באיחור מאוד לא אופנתי של שנתיים, הושקה היום בארץ יחד עם iOS 9.3 מערכת הרכב החכמה של חברת אפל (Apple), ה-CarPlay, כך לפי הדיווח. מדובר במערכת שמאפשרת למשתמש לשלוט על האייפון שלו מתוך מסך המולטימדיה הקיים ברוב הרכבים המודרניים, אשר ממוקמת במרכז הרכב לצד לוח השעונים ומהווה מרכז בידור וכלים לשימוש הנהג. משתמשים יכולים לשלוט באפשרויות השונות מהצג שבמכונית, או פשוט ללחוץ על כפתור ייעודי בהגה ולהפעיל את העוזרת הוירטואלית Siri מבלי הסחות דעת.

ה-CarPlay מציעה לא מעט פיצ'רים כמו למשל קבלה והוצאה של שיחות וסמסים ישר מתוך המערכת שברכב, ניווט באמצעות אפליקציית המפות של אפל, האזנה לשירים ישירות מהמכשיר וגישה ישירה לכמה אפליקציות (אך לא לווייז, וואטסאטפ, יוטיוב או פייסבוק, בשלב זה) במגבלות המוטלות בזמן נהיגה. על המערכת ניתן לשלוט או באמצעות מסך המגע או באמצעות הכתבה קולית של סירי, שבגירסת iOS 9.3 ששוחררה השבוע קיבלה תמיכה בעברית, ולכן ככל הנראה אפשרה לאפל להשיק את השירות בישראל.

כדי להשתמש ב-CarPlay, כאמור, יש לחבר את מכשיר האייפון באמצעות מחבר Lightning, כאשר החברה עובדת על חיבור אלחוטי. אלא שהמערכת לא תומכת בכל מכשירי האייפון, אלא רק במכשירי אייפון 5 ומעלה שעליהם מותקנת גירסת iOS 7.1 ומעלה וכמובן בהתאם לסוג הרכב.

CarPlay תהיה זמינה במספר רכבים לפי שיקול היצרן, כאשר בחו"ל למשל היא זמינה בין היתר ברכבי פרארי, מרצדס, וולבו, BMW, פורד, GM, יגואר, ולאנד רובר. בארץ מציעה שברולט את המערכת ברכב המיני Spark, שנמכר החל מ-60,900 ש"ח. גם רכבים כמו הסיאט ליאון והסקודה אוקטביה כבר משלבים את המערכת בארץ.