דו"ח חדש של החברה האנליטית App Annie, שעוסקת בניתוח שוק האפליקציות, חושף כי הפערים ב-2015 בין ה-App store של אפל ל-Google Play של גוגל רק הולכים ומתרחבים מכל הבחינות. החברה ניתחה את כמות הורדת האפליקציות העולמית ברבעון הראשון של 2015 שהסתיים בחודש שעבר, ואת הרווחים ששלשלו שתי החברות לכיסן כתוצאה מכך, ובדומה לשנה שעברה גילתה נתונים מנוגדים.

גוגל מובילה בכמות, אפל ברווח

עד כה ב-2015 מובילה ה-Google Play על ה-App store בכ-70 אחוז מבחינת כמות הורדות האפליקציות בחנות, זאת בניגוד לפער של 60 אחוז שהיה בשנה שעברה. מומחים מייחסים זאת לפריצה של אנדרואיד בשווקים מתפתחים כמו ברזיל, מקסיקו, טורקיה ואינדונזיה, ובנוסף לעובדה שהגוגל פליי עדיין מובילה על האפסטור מבחינת כמות האפליקציות שהיא מציעה (1.3 מיליון לאנדרואיד בניגוד לכ-1.2 מיליון ל-iOS). לצורך השוואה, חנות האפליקציות של מיקרוסופט Windows Phone Store מציעה כ-300,000 אפליקציות, Amazon Appstore מציעה כ-240,000 ואילו BlackBerry World רק כ-130,000.

יחד עם זאת, התמונה מתהפכת שבודקים את הרווח שמייצרות שתי החנויות לחברות שלהן. עושה רושם שלמרות שהגוגל פליי פופולרית יותר, האפסטור עדיין עוקפת אותה מבחינת הכנסות, כשהפער שוב עומד על 70 אחוז יותר לטובת אפל, בניגוד ל-60 של שנה שעברה. כאן מייחסים המומחים את הפער לפריצה הגדולה של אפל בסין השנה, שכן הסינים ככל הנראה אוהבים מסכים גדולים ולכן הסתערו על האייפון 6 והאייפון 6 פלוס שהושקו בסוף השנה שעברה. עד חודש פברואר השנה, הצליחה אפל להשתלט על 27.6 אחוז משוק הסמארטפונים בסין.

ההערכות הן שהפערים הללו רק ילכו ויגדלו, שכן גוגל פליי אמנם זמינה לכל משתמשי אנדרואיד בכל מכשיר שהוא, כולל בשווקים בינוניים ומתפתחים שרובם לא נוטים להוציא כסף על רכישת אפליקציות. כך שלמרות שהיא פופולרית יותר, היא רווחית פחות.

שתף:
-פרסומת-
מאמין שכל מי שרוצה לדעת עליו משהו כבר גיגל אותו מזמן, זו בכל זאת המאה ה-21. הוא לא הרופא ולא קשור לשלמה.
 • Elad

  יש לכם חוסר יכולת לנתח נתונים. מה שמבינים בפועל מהנתונים האלו שאפליקציות בתשלום ותשלומי פנים-אפליקציה תופסות יותר באפפסטור מאסר בגוגל פליי. אבל, זה לא אומר כלום על רווח, שהרי אפליקציות רבות חיות על פרסומות, ואז זה כבר סיפור אחר לגמרי.

 • Asaf Moraz

  לא מפתיע במיוחד. בחנות הפליי יש יםםםם של אפליקציות בחינם שהמקבילות שלהן באפסטור עולות כסף. הכוונה לאפליקציות זהות שבפליי בחינם ובאפסטור בתשלום. מעבר לכך, בפלטפורמת האנדרואיד הפיראטיות חוגגת, זאת מאחר וגוגל מאפשרת להתקין קבצי APK ממקורות לא מוכרים ולאו דווקא מהחנות הרשמית. בנוסף, בגוגל יש אפשרות לקבל זיכוי אוטומטי על אפליקציות שנרכשו, כך שתוך פרק זמן קצת יחסית המשתמש יכול להחליט שהאפליקציה שרכש לא מתאימה לו, מה שאצל אפל "קצת" יותר מסובך לביצוע.

  • ugbjl

   אתה טועה. אצל אפל זה כן קל לקבל החזר כספי.

   • Asaf Moraz

    אתה טועה! באפסטור אין שום כפתור לזיכוי כספי, מה שמסבך את העניינים. לעומת זאת אצל גוגל אתה יכול להזדכות אוטומטית על כל אפליקציה שרכשת ללא צורך בהתכתבות עם נציג, כל עוד שאתה עושה זאת בפרק זמן מסוים. אני מצרף תמונה שמצאתי ברשת – הכפתור מסומן באדום.