מאז שהתחילו לשחרר גרסאות חדשות לאנדרואיד (Android), בגוגל (Google) מקפידים לשחרר ביום השלישי בכל חודש 'תרשים עוגה' שמציג את החלוקה בשוק בין הגרסאות השונות של מערכת ההפעלה, לפי המכשירים שקיימים בשוק בפועל ומבוססים על אנדרואיד. בכל חודש שעובר בעיית פיזור הגרסאות הולכת  ומצטמצמת, כלומר יש פחות טלפונים שמריצים גרסאות מוקדמות ויותר טלפונים שמריצים את הגרסאות המתקדמות, ובחודשיים האחרונים אחוז המשתמשים בגרסאות 4.1/4.2 אף הכפיל את עצמו, אך עדיין יש לא מעט טלפונים שמריצים גרסאות מוקדמות יותר, וזה בולט במיוחד במקרה של גרסאות 2.3, ה-Gingerbread, שהושקה כבר בדצמבר 2010.

חברת אפל החליטה לנצל את הבעיה זו הקיימת באנדרואיד, וגם את הנתונים שהחברה מציגה באופן שוטף. כדי לעקוץ את גוגל היא אף פרסמה את התוצאות באמצעות תרשים עוגה באותו סגנון בו מציגה גוגל את החלוקה של מערכת ההפעלה שלה. מעיון מהיר מתברר שאפל רוצה להראות  לציבור המשתמשים שאצלה בעיית פיזור הגרסאות אינה קיימת למעשה: מרבית המשתמשים (93%) משתמשים בגרסת ה-6 iOS, שהיא האחרונה ששוחררה באופן רשמי, ומבין כל השאר, הרוב המוחלט משתמש לכל היותר בגרסה הקודמת, iOS 5. כך אפל מראה שאמנם אנדרואיד מחזיקה ביותר מ-70% משוק הטלפונים החכמים, אך בניגוד ל-iOS, אחוז גדול ממשתמשי האנדרואיד (67%) משתמשים בגרסה ישנה.

 • יוסיHD

  שימו לב שאפל לא מפרטים
  באנדרואיד מראים תת גרסה
  באפל מראים גרסה

 • יוסי כהן

  א.א זה לא קשור לזה שאתה לומד מדמח… אני במכונות בטכניון וגם אני מתקין רום מאפס ב10-15 דקות…
  במיוחד אם זו לא פעם ראשונה….
  רןמים זה הפוטנציאל האמיתי של אנדרואיד CM10.1 FTW!

  • א.א.

   ציינתי את זה כהמחשה לכך שגם כשעסוקים, שדרג גרסא עצאי באנדרואיד לא לוקח זמן רב גם למי שלא מתמצא בתהליך ואפשרי גם כשעסוקים. לא הייתה לי כל כוונה לרמוז שאני עושה זאת מהר מאחרים או שיש קשר בין סוג ו/או מקום לימודיי ליעילות שדרוג שכזה. להיפך, אני טוען שגם אדם עם ידע בסיסי מאוד במחשבים יכול לעשות זאת בקלות.

 • יוסי כהן

  ios 6 מתקדמת כמו 5 וכמו השאר אז מה זה משנה…
  באנדרואיד שונה רק הממשק בעיקר…

 • פיפוש

  התגובה כאן כי לא ניתן יותר להגיב לשרשור.
  אין לי טעם לחזור על עצמי, אני חושב שהסברתי כמעט את כל מה שאני חושב על הנושא, ומעבר לזה זה כבר לטחון מים.
  לצרכן אמורה להיות כתובת ברורה לקבלת שירות, ואותה כתובת אמור להיות פתרון ראוי. במידה ואין פתרון ראוי, ישנה בעיה חמורה.

  כנראה שהגישה הצרכנית שלי, של אלדר, ובולי, שונה מהגישה של ״א.א״ ו״nirgn", אף אחד לא ישכנע את השני, וכל אחד משוכנע בצדקתו, כך שנשאר לי פשוט לאחל לילה טוב לכולם. 🙂

  • אלדר

   פיפוש שים לב ל"צביעות" של תומכי האנדרואיד.
   התחרות העזה בין אפל לגוגל יוצרת מצב שכל צד מנסה לזקוף לזכותו הישגים, אנדרואיד מתגאה שניצחה את הIOS כי הרבה יותר משתמשים בוחרים במערכת ההפעלה שלה (כמובן מבלי לציין את המחיר הנמך של המכשירים בהשוואה ל…).
   כשמציגים בעיות מביכות, מיד עולה התשובה הקבועה: "זה לא גוגל אלא המפעילות, היצרניות והשד יודע מה עוד".
   כלומר כשלא נוח לגוגל, היא מסתתרת מאוחרי סמסונג (לצורך העניין) ולא מכניסה את עצמה למשוואה.
   אם כך אין בעיה, אם אנחנו מדברים על אפל מול גוגל אז צריך להשוות רק את האייפון והנקסוס (הרי לגוגל אין שליטה על יצרניות המכשירים ולמעשה הם לא ממש של גוגל, כך נטען).
   עכשיו בוא ונשווה יחד את המספרים של האייפון והנקסוס, נראה מי שולטת בשוק ומי מנצחת.
   כמובן שזאת בדיחה על חשבון גוגל, המספרים שלה אינם מדגדגים את אלו של אפל ולא מהווים תחרות ממשית למרות שזאת ההשוואה היחידה המתבקשת לאור ההתפתלויות הקבועות על הפרדה בין תוכנה לחומרה.

   • פיפוש

    אהבתי מאוד את הדוגמה הזאת. מיותר לציין שה איילון הוא מכשיר הפרי מיום הנמכר בעולם, ונהנה מיתרון של 5 ל3 מול המתחרה הכי גדול שלו – הS4. זוהי לא פעם ראשונה שאני נתקל "בצביעות" שכזו, ונשאר רק להגיד לב אדם שיהיה לו בכיף.

    • אלדר

     פיפוש, שכחת לציין שהאייפון עושה את זה עם שתי ידיים קשורות (לא יד אחת).
     הסיבות כמובן הן:
     1. בעוד כשלושה חודשים האייפון יהיה בן שנה.
     2. האייפון יקר מהגלקסי.

     חשוב לי לציין שאינני פאנבוי אלא חושב שזאת דעה אובייקטיבית

   • א.א.

    שוב, איני בטוח אם אתה בוחר בכשלים לוגיים בכוונה או פשוט לא שם לב, אך אתה מדבר על דברים שונים לחלוטין.
    כשאתה משווה נתח שוק בהקשר של מע' הפעלה, אתה בודק את *כל* המכשירים המשתמשים בכל אחת מהן, על כל הוריאציות שלהן. כשאתה משווה נתוני מכירות של מכשירים, אתה משווה דגם ספציפי מול אחד אחר (לצורך העניין, אייפון 5 מול כל מכשיר ספציפי אחר ). כשאתה מחפש גורם אחראי לעדכון מכשיר שרכשת, אתה פונה למי שחתום על ההפצה. במקרה שלך, זה סמסונג/סוני/הכנס שם של יצרנית, כי היא *משנה את הקוד*. כמו שכשיצרנית כרטיס מסך מוציאה דגם מומהר משלה, אתה לא פונה לNVIDIA /ATI כדי שיתנו לך שירות, כמו שאתה לא פונה למפתחי לינוקס כדי שיעזרו לך בשדרוג אובונטו או כל הפצה ספציפית אחרת כי היא *שונה*, אתה פונה למי שחתום על ההפצה. אין דרך פשוטה יותר להסביר את זה. אף אחד לא מנסה להכחיש שקיימת בעיה כזו, אך הנסיונות החוזרים ונשנים שלך להאשים את גוגל מריחים לא טוב. מחפש אשם? יצרנית, נקודה סוף. אתה לא צריך לדעת שום דבר חוץ מהיצרנית (ובמקרים חריגים היבואן), היא הכתובת *היחידה*, מה פשוט יותר מזה?. לכן גוגל לא מפרסמת נתוני מכירות אלא הפעלות מכשירי אנדרואיד ונתח שוק, כי זה הדבר היחיד שמעניין אותה. היא לא קשורה ולא יכולה להשפיע על יצרניות המשתמשות בקוד שאין לה עליו זכויות יוצרים. אם עבדתי בסלילת כביש (ששייך למדינה), האם יש לי זכות להציב תנאים בפני מי שמעוניין לעבור עליו? זה פשוט לא רלוונטי. היא גם לא מסתתרת מאחורי איש, האמן לי שהחב' לא חוששת ממך. אתה ילד גדול, רכשת מוצר ממפעיל שחתום עליו, פנה אליו בטענות. שוב, איש לא חולק על נתוני המכירות של אייפון, על ההתנהגות הקלוקלת של חלק מהיצרניות, גוגל מנסה לעזור ונותנת למפעילות גישה לגרסא הבאה בשלב מוקדם יותר כדי למנוע עיכובים אך זה לא ממש עוזר, לדעתי האישית (ולא רק אני אומר זאת) זה נובע גם משיקולים כלכליים בנוגע לעידוד רכישת דגמים חדשים. אין שום התפתלות בין תוכנה לחומרה, יש פשוט חוסר הבנה בסיסי בין סוגי השוואות.

