הכתב דן ליונס מהבלוג hubspot פרסם אמש כתבה על ראיון שהיה לו עם בכיר בחברת Qualcomm, ענקית שבבי המובייל. לפי ליונס, הצגת רכיב ה- A7 וליתר דיוק, טכנולוגיית ה- 64 ביט יצרה פאניקה בקרב תעשיית המובייל, אשר תפסה אותה לא מוכנה. לפי הבכיר, שמסיבות ברורות שמו לא הוזכר, עולה שלמרות ש- Qualcomm ניסתה לשמר "עסקים כרגיל", החברה הייתה בהפתעה גדולה והיא לא היחידה שנתפסה עם המכנסיים למטה, או כפי שליונס מתאר, "הרגישה שהיא חטפה אגרוף בבטן". כל יצרנית שבבים למכשירי מובייל הופתעה בצורה ניכרת כשבאופן אירוני נראה שאפילו סמסונג שמייצרת את רכיבי ה- A7 לא הייתה מודעת לשינוי הארכיטקטורה ברכיב, שמאפשר למעבד לנהל ולעבד מידע בגודל של 64 ביט ולא של 32 ביט, מה שמאפשר פעולה מהירה יותר. זאת בנוסף ליכולת לפנות ליותר זכרון RAM, יכולת שבינתיים לא ממש רלוונטית באף סמארטפון או טבלט בשוק.

התגובות הבולטות ביותר בשוק להצגת ה-A7 היו של מנכ"ל סמסונג מובייל שציין שגם ענקית הטכנולוגיה הקוריאנית עובדת על פיתוח רכיב בארכיטקטורת 64 ביט, אולם זו הזכורה יותר היא של Anand Chandrasekher, מי שהיה עד לא מזמן סמנכ"ל השיווק של Qualcomm שביטל את היכולות של ארכיטקטורת ה- 64 ביט כגימיק, מה שגרר לתגובה מבטלת מהחברה עצמה ו-Chandrasekher הועבר לתפקיד אחר ומסיבות ברורות. למרות כי נכון להיום היתרונות של ארכיטקטורת ה- 64 ביט עדיין לא מגיעים לידי ביטוי מהותי במכשירי המובייל, שהרי אף אחד לא ביצע זאת, לפחות עד ספטמבר האחרון, כאשר אפל הציגה את האייפון 5s. מה שכן האתגר הגדול יותר של Qualcomm הוא לא רק לפתח מעבד מובייל בארכיטקטורת 64 ביט אחד, כפי שאפל עושה אחת לשנה, אלא להציג ליין של רכיבים שיתאימו לדרישות של יצרני הסמארטפון השונות, שמאז שאפל הציגה את ה- A7 נדחקו אחורה מבחינת כוח העיבוד במכשירי המובייל שלהן והן רוצות להתהדר ברכיבי 64 ביט במכשירי הדגל שלהן, גם כן.

אז איך קרה שאפל הפתיעה את כל המתחרות שלה בתחום? הסיבה העקרית לכך הייתה שרוב יצרניות השבבים במובייל לא שמו דגש גדול וההנחה הייתה ש-64 ביט הוא "לא ביג דיל", מאחר ורוב מכשירי הסמארטפון לא יכולים לנצל אותה במלואה כרגע. כך נוצר מצב שמפת הדרכים של יצרניות השבבים למובייל לא הייתהה קרובה לזו של אפל, שהחליטה לבצע זינוק טכנולוגי בעוד הגישה של שאר המתחרות שלה בתחום היה לבצע שיפורים של מהירות, בין אם מדובר באכן שיפור או שלא. אולם לשנות מפת דרכים לפיתוח מעבדים הוא לא תהליך פשוט או מהיר ולמרות שכעת כולם פועלים להגיע לשם, כשהראשונה להציג את הגרסה שלה היא Qualcomm, עדיין יש זמן עד שהרכיב יגיע למכשירי הטבלטים והסמארטפונים, כשהצפי הוא למחצית השנייה של 2014, כשנה אחרי שאפל הציגה את ה- A7 וגם זה אם הכל ילך חלק.

פורסם לראשונה באתר iPhones.co.il

-פרסומת-