על איזה סכום עומד החשבון הסלולרי החודשי שלכם? 60 שקל? אולי 40? אני בטוח ששמעתי גם מבצעים של 20 שקל לקו שני. אני מקווה שלא חייתם באשליה שאלו מחירים שמפעילות הסלולר יכולות לחיות איתם לאורך זמן. הרי אין כאן תועלת כלכלית כלשהי לחברה שיש לה עלויות תפעול גבוהות ובטח אף אחת מהן לא קמה בדגל פילנתרופי.

אז כן, נהנינו בארבעת השנים האחרונות ממחירים יוצאי דופן ונמוכים להפליא. כמה נמוכים? רק אם תציצו במחירי המפעילות באירופה ובארה”ב כנראה תיפול לכם הלסת. הייתם משלמים 50 דולר לחבילת 1 ג’יגה-בייט (190 שקל!)? או אולי 26 אירו לחבילה של 500 מגה-בייט (110 שקל)? היום כנראה שלא.

מנכ”ל סלקום אמר: “אנחנו מתכוונים לשמור את גולן טלקום כחברה עצמאית”, וזאת נוסף לדברים שאמר גולן כי “התחרות תישמר”. האמנם? נכון, רכישת סלקום את גולן טלקום וודאי תפגע בתחרות, זאת במידה ורשות ההגבלים תאשר את המהלך, אבל גם אם כן וגם אם לא – אין כאן כל הפתעה כי המחירים יעלו. כמה יעלו? כנראה למחיר שבו התחילה המהפכה – סביב מאה עד מאה וחמישים שקלים. מחיר סביר והוגן כלפינו הצרכנים וכלפי החברות.

לא צריך לזרוע היסטריה, לא צריך לחשוש מצעדים כאלה שמתרחשים בשוק, אבל כן להבין כי לעיתים מחירים צריכים לעלות כדי לשמר את התחרות. מחירים שגם פרטנר ופלאפון יהיו מסוגלות לספק אלטרנטיבה על אף כל העומס התפעולי שהן נושאות בהשוואה למפעילות הווירטואליות.

כמובן, זה לא מהלך צודק לצרכן שכן הוא מגדיל את הריכוזיות ופוגע בתחרות, דבר שאי אפשר להצדיק בשום מקרה, אבל זה לא הדבר היחיד שיגרום למחירים לעלות.

הטור פורסם לראשונה בניוזלטר השבועי. רוצים לקבל את כל העדכונים אחת לשבוע? הרשמו כאן. מעדיפים מקוצר ויומי? הרשמו כאן.

שתף:
-פרסומת-
העורך הראשי ומנהל האתר. איש חומרה שנולד עם מברג ביד ומקום לכרטיס הרחבה. בעל תואר ראשון במדעי הטכנולוגיה ומעריץ מושבע של גאדג'טים מאז שהמציאו את המסך (גם לא מגע). מעביר את זמנו עם מוצר שזה עתה יצא לבין זה שייצא, חי את הרשת ואף פעם לא שוכח שטכנולוגיה טובה היא פרי מחשבתם של אנשים טובים.
 • אורי

  ההשוואה לא נכונה ולא במקום.
  פעם היו במשפחה רק קו אחד או שניים, היום לכל משפחה יש 5-6 קווים.
  פעם עיקר השימוש היה בשיחות, היום עיקר השימוש הוא בתקשורת נתונים והודעות
  פעם התשלום היה כולל את המכשיר, היום רוב האנשים קונים מכשיר עצמאית

  חברות הסלולר לא יוכלו למשוך יותר מדי את החבל, (לא רואה את המחיר עולה למאות שקלים בחודש) הסיבה לכך שבמחירים גבוהים אנשים גם יוכלו להסתדר עם קו מוגבל לשיחות נכנסות ואת השיחות היוצאות הם יעשו דרך סקייפ למשל.

  בנוסף, במידה ויעלו את המחיר, השוק יתכווץ ושוב במקום 5-6 קווים למשפחה, נחזור ל-2. (לא כל הורה יתן לילד שלו טלפון במחירים יקרים) משהו שאני לא בטוח שחברות הסלולר רוצות.

  חברות הסלולר מרוויחות גם במצב של היום, ויחד עם זאת עדיין לא משקיעות בתשתיות, אנחנו רחוקים שנות אור מאירופה ואסיה

 • שרלוק

  נשמע שהכתבה היא כתבה 'מטעם' ופחות כתבת 'דעה'

 • יובל

  עוד נחזור לשלם מאות שקלים בחודש; , תהליך שיקח זמן, אבל זה מה שיקרה בסוף

 • אור

  אני אף פעם לא קונה בחברות סלולר, מעלים את המחירים פי 100, מעדיף לקנות בivory או בחול

  • תוהה

   את המספר הסלולרי שלך?

