הצורך בזמינות של אינטרנט מסביב לשעון גורם לכולנו להיות יצירתיים בכל הנוגע למציאת "מקורות" תקשורת חדשים עבור גלישה בכל זמן ובכל מקום. מדעני מכון שאנגחאי לפיזיקה טכנית גילו לאחרונה כיצד ניתן לספק רשת Wi-Fi בעוצמת אות המספיקה לעד ארבעה מחשבים, כל זאת באמצעות נורת LED הפועלת בהספק של וואט אחד.

ההמצאה החדשה, המכונה Li-Fi, מאפשרת גלישה במהירות של עד 150 Mbps, כזו המהירה יותר ממרבית רשתות ה-Wi-Fi. מלבד המהירות, כוללת הרשת החדשה יתרונות נוספים: היא זולה יותר וחסכונית יותר באנרגיה, זאת בהשוואה לרשתות המוכרות לנו. נכון להיום מרבית האנרגיה המתבזבזת על רשתות אלחוטיות טמונה בעובדה כי הן מתחממות ויש לקרר אותן. בממוצע, רק 5% מהאנרגיה מנוצלת לשידור וקליטה. באמצעות ה – Li-Fi ניתן יהיה לנצל יותר אנרגיה עבור הפעולה העיקרית של הראוטר, מבלי לבזבזה על תופעות לוואי הנוצרות כתוצאה ממנה.

הדרישה הגוברת לזמינות אינטרנט תמידית גרמה לבחינה מתקדמת של רעיונות יצירתיים: גוגל (Google) אף עומלת על פרויקט שמטרתו להנגיש את האינטרנט עבור מדינות עולם שלישי, זאת באמצעות בלונים פורחים הנמצאים בשכבה האמצעית של האטמוספרה ופועלים על עקרון של קליטת אותות מאזורים בעלי גישה לאינטרנט ושידורם לאזורים נוספים.

Li-Fi-wireless-just-30-seconds-download-a-HD-movies
כך זה (יכול) לעבוד: התאורה תספק את התקשורת האלחוטית

אמנם פרויקט ה – Li-Fi הוצג רק כאב-טיפוס בסיסי והוא נמצא עוד בחיתוליו. אחד החסרונות העיקריים בטכנולוגיה החדשה קשור בכך שתעבורת הנתונים מתבצעת באמצעות האור ולא באמצעות תדרי רדיו, דבר שמחייב "קשר עין" בין התקן הגלישה לבין המנורה המשוכללת. ועד שיתבצעו כל הניסויים, השיפורים ויושלם תהליך הפיתוח, בהחלט ניתן לומר שמדובר בפריצת דרך בכל הנוגע לזמינות אינטרנט בכל זמן ובכל מקום.

תמונה באדיבות shutterstock.com

שתף:
-פרסומת-
בוגר תואר ראשון בתקשורת דיגיטלית, ועוסק בתחום הפרסום. אלעד חובב טכנולוגיה מהיום שהוא זוכר את עצמו, ואין יום שעובר מבלי שהתעדכן בחידושים שבעולמות הסלולר, הגאדג'טים, הרשתות החברתיות ועולם האפליקציות. למרות שאלעד מוקיר כבוד רב לחברת אפל ולמוצריה, מרבית המכשירים החכמים, שהיו ושעדיין ברשותו, מריצים דווקא אנדרואיד.
 • יוני

  יפה עם נורות לד יהיה אפשר עכשיו לגלוש באינטרנט

 • אנונימי

  פורסם בטד מזמן הרעיון של העברת נתונים דרך אור אפשר לראות שם סרטון הדגנה

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  תקראו את הכתבה ש soundman פרסם למעלה עד הסוף ותבינו שזה מסרטן

 • ..

  אני רוצה לבין, כדי שיהיה אינטרנט בטכנולוגיה הזאת אני צריך כל הזמן שהאור יהיה דלוק? אם כן זה גרוע.

 • אנדרואיד מס' 1

  זה רעיון גאוני !! למה צריך כל פעם לחפש Wi-Fi זה יהיה גאוני עוד יותר אם יעשו את זה בעמודי המנורות שיש בצדדים של הכבישים שיהיה להם בהצלחה 🙂

 • Soundman
 • Soundman

  נורות לד הן בעצם זיהום אור. אפשר לחפש זיהום אור בגוגל.
  במשך היום לד לא מזיק כלל אבל בלילה הוא פועל לרעתינו..

  • איך בדיוק?
   נורת לד זה אחת ההמצאות החכמות שעשו פחות אנרגיה לחימום יותר אנרגיה להפקת אור מה שיוצא יותר אנרגיה פחות צריכת חשמל = פחות זיהום אוויר
   והחיסרון בלד זה מה שנמצא בתוכו וזה כספית שזה סוג של ברזל אבל רעיל כשזה נמצא בתוך המנורה זה לא עושה כלום ולא רעיל אבל כשהמנורה נשברת וזה יוצא ממנה זה חומר רעיל (הכספית)
   אתה יכול לעשות על זה חיפוש בגוגל

   • אנונימי עם S

    אתה מדבר על פלורוסנט, וכספית זה לא ברזל, זה מתכת. חפש בגוגל את שניהם ותבין, לד לעומת פלורוסנט זו טכנולוגיה גאונית שלא סתם תופסת לאט לאט את כל שוק התאורה והמסכים.

    • shady

     מנורות לד הם מזיקות לעין האנושית. הספקטרום שלהם מאוד מוגבל (בדרך כלל לצבעים בודדים). ביום זה לא מזיק כי האור של השמש מדלל את האור של הלד אבל בלילה כאשר זאת תיהיה התאורה היחידה זה עלול לגרום נזק רב לעיניים לטווח הערוך.