    • פיפוש

     א..א, הבנתי את טענתך, את כל הפעמים שכתבת אותה. לצערי לא נראה לי שהבנת את טענתי ואת מה שאני מנסה להגיד.
     אני מסכים איתך! זה ברור לי לחלוטין שהיצרניות הן אלו שאחראיות ואשמות במצב, אבל אתה מנסה להוריד מאחריותה של גוגל בעניין ועל זה חוסר ההסכמה בינינו.
     אני מאמין שללקוח צריכה להיות כתובת ברורה, אותה כתובת לטענתך היא היצרנית. אני מסכים לחלוטין. הבעיה מתחילה בזה שהיצרנית לא פותרת ללקוח את הבעיה.
     נכון שגוגל יכולה לשחק אותה הפיה הטובה, אבל ה*ציפיה* שלי ממנה שתנסה לכפות סוג של סטנדרט ליצרניות. זוהי הציפיה האישית שלי כצרכן, כי מבחינתי זה לשחק אותה ראש קטן בינתיים.
     להגיד "אני לא יכול" ו"אין לי דרך" זה הכי קל. אבל כמו שאפל אוסרת על המפעילות (החזקות מאוד יש לומר) לפתוח אריזות ולהעמיס על המכשיר את הזבל שלהםף ולכער את האייפון עם לוגו מכוער, כך אני מאמין שגוגל מספיק חזקה גם כן, כדי לפחות לנסות לקבוע סוג של סטנדרט.
     אגב, אפשר לראות שזוהי תופעה שמאוד מדאיגה ומפריעה לגוגל, כבר תקופה ישנן שמועות שהיא מעכבת את הוצאת המערכת ההפעלה הבאה, על מנת לאפשר ליצרניות לעדכן לגרסה האחרונה.

     אני כתבתי את דעתי האישית *כצרכן*! ואתה רשאי לא להסכים איתך! הגישה של "אנדרואיד היא לילדים גדולים, אז תסתדר לבד" לא מקובלת בעיני. (למרות שאתה אישית לא טענת זאת)
     בגלל שזוהי ההשקפה הצרכנית האישית שלי, אני לא אקנה מכשיר מהיצרניות, אלא אקנה אייפון/נקסוס.

     פיפוש.

     • א.א.

      מעולה! עכשיו כשניקינו את כל הבלאגן מסביב, נותר דיון ממוקד על יכולת/יעילות התערבות של גוגל.
      לגוגל יש חזון, היא רוצה להיות התשתית של התקשורת שלך, בדגש על סייבר, בכל אספקט של חייך- כדי לצבור מקס' מידע ולהעניק למפרסמים מידע מדוייק שיגדיל את רווחיה מפרסום.
      יש לה מנוע חיפוש מעולה, שרת DNS ציבורי חינמי, שירות דוא"ל נפוץ, אתר וידאו סטרימינג, רשת חברתית (די כושלת), (היה קורא RSS), שירות מסרים מיידיים ועוד. כל זה טוב ויפה אך היא החליטה שהיא צריכה יותר ולכן רכשה את אנדרואיד ב2005, מתוך מחשבה שטלפון מבוסס אנדרואיד ייתן לה *הרבה* יותר מידע. אם תקרא את הגדרות הפרטיות המעודכנות של גוגל ממרץ האחרון (וגם את הגרסאות הקודמות) תוכל לראות בבירור שגוגל נותנת לך נוחות תמורת פרטיות (מולה, כמובן). כעת היא יכולה לדלות מידע רב יותר אקספוננציאלית, ממיקום, אנשי הקשר הפופולריים שלך, דרך דפוסי שימוש ועוד.. כדי למקסם את התפוצה, היא שיחררה את אנדרואיד תחת רשיון קוד פתוח והתירה שימוש חופשי ואפשרויות שינוי, כדי שכמה שיותר יצרניות יבחרו במע' ההפעלה הזו. בצעד זה, היא השיגה את היעד העיקרי תוך איבוד שליטה למעשה בתוצר הסופי של אנדרואיד בקרב יצרניות. בעקבות זאת, למרות שיש לה חזון מפורט מאוד בקשר למע' ההפעלה, חברות שונות מושכות אותה לכיוונים אחרים פעם אחר פעם. שים לב כמה זמן לקח לגוגל להטמיע את הצורך בעיצוב ממשקי HOLO בקרב כל היצרניות וכותבי האפליקציות. אני מניח שבעיית הפרגמנטציה נצפתה מראש, אך לא ניתן להכריח יצרניות להקשיב לגוגל, בטח כשמדובר שוק עם רווחים פוטנציאליים עצומים. בניגוד לאפל, שלא מתעסקת עם יצרניות אחרות כי היא מייצרת הכל בעצמה ויכולה לומר למפעילות סלולריות: "אלו התנאים שלי, אחרת לא אמכור את מוצריי אצלך", גוגל לא מדברת עם מפעילות סלולר אלא עם יצרניות, שלא צריכות רשות כדי להשתמש באנדרואיד, כיוון שהיא מופצת כקוד פתוח ולכן כדי להכפיף אותן לחזונה לגבי אנדרואיד, היא תיאלץ לפתוח נגדן חזית אחרת ואולי למנוע מהן שירותים מסויימים, מה שיפגע ביעד העיקרי שלה כחברה- להשיג יותר מידע מדוייק על משתמשים. לכן היא הקפידה להוציא את מכשירי הנקסוס ולכן גם חברות אחרות התעוררו והוציאו תואמי נקסוס. אני מבין את הגישה הצרכנית שלך, אני יודע שקיימת בעיה, אני בטוח שגוגל הייתה שמחה לבטל את הפרגמנטציה, אך זו חברה כלכלית ויש סדרי עדיפויות. לכן, אדם עם גישה כשלך יפנה לסדרות מכשירים המתאימות לו. אישית, אני חושב שיש מקום רב יותר לביקורת כלפי יצרניות כסמסונג, המוציאות 897987867 גרסאות של מכשירים דומים מאוד, מה שמקשה על תחזוק שוטף של כולם, במקום להתמקד במס' מצומצם של דגמים מפולחים לפי שווקים- מה שיעניק זמן רב יותר לשיפור התאמת החומרה לתוכנה ותחזוק לאורך זמן. כל שאני אומר מלבד זה הוא שקיים שוק צרכני (לדעתי גדול ממה שאתה חושב) של לקוחות המוכנים לרכוש מכשיר בשל הפיצ'רים שלו ולהשקיע מעט זמן/כסף כדי לשדרגו עצמאית. יום טוב.

      • פיפוש

       א.א, הדברים שכתבת על הדרך של גוגל להרווח כסף נכונים מאוד, ונהיניתי מאוד לקרוא את תגובתך.
       אתה צודק לחלוטין, אדם עם השקפת עולם כמו שלי, ככל הנראה לא יקנה מכשיר מיצרנית, אלא יקנה אייפון/נקסוס/ווינדוס פון. הבעיה היא שלא כולם מתעניינים בעולם הזה כמוני, ולא כולם מתעניינים בעולם הזה, אז לא כולם מבינים את ההבדלים האלה שציינת, הם סה"כ רוצים טלפון.
       מתגובתך משתמע שידיה של גוגל כבולות, ואין לה מה לעשות בנדון. עם זאת אני בכל זאת מצפה ממנה לחשוב על משהו יצירתי, בדיוק כמו שמצפים מאפל לשנות את העולם כל שנה מחדש.

