לרוב משתמשי האנדרואיד, הרעיון לפרוץ (רוט) את המכשיר ולהתקין עליו מערכת הפעלה שונה משל היצרן (רום) הוא דבר מפחיד ורבים מעדיפים להימנע מכך, במיוחד בשל החשש שהמכשיר שלהם יפסיק לעבוד באופן כליל בשל פעולה לא נכונה. החדשות הטובות שמפתחת הרום CyanogenMod (סיאנוג'ן מוד) הולכת להפוך את התקנת הרום החדש לפעולה הרבה יותר פשוטה למשתמשים הרגילים, ובו בזמן להרבה יותר מתקדמת למשתמשים המקצועיים. צוות חברת הפיתוח הכריזה על השקת CyanogenMod Community Edition ו-Pro Edition, שתי גרסאות לשני עולמות שונים של משתמשים.

מתחילים מול מתקדמים
תחילה, את גרסת ה-Community Edition אתם כבר מכירים היום וזו אותה הגרסה הקיימת המיועדת למשתמשים המתקדמים “השולטים בחומר” ויודעים כיצד לבצע רוט ולהתקין את הרום באופן ידני על המכשיר שלהם. גרסה זו עוצבה למשתמשים הרוצים שליטה מתקדמת על המכשיר, אפשרויות פיתוח וקהילה רחבה לתמיכה.

לעומתו ולמרות שמה המבלבל, גרסת ה-“Pro” מתוכננת למשתמשים המתחילים שלא יודעים כיצד לבצע התקנה של רום ה-CyanogenMod באופן מלא וידני על מכשירם. גרסת ה-Pro תציע דרך פשוטה וקלה להתקין רום על המכשיר ללא צורך בידע מוקדם. זה יתבצע למעשה באמצעות ההכרזה הקודמת שלהם על ה-CyanogenMod Install, תוכנה על המחשב המסייעת בתהליך ההתקנה של הרום. גם חלק מהדברים יהיו שונים מעט מהיום כדי להפוך את השימוש לפשוט יותר' כך הרוט יהיה מבוטל כברירת מחדל, המערכת תקבל עדכונים אוטומטיים ותהיה מאובטחת יותר. למרות שלא נאמר, יש סיכוי כי גרסת ה-Pro גם תעלה כסף, ואולי זו גם הסיבה לשמה.

עוד חידושים במערכת
נוסף על ההכרזה לגרסאות, CyanogenMod חשפה כי נוספו מספר תוספות חדשות למערכת. אחת מהם והכי מעניינת היא הקלטת המסך בזמן השימוש במכשיר (screen recording) ועל ידי לחיצה על כפתור הכיבוי וכפתור עוצמת השמע העליון, המערכת תקליט לקובץ וידאו את כל המוצג במסך (הדגמת וידאו כאן). עוד חידושים היא אפשרות לשדר בסטרימינג להתקנים אחרים (Universal screencasting) ותמיכה ב-Chromecast, AirPlay או התקנים שונים. Live Folders יעשה סדר במסכי הבית ויכניס לתיקיות לפי תוכן מתאים. Recent Conversations יאגד את כל השיחות האחרונות שלנו כדי להגיע אליהם בזריזות. ערכות נושא חדשות יגיעו ועוד.

כל השינויים הללו נחשפו במסגרת כנס Big Android BBQ 2013 שנערך בטקסס וצפויים להגיע בהמשך לכולם.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • דורון

  הכל טוב ויפה וחלק ממערכות ההפעלה של CyanogenMod אכן מצוינות….אבל….
  הן פשוט אינן מותאמות מספיק לחומרה של סמסונג.
  בגלקסי S3 המצלמה לעולם איננה עובדת כמו שצריך, הבלותות' תקול, הבטריה בינונית והממשק אינו תומך בפיצ'רים כמו smart stay וכדומה.
  פרט לכך הן נקיות, רזות, מהירות ומציעות ממשק משתמש מעולה אם המון אפשרויות קסטומיזציה.

  • דורון

   וגם אינן תומכות בהתממשקות חומרה למכשיר כמו חיבורי HDMI.

 • גנאדי

  OmniROM זה הדבר הבא!! אני רק מחכה שהם יכנסו שם יותר לעניינים ויתחילו לשחרר נייטלייטלי באופן סדיר ואני עובר לשם… לצערי לא זורם לי עם הקטע הזה שהם הפכו לחברה למרות הרושם הראשוני אחר לגמרי… אוליי אני טועה.. מי יודע.. ימים יגידו..

 • פיסיקאי משועמם

  נשמע שהחברה הזו הולכת בכיוון ממש לא נכון…מאז שהם נקנו כבר אין עם מי לדבר
  וגם השמות של הגרסאות הפוכים חחח

 • שקט צדיק

  בטוח שלא הפוך? לפי הלוגיקה הPRO תהיה מיועדת לשולטים בחומר בעוד הקומיוניטי לקהל הרחב ודל הידע בתחום

 • א.א.

  נשמע מעניין מאוד. יכול להוות פתרון אידיאלי למשתמש הלא מנוסה המעוניין ברום עדכני בקלות ובמהירות. אפילו כאופ' בתשלום (במחיר סביר) זה בהחלט משתלם ועכשיו כשהם חברה אולי אנשים שנרתעו קודם לכן יתנו לזה צ'אנס