תפיסת חניית נכים שלא לצורך הפכה לתופעה בישראל ופוגעת במיוחד בעבור מי שהחנייה מיועדת עבורם – ציבור הנכים. אפליקציה חדשה בשם Capester מנסה לתת פתרון קל ופשוט לכל אחד כדי לדווח על כך.

המיזם שפותח באמצעות חברת הסטארט-אפ Capester ובשיתוף עמותת "נגישות ישראל" יאפשר לכל אחד להעביר דיווח אנונימי בוידאו על עבירות חניית נכים, בלא שנאספים פרטים מזהים על השולח. באמצעות צילום הסרטון, שימוש במיקום ב-GPS וטכנולוגיות נוספות, האפליקציה תאמת את הוידאו המצולם ושולחת אותו לרשות המקומית הרלוונטית, שהיא מצידה תבחן זאת ותחליט האם לשלוח קנס לבעל הרכב שיכול להגיע עד ל-1,000 שקלים.

אוהד מייזליש, יזם ומנכ"ל Capester: "אנו חושפים היום את האפליקציה לראשונה, ויוצאים בקריאה חברתית לשינוי המצב הקיים. הפיצוח הטכנולוגי יוצר לראשונה דרך לפתרון קביל משפטית לדיווח אותנטי על עבירות תנועה בהן כולנו נתקלים מידי יום. האנונימיות של האזרח המדווח נשמרת, ונוכל סוף סוף לייצר מציאות חדשה. מוגבלי הניידות ומשפחותיהם לא יהיו לבדם במאבק הזה, ואני מאמין כי בעתיד נוכל לצמוח לכיוונים נוספים באמצעות הטכנולוגיה שלנו".

לדברי החברה, המערכת הטכנולוגית של האפליקציה תוכננה יחד עם עורכי דין מומחים לטכנולוגיה בהתאמה לצרכים משפטיים,  כך מספיק כי סרטוני וידאו שמצולמים במערכת יהיו קבילים בבית משפט ללא צורך בעדות המצלם וכי המערכת עובדת ופעילה – כבר ניתנו ושולמו דו"חות על סמך המערכת.

יובל וגנר, מייסד ונשיא עמותת נגישות ישראל: "נושא זמינות חניות נכים פנויות לנהגים עם מוגבלות הינו קריטי. לאדם עם מוגבלות שמגיע למקום בו חניות הנכים תפוסות על ידי עברייני חניות נכים לא קיימת האלטרנטיבה של להחנות רחוק ולהגיע. ולכן עמותת נגישות ישראל חרטה על דגלה להילחם בתופעה ולייצר מצב בו חניות נכים הינם רק לזכאיי תגי חנייה לנכים. עמותת נגישות ישראל מברכת על יוזמת Capester שתסייע רבות להילחם בעברייני חניות נכים. העמותה תסייע בהפצת האפליקציה בקרב מתנדבים, פעילים, אנשים עם מוגבלות ועוד.. אנו מאמינים כי האפליקציה תסייע בשיפור המצב בישראל".

הסטארט-אפ הוקם על ידי היזמים: אוהד מייזליש, שלומי מטיכן ודותן המר, והמשקיעים הראשונים בו הן קבוצת BRM ו-OurCrowd First. פעילות הסטארט-אפ החלה באמצע שנת 2014, החברה הוקמה רשמית בתחילת 2015 וכיום עובדים במשרדי החברה בפתח תקוה כ-10 עובדים.

האפליקציה זמינה להורדות בחינם בחנות האפליקציות למכשירי אנדרואיד ובקרוב גם ל-iOS. בעתיד החברה מתכננת להוסיף אפשרות דיווח גם על חסימת מדרכות, חסימת מעברי חציה ונתיבי תחבורה, חניה כפולה ועוד.