פיתוח!
   כמו למשל בתעשיית הבידור–>המוזיקה. שאסור לך לקחת את המנגינה של זמר אחר או להקה ולשנות את המילים או קצת את המנגיה לאיך שאתה רוצה. כי זה יוביל אותך לתביעה על ידי הזמר או הלהקה.

 • K

  טים קוק בא לארץ חזר קוקו

 • הראל

  מגיע לאפל חברה מטומטמת
  לקחה 41 פטנטים מה נדפק איתה ?!?!?!?

 • Rafi Eliaev

  צודק! מגיע להם!(אני בעלים של אייפון, אבל לא אוהב את ההתנהגות החזירית של אפל…!)
  העיקר שכשהם תובעים חברה על הפרת הפטנטים שלה אז זה בסדר מבחינתם, אבל כשאפל היא הנתבעת על ההפרה אז פתאום החברה שתובעת
  אותה ״נוהגת בנהלי רישוי פוגעניים…״ וואיי מסכנים… רחמים עליהם…
  חברה צבועה!

 • Negev Asaf

  חח עכשיו אפל מרגישה מה היא עושה לכל החברות האחרות…