אפל (Apple) ממשיכה להוביל בשוק הטאבלטים, אבל נתח השוק שלה ירד לכדי 29.6% בלבד, האחוז הקטן ביותר אי פעם של החברה. התחרות מצד החברות האחרות, בעיקר בשוק של מכשירי האנדרואיד הזולים, נותן את אותותיו. בסך הכל נכמרו ברבעון השלישי של 2013 כ-47.6 מליון טאבלטים, מספר שמייצג עלייה של 7% במשלוחים לעומת הרבעון השני של השנה, ועלייה של 36.7% לעומת הרבעון השלישי של 2012, אז נמכרו כ-34.8 מליון טאבלטים.

לפי הנתונים שפרסה חברת המחקר IDC, מכרה אפל למשווקים ברבעון השלישי של 2013 כ-14.1 מליון יחידות, וזה בסך הכל 0.6% עלייה לעומת השנה שעברה מבחינת יחידות. כאמור, מבחינת נתח השוק היא אבידה לא מעט, כי ברבעון השלישי של 2012 היא שלוטה בלא פחות מ-40.2% מהשוק. בנוסף, הפער בינה לבין סמסונג (Samsung) שבמקום השני הולך ומצטמצם. סמסונג העבירה למשווקים 9.7 מליון יחידות וחצתה לראשונה את קו ה-20%. עבורה מדובר בעלייה של 123% במכירות בהשוואה בין שני הרבעונים המקבילים.

הרחק מאחור במקום השלישי נמצאת אסוס (Asus) עם משלוחים של 3.5 מליון טאבלטים ברבעון הנבדק,, מה שנעניק לה נתח שוק של 7.4% לעומת 6.6% בשנה שעברה. מדובר בגידול של 53.9% במונחים של שנה לשנה. לנובו (Lenovo) במקום הרביעי עם נתח שוק של 4.8% ומכירות של 2.3 מליון יחידות, כשגם עבורה מדובר במספר שיא של יחידות, ובעלייה של לא פחות מ-421%. קפיצה מרשימה מבחינת אחוזי מכירה, בהיבט של יחידות, עשתה גם אייסר (Acer) שזינקה מ-300,000 יחידות ברבעון השלישי של 2012 ל-1.2 מליון באותו רבעון בשנה שלאחר מכן. זה הביא אותה לנתח שוק של 2.5%, ומדובר בקפיצה של לא פחות מ-346%.

האם זה אומר שסר חינו של ה-iPad באופן יחסי? ובכן לא. IDC צופה שכבר ברבעון הרביעי אפל תחזק את נתח השוק שלה בעקבות השקה של ה-iPad Air.

מה שבטוח הוא שחלקם של יצרני 'הטאבלטים הלבנים' הזולים ממשיך להיות משמעותי ביותר, והוא תורם לא מעט לגידול הכללי במכירות של הטאבלטים, בעיקר שגם חברות מותג רבות מנסות להציע מוצרים שמתקרבים לטווח המכירים הנמוך. "המשלוחים של 'הטאבלטים הלבנים' ממשיכים לתפוס חלק גדול מהשוק של המכשירים המבוססים על אנדרואיד. מוצרים מבוססי אנדרואיד זולים אלה הופכים את המכשירים לזמינים עבור שוק רחב יותר של צרכנים, וזה טוב. עם זאת, חלקם משתמשים בחלקים זולים ובגרסאות לא מאושרות של אנדרואיד (Android) כשהתוצאה יכולה להיות חוויית משתמש לא מספקת, שימוש מוגבל, ומעורבות מוגבלת עם האקו-סיסטמה. מדהים לראות את העלייה של האנדרואיד בתחום הטאבלטים, אבל משלוחים בלבד לא מבטיחים הצלחה בטווח רחוק", אמר בנושא זה טום מיינלי, מנהל מחקר ב-IDC.

-פרסומת-
עורך האתר, כתב וותיק בתחום המחשבים והטכנולוגיה. נמצא כאן בסביבה עוד לפני שהאינטרנט הפך למה שהוא היום. היה עורך של מגזינים רבים (כן, מאלה שהודפסו על נייר), כולל PC Plus, חי את העולם הטכנולוגי ומתעורר בדיוק בזמן כשהשליח עומד בדלת עם מוצר חדש לסקירה.