       אחלה יום.

      • אלדר

       מסכים לגמרי אבל אני רוצה להוסיף שגוגל לא עושה מספיק (לטעמי) וכשהיא רוצה משהו, יש לה את היכולת והכלים להשיג זאת.
       תראה איך היא קנתה את מוטורולה ב12.5 מיליארד דולרים בשביל תיק הפטנטים על מנת שתוכל לספק הגנה ליצרניות כנגד אפל.
       להגיד שאין לה יכולת אכיפה בגלל הקוד הפתוח זה לא לגמרי מדויק, היצרניות צריכות את גוגל ולדעתי יסכימו להקשיב לה אם תהיה מספיק החלטית.
       שלא נתבלבל, המצב הוא שסמסונג הגדולה תלויה בגוגל ולא להיפך. סמסונג חוששת מאוד מגוגל ואף פועלת במקביל על מנת לא להיות תלויה בה אך כרגע היא אוכלת מכף ידה וניתן להגיע להבנות.
       כפועל יוצא מאותה מדיניות, היצרניות יוכלו להיות קשוחות הרבה יותר עם המפעילות הסלולריות ובכך לדאוג לעדכוני גרסה. שוב, המפתח והכוח נמצאים אצל גוגל, אם היא לא תפעל אז אין סיכוי.
       מבחינת המפעילות אין שום סיבה שבעולם שהן ישקיעו/יתאמצו רק כדי לדאוג לאלדר הקרציה שתקוע עם גרסה עתיקה.

       • א.א.

        גוגל רכשה את מוטורולה כדי להגו על האינטרסים שלה, אם אפל הייתה תובעת את כל יצרניות האנדרואיד, ייתכן שהן היו נמנעות משימוש בה או עוברות פלטפורמה וזה היה פוגע ביעד העיקרי שלל גוגל. זה לחלוטין בשליטתה כיוון שיש לה את התקציב ומוטורולה הסכימה למכור. איני מבין איך היצרניות צריכות את גוגל או תלויות בה בשביל להשתמש באנדרואיד. כפי שהסברתי בתגובתי הקודמת, גוגל יכולה לפתוח ב"מלחמה" ולתבוע שינויים, אך אז היא שופכת את המים עם התינוק ופוגעת במטרה העיקרית שלה. זה פשוט, אם אתה רוצה לסמוך על גוגל, רכוש מכשיר שהיא מתחייבת לעדכן.

    • אלדר

     אני לגמרי מבין, אני רק טוען שכל אחד מודד על פי הפרמטרים הנוחים לו (גם אפל).
     אם לא היתה חברה שעושה את זה או אם נתחנף קצת לאפל "דואגת ללקוחות שלה" אז לא יכולתי לבוא בטענות כי היית אומר לי שאני רוצה משהו שאף אחד לא מוכן לעשות אבל בגלל שיש תקדים וקיימת חברה שגם אם יש הרבה טענות אליה היא פשוט "מצפצפצת" על המפעילות ועושה מה שבא לה לטובת הצרכן אז אני חושב שגוגל צריכה ללכת בעקבותיה.
     הנה מצאתי פתרון (שאין שום סיכוי שבעולם שגוגל תאמץ), גוגל יכולה להחליט שהשירותים שלה יקבלו תמיכה רק בגרסאות מסוימות ויצרן/חברת תקשורת שלא תעדכן את הגרסא פשוט לא יוכל להנות מהשירותים של גוגל (שפשוט לא יתעדכנו) ואז תראה איזה פלא יהיה מאמץ עליון לעדכן גרסא אחרת היצרנית/מפעילה תתקע עם מכשירים לא רלוונטים בלי שירותי גוגל.
     נכון שגוגל לא תעשה את זה? למה? כי לא מתאים לה, נוח לה "לדפוק את אלדר" ולהגיד שזה לא בשליטתה.

     • א.א.

      הסברתי למעלה, הדוגמאות לא זהות, אפל מייצרת הכל בעצמה ומציבה תנאים למכירת מוצר מוגמר ע"י מפעילות סלולר. גוגל פיתחה בסיס ושיחררה אותו לכל דכפין כדי לצבור יותר מידע על משתמשים, היצרניות עצמן (אפל, בדוג' שלך) לוקחות ועושות בבסיס הזה כרצונן. אח"כ אותן יצרניות מתמודדות עם מפעילות הסלולר, לגוגל אין ממשק תקשורת איתן כלל. ושוב, אם גוגל תאמץ את הפתרון שלך, היא פוגעת בכל המטרה לשמה היא רכשה את אנדרואיד. המטרה של גוגל היא לא לרצות לקוחות, היא להרוויח כסף עבור בעלי המניות, במקרה של גוגל, ע"י אסוף מידע. היא מציגה בפניך אלטרנטיבות לרכישה מיצרניות אחרות, כך שלא תצטרך להתעסק בדבר מכל זה. פשוט צריך לבוא עם ציפיות בהתאם.

 • אלדר

  לא להאמין.
  לקוח קונה מוצר והוא חייב לדעת על מנת לקבל שירות ותמיכה מי היבואן, מי אחראי על החומרה, מי אחראי על התוכנה בנוסף למפעילה. צריך להיות בקיא בכל אחד מהפרטים, נו באמת…
  איכשהו אין כתובת אחת שאליה פונים, לכל בעיה כתובת שונה וכל כתובת מגלגלת את האחריות על מישהו אחר.
  התגובה כאן כיוון שכבר אי אפשר להגיב לאותו שרשור.
  אני אחזור על זה שוב, המפתח נמצא אך ורק אצל גוגל, היא היחידה שיכולה/מסוגלת לכפות פתרון כולל לבעיה הזאת.
  גוגל יודעת יפה מאוד לפרסם את נתוני השימוש בגרסאות השונות, כנראה שזה כן משנה להם ואף חשוב שכמה שיותר לקוחות יקבלו גרסאות עדכניות ולכן היא גם צריכה לתת כתף ומענה לסוגיה הזאת ולא לפטור את עצמה ולהטיל את האשמה על היצרניות, ספקי השירות וכ'ו.

 • א.א.

  חחחח תמיד מצחיק אותי לשמוע "רומים הם מתכון לבעיות"…
  מוזר שמעולם לא נתקלתי בבעיה כתוצאה מרום (אא"כ התקינו רום בגרסא לא יציבה שנועד לבדיקות).
  זה כמו לומר שלקנות מחשב בלי מע' הפעלה מותקנת עליו זה מקור לבעיות וצרות.. אם אתה עד כדי כך טכנופוב, בקש ממישהו שיתקין לך ואל תעשה שטויות לבד, כך תהנה מכל היתרונות ואפס חסרונות. מבחינה זו, אין שום הבדל בין גרסא של לינוקס, ווינדוס או אנדרואיד. זו מע' הפעלה. אם השגת גרסא יציבה ממקור אמין הכל יפעל כשורה. אם אתה עד כדי כך לא סומך על עצמך, תהנה מIOS.

  סתם בשביל הידע הכללי, בדוק מה הפיצ'רים המוצעים ברומים הפופולריים היום באנדרואיד, אם תמצא לי פיצדרים שאפילו מתקרבים לכך בסטוק אנדרואיד וקל וחומר שבIOS, אוריד בפניך את הכובע.

 • JamesCrow

  נו באמת אפל, לא מספיק שIOS7 לא הכילה רעיון אחד מקורי אתם באים עם העוגה הזאת?
  אם רוצים לעשות השוואה של גרסאות אז הכי הגיוני שזה יהיה נקסוס מול אייפון ולא שאר החברות שגוגל לא קשורה לעדכוני הגרסה שלהם.

