קשה לחשוב על מחשב ללא אינטרנט אלחוטי, על טלפון בלי תקשורת סלולרית, או אפילו על רמקול שאין לו קישוריות בלוטות'. מדובר בטכנולוגיות שמלוות אותנו כבר תקופה ארוכה למדי, אבל כאלה שגם עברו שינוי משמעותי בשנים האחרונות. לאינטל ישראל (Intel), כמפתחת, יש חלק גדול מאוד בעולם הזה, החל כמובן מאותם ימים ראשונים בהם מחשבים ניידים צוידו במעבדי Centrino עם תמיכה ראשונית ב-WiFi באופן מובנה.

גם כיום ממשיכים מפתחי אינטל בישראל לקחת חלק לא קטן בפיתוח של רכיבי תקשורת, והחברה אחראית על לא מעט תקנים שאנו משתמשים ביום יום. שוחחנו על כך עם רן סנדרוביץ', המנהל את עסקי ה-Wifi Access ואת מרכזי הפיתוח של אינטל ישראל בכנס בתחום התקשורת והמובייל שנערך במרכז הפיתוח בחיפה.

מהלקוח לענן

"אינטל כיום אחראית על כל הדרך מהלקוח ועד הספק ומייצרת רכיבי קצה לקצה עבור כל רכיב בשרשרת התקשורת, ממכשיר הקצה, לאנטנה, לתשתית של חברת התקשורת, ועד לתשתיות המחשוב של הענן" סיפר לנו סנדרוביץ'. "למעשה, אפשר לראות באינטל בכלל, ובאינטל ישראל בפרט, חברת תקשורת לכל דבר כי המיקוד שלנו הוא בפיתוח רכיבים להעברת נתונים".

אינטל שינתה את פניה בשנים האחרונות והיא אינה חברה של תחום אחד. פיתוח מעבדים הוא אמנם ליבת החברה, אך זו התרחבה לאפיקים רבים המקנים לה ערך מוסף בפיתוח ואינטגרציה עם מוצריה. "לאורך השנים אינטל בנתה את התובנה שמחשב שאינו מדבר עם מחשבים אחרים הוא לא מעניין", אמר סנדרוביץ'.

כהוכחה לכך, לאחרונה אינטל חתמה על הסכם רכישת מובילאיי הישראלית לתחום הרכב החכם, פיתחה את הפתרון לעבודה ללא חוטים בטכנולוגיית WiGig ועוד. במרכז הפיתוח בישראל, המעסיק כ-7,000 מהנדסים, מתמקדים בטכנולוגיות אלחוטיות המשמשות את מוצרי הקצה כמו נתבים, קישוריות WiFi ו-Bluetooth, בית חכם ועוד.

בין היתר באינטל ישראל מפתחים גם טכנולוגיות דור חמישי. "5G הוא אינו רק המודם הסלולרי, אלא הוא הדרך בה כל הרשת כולה מסוגלת להעביר את הנתונים". אמר סנדרוביץ'. "אינטל עובדת על טכנולוגיות NFV ו-SDN אשר לוקחות את תשתיות התקשורת והופכים אותן לתשתיות מחשוב סטנדרטיות כדי לאפשר גמישות מקסימלית. בסופו של דבר הדור החמישי יאפשר העברה של נפחים גדולים יותר של מידע, ולמעשה פי 100 מהמקובל כיום".

עולם חכם מתחיל מתקשורת חכמה

אינטל ישראל פועלת במגוון אופנים בתחום טכנולוגיות WiFi Access להתמודדות של תשתיות התקשורת עם מספר רב של מכשירים המופעלים בו זמנית, ובין היתר היא אחראית לשיפור טכנולוגיות אלחוטיות כמו 802.11ac. דוגמה למוצר שמפותח בימים אלה עוסק בתקשורת רציפה בכל הבית. מדובר במערכת אחת אשר מפוצלת בכל חדרי הבית ומחברת את כולם לאותה הרשת, ובכך וניתן לעבור בין חדר לחדר ולהישאר באותה רמת קליטה רציפה ותוך כדי גם ניתן גם לייצר פחות קרינה. דוגמה נוספת היא שיתוף פעולה בין אינטל לאמזון (Amazon) שיאפשר טכנולוגיית הבנה של הבית החכם. כך, לדוגמה, הרמקול החכם שבחדר יאזין לתינוק ואם הוא בוכה הוא יתריע על כך להוריו. דוגמה נוספת היא אם יישמע רעשים כשאין אף אחד בבית, תבצע המערכת בדיקת אבטחה ותתריע למשתמש.

https://www.youtube.com/watch?v=RcgZvOzm6RA

מלבד מרכז הפיתוח של אינטל בישראל, עוד כ-4,000 עובדים במפעל הייצור שבקריית גת. "בזכותו של המפעל, אינטל מהווה מעל אחוז מהתל"ג של מדינת ישראל, ומשם גם יוצא הייצוא הטכנולוגי, כך שמרכזי הפיתוח הם היום עוגן מאוד משמעותי בהפיכתה של ישראל מ-Startup Nation ל-Technology Nation" מספר לנו סנדרוביץ'. הוא מוסיף כי אותם מרכזים מוכיחים שהמהנדס הישראלי הוא לא רק טוב בייצור אלא גם בהפיכתו לתוצר שנשמר לאורך זמן, והם אלה אשר הופכים את ישראל למוח טכנולוגי מוביל על שאר מרכזי הפיתוח בעולם.

לסיכומו של דבר הוא אומר כי "אינטל ישראל היא חשובה מאוד לאינטל העולמית, והיא חשובה מאוד לכלכלה של ישראל".

אינטל היא מנותנות החסות לאירוע העשור של TGspot

-פרסומת-
סטודנט לתואר ראשון, ומזה מספר שנים גם כתב בנושאי טכנולוגיה ובעיקר בתחום הסלולר. באופן כללי מעדיף את ממשק האנדרואיד, ועם זאת מוקיר כבוד רב גם לאפל עוד מימיה תחת ניהולו של סטיב ג'ובס.