בעיניי רבים נחשב שרות האחסון בענן דרופבוקס (Dropbox), למוגן ולפרטי ביותר מכל שרתי האחסון האחרים. אולם מתברר כעת כי גם לפרטיות יש מחיר: לאחרונה, החלה דרופבוקס למחוק קבצים אישיים מתיקייתו של משתמש שהוגדו כמפרי זכויות יוצרים. צעד חד פעמי או מגמתי?

דאראל וויטלו Darrel Whitelaw מעצב  בכיר מניו יורק, שיתף קבצים בתיקייה משותפת בשרות הדרופבוקס שלו. להפתעתו הרבה, כאשר ניגש לתיקייה גילה כי כל תוכנה נמחק כלא היה, כשלמעשה מעל התיקייה הופיעה הודעה מדרופבוקס ובה רשומה הסיבה למחיקתה: "בלתי ניתן לשתף חלק מתיקיה זו בשל דרישה להסרתם, בכפוף לתקנון ה-DCMA". נציין, כי זו פעם ראשונה שחברת דרופובקס נוהגת בצעד חסר תקדים שכזה, שכן מדובר במחשב ובחשבון אישי ולא בחברה גדולה.

מיד לאחר ניסיון השיתוף הכושל, מיהר וויטלו לפרסם ציוץ בחשבון הטוויטר שלו בתוספת צילום מסך של ההודעה, שבמהרה הפך לויראלי, ועורר לא מעט תגובות נזעמות מצד חבריו המעצבים שאף איימו לנטוש שרותי אחסון אחרים: "זה מדאיג, אאלץ לשקול את אלטרנטיבות אחרות על מנת לשמור את העבודות שלי", "דרופבוקס הגזימה הפעם, מדובר בצעד חריף ומסוכן"- כך הגיבו חלק מחבריו.

עוד מתחילת דרכה הציבה דרופבוקס קווים אדומים בכל הנוגע לשיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים, על מנת להימנע מתביעות משפטיות, ואף בתקנון אותו צריך לאשר כל משתמש לפני השימוש בשירות מצויין כי דרופבוקס רשאית למחוק כל קובץ אישי מתיקייתו של משתמש שייחשד כי מפר זכויות יוצרים. בעבר, אומנם חסמה דרופבוקס את האפשרות לשתף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים, אך זוהי פעם ראשונה כאמור שנוקטת בצעד כה חריף.

למען הסדר הטוב, נציין כי מלבד שרות האחסון של דרופבוקס ישנן לא מעט אלטרנטיבות כדוגמת Google Drive המציעה נפח אחסון של 15 ג'יגה , Copy המציעה נפח אחסון זהה ו-Box המציעה 50 ג'יגה נפח אחסון. לאחרונה, הצטרפה לתחרות גם Mega המציעה אף היא נפח אחסון של 50 ג'יגה לחשבון אישי וכמובן גם פתרונות ענן אישיים כדוגמת WD My Cloud ו-Seagate Personal Cloud ועוד.

שתף:
-פרסומת-
כתב טכנולוגי ותיק, הדרומי שבחבורה (תלוי מאיזה כיוון), עובד ביום וחיית טכנולוגיה בלילה. את חיבתו לחברת אפל קשה לתמצת בכמה מילים, עם זאת, אם נגיד שהוא מחזיק בביתו 'אפל סטור' מקומי - לא נשקר.
 • Bambi

  הפניה לשטח איחסון בענן שנקרא copy.com:
  + 15 ג'יגה בחינם
  + בונוסים מעולים להפניות: 5 ג'יגה לשניכם
  + שיתוף הוגן (כמו חלוקת חשבון במסעדה)
  + וזה עובד נהדר

  https://copy.com?r=bqt9V2
  צריך ללחוץ על הלינק בשורהמעל, לפתוח חשבון, להתקין את האפליקציה על טלפון או מחשב (או שניהם) ולענות למייל שהם ישלחו לכם אח"כ (ב- Gmail זה מגיע ל- (updates
  התהליך מקנה 15 ג'יגה בחינם ועוד 5 בונוס, ועוזר גם לי

 • אכן, מטרידה העובדה שהם חיטטו בתוכן ובדקו אותו. מעניין אם הם עושים זאת רק בתיקיות משותפות או בכל תיקייה?

 • שי

  מזמן עברתי ל- COPY

 • Nachum37

  מגה היום כבר מוחקים קבצים.
  כל הגימיק שלהם שכביכול רק המשתמש יודע מהו הקובץ ולכן מבחינתם זו לא הפרת זכויות יוצרים הוא רק כאשר אינם יודעים מהו הקובץ.
  אם מוגשת תלונה על קובץ המפר זכויות יוצרים המפורסם בפורום וכדומה הם מוחקים.

 • u

  אבל למה BOX לא מאפשר העלאת קבצים מהסמראטפון אוטמטי כמו dropbox?

 • שלומי

  כנראה באמת עבר על התקנון או שם קבצים בעלי זכויות יוצרים. אבל ראוי שהיו מיידעים אותו לפני