 • דודידו

  חחחחחחחחחח אפל המסכנה … מחפשת מגרעות שלא קיימות בגוגל .
  היא משווה באופן הכי מפגר שיכול להיות .
  כי אם מישהו רוצה מכשיר עם GB הוא קונה מכשיר ישן / חלש .
  אם מישהו רוצה ice cream sanwich הוא יכול לקנות מכשיר ביניים ומעלה .
  ואם הוא רוצה ג׳לי בין הוא קונה מכשיר מתקדם .

  בקיצור אפל המעפנה .

 • X

  השוואה קצת לא הגיונית..
  כל המכשירים המריצים IOS מגיעים מבית אפל.
  רק סדרת נקסוס מגיעה מבית גוגל, שאר המכשירים מגיעים מספקטרום מאוד רחב של יצרניות.

 • לומד ראיית חשבון

  בתאריך 10 ביוני צפיתי בנאום הפתיחה של ארוע אפל הגדול השנתי למפתחים WWDC 2013.
  במסגרתו הוצגו הנתונים המובאים כאן באמצעות גרפים זהים.
  אני תמה מדוע זה נחשב "חדשות" אחרי 15 ימים.
  גמו גן, באות מצגת הוקרנו גרפים נוספים שהצגיו את העליונות של אפל בכל הקשור לניצול רשת האינטרנט. מדוע נתונים אלו החשובים גם כן לא הוצגו בכתבה זו?

  • פיפוש

   +1

 • תמיר

  איך יכול להיות שרוב המשתמשים של אפל משתמשים לכל הפחות בגרסא 5.0 עם אייפון ואייפוד 3 לא תומכים בה ויש מלא אנשים עם אייפון ואייפוד 3?
  ובאשר לכך שיש אנשים עם גרסת האנדרואיד 2.3 זה מכיוון שאלו טלפון ישנים למדי שחסרים להם רכיבים שבהם משתמשות הגרסאות החדשות יותר של האנדרואיד כמו במקרה של האייפון/אייפוד 3.

  • דההה

   האמת ש ios6 כן תואמת לאייפון 3GS ובאופן מצויין האמת!!

   • nirgn

    זה קצת שקר להגיד את זה, וגם הנתונים שאפל מציגים הם שקר.
    הרי גרסאת ios6 לאייפון 3gs היא לא כמו גרסת ios6 לאייפון 4s או 5.
    ולמרות זאת אפל (וגם אתה) סופרים את הגרסה הזאת כ ios6 ומראים כי לכולם יש ios6 כשבפועל זאת גרסה שונה (הרי חסרים לה פיצ'רים, זהו לא שידרוג אמיתי של הגרסה, זאת גרסת אמצע)

    לכן להגיד שאפל לא חווה פרגמנטציה זה דבר שהוא לא נכון בעליל וחבל שמנסים לעוות את הנתונים ולהציגם כך..

    • פיפוש

     זה לא באמת משנה, מפני שאפל מנסה להביא את מרבית החידושים שהיא מפתחת למספר רב של מכשירים ככל הניתן. גוגל והיצרניות אפילו לא מנסות לעשות את זה. למה אני צריך להסתמך על מבשלי רומים עם הגלקסי 1 שלי במקום שגוגל ישחררו גירסה רשמית שתתמוך?
     נכון, כי לא באמת איכפת להם.

     • nirgn

      הi9000 יצא כדי להתחרות באייפון 4, עברו מאז 3 שנים (שבעולם הסלולר זה המון), בידיוק כמו שהאייפון 4 לא מקבל עידכון כך גם הi9000 לא מקבל עדכון (שוב, עדכון של שינוי אייקונים לא נחשב לעדכון, זה השקר הגדול, הרי את כל הפיצ'רים החדשים האייפון לא מקבל, דוגמת צילום פנורמה וכד').

      מעבר לכך, אנדרואיד לא מסתירה את מה שהיא, מערכת הפעלה קוד פתוח (בערך) וכשאתה קונה מכשיר אנדרואיד מיצרנית כלשהי אתה תלוי ביצרנית – מהם קנית את המכשיר. אין לך מה לבוא לגוגל בטענות כי לא רכשת את המכשיר מהם (במידה וקנית נקסוס – זה משהו אחר, ורואים גם שלנקסוסים גוגל דואגת).

      אנשים התרגלו לקבל עדכונים של מערכת ההפעלה בסגנון של אפל ומיקרוסופוט, הבעיה שאצל אפל אתה קונה ממנה את המכשיר (בידיוק כמו אם היית קונה נקסוס), ואצל מיקרוסופוט אתה קונה רישיון למערכת ההפעלה (בנפרד מהמוצר אותו אתה קונה מהיצרנית), שוב, בשונה ממה שקורה עם גוגל (שם המערכת ניתנת בחינם ואתה לא רוכש דבר מגוגל עצמה).

      לסיכום:
      גוגל לא אחראית לכל מכשירי האנדרואיד, גוגל אחראית לאנדרואיד עצמה (וניתן לראות כי המערכת מתפתחת יפה מאוד). אתה רוצה מכשיר שגוגל תדאג לו – תקנה ממנה את המכשיר. אתה קונה מכשיר מיצרנית אחרת כלשהי – אל תבכה על אבא ואמא שאתה בחרת. אתה רוצה לקנות אייפון – תתחדש, זה בידיוק כמו שהיית קונה נקסוס (אתה קונה את המכשיר מאותו אבא ואמא שמערכת ההפעלה שלך מגיעה). אתה רוצה לקנות ווינדוספון – תתחדש! תשלם יותר בשביל רישיון למערכת ההפעלה של מיקרוסופוט ותקבל עדכונים בלי קשר ליצרנית (גם זה בזמן מוגבל – אם אני זוכר נכון לשנתיים).
      בידיוק כמו שאתה לא מצפה לקבל תמיכה מדל / lg וכד' כשאתה קונה לפטופ של סמסונג, כך אל תערבב בין מערכת הפעלה, ליצריניות מוצרים, ולרישון למערכת הפעלה, וכד'

      • פיפוש

       NIRGN, אהבתי את התגובה שלך, ואני מסכים איתה ברובה, אך אני חושב שאתה לוקח את זה מאוד לכיוון שנוח לך לקחת, או שפשוט אתה לא מבין לעומק (או לא רואה חשיבות) בחוויית שירות ובקניה של לקוח.
       כמו שאביעזר כתב פה פעם, הגרביים שלי, הרכב שלי, המקרר שלי, ועוד, כולם נמכרו לי במודל "גן סגור". אני כצרכן באופן עקרוני, לא אמור לשבור את הראש על מנת לגרום למשהו לעבוד כמו שצריך.
       המצב הלקוי הזה מהבחינה הצרכנית נוצר מכמה סיבות: אחת העיקריות היא הוצאת מערכות הפעלה חצי אפויות של היצרניות. כעת הצרכן נמצא בדילמה: או שהוא נשאר עם מערכת שלא עובדת כמצופה ממנה בהתאם לחומרה של המכשיר, או שהוא מתקין רום "מבושל" ומאבד את האחריות. אתה מבין לאן אני חותר עם זה?

       אני מבין את היותה של אנדרואיד קוד פתוח, ואין לי שום בעיה עם זה. אתה רוצה לקסטם כל היום? תהנה! אבל אתה לא יכול לבוא ולהצדיק התנערות של חברה מקהל לקוחותיה! גוגל לא עשו לי טובה בכל שהחליטו שאנדרואיד תהיה חינמית – זו הייתה החלטה שלהם. ועכשיו הם לא יכולים לשחק אותה ראש קטן ולהגיד לך – פנה ליצרניות, לא קנית ממני את המכשיר.

       זה לא שירותי, ובעיקר פגיעה חמורה בחוויית הקניה.
       נכון שמכשירים ישנים יותר של אפל לא קיבלו את כל השידרוגים, אך יש לזכור שיש מגבלות חומרתיות. לפחות אפל מנסה, כי כמו שאמרת, רכשת ממנה את המכשיר והיא האמא והאבא. אני לא חושב שהיא "משקרת" כמו שהצגת את זה, כיוון שהאני מאמין של אפל הוא שאם משהו לא עובד כמו שהיא מצפה, היא לא תכליל אותו כלל.
       רוב הצרכנים מצפים לקבל גם חלק מהחידושים ולא את כולם, ועדיין לקבל אותם. (למרות שלא היו יותר מידי בגירסה 6)
       אני כצרכן שקונה מוצר, מצפה לקבל שירות, האמת העגומה היא שמהנדסי גוגל לא מעדכנים כי "הם טיפשים", אלא כי פשוט לא איכפת להם ממכשירים ישנים יותר.
       כמו שה"אלדר" כתב – אותו כצרכן זה בכלל לא מעניין! הוא רוצה שהמכשיר שלו ישודרג! אך זה כבר לא יקרה כיוון שגוגל מפילה את זה על היצרנית, היצרנית על החברה הסלולרית, והחברה על היצרנית בחזרה.
       ומי נפגע מזה? נכון מאוד, הצרכן.

