הלילה פרסמה אפל את הדוח הרבעוני הראשון של שנת 2013 המסכם את מכירות השנה האחרונה, ומציגה רווחי שיא עם הכנסות של 54.5 מיליארד דולר ורווח נקי של 13.1 מיליארד דולר. זוהי צמחיה של 3.3 מיליארד דולר בהשוואה לשנה לפני כן.

ממשיכה לצמוח אבל המניה יורדת
החברה חשפה כי היא מכרה מספר שיא של מכשירי אייפון עם 47.8 מיליון מכשירים ו-22.9 מיליון אייפדים. גם כאן מדובר בצמיחה בהשוואה לשנה קודמת שעמדה על 37 מיליון אייפונים ו-15.4 מיליון אייפדים.

המספרים הגדולים מסתירים דווקא ירידה ברווח הגולמי וירידה של 38.6 אחוז מ-44.7 אחוז בשנה לפני כן, מה שגרם למניית אפל לרדת בכ-10 אחוז כשפורסמו הדוחות. המחיר הממוצע שאפל קיבלה עבור כל אייפון עמד על 641.57 דולר, בדומה לשנה הקודמת, אולם המחיר הממוצע שקיבלה אפל על כל אייפד ירד מ-568.16 דולר ל-469.93 דולר. זה בשל העובדה כי אפל החלה להציע את האייפד מיני המוזל, דבר שגרם לחברה לירידה ברווחים שהיא גוזרת על כל מכשיר. גם במספר מחשבי המק שאפל מכרה נרשמה ירידה וסה”כ נמכרו 4.06 מיליון מחשבים, מיליון וקצת פחות בהשוואה לשנה הקודמת.

“אפל מכרה מספרי שיא של אייפונים ואייפדים אבל עדיין היא לא מצליחה לרצות את המשקיעים. הדבר הטוב ביותר שטים קוק יכול לעשות הוא להפסיק את התוכניות לאייפון מוזל ואף להשהות את השיחות עם China Mobile”, אמרו אנליסטים.

אפל תמיד הייתה חברה של חדשנות עם מוצרים מעניינים ומובילים, השנה האחרונה דווקא לא נראתה כזו ולמרות הצמיחה במכירות החברה תצטרך להתאמץ לא מעט כדי לעמוד בציפיות של הלקוחות וגם של המשקיעים. (WSJ)

שתף:
-פרסומת-
מנווט בין העכבר למוצץ, מאסטר בפוטושופ ומבשל מטעמים להנאתו. צלם מיום היוולדו ("אל תקראו למצלמה בטלפון DSLR") וחושב שלא צריך להוציא יותר מ-1,500 שקל על סלולרי חדש‎.
 • לומד ראיית חשבון

  תוצאות רבעון אחרון 2012 – רווח במיליוני $.
  APPLE 13.1
  SAMSUNG 6.6
  MICROSOFT 6.4
  GOOGLE 2.9
  בקיצור, APPLE הרוויחה יותר משתי מתחרותיה הגדולות ביחד.

 • ניר

  אפל החלה את הירידה שרק תתחזק.
  ראו את סמסונג לעומת זאת. עושה בית ספר לאפל!
  http://www.themarker.com/mobile/1.1914837

 • SAGGI

  בסופו של דבר סמסונג מכרה יותר סמארטפונים מאפל!

 • בולי

  אפל הציגה את הרבעון השיא שלה מאז ומעולם אבל זה גם היה רבעון השיא הכי גדול שהיה עד כה בעולם מבחינת רווח.
  אף חברה לא הרוויחה כמות כזאת ברבעון עד היום.
  המניה של אפל נקבעת לפי אלף ואחת גורמים כולל שמועות אנליסטים אופציות וכדומה. לפי כתבה שקראתי ההחזרים שמקבלים על המניה משתלמים יותר מהשקעה בבנק.

