דרך ארוכה עשתה מערכת ההפעלה אנדרואיד מהיווסדה ועד היום. ב-2003, כשהוקמה החברה לפיתוח תוכנה לטלפונים חכמים ע"י אנדי רובין, החזון שלו ליצור טלפונים המודעים למיקומו והעדפותיו של המשתמש היה נראה בלתי אפשרי. ב-2005 רכשה גוגל את החברה, ב-2007 היא הוציאה את מכשיר האנדרואיד הראשון. היום, עשר שנים להיווסדה ו-6 שנים אחרי הגעתה לשוק, אנדרואיד היא השליטה הבלתי-מעורערת של שוק הסמארטפונים, עם 750 מיליון מכשירים שהופעלו ונתח שוק של כ-70%.

עתה, הגיע כנראה הזמן שמערכת ההפעלה תעבור לשלב הבא בחייה. מנכ"ל גוגל לארי פייג' הודיע הערב בבלוג הרשמי של החברה על החלטתו של אנדי רובין לפרוש מתפקידו כראש חטיבת הפיתוח למובייל. את מקומו יתפוס סונדאר פיצ'אי (Sundar Pichai), מנהל הפיתוח של הדפדפן ומערכת ההפעלה כרום ושירות ה-Google Apps של החברה. התפקיד החדש לא בא על חשבון הקודם, כך שפיצ'אי ינהל למעשה את שתי מערכות ההפעלה של גוגל יחד – מה שעשוי להוות רמז לאיחוד עתידי ביניהן. גם רובין אינו פורש לחלוטין, אלא יישאר בגוגל בתפקיד אחר.

בדרך לאיחוד. מימין לשמאל: סונדאר פיצ'אי, ויק גונדוטרה ואנדי רובין
צילום: גוגל

מערכת ההפעלה Chrome OS, המבוססת על הדפדפן הפופולארי כרום, נמצאת בתחילת דרכה. בדומה לאנדרואיד, היא מבוססת על ליבת לינוקס וחיבור תמידי לאינטרנט. ההבדל העיקרי ביניהן הוא שאנדרואיד כבר הצליחה להוכיח את עצמה כמערכת המבצעת את תפקידה, בעוד כרום לא מצליחה להתחבב על המשתמשים וגוגל נאלצת למסור מחשבים בחינם לבתי ספר כדי לקרב אותה לתלמידים ולמורים. איחוד שתי המערכות יעזור לכרום להתגבר על הסקפטיות מצד משתמשים כלפי המערכת החדשה, מאחר והיא תחשב שלוחה של הסמארטפון.