       מקווה שהבהרתי את עצמי, פיפוש.

       • T. Y

        פיפוש כמה שאני מסכים איתך.. הזכרת לי נשכחות עם הציטוט של אביעזר.. מעניין לאן הוא נעלם

       • א.א.

        סליחה, אך גוגל לא מפילה שום דבר על היצרניות. לו הן לא היו משנות דבר במע', הן לא היו צריכות לעדכן הכל עצמאית. א"א לאכול את העוגה וולהותיר אותה שלמה.
        ובניגוד לגרביים או המכונית שלך, טלפון הוא בר שדרוג בקלות, לכן האנלוגיות שגויות מאוד. לצורך העניין, האם תצפה מהחנות ממנה רכשת את רכבך להחליף לו צמיגים לדגם חדש יותר? לפי ההגיון שהצגת אותך זה לא מעניין, את רכשת את הרכב מהחנות, למה לא לקבל דרכה את השדרוג? כי זה לא בתחום אחריותה.

        ועם כל הכבוד, "מע' הפעלה חצי אפויה" לא ראיתי כבר זמן רב מאוד. באגים יש בכל מע' הפעלה, אך הם מינוריים ומטופלים מהר. אתה לא יכול לומר שהמע' לא פועלת כראוי, אם אתה אומרר זאת, אבקש סימוכין. נכון, ברומים מבושלים יש יותר פיצ'רים ולעיתים ביצועים טובים יותר, אך אין זה גורע מאיכות המע' המקורית.

        בנוסף, למהנדסי גוגל לא אכפת ממכשירים ישנים או חדשים, הם עוסקים בתוכנה. לעומת זאת, אם השמועות האחרונות נכונות, וKLP אכן תוכל לרוץ על מעבד בתדר 1GHZ וחצי גיגה ראם, כל בעלי המכשירים מלפחות 3 השנים האחרונות יוכלו לשדרג אליה, מה שיהפוך אותה למיב הבנתי למע' התומכת במכשירים הכי ישנים בשוק הסמארטפונים.

        נושא האחריות הרבה פחות רלוונטי כיום. כמעט לאף אחד אין אחריות שכזו, בשל העלויות הגבוהות מאוד שלה.אך אותו עיקרון בדיוק פועל לגבי מכשירי אפל, אם ברצוני להשיג שימושיות שאפל לא מתירה, עליי לפרוץ את המכשיר-מה שמבטל את האחריות.

        זה מאוד פשוט, בפניך 3 אופ' אם בחרת במכשיר מבוסס אנדרואיד : אתה יכול לרכוש מכשיר מיצרנית ולהשלים עם העובדה שתקבל עדכונים בקצב שלה, אתה יכול לרכוש מכשיר עם גרסת אנדרואיד נקיה (נקסוס סטייל) ולקבל את הכל מוכן ומובנה ואתה יכול לשדרג עצמאית, אם אתה/אדם בסביבתך בעל ידע בסיסי ביותר ובעל רמת אנגלית סבירה (ואפילו זה כבר לא מתחייב).

        • פיפוש

         א.א, או שאתה מתעקש לא להבין, או שאתה באמת לא מבין. במקרה הראשון לא אוכל לעזור לך, במקרה השני, אשמח להסביר את עצמי שוב.
         כמו שציינתי – אני הצרכן! אני אתה ועוד מיליוני אנשים ברחבי העולם שכלל לא מתעניינים בטכנולוגיה כמו קומץ האנשים שגולשים באתרים מסוג זה. בשורה התחתונה – אני לא מקבל עדכון! בדיוק כמו שהמגיב ״אלדר״ פה ציין – הוא נפל בין הכיסאות כיוון שכל אחד מתנער מאחריות.
         היצרניות משנות את אנדרואיד בהתאם לצרכיהן, וגוגל מאפשרת זאת כי זוהי דרכה של אנדרואיד. לא משנה אם זו אשמתה של גוגל או לא (במקרה שציינת זו לא) הצרכן הוא זה שנפגע.

         אני מדבר אך ורק על חוויית הצריכה וחוויית הקניה של הצרכן!

         כמו כן, אתה מאוד מחמיא לי בכך שאתה משייך את תגובתו של אביעזר אליי, אך האנלוגיה הייתה שלו, ולא שלי, למרות שאני נוטה להסכים איתה. למרות שכמובן מדובר בהקצנה על מנת להבהיר נקודה, באותה המידה הייתה יכול לבוא ולהגיד שלא מוצא חן בעיני מוט ההילוכים או הקלאץ׳ של הרכב, ואני חושב שאני יודע יותר טוב וברצוני לקסטם את רכבי בעצמי. אך אני לא עושה זאת, וכמעט אף אחד בעולם לא עושה זאת. אתה יודע למה? כי זו לא העבודה שלי!
         הדוגמה שלך לא קשורה לכלום, כיוון שאני מצפה לקבל אחריות לרכב שלי דרך הסוכנות, ולא לתקן לי בלאי טבעי שנגרם משימוש. הדוגמה שלך מטעה ולא נכונה.

         עם כל הכבוד בחזרה, או שאתה מסרב לראות את הלאגים שקיימים במכשירי אנדרואיד (ואני לא נכנס לזה אפילו, כי הם קיימים) או שאתה בחיים לא עבדת עם אייפון. כל כתב טכנולוגיה בכיר ברחבי העולם מסכים שגוגל צריכה עוד להשקיע המון האופטימיזציה של התוכנה לחומרה. אני מדבר כרגע רק על הנקסוס כי זהו המכשיר היחידי שבשליטתה. אם אתה רוצה דוגמה: סמסונג גלקסי 4 – אפילו בביקורת שפורסמה באתר הזה נכתב שהמכשיר עבד בצורה איטית מאוד יחסית למכשיר עם מעבד חזק כלכך. לאחר בירור קצר התברר שהאישיות נגרמה בגלל שהפיצרים שסמסונג הכלילה בתוכנה היו דלוקים פ, והכבידו על המכשיר, כך שאם מכבים אותם, המכשיר עובד חלק יותר.
         עכשיו פה נשאלת השאלה – הרי סמסונג עשו את אותם פיצ׳רים מתוך תקווה שאנשים ישתמשו בהם (כך לפחות אני מקווה), אם כך, מדוע הם לא עשו מספיק על מנת שהם יעבדו כמו שצריך?? אם זה לא נקרא חצי אפוי מבחינתך, אני לא יודע מה כן.

         עוד דוגמה היא הHTC One: מכשיר נהדר ומדהים, שעדיין סובל מחוסר התאמת התוכנה לחומרה:
         http://m.youtube.com/watch?v=a-CRbgu1cAw

         כמו כן, שמתי לה שאתה נוטה להציג קיסטום כמשהו שכל כסיל יודע לעשות, אך צר לי לאכזב אותך. לא את כל הטלפונים קל לקסטם. ראה ערך אקספריה ארק של סוני. אתה אשכרה צריך לשלוח בקשה לאישור לסוני על מנת שיאשרו לך לעשות למכשיר רוט. המדריך עצמו באורך של 12 עמודים לפחות אם זכרוני אינני מטעה אותי. אולי לך יש זמן לשבת מול המחשב ולשבור את הראש איך עושים את זה, אך רובינו עובדים, לומדים, ובעלי תחביבים נוספים חוצמזה. סורי, אני אישית לא נהנה להיות עבד של הטלפון.

         לסיכום, זוהי דעתי האישית, ואתה מוזמן לא להסכים אתי. שוב יש לזכור, אני מדבר פה על חוויית השימוש הצרכנית בלבד, ולא באיזו מערכת יש פיצ׳רים של אחרת אין.