  ואנחנו עוד לפני פברואר כשאולי נראה Apple TV או מוצר אחר חדש + גירסה 6.1

 • Yaniv96

  אינשטיין אתה קולט כמה זה רווח של 13 ביליון ברבע אחד? זה ביליון $ בכל שבוע!!! גוגל לא הרוויחה כזה סכום בכל השנה!!!
  אממזון מהיום שקמה ב1994 ועד היום לא הרוויחה חצי מזה בכל 18 השנים ביחד.
  את מי בכלל מעניינת הבורסא? לאפל יש עכשיו cash money בקופה 137 ביליון דולר.

 • יאיר

  לקובי, לומר שאפל כושלת זו בורות מוחלטת בכלכלה גלובלית בסיסית!!

 • אתמול התדיינתי עם אבי על נושא המנייה של Apple, אבי טען שקרא בעיתון הכלכלי The Marker כי בשנה אשר חלפה Apple ירדו בערך המנייה שלהם, עניתי לו כי איני סומך עליהם, אבי ענה לי בוא ונבדוק את הנתונים המוחלטים, פתחנו את אתר Yahoo! ובדקנו את מניית Apple בתצוגה שנתית להפתעתו הרבה באתר נראתה עלייה מתחילת הרבע של שנת ׳12. לדעתי בחברה כמו Apple אשר מנייתה נשלטת על ידי שוק השמועות אין להתייחס לעניין, אני רואה מה החברה עושה – איך הם משנים את שוק המחשבים והפוסטמחשבי וכמעט ומזיל דמעה. הפיתוח אשר הוא בלתי נתפס קורה מול עינינו ולא משנה מה יגידו בתי המשפט ומומחים Apple מביאים את החדשנות לשוק ממחשב אישי בכול עסק ועד iPad החדשנות היא ב- DNA של החברה

 • אליעזר תגובה? [הסיבה שאני נכנס לאתר :)]
  בנוסף לפי מה שאני זוכר צדקת בהערכות שלך לגבי מספר האייפונים שנמכרו

  • אהרן

   זה לא אביעזר?

 • איינשטיין

  רווחים של 13 מיליארד ברבע והפסד של 50 מיליארד ביום אחד (אתמול בבורסה) 

  • בולי

   החברה עצמה לא הפסידה.. וזה לא היה 50 מיליארד.

  • רני

   חברים, צריך להבדיל בין רווחי החברה שהם 13 מיליארד לבין הפסדי המשקיעים במניה שהם 50 מיליארד. סמנכ"ל הכספים וודאי מרוצה כי יש לחברה הרבה כסף לממן את מחלקות הפיתוח, השיווק והמחלקה המשפטית של אפל שהן חיוניות ביותר לחברה אבל מצד שני המשקיעים במניה בוכים כבר שנה.
   מבחינת המשקיעים היה אירוע משמעותי בתורת הניתוח הטכני ששהמניה חצתה מטה את רף 600$ ומאותו רגע לפי תורה זו היה צריך למכור את המניה ולהיכנס לשורט עליה שזה אומר שכיוונה מטה וזה אכן קרה.
   צריך להבין שאין בהכרח קשר בין ביצועי או הצלחת חברה לעלית המניה שלה. מניה מגלמת בתוכה את ציפיות האנליסטים/משקיעים ולא את ביצועי החברה בפועל. בדר"כ כיוון המניה מקדים את ביצועי וכיוון החברה וכל זה מלמד אותנו שהאנליסטים/משקיעים צפו וממשיכים לצפות שאפל תחלש וביצועיה יהיו בעתיד פחות טובים מבעבר. האם זה יקרה? – רק העתיד יגיד…

 • kobi

  נתונים יפים
  אבל חברה כושלת

  • אביחי

   אם יש חברה שרחוקה מלהיות כושלת זו אפל , ואני אומר את זה בתור אחד שלא אוהב את אפל בלשון המעטה.