ההודעה של השר משה כחלון בדבר הפחתת מס הקנייה על טלפונים סלולריים תפסה את השוק המקומי לא מוכן. כולם ייחלו למהלך הזה, כזה שיוזיל את המחירים ב-15% לפחות, אולם היישום המהיר של הצו גרם בעיות קשות ליבואנים.

כמובן שהמרוויחים הגדולים הם אנחנו, הלקוחות. לא רק שמס הקנייה ירד מ-15% ל-0 עגול, אלא גם העלות עבור הסוללות וכרטיסי ה-SIM, גם עבורם קוצץ אותו מס קנייה. בפועל, זה אומר הנחה של בין 100 ל-800 שקל עבור כל מכשיר סלולרי הנמכר בארץ. יתרה מכך, גם אם נזמין כעת דרך אתרי ממכר בחו"ל, נרוויח את הפרשי המחירים בכניסת המוצרים לארץ.

עם זאת, בשל יישום הצו באופן מיידי, מתחוללת מהומה לא קטנה בין היבואנים לרשות המיסים, שכן ישנה סכנה להפסדים של עשרות מיליוני שקלים. לפי ההערכות, ישנם כ-150 אלף מכשירים בישראל הנמצאים במלאים של הספקים והחנויות, עבורם שולם כבר מס הקנייה באופן מלא.

מלבד זאת, גם המפעילות שברשותם המלאים הגדולים ביותר, כבר הודיעו על הפחתת המחירים וכי אלו הבהירו ליבואנים שבכוונתם להחזיר להם מלאים. לכן לא ברור מי יספוג כאן את ההפסדים כאשר יירדו המחירים.

חברת רונלייט, יבואנית מוצרי LG בישראל, נמצאת בעיצומה של השקת ה-LG G6 ומלאי המכשירים שברשותה רבים. כך גם וואווי (Huawei) שהשיקה בשבוע החולף את P10. לכן היבואנים יצטרכו להגיע להסדר עם החנויות או אם יצליחו לקבל החזר מסוים מרשות המיסים. אצל סאני, יבואנית סמסונג (Samsung) בישראל, המצב כפי הנראה טוב יותר. ההשקה של Galaxy S8 תיערך בשבוע הבא ולפי הודעה ששלחה לצרכנים שנרשמו להזמנה המוקדמת, היא תבצע עדכון תעריפים. המחיר הסופי לא ידוע, אך הערכות הן כי הוא יהיה סביב 3,400 שקל.

בעוד שמדובר בהנחה נאה לצרכנים, היבואנים והחנויות ייפגעו וישלמו כסף רב ומשלא יינתן פתרון של רשות המיסים, השוק יימצא בבלבול רב בשבועות הקרובים.