על איזה סכום עומד החשבון הסלולרי החודשי שלכם? 60 שקל? אולי 40? אני בטוח ששמעתי גם מבצעים של 20 שקל לקו שני. אני מקווה שלא חייתם באשליה שאלו מחירים שמפעילות הסלולר יכולות לחיות איתם לאורך זמן. הרי אין כאן תועלת כלכלית כלשהי לחברה שיש לה עלויות תפעול גבוהות ובטח אף אחת מהן לא קמה בדגל פילנתרופי.

אז כן, נהנינו בארבעת השנים האחרונות ממחירים יוצאי דופן ונמוכים להפליא. כמה נמוכים? רק אם תציצו במחירי המפעילות באירופה ובארה”ב כנראה תיפול לכם הלסת. הייתם משלמים 50 דולר לחבילת 1 ג’יגה-בייט (190 שקל!)? או אולי 26 אירו לחבילה של 500 מגה-בייט (110 שקל)? היום כנראה שלא.

מנכ”ל סלקום אמר: “אנחנו מתכוונים לשמור את גולן טלקום כחברה עצמאית”, וזאת נוסף לדברים שאמר גולן כי “התחרות תישמר”. האמנם? נכון, רכישת סלקום את גולן טלקום וודאי תפגע בתחרות, זאת במידה ורשות ההגבלים תאשר את המהלך, אבל גם אם כן וגם אם לא – אין כאן כל הפתעה כי המחירים יעלו. כמה יעלו? כנראה למחיר שבו התחילה המהפכה – סביב מאה עד מאה וחמישים שקלים. מחיר סביר והוגן כלפינו הצרכנים וכלפי החברות.

לא צריך לזרוע היסטריה, לא צריך לחשוש מצעדים כאלה שמתרחשים בשוק, אבל כן להבין כי לעיתים מחירים צריכים לעלות כדי לשמר את התחרות. מחירים שגם פרטנר ופלאפון יהיו מסוגלות לספק אלטרנטיבה על אף כל העומס התפעולי שהן נושאות בהשוואה למפעילות הווירטואליות.

כמובן, זה לא מהלך צודק לצרכן שכן הוא מגדיל את הריכוזיות ופוגע בתחרות, דבר שאי אפשר להצדיק בשום מקרה, אבל זה לא הדבר היחיד שיגרום למחירים לעלות.

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי. רוצים לקבל את כל העדכונים אחת לשבוע? הרשמו כאן. מעדיפים מקוצר ויומי? הרשמו כאן.