טכנולוגית הפלאש (Flash) המוכרת, עם השקתה, תפסה די מהר מעמד של טכנולוגיה מובילה, והפכה אט אט לחלק בלתי נפרד מהשימוש היומיומי שלנו. מדובר בשינויים שהורגשו בעיצוב אתרים, במהפכת הזרמת המידע (סטרימינג) של יוטיוב (YouTube) וגם בשיחות צ'אט ומשחקים. כיום HTML5 כבר נושפת חזק בעורפה, ולכן החלטנו שזה זמן מתאים לשוחח עם שוחחנו עם אבי זריהן, מנהל אדובי (Adobee) ישראל, על פלאש, עתידה בעולם המובייל, ובכלל.

כידוע, החל מגרסת 4.0 של האנדרואיד לא ניתן יותר להוריד פלאש למכשירים תומכים. כיצד אדובי בכל זאת משתלבת בטלפונים חכמים אלו לאחר שהתמיכה בפלאש הוסרה? 
"פלאש נחשבת לאחד הכלים החשובים ביותר בעולם בניית האתרים.  פלאש אפשרה הרצת אתרים כבדים גם במחשבים חלשים, ולהציג בצורה ויזואלית ומרהיבה את התוכן. אולם מאז עברו שינויים רבים בעולם הדפדפנים ובחלטה אסטרטגית, אדובי החליטה לצאת משוק הפלאש למובייל בשנה שעבר, זאת מאז שהתמיכה הטכנולוגית בשוק הדפדפנים גדלה, וכל מה שמבוצע כחלק מהיכולות של הדפדפן, In the browser, לפלאש אין עוד מקום שם עוד".

והיכן בכל זאת טכנולוגיית הפלאש משתלבת?
"פלאש כיום עדיין חזקה בשני תחומים עיקריים: משחקים ווידאו. הפלאש כיום הוא חלק אינטגרלי במשחקים רבים, גם אלו הרצים בחלונות וגם כלו שרצים על פלטפורמות ניידות. לאדובי יש כלים כמו Flash Builder ו-Flash Professional המספקים סביבת פיתוח המאפשרת שימוש בתאוצת חומרה לצורך פיתוח משחקים. בתחום המולטימדיה הפלאש נמצא כמוביל בהזרמת וידאו מהרשת והכלי החשוב ביותר בתחום הוא Adobe Flash Professional המספק סביבה לפיתוח אנימציה ותכני מולטימדיה למגוון פלטפורמות".

אז מדוע בכל זאת אדובי לא נמצאת במכשירי iOS?
"אפל החליטה שלא יהיה פלאש לא מסיבה טכנולוגית, אלא החליטו שפלאש לא תעבוד תחת סביבה ב-iOS כי פלאש יכולה לפגוע בצריכת התכנים שלא דרך iTunes. המודל של אפל כפי שאתה יודע הוא עולם סגור, וכל דבר שאתה רוצה לצרוך, אפל תחליט אם הוא בחינם או בתשלום ואנחנו בעצם שוברים להם את המודל העסקי".

"הפלאש עוד לא גמר את תפקידו", אבי זריהן, מנהל אדובי ישראל
"הפלאש עוד לא גמר את תפקידו", אבי זריהן, מנהל אדובי ישראל

ומה בהמשך? האם HTML5 יחליף את הפלאש?
"בינתיים טכנולוגיית HTML5 היא דבר יפה, אדובי מושקעת בתחום ובוחנת את הכיוון. היא עדיין לא מסוגלת להחליף את פלאש והם עובדים אחד לצד השני. בתחום In the browser ה-HTML5 מחליף אט אט פלאש אך עדיין השינוי הוא איטי".

היו לא מעט טענות כי ישנם קצת יותר מדי בעיות אבטחה בשימוש בתוכנת הפלאש, כיצד אדובי מתמודדת עם העניין?
"באדובי מבצעים בדיקות מקיפות לתוכנת הפלאש, יש לנו צוות האחראי על אבטחת מידע וכל פריצה שמתגלה אנו סוגרים ומשחררים עדכון. זו משימה מתמדת וברמה יומיומית".

אלו דברים לדעתך אנו צפויים לראות בטכנולוגית הפלאש בעתיד?
"אנו נראה יותר ויותר את הפלאש בעולם המשחקיות, שירותי ענן בשילוב של HTML5 וכלים לפיתוח יישומי פלאש עם JavaScript. השוק כיום הולך לעולם המובייל ואנחנו פועלים יחד עם היצרניות לתמוך בכל הפלטפורמות וגם בחדשות שהשוק עוד לא מכיר".

-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.