כבר למעלה משבוע אתר המפתחים של אפל לא זמין  בשל פריצה אשר גרמה להשבתתו. הפריצה לפורטל אפל גרמה לבעיות רבות לחברה ולמפתחים, וכמו כן גרמה לעיכוב בהשקת גרסת הבטא הרביעית של iOS ולכך שמשתמשים אינם מסוגלים לעדכן את מכשיריהם.

זה שבוע ימים שפורטל המפתחים של אפל נמצא בשיפוצים, ונכון לעת עתה לא מסתמן סוף באופק למחדל הגדול הזה. מפתחים משתמשים בפורטל  בכדי לגשת לתיעוד טכני, להוריד גרסאות בטא של iOS 7 ו-OS X, לדווח על באגים, לתת משוב, ולהשתמש בכלי הרשת הזמינים בכדי לנהל את הקוד שלהם, והרבה יותר.

הסיבה היא כאמור אכן פריצה שגרמה להשבתת האתר: חוקר אבטחה אלמוני טוען כי הוא הודיע ל​​אפל על מספר פריצות אבטחה אשר נמצאו בשרתים שלה. אחת מפריצות האבטחה מקורה בכלי פיתוח הפרסומות של אפל (iAd Workbench), אשר אפשרה לאותו מפתח ככל הנראה להוריד מידע פרטי ומוצפן של המפתחים מהשרתים של אפל. בתגובה לכך אפל מייד הורידה את פורטל הפיתוח שלה מהרשת ואישרה כי פרטי כרטיסי אשראי המשוייכים לחשבונות הפיתוח ול-iTunes לא נחשפו כתוצאה מפריצת האבטחה.

על כך, פרסמה אפל הודעה: "״ביום חמישי שעבר ניסה פורץ לגנוב מידע אישי של מפתחים רשומים מעל גבי האתר שלנו. מידע אישי רגיש הינו מוצפן, ולכן לא ניתן לגשת אליו. עם זאת, איננו מסוגלים לשלול את האפשרות שכמה משתמותיהם, כתובותיהם וכתובות הדוא״ל של חלק מהמפתחים נחשפו. ברוח השקיפות, החלטנו ליידע אתכם באשר לנעשה. אנו הורדנו את האתר מהאוויר באופן מיידי ביום חמישי, ואנו עובדים סביב השעון מאז על מנת לתקן את הנזק.

על מנת למנוע מפגע בטיחותי שכזה בעתיד, אנו משדרגים לחלוטין את מערך הפיתוח שלנו, מעדכנים את תוכנת השרתים שלנו ובונים מחדש את כל מסד הנתונים שלנו. אנו מתנצלים על אי הנעימות המשמעותית הזו שנגרמה בגלל העיכוב הזה, ומצפים להחזיר את פורטל המפתחים לאוויר בשבוע הקרוב.״

מאז ועד היום, האתר אינו זמין, ובכדי להרגיע את המפתחים הרשומים שלה פרסמה אמש הודעה היא מתנצלת על השבתת האתר וכי היא עובדת מסביב לשעות כדי לשקם את מערכת הפיתוח, השרתים ומסד הנתונים. אפל מתכננת להעלות בהדרגה מספר שירותים השבוע "אנחנו מתכננים להעלות את המערכות המעודכנות שלנו לאוויר, תחילה עם תעודות (Certificates), סממנים מזהים ופרופילים, פורום המפתחים של אפל, דיווח באגים, ספריות הפיתוח לקראת ההשקה, וקטעי וידאו ראשונים." נאמר בהודעה. "

בשלב הבא, אנחנו נחזיר את הורדות התוכנה, כך שגרסאות הבטא האחרונות של 7 iOS Xcode 5, ו-OS X מאבריקס יהיו שוב זמינות למפתחים הרשומים. לאחר מכן נחזיר את המערכות הנותרות לרשת."

apple update

ואולם, למרות עבודתה של אפל, וככל שהזמן חולף, כך קרוב הסיכוי שמועד ההשקה הרשמי של iOS 7 עלול להידחות מעבר למועד ההשקה המתוכנן עם מכשיר האייפון החדש. נכון לעת עתה, ועד להודעה חדשה – מי שעוד לא עדכן את מכשירו לגרסת הבטא של iOS 7 לא יוכל לעשות זאת. מעבר לכך, דיווחים סותרים מחו״ל על בעיות בשרת האקטיבציה של iTunes מוסרים כי ייתכן ומשתמשים אשר בוחרים לבצע עדכון לכל גרסת תוכנה (בין אם בטא לבין אם רסטור פשוט) עשויים להיתקע עם מכשיר לא מאוקטב. לכן, עד שאפל לא מסדרת את כל הבלגן שלה, יש להימנע מביצוע כל פעולת איפוס, ריסטור, שחזור או עדכון למכשירי האייפון, אייפוד והאייפד שלכם.

פורסם לראשונה באתר iPhones

 

 

-פרסומת-
אתר TGspot.co.il, המתמקד בסיקור עולם המחשבים, המובייל והגאדג'טים מביא את החדשות האחרונות בתחום בזמן התרחשותם. האתר נוסד בשנת 2007 ומאז נחשב למקור החדשות הגדול והעצמאי ברשת הישראלית ומבין המובילים בתחום.