   • אור

    מה? אני מתכוון לסלקום אורנג וכל אלו.

    • RuR

     נו, אז מי הספקית שלך? איבורי זה בסך הכל רשת חנויות, היא לא ספקית סלולר. אין לך חבילת גלישה וכו׳?

     • אור

      ספקית זה משהו אחר. אני מתכוון מאיפה לקנות, אחר כך בוחר ספקית סלולר.

      • RuR

       נו, ובכתבה מדברים על מחירי חבילות הגלישה, השיחות וכו׳. אז מה אתה דוחף דברים לא קשורים?

       • אור

        אה באמת לא שמתי לב חשבתי שהתכוונו למחירים של הטלפונים חחח
        אבל בכל מקרה אני לא קונה טלפונים מאורנג וכל אלו.

        • נתנאל

         צודק ביותר, הכי טוב לקנות באייבורי, מחירים זולים ב50-100 שקלים מהמקור, אמינים, עם שירות מצויין, שלא בדומה לקיי אס פי, אני איתם גמרתי מזמן.
         ובטח שלא שווה לקנות מרשותות הסלולר שמדי פעם מעלים במאה שקלים כשהוא מושק ולאחר מספר חודשים שיורד לו הרבה מהמחיר הם עדיין מוכרים אותו במחיר ההשקה הסוחטים האלה.

        • אור

         כן אני יודע אני בחיים לא קונה ברשתות סלולר. מחיר אצלם של גלקסי זה 4000 שקל שבאייבורי מוכרים ב 3000. מה קרה בקיי אס פי? דווקא עכשיו המחירים יותר זולים בקיי אס מאשר באייבורי. אתה יודע גם אייבורי לא כאלו משהו.

 • נתנאל

  המחירים לא ייעלו, הם יישארו כפי שהם ואולי גם יירדו.
  סתם מלחיצים אתכם.

 • דן

  עוד פעם ריכוזיות בשוק הסלולר?
  חשבתי שכשמפריטים משק זה אומר שלא צריך לחזור אחורה.

  • אמיר

   אף אחד לא הפריט שום דבר בשוק הסלולר.

  • הפרטה? מה זה קשור?
   הפרטה : "הַפְרָטָה היא הליך בו מועבר או נמכר רכוש הכלל לידיים פרטיות והופך להיות קניין פרטי. הליך מנוגד, בו נקנה או נלקח קניין פרטי על ידי הממשלה או משטר מכונה הלאמה."
   חברות הסלולר מאז ומעולם היו חברות פרטיות ולא ממשלתיות, אז איך אפשר להפריט את שוק הסלולר?!

 • תוהה

  1. המכירה הזו כנראה לא תצא לפועל, שר האוצר וח"כים בכירים כבר הודיעו על התנגדותם, אין הרבה סיכוי שהממונה על ההגבלים יאשר אותה. יש הטוענים שזהו איתות מצד גולן כדי לבקש הקלה בתחייבויות שלהם להקמת תשתית עצמאית. כן, הרווחיות בשוק הסלולר נשחקת, אבל שולי הרווח היו כ"כ אסטרונומיים במשך זמן כה רב, שהם יכולים לספוג את זה. בשיא המיתון הכלכלי בזמן המשבר בארה"ב סלקום רשמה צמיחה(!). הבעיה הקשה יותר היא אבדן התמריץ להשקעה בתשתיות ועל זה צריך בהחלט לתת את הדעת.

  2. ההשוואה למדינות אחרות בהמרה לשקלים שגויה ביסודה, בחו"ל לא משלמים בשקלים- בחו"ל משלמים 50 *מטבע מקומי*. נכון, כוח הקניה לא בהכרח שווה בכל מטבע, אך זו הדרך ההגיונית יותר להשוואה. כל זאת מבלי לציין את קיומן גם חבילות של UNLIMITED כשלא מסבסדים לך מכשיר לעלות מזערית, שלא לדבר על המהירויות ורוחב הפס שם, עליהם אנחנו יכולים רק לחלום.

  3. איני מעוניין בדיון פוליטי, אז אקשר לאוסף הארות, הערות ותיקונים שמצאתי לחלק מהכשלים הלוגיים עליהם התכנית מתבססת, כדי לאפשר תמונת מצב מאוזנת יותר: https://goo.gl/79W34W