רק לאחרונה השיקה גוגל את כרום קאסט (Chromecast), סטרימר ה-HDMI בעל תג המחיר האטרקטיבי של $35. לא היה מן הנמנע שקבוצות הפיתוח השונות, אלה הפועלות באינטרנט על מנת לכתוב גרסאות שונות למערכת ההפעלה (ROM), יכנסו לפעולה. ואכן, בסרטון שהתפרסם בשבוע שעבר, ניתן לראות כיצד קבוצה בשם GTVHacker הצליחה לקבל גישה לליבת המכשיר ולשחק עם קבצי המערכת (Root), פעולה הכרחית עבור כתיבת ROM חדש.

מספר ימים לאחר מכן, ברביעי האחרון, שוחרר מטעם גוגל עדכון תוכנה עבור ההתקן: "היום אנו 'דוחפים' שידרוג המתקן באגים עבור התקן הכרום קאסט. שידרוג זה ישפר את הביצועים, את האמינות ואת האבטחה. העידכון יצא בעוד ימים ספורים וייושם באופן אוטומטי. המשתמשים לא צריכים לעשות כל פעולה בנוגע לכך", פרסם אמברייש קנגה, המשמש כמנהל המוצר Chromecast.

כתוצאה מעדכון התוכנה החדש, מקשה גוגל על יכולה הגישה לקבצי ליבת המערכת (Root), דבר שלא יאפשר השתלטות על קוד התוכנה של ההתקן ושינויו בידי אחרים. בכך משפרת גוגל את רמת האבטחה של המוצר וכן את יציבותו מבחינה תוכנתית. אלו שכבר התפתו לבצע גישה לקבצי המכשיר, כפי שמתאר הסרטון למעלה, כנראה יאבדו בפתאומיות את הגישה הזו שכן גוגל מזרימה את העידכון שלה עבור ההתקן בצורה אוטומטית לחלוטין.

למרות שבשלב זה אין יותר מדי אפליקציות הדורשות את אותה הגישה, צוותי הפיתוח השונים לא שוקטים על השמרים ומטכסים עצה כיצד, בכל זאת, יהיה ניתן לקבל גישה ל-Root. גישה זו מאפשרת גם לבחון דרכים להפעלת יישומי צד שלישי או לבצע טריקים אחרים שלא תכננו בגוגל  בעת שפיתחו את ההתקן.

זהו רק עניין של זמן עד שקבוצה זו או אחרת תמצא את חור האבטחה הבא. עד אז ניאלץ להסתפק במשהו שכבר אין אנו רגילים אליו – תפקוד המכשיר כפי שתכננו בחברה, ללא פריצות ושינויים.

-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.