יצאתם לפאב המועדף עליכם, שתיתם, נהניתם ואז אתם בוחרים לנהוג בחזרה לביתכם? אם הקמפיינים של הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לא מדברים אליכם, ואתם בטוחים שאתם כשירים לנהיגה, כדאי שתוודאו זאת מול ה-DrinkMate: חיישן אלקטרוני שמתחבר למכשיר האנדרואיד (Android) שלכם ושידע למדוד את רמת האלכוהול שבדמכם באמצעות נשיפה בלבד. פרויקט הפיתוח הוצג לאחרונה ברשת מימון ההמונים Kickstarter ואם הכל יתקדם לפי התוכניות, כבר בחודש דצמבר השנה, נזכה לראות יחידות ראשונות שתגענה לגולשים שבחרו להשקיע בפרויקט.

החיישן קטן המימדים, ששוקל בסה"כ פחות מ-6 גרמים, מתחבר לטלפון החכם שלנו באמצעות שקע הטעינה והסנכרון (יציאת ה-MicroUSB). ללא צורך בסוללה פנימית וללא צורך בפייה מיוחדת, נושף המשתמש בקרבת החיישן וזה מציג, באמצעות אפליקציה ייעודית, את כמות האלכוהול בדם המשתמש, מדד שנקרא (Blood Alcohol Content (BAC. באמצעות כך ידע הנהג אם יוכל לנהוג בבטחה או שמא עליו להמתין עוד עד שהאלכוהול שבדמו יפוג.

הפרויקט רק עלה לאוויר לפני שבוע עם רף גיוס של 40,000 דולרים. נכון לעת כתיבת הכתבה כבר גייס הפרויקט 30,623 מהם ועוד 24 ימים נותרו לסיום הגיוס. החיישן נבדק עם מכשירי האנדרואיד הבאים: סמסונג גלקסי S3, S4, S5, ו-Note 3, מכשיר ה-HTC One, מוטורולה Moto X וכמה ממכשירי Asus. המפתחים יבחנו פיתוח גרסה תואמת גם ל-iPhone, רק אם יצליחו בגיוס הסכום הדרוש עבור מכשירי האנדרואיד. כמו כן, יש לציין כי התקן דומה עבור מכשירי iOS הוצג עוד בשנה שעברה, אך זה לא התחבר ישירות למכשיר, אלא באמצעות קישוריות בלוטוס והיה בעל מידות פיזיות גדולות מאוד ביחס ל-Drink Mate.

למרות שהמפתחים מצביעים על דיוק מדידה יוצא דופן, יש לזכור כי כל מדינה מגדירה בחוק עם איזו כמות של אלכוהול בדם נהיגה נחשבת כנהיגה בשכרות, וכי רק המכשור המשטרתי הוא זה שקובע בבית משפט. בדומה למכשירים אחרים המותקנים במקומות הבילוי, נראה ש-DrinkMate מסוגל לספק הערכה בלבד אם ראוי שנתקרב להגה או שניתן את המפתחות לחבר. גולשים שישקיעו 25 דולר ועוד 8 דולר משלוח, צפויים לקבל את החיישן לביתם כבר בחודש דצמבר השנה.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.