        • אלדר

         כאן הפספוס הגדול שלך.
         בעולם התחרותי בו אנחנו חיים, החברה ממנה רכשתי את הרכב צריכה להחליף לי את הצמיגים ורק בגלל שחברה אחרת שמוכרת רכבים (אפל) עושה זאת.
         בגלל שאותה חברה ממנה קניתי את הרכב לא מוכנה להחליף לי, אני לא אחזור ואקנה ממנה שוב אלא אקנה מהחברה השניה שכן מחליפה.
         תרבות ה"אני לא חייב" היא שגויה, גם אם מבחינה חוקית זה עובר, אין לזה הצדקה מוסרית.
         כמו שאפל מכופפת למפעילות (החזקות) את הידיים ואומרת להן: "אף אחד כאן לא פותח קופסאות ואף אחד לא משנה כלום במערכת ההפעלה!" כך גוגל צריכה למצוא את הדרך (והיא יכולה) לכפות עדכוני תוכנה, בעיקר אחרי שגרמה להרבה לקוחות לקנות מוצר לא אפוי שדורש עדכון.

        • א.א.

         משום מה, לא נראה לי שאנטרים נקלטים כאן בתגובה, לכן אמספר נק' עיקריות:
         1. פיפוש, הבנתי את טענתך, ניסיתי להדגים שהיא לא אמורה להיות מופנה כלפי גוגל אלא היצרניות. אני מסכים איתך שיצרניות דוחפות להוציא מכשירים לשוק לפני שהם מותאמים ב100% עקב התחרות העזה, אך בין זה ל"מע' חצי אפויה" יש הבדל עצום… הרי גם לאפל, הידועה בהקפדתה על פרטים, היו בעיות עם שחרורים חדשים של גרסת IOS, ע"ע בעיית "זלילת" סוללה בIOS6, למשל.
         2. אם "אלדר" כועס, בצדק, על חוסר התמיכה, על הכעס להיות מופנה כלפי סלקום, לאחר מכן כלפי היבואנית ואם לא יצא כלל עדכון, אז כלפי היצרנית, אך שם זה עוצר, כיוון שגוגל לא לוקחת אחריות על עדכון תוכנה ששונתה.
         3. יש צורך להדגיש את העובדה שעדכוונים נוטים "לזחול" למכשירים בעלי אנדרואיד לא "נקי", לדעתי היצרניות עושות זאת לא בתום לב, כדי לעודד רכישת דגמים חדשים. כ"כ, אני מסכים מאוד לגבי התאמת לכן, לאחרונה אנו רואים מכשירי דגל בעלי גרסת ונילה מלבד נקסוס, הפותרים את הבעיות הנ"ל.

         4. אם נחדד את השימוש באנלוגיה, התכוונתי לומר שנניח ויצא דגם משופר של צמיגים (למרות ששלי בסדר גמור), לא אצפה מהחנות ממנה רכשתי את המכונית לשדרג אותי, כיוון שזה לא באחריותה.
         שוב, השוואה של החלפת גיר למשהו שלוקח כעשרים דק' לאדם שעושה זאת בפעם הראשונה היא כשל לוגי, זה לא נכון. זה כמו לבוא בטענות ליצרנית מחשבים ניידים שלא מעניקה לך שדרוג לגרסא מתקדמת יותר של ווינדוס, ולומר שהחליף גרסת ווינדוס עצמאית זה מסוכן ומעטים מאוד עושים את זה. זו דוג' קרובה יותר כי זה בערך מה שאתה עושה, פשוט עם לינוקס שמותאם לארכיטקטורה שונה של מעבדים.

         5. לגבי הלאגים, צפיתי בסרטוני השוואה, אכן הלאג קיים- אך ההפרש לא מטאורי, יש הפרשים של עד שניה ברב במוחלט של המקרים, כשלעיתים האייפון גם מפסיד. זה מצטמצם משמעותית כמשווים מול נקסוס 4 (שגם ישן יותר, אך עם מע' נקיה). עבדתי עם אייפון (4,4s,5). לא הבנתי מה הטענה כלפי נקסוס.

         6. איני יודע למה אתה מתכוון ב"קיסטום". איני מתייחס כרגע לשינוי המראה החיצוני (שדורש רק התקנת אפליקציה במקרים רבים) אלא לשדרוג גרסא. רצה הגורל ועבדך הנאמן ניגש לראשונה לפני כשנה לשדרג גרסא לסוני אקספריה ארק אס של חבר ואז לא היה אותו שירות של סוני עליו אתה מדבר (זה רק כלי שנועד להקל על המשתמשים, יש דרכים אחרות לפתוח את הבוטלואדר). לקח לי 10 דק' למצוא מדריך מפורט בעברית, לקרוא אותו ולהוריד את הקבצים הנדרשים, לקח לי רבע שעה לסיים את העדכון (כולל התקנת תוכנה, דרייברים, המתנה להתקנה על הטלפון). אנ מדבר על תהליך המתואר במדריך מפורט (באורך של עמוד וחצי) בעברית וכולל תמונות. גם בתור סטודנט למדמ"ח בטכניון שגם עובד ובעל מס' לא מבוטל של תחביבים, ניתן למצוא כחצי שעה של זמן לתהליך שעושים פעם בזמן רב ומהפעם שניה כבר מתקצר בהרבה. גם אני לא רוצה להיות עבד של הטלפון, אך כפי שמכונית או מחשב זקוקים לטיפול מדי פעם, כך גם הטלפון. רוצה אוטומציה? יש נקסוים, תומי נקסוס או אם אינך רוצה אנדרואיד, יש חלופות אחרות. אך אין צורך לצייר את המציאות בצורה שונה.

         ערב טוב.

        • בולי

         גם אם KLP תרוץ רק על 1ghz נראה לך שסמסונג תשקיע את זמן מפתחיה בלשדרג גם את כל דגמי ה S2 ? זה לא יקרה.. התפיסה שם שגויה. מצד אחד גוגל אחראית על אנדרואיד ומפתחת אותה ומצד שני היא נותנת ליצרניות ולספקיות סלולר הרבה יותר כוח בידיים ממה שיש לה ומוציאה את המשתמש הפשוט שבא לקנות מכשיר קטן.

         חברה צריכה לשרת את הלקוח ולא להפך. רכב זאת דוגמה גרועה. תחשוב לרגע על אנשים לא טכנולוגים שרואים כתבה באתר חדשות על הגירסה החדשה של אנדרואיד ולא מבינים למה הם לא יכולים לשדרג. לך תסביר להם מה זה רום, מספיק שהם שילמו 200 שקל ש"יתקינו להם עברית בחנות".

         אני לא יודע מה איתך שאני קונה מוצר אלקטרוני אני רוצה תמיכה קדימה וכמה שיותר. לא רוצה להתעסק ברום א ורום ב למרות שאני יכול.

       • nirgn

        פיפוש, אני חושב שאתה מבלבל, יתקנו אותי אם אני חריג אבל נשמע לי הזוי שגוגל צריכה לספק לי חווית שירות טובה כשקניתי את המכשיר מסמסונג/סוני וכ'ו ואפילו לא שקל אחד הגיע לגוגל (באופן ישיר, הרי באופן עקיף גוגל מרוויחה מכך שאני משתמש בשירותים שלה – אבל זה בלי קשר לדגם המכשיר).
        גם העניין הציטוט של אביעזר לא נשמע לי נכון ואני אתן דוגמה מעולם אותו אני חי, עולם הרכבים. קניתי רכב ושיפרתי אותו כי רציתי עוד כ"ס. הרכב לא נמכר לי במודל של "גן סגור" (יש דבר כזה? הרי כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה עם הרכב שלו), הייתי יכול להתנהל עם הרכב ולא היה איתו בעיות (אולי כמה באגים מינורים שמתקנים בעדכוני גרסה, סליחה בעדכוני תוכנה למחשב מנוע (; וזהו), אבל ראיתי אצל חבר שהמכשיר שלו פועל מהר יותר, סליחה הרכב נוסע יותר מהר. שאלתי אותו איך זה ככה אצלו והוא אמר לי שהוא צרב תוכנה חדש למחשב ניהול מנוע (צרב רום חדש?) אמרתי שאני גם רוצה ואיבדתי את האחריות, אבל היום אני נוסע מהר יותר (: אני מאמין ששמת לב מה עשיתי פה..

