אם אפשר היה לקרוא לטלפון החכם של iPhone בשם הזה, איזה שם הייתם בוחרים עבורו? יכול להיות שבקרוב באפל (Apple) יבקשו מקרוב מחובבי הטלפונים שלהם למצוא שם אחר שיתאר את הטלפון המצליח שלהם, כי בברזיל, כך מתברר, הם לא יוכלו יותר למכור טלפונים תחת המותג הזה.

הסיבה? כי בברזיל השם iPhone שמור לחברה אחרת בשם גרדיאנט (Gradient) שאף השיקה לפני מספר חודשים, רחמנא ליצלן, טלפון בשם iPhone שבוסס על אנדרואיד (Android), מערכת ההפעלה של היריבה הגדולה גוגל (Google). גרדיאנט שחררה את המכשירים שלה עם השם ממש ברגע האחרון, לפני שהבלעדיות על המותג פגה בגלל חוסר במוצר. לפי האתר הברזילאי O Globo, אפל הפסידה בבקשה שלה להשתמש בשם iPhone בברזיל לאחר שהתברר שגרדיאנט רשמה זכויות מסחריות עליו כבר בשנת 2000, הרבה לפני שהמכשיר של אפל הגיע לשוק בכלל, ובברזיל בפרט.

משר הפטנטים, לפי הדיווח, אינו מאשר לאפל להשתמש בשם עבור "מכשירים ניידים דיגיטליים אלקטרוניים", "פרויקטים לפיתוח  חומרה ותוכנה" ב-"מחשבים וציוד היקפי", וכן איסור להשתמש ביישום Find My iPhone במכשירים שלה שיימכרו במדינה, אחת הגדולות בדרום אמריקה.

מה אפל תעשה עכשיו? עדיין לא ממש ברור. כמו כן, עדיין לא ברור אם תוכל להשתמש במותג עבור פרטים שלא הוגדרו כמפורש כאסורים, לדוגמה, שירות וחנויות.

ה-iPhone הברזיאלי, שנמכר במחיר של 289 דולרים (בהמרה ממטבע מקומי כמובן), אינו בדיוק מכשיר מרשים. מהפרטים שנודעו עליו הוא עם מסך 3.7 אינץ', אנדרואיד 2.3.4, סים כפול ומצלמה קדמית ואחורית.

אז איזה שם חילופי תבחרו ל-iPhone? זכרו, לפי הכללים של אפל זה צריך להתחיל ב-iP, למרות שהפעם זה הולך להיות קשה. אולי לעבור לאות אחרת? iCall הולך?

 

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.