בלקברי Z10.
צילום: BlackBerry

מערכת הפעלה סלולרית נוספת נוחתת בישראל: הסמארטפון BlackBerry Z10, מכשיר הדגל החדש של חלוצת הסמארטפונים הקנדית BlackBerry (לשעבר Research In Motion), יושק השבוע בישראל. המכשיר הוא הראשון בארץ ובעולם המריץ את מערכת ההפעלה BlackBerry 10, שנועדה להתחרות באנדרואיד של גוגל, iOS של אפל ו-Windows Phone של מיקרוסופט.

Z10, בניגוד למכשירי החברה בעבר, הוא סמארטפון מודרני המבוסס על מסך מגע בגודל 4.2 אינצ' וברזולוציה של 1,280×768 נקודות, מעבד כפול ליבה במהירות 1.5GHz, זיכרון עבודה (RAM) בנפח 2GB, אחסון פנימי בנפח 16GB עם אפשרות להחרבה של עד 64GB נוספים באמצעות כרטיסי microSD, מצלמה אחורית ברזולוציית 8 מגה-פיקסל, מצלמה קדמית ברזולוציית 2 מגה-פיקסל, כל סוגי הקישוריות המודרניים (כולל WiFi a/b/g/n, בלוטות' 4 ו-NFC) וסוללה בקיבולת 1,800mAh.

המכשיר מריץ, כאמור, את מערכת ההפעלה BB10, שאינה דומה במאומה למערכות ההפעלה הקודמות של החברה. המערכת החדשה מבוססת על מחוות מגע בלבד, ללא כפתורים פיזיים, וכוללת יכולות כגון מרכז התראות אחוד למיילים, הודעות, רשתות חברתיות וכו', צילום מתקדם באמצעות לכידת רצף תמונות מהיר ומתן אפשרות לעריכת חלקים שונים בתמונה כגון פנים ומושאים נעים, תמיכה במסמכי אופיס, שיחות אודיו ווידאו חינמיות באמצעות אפליקציית BlackBerry Messenger, שיתוף של המסך בזמן צ'ט לצורך גישה מאובטחת לנתונים ועוד. בנוסף, במערכת החדשה כלולים כל שירותי בלקברי שעלו בעבר דמי שימוש חודשיים נפרדים במחיר המכשיר, מלבד השירות לעסקים גדולים (Enterprise). המערכת אף כוללת תמיכה באפליקציות אנדרואיד, המהוות אחוז ניכר מחנות האפליקציות שלה, אך מאחר והן אינן מותאמות למערכת ורצות בתוך סביבה וירטואלית הכלולה בה ביצועיהן מוגבלים לעומת אפליקציות מקוריות המיועדות לפלטפורמה.

המכשיר יגיע בימים הקרובים לרשתות פרטנר ופלאפון, כאשר מפעילת רשת אורנג' כבר מציעה אותו להזמנה באתר האינטרנט שלה. מחירו ברשת הכתומה למשלמים עד 12 תשלומים הינו 3,299 שקל, בעוד המשלמים ב-36 תשלומים ייפרדו עבורו מ-105.9 שקל לחודש, או 3,812.4 שקל בסה"כ, והמשלמים באמצעות החשבונית החודשית ישלמו עליו 115.9 שקל בחודש, או 4,172.4 שקל בסה"כ. המזמינים עתה באמצעות האתר יזכו למחיר מוזל של 3,167 שקל וכרטיס זיכרון חינם. כמו כן, מפלאפון נמסר כי אצלה המכשיר יעלה 99.9 שקל לחודש למשלמים ב-36 תשלומים, ובסה"כ 3,596.4 שקל, או 3,236 שקל למשלמים עד 6 תשלומים, כאשר המחיר בחברה זהה בכל ערוצי המכירה ותקף כהרגלה גם ללקוחות מפעילות אחרות. ייתכן כי בהמשך יימכר המכשיר גם ע"י מפעילות סלולר וקמעונאים נוספים, אם כי הייבוא הרשמי נשאר ברשות הספקיות הגדולות.

-פרסומת-
גרפומן עם קבלות (שכתב בעצמו), סטודנט לתקשורת באוניברסיטה הפתוחה ובלוגר טכנולוגי בכל פינה אפשרית ברשת הישראלית מאז 2008.