        אין דבר כזה להישאר עם מערכת חצי אפויה, המערכת עובד תקין לגמרי, זה שראית שאצל מישהו אחר זה עובד יותר טוב לא אומר ששלך לא עובד בסדר. אתה נוסע על טיוטה וראית מרצדס, לא אומר שהטיוטה לא נוסעת בסדר. נכון שהמרצדס נוסעת מהר יותר, איכותית יותר, יפה יותר, עם עוד פיצרים, אבל זה לא אומר שהטיוטה לא עושה את העבודה.

        הפניה שלך צריכה להיות נטו ליצרניות – מהן קנית את המכשיר (שוב, לגוגל לא נכנס שקל אחד באופן ישיר), כמו שכבר הזכירו כאן, אם היצרניות לא היו משנות את המערכת, העדכון היה מידי יחסית והיצרניות לא היו נדרשות לבצע המון התאמות ולשכור מהנדסים בשביל זה.
        בנושא הזה אפל בפירוש משקרת בנושא, מבצעת משחקי סטטיסטיקה, הרי אם גוגל הייתה קוראת ל4 ו4.2 כאותה גרסה הייתה פה התלהמות גדולה של שקר וכזב.

        אם היית קונה לפטופ של סמסונג, לא היית הולך לאינטל כדי לבצע עדכון למעבד, וזה בידיוק אותו הדבר כאן – אתה הולך לאבא ואמא שלך מאיפה שקנית את המכשיר (חברת סלולר, יצרנית או גוגל עצמה שבמקרה היא גם זאת שבונה את המערכת), אם קנית את המכשיר מסמסונג גוגל היא הסבא/סבתא ולא אבא/אמא, אבא/אמא זה סמסונג נקודה. אם קנית אייפון ונשרף לך המעבד אתה תלך לאפל ולא תלך לחברה שמייצרת לה את המעבדים, כי אתה לא הולך אחורה בשרשרת, אתה הולך לאבא ולאמא וזה בכל תחום ככה (תוכנה, חומרה, כל מוצר שהוא ממקרר למכונית, לאוכל, וכ'ו).

        • אלדר

         יפה מאוד ובגלל זה אני מצפה מגוגל לפנות ליצרניות הסלולר ולהגיד להן:
         גרסת האנדרואיד X.X דורשת נתוני חומרה Z , כל המכשירים שלכם שיש להם את הנתונים כרגע הכתבתי לכן יקבלו את הגרסה הזאת!
         הסיפורים שלכם לא מעניינים אותנו, החומרה תומכת ואתם תדאגו להתאמה מושלמת כדי שהלקוח יקבל את הגרסה העדכנית.

         שוב, כל הסיפורים של מי אחראי על מה, לא מעניינים. אם נגעת בחומרה של אינטל אז תדע שהיא מכתיבה יפה מאוד ליצרניות איזו חומרה הם צריכים להלביש על המחשב שלהם על מנת לזכות בשם אולטרבוק (לדוגמא).
         במילים אחרות, מי שהלקוח חשוב לו עושה מעשה ומי שלא מעניין אותו, מביט מהצד ואומר שזאת לא הבעיה שלו.
         אינטל עושה זאת כי היא "מונופול" ויכולה להרשות לעצמה לבוא בדרישות ואני חושב שאותו הדבר גם גוגל, היא מספיק גדולה וחזקה כדי להיות הרבה יותר קשוחה עם היצרניות החצופות.

        • פיפוש

         צר לי, אך כנראה שהגישה הצרכנית שלנו שונה מעט. אני מסכים איתך לחלוטין שגוגל היא לא האמא והאבא.
         אני כן מאמין שהיא צריכה להיות האמא והאמא, או לפחות לשאוף להפוך לכמה שיותר קרוב לזה.

         מה שניסיתי להגיד זה שעדיף חלק מהפיצ'רים הנכללים מהעדכון, מאשר חוסר עידכון בכלל. אני לא חושב שיש בנאדם שיעדיף שלא יעדכנו לו את המכשיר בכלל על פני לקבל לפחות חלק מהחידושים במידה וקיימת הגבלה חומרתית.

         אני חייב עם זאת לתקן אותך אם כבר הלכת לכיוון. כל רכב נמכר במודל של גן סגור. אף אחד לא שואל אותך איך אתה מעדיף את הרכב שלך, החברה לקחה אותו, ותכננה אותו איך שהיא ראתה לנכון. במידה ושינית משהו ברכב, זאת כבר בעיה שלך. האחריות שלך תוסר, ואתה אחראי לכל נזק שעלול להגרם מהשינוי.

         זה שיש מכשירים חדשים יותר שעובדים יחסית טוב, לא אומר שאין מכשירים שלא עובדים טוב. יש לא מעט יצרניות שלא מתאמצות בכלל לעדכן את המכשירים ויוצרות פרגמנטציה מטורפת שמזיקה לאנדרואיד. תוסיף לזה את התגובה של בולי שמנוסחת בצורה מצויינת, וזה מעביר בצורה הכי טובה את מה שניסיתי להעביר.

         אפל באה ואומרת למפעילות "אין לפתוח קופסאות. אין לגעת במערכת הפעלה." גוגל לא מתערבת בזה ומשחקת אותה ה"פיה הטובה" כפי שנאמר כאן, כי את הכסף שלה היא מרוויחה מפרסומות, כיאה לחברת פרסום.

        • א.א.

         אלדר, אולי לא הבנת את זה, גוגל משחררת את התוכנה שלה כקוד פתוח, כלומר *אין לה זכות* לדרוש את זה מהיצרניות, כי אין לה בעלות על התוכנה. היא לא יכולה לאיים על היצרניות שאם הן לא יעשו כדבריה היא לא תתיר להן להשתמש באנדרואיד( לפחות בשנים הקרובות), אם כי היא יכולה לאיים בתחומים אחרים. אך למה לה להיכנס למלחמות מיותרות כשהבחירה בידיך: אתה יכול לרכוש מכשיר עם עדכוני תוכנה מהיצרנית ואז להיות תלוי בה, או עם עדכוני תוכנה מגוגל ולהיות בראש שקט.
         אגב, גם מייקרוסופט (שלה דווקא משלמים על התוכנה והתוכנה כן בבעלותה) לא יכולה לכפות על יצרניות מחשבים ניידים לעדכן לגסא חדשה יותר של ווינדוס.

         בקשר לאולטראבוק: אינטל פתחה קטגוריה והעניקה לה שם. הקטגוריה מוגדרת מאוד- אך ורק מבחינת חומרה. אין שום קשר לעדכון תוכנה.

    • בולי

     אני חייב להזכיר לך ש 3gs רץ עם 256MB RAM וקיבל תמיכה ל iOS 6.
     מכשירי אייפון 4 ומעלה מקבלים עדכון תוכנה ל iOS 7 ויראו שינוי גדול מאד בפונקציוליות של המכשיר. אז כן לא יהיה להם פילטרים לתמונות כי עיבוד real time יקח להם המון משאבים על ליבה אחת ולא יהיה להם Airdrop כי אפל רוצה שני מכשירים שתומכים ב Direct WIFI ולא רק אחד כפי שמקובל בד"כ.

     שאפל מוציאה תוכנה היא דואגת שהכל יעבוד ואם הוא לא עובד כמו שהיא מצפה היא מורידה אותו.

