הלילה פרסמה אפל את הדוח הרבעוני הראשון של שנת 2013 המסכם את מכירות השנה האחרונה, ומציגה רווחי שיא עם הכנסות של 54.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 13.1 מיליארד דולר. זוהי צמחיה של 3.3 מיליארד דולר בהשוואה לשנה לפני כן.

ממשיכה לצמוח אבל המניה יורדת
החברה חשפה כי היא מכרה מספר שיא של מכשירי אייפון עם 47.8 מיליון מכשירים ו-22.9 מיליון אייפדים. גם כאן מדובר בצמיחה בהשוואה לשנה קודמת שעמדה על 37 מיליון אייפונים ו-15.4 מיליון אייפדים.

המספרים הגדולים מסתירים דווקא ירידה ברווח הגולמי וירידה של 38.6 אחוז מ-44.7 אחוז בשנה לפני כן, מה שגרם למניית אפל לרדת בכ-10 אחוז כשפורסמו הדוחות. המחיר הממוצע שאפל קיבלה עבור כל אייפון עמד על 641.57 דולר, בדומה לשנה הקודמת, אולם המחיר הממוצע שקיבלה אפל על כל אייפד ירד מ-568.16 דולר ל-469.93 דולר. זה בשל העובדה כי אפל החלה להציע את האייפד מיני המוזל, דבר שגרם לחברה לירידה ברווחים שהיא גוזרת על כל מכשיר. גם במספר מחשבי המק שאפל מכרה נרשמה ירידה וסה”כ נמכרו 4.06 מיליון מחשבים, מיליון וקצת פחות בהשוואה לשנה הקודמת.

“אפל מכרה מספרי שיא של אייפונים ואייפדים אבל עדיין היא לא מצליחה לרצות את המשקיעים. הדבר הטוב ביותר שטים קוק יכול לעשות הוא להפסיק את התוכניות לאייפון מוזל ואף להשהות את השיחות עם China Mobile”, אמרו אנליסטים.

קרא עוד:  תחקיר: אלה הסיבות שהביאו לעזיבתו של ג'וני אייב, טים קוק מגיב

אפל תמיד הייתה חברה של חדשנות עם מוצרים מעניינים ומובילים, השנה האחרונה דווקא לא נראתה כזו ולמרות הצמיחה במכירות החברה תצטרך להתאמץ לא מעט כדי לעמוד בציפיות של הלקוחות וגם של המשקיעים. (WSJ)