     באנדרואיד יש פרגמנטציה מטורפת. אנשים עם מערכות ישנות ואלפי רומים וזה לא נגמר. גוגל לא מצליחה לשים לזה סוף

     • nirgn

      אני עובד ביום-יום עם המערכות האלו. לא ראיתי שינוי גדול מאוד בפונקציונליות של מערכת ההפעלה של אפל מאז ios4 ועד לios7, לא כל שכן אם אתה מסתכל על אייפון 4 בלבד (שאז זה לא באמת Ios7).
      בכל מקרה, ראה תגובה קודמת שלי. אתה רוצה לא להיות אחד מהסטטיסטיקה של הפרגמנטציה באנדרואיד – קנה את המכשיר שלך מגוגל.
      מעבר לכך, כמו שאמרתי בתגובה הראשונה, הפרגמנטציה בIos קיימת וגדולה הרבה יותר ממה שאנשים חושבים! אפל מסתירה את האמת במשחקי סטטיסטיקה וקוראת לכל ה ios6 כגרסה ios6 כשזה לא באמת אותה גרסה. מעבר לכך, תסתכל על הגרף של אנדרואיד, גוגל כל כך שקופה שהיא מראה לך את הסטטסיקה של גרסה 2.1 שיצאה בשנת 09 (לפני אייפון 3gs!!), גוגל נבנתה בבסיס שלה לפרגמנטציה, השאיפה היא שלא תיהיה והנסיונות לצמצם אותה קורים ותמיד יקרו.
      בנוסף, בסופו של דבר לכל מערכת יש דרישות מערכת, תסתכל על הדרישות המומלצות של גוגל לאנדרואיד 4.2 ותגלה לבד למה לא מעדכנים מכשירים עם 256 מגה זיכרון. מה זה אומר? 1. או שהמהנדסים בגוגל עצלנים /טיפשים וכ'ו ולא מלטשים את המערכת כך שתרוץ על חומרה חלשה יותר. 2. יש מצב שאנדרואיד בעלת יותר יכולות/פיצרים מIos? יותר גדולה ומורכבת ממנה? דומה יותר למערכת הפעלה למחשב מאשר הדמיון של Ios לאחת כזאת? משום מה האופציה השניה נשמעת לי יותר (בנוסף להיכרותי המעמיקה עם 2 המערכות), כולנו שמענו/ראינו/מכירים וכ'ו את מהנדסי גוגל, לא הייתי אומר שהם טיפשים, אני בטוח שאם זה היה אפשרי / הגיוני הם היו עושים את זה (אנחנו כבר יודעים שזמן/כסף/רעיונות משוגעים שאף אחד לא מאמין בהם וכ'ו זאת לא הבעיה של גוגל).

      • בולי

       אני בסך הכל הסברתי למה 3GS לא ישודרג ל ios 7. חומרתית הוא לא מתאים. הסברתי על הדרך למה אפל עושה מה שהיא עושה ולמה עדיף פרגמנטציה של כמה פי'צרים שלא יהיו בחלק מהמכשירים על מערכת הפעלה שלמה שלא תרוץ בכלל.

       הנה קח לדוגמה את גלאקסי S2. האם נראה לך שהוא יקבל גירסה יותר חדשה מ 4.22 ? המכשיר עם 1GB RAM ולא ימשיך. למה ? בקרוב נדע. סביר להניח שזה בגלל שכל יצרנית צריכה לעבוד על כל מכשיר וזה יוצר פרגמנטציה הרבה יותר גדולה.
       יותר מזה יש מכשירים שהם שהיצרניות (סמסונג,HTC וכו') מוציאות במיוחד למפעילה מסויימת עם חומרה שונה וזה יוצר עוד יותר עבודה ופרגמנטציה לאנדרואיד.

       כרגע אפל נמצאת במצב נהדר 93% מכלל המשתמשים מריצים את המערכת האחרונה שלה. זה בדיוק הכיוון הנכון לעבוד איתו.
       אני עם iOS מהגירסה הראשונה והיא השתנתה המון מאז 2008. לא שינוי ויזואלי כדי להנות יותר מהטלפון שלך.

     • Fandroid

      הרומים הם היתרון הגדול של אנדרואיד! למה שזה יגמר? אם גוגל הייתה רוצה, הרי ממזמן לא היו רומים. אבל אנדרואיד מתייחסת למשתמשיה כאל "ילדים גדולים" שיכולים לעשות מה שהם רוצים. לכן, חבר שלי, שמשתמש בגאלקסי אס 1 מריץ CM על אנדרואיד 4.2, ודרך אגב, זה עובד מצויין. לכן, עם הרום, מכשיר מ2010 רץ על התוכנה הכי חדשה עם כל הפיצ'רים בה. לא כמו ה"שידרוגים" במערכות ההפעלה של אפל. חבר שלי עם אייפון 4 הוריד את הבטא של ה-ios7 וגם חבר שלי בעל אייפון 5 הוריד אותה, כשמשווים ביניהן, זו ממש לא אותה מערכת הפעלה!

      • בולי

       רומים זה מתכון לפיראטיות ותקלות למשתמשים. פתאום משתמש יגיד שהוא עובד עם רום A ואחד עם רום B ושניהם צריכים תמיכה זה יוצר סלט שלם. לא מזמן חבר היה צריך להתחבר ל exchange של החברה ולא הצליח כי הוא שם רום אחר.
       בתור חברה ההסתכלות צריכה להיות שונה. אתה צריך להסתכל על מקסימום רווחים ומקסימום שירות וחוויה מהמכשיר.

       בכל מקרה זאת רק הדעה שלי אבל לדעתי צריך להסתכל אחרת. זה כמו מפתח שלא יחשוב על המשתמש שלו ורק יראה תוכנה מול העיינים.

       • לומד ראיית חשבון

        בולי,
        ניהול נכון אינו "הסתכלות על מקסימום רווחים".
        ניהול נכון הוא איזון אופטימלי בהבאת תועלת לבעלי המניות, ללקוחות, לעובדים, לספקים, לאיכות הסביבה ולרשויות המס.

        • אלדר

         בעבר היה לי אייפון 3GS וכרגע אני משתמש בסוניאריקסון אקספיריה.
         רכשתי את המכשיר מחברת סלקום בתוכנית של אחד הועדים הגדולים, אני כותב את זה כדי להסביר ולספר שיש לי ביטוח ואחריות על המכשיר. בדיוק מאותה הסיבה אני "תקוע" עם הגרסה האחרונה שסלקום סיפקה לי (2.3) והיא לא מתכוונת לעדכן בהמשך.
         אינני יכול לעדכן בעצמי כיוון שאז אאבד את האחריות על המכשיר.
         מה שקורה בפועל שאין שום סיכוי שתהיה לי גרסה מתקדמת יותר והסיבה לא ממש חשובה, סלקום זורקת את האשמה על ברס אלקטרה, הם מבחינתם זורקים את זה על סלקום ואני נופל בין הכסאות.
         אצל אפל זה לא יכול לקרות. עכשיו מבלי להכנס להסברים מפורטים ומלומדים למה דברים כאלה מתרחשים ולמה אנחנו הצרכנים לא עובדים נכון, בשורה התחתונה אפל מספיק חזקה כדי להכתיב תנאים למשווקים, יבואנים ולמפעילות, זה משהו שגוגל לא עושה, לא מעניין אותה, היא משחקת את ה"פיה הטובה" ומתנהגת כאילו זאת לא הבעיה שלה.
         מהסיבה הזאת אני אחזור לאייפון, למרות החסרונות לטעמי הלקוח עומד לנגד עינה של החברה והיא דואגת לו, יש עם מי לדבר ולמי לפנות.

        • בולי

         מקסימום רווחים = הבאת תועלת לבעלי המניות. תמיד צריך להיות איזון בין הרווח של החברה לכמה שהלקוח יקבל. זה 1+1 של לתת שירות.

        • לומד ראיית חשבון

         בולי,
         תגובתך מעידה שלא קראת את תגובתי הקודמת לדבריך או שלא הבנת אותה.

 • יוסף

  כיצד יתכן ש93 אחוזים ממחזיקי ios כבר משתמשים בגרסת המערכת החדשה ביותר אם היא שוחררה רק למפתחים ולאנשים בודדים נוספים?
  אולי 93 אחוזים מאנשים אלה…ניסיון גרוע לביזוי אנדרואיד…
  אפל אולי פתחו את עולם מערכות ההפעלה החכמות…
  אבל על אנדרואיד נאמר "והתלמיד עקף את המורה שלו"…

  • מערכת ההפעלה הנוכחית של אפל היא iOS 6 ולא iOS 7. גרסה 7 לא שוחררה רשמית… אבל יעודכן כדי למנוע חוסר הבנה.