Numbers, התחליף לאקסל של אפל

באירוע ההכרזה של אפל בשבוע שעבר, טים קוק הכריז על מה שכולנו ציפינו. היו שם אייפדים – שניים, שדרוג סידרת המחשבים המוצלחת של אפל – מקבוק פרו  ומחשב-על אחד – המק פרו שמאז יוני 2012 לא קיבל עדכון משמעותי, אבל היו שם עוד כמה דברים מעניינם וחשובים לא פחות, שנידמה כי אולי מרוב כל הבאזז מסביב האייפד פספסנו משהו חשוב. לפחות לטווח הארוך.

האופיס לא רק של מיקרוסופט
אם יש משהו אחד שמיקרוסופט עשו נכון וטוב בשנים האחרונות זה האופיס. חבילת האופיס הפכה כמעט לקונצנזוס עולמי ואין ספק שמדובר במעבד תמלילים הכי טוב שקיום היום. עד לפני מספר שנים מיקרוסופט פעלה כמעט לבדה בשוק העסקי והסטודנטיאלי ו-Microsoft Office כמוצר ההפך לסטנדרט. אך בשנים האחרונות חברות שנות מכרסמים במונופול שלה בתחום במטרה להציע ללקוחות ברחבי העולם אופציה אחרת ולנתק את שליטת מיקרוסופט בתחום.

חבילת האופיס, למרות גדולתה, מסורבלת מאוד. האופציות המרובות ומסכי הבחירה השונים מהווים קשיים רבים על אחוז ניכר ממשתמשי אופיס שבסך הכל צריכים להדפיס ברכת יומהולדת או סיכום קצר, ובדיוק את הבעיה הזאת ניסו לפתור בגוגל כשהשיקו את שירות Google Docs. השירות של גוגל מאפשר ממשק פשוט ונקי שעובד בצורה אינטואיטיבית ומהירה יחסית שמאפשרת "עבודה תכלס" ושיתוף בן מספר משתמשים. אך מדובר באפליקציה אינטרנטית שהגישה עליה מותנת בחיבור לאינטרנט, הרשמה לשרותי גוגל, ושימוש בדפדפן.

"אנחנו הופכים את התעשייה כולה על פיה", הצהיר טים קוק כשהכריז גם על חבילת iWork ו-iLife שעוצבה מחדש, ולא שכח לבשר לנו שהיא תגיע הישר לחנות האפליקציות בחינם. קוק והצוות כיוונו את המהלך הישר למיקרוסופט, אותו מהלך שמיקרוסופט מנסה למנוע כבר מספר שנים. אך יש שם עוד מטרה אחת על הכוונת: Google.

חבילת iWork מוצעת כאמור בחינם לגמרי. זה אומר ש-Pages (פייג'ס), Numbers (נאמברס), Keynote (קינוט), התחליפים ל-Word, Excel ו-PowerPoint מוצעים בחינם גם ל-Mac וגם ל-iOS. לשם השוואה, מיקרוסופט מוכרת את חבילת ה-Office 2013 Home בכ-850 שקל (הכוללת גם את Outlook ו-One Note). עם השקת מוצרי iWork החדשים, אפל מנסה לכוון גבוה ועונה על כל רוב הטענות והבעיות של הלקוחות אל מול המתחרות ובכך להציב רף חדש לשרותי מעבד תמלילים.

כך נראה Pages על Mac
כך נראה Pages על Mac

האם באמת iWork מסוגל להחליף את השימוש למשתמש הפשוט? בדקנו את החבילה החדשה על מחשב Mac והתרשמנו לטובה. מדובר בממשק פשוט ונקי. אינטואיטיבי שמאפשר יעילות גבוהה. לא תראו פה מיזוג טקסט לפי כותרות או חלונות שמקפצים מסביב, והחבילה מותקנת על המחשב וזמינה גם שאינה מחוברת לאינטרנט בניגוד לזו של גוגל, וכן, ניתן לגבות באופן אוטומטי בשירות הענן של אפל.

שילוב של תמונות ועיצוב הטקסט מתבצע באופן פשוט ובלי הרבה הסחות דעת. Pages מציעה מגוון רחב של תבניות עריכה שונות המתאימות לצרכים שונים, והם בהחלט נראים טוב יותר מרוב התבניות שאופיס מציעה. השימוש ב-Words מלווה לפעמים בהתנהגויות מוזרות. קפיצות של שורות, אי התמדה של מספרים וכדומה. לא פעם אנו נאלצים לחרוק שיניים במטרה להזיז ולערוך טקסט או תמונה.  במהלך השימוש ב-Pages נתקלנו בהרבה פחות התנהגויות מוזרות וכל היה בדיוק איפה שחשבנו שהוא אמור להיות, הדבר הפך את העבודה להרבה יותר רציפה וקלילה. ובקיצור ראינו בדיוק את מה שאפל יודעת לעשות הכי טוב. פשטות.

בסך הכל מדובר בתחליף מוצלח ויעיל. כפי שכבר דיווחנו השבוע, iWork עושה גיור כהלכה ותומכת בשפה העברית באופן מלא, למרות שבדיקת האיות ב-Pages הייתה סבירה ואינה הציע את כל תחליפים כראוי לשגיאותינו כך שהיא אינה מתעלה על זו של מיקרוסופט.

Numbers, התחליף לאקסל של אפל
Numbers, התחליף לאקסל של אפל

מיקרוסופט מגיבה
ואם חשבתם שמייקרוסופט תשב בשקט לאור העקיצות שנשלחו אליה, אתם טועים.  בשלב מסויים בערב ההכרזות של אפל, קריינג פדריט, סגן מנהל מחלקת התוכנה באפל, אמר על הבמה כי “הימים בהם נהגנו לבזבז מאות דולרים כדי להוציא את המיטב מהמחשב שלנו, נגמרו”, וברקע הופיע שקופית המציגה מכשיר שמזכיר במעט את ה-Surface Pro 2 שעליו תג המחיר $199. כתגובה, אמר פראנק שאו, סגן מנהל מחלקת התקשורת במיקרוסופט פרסם  פוסט הנקרא “תפוחים ותפוזים” ,“apples and oranges” פוסט שלא משאיר צל של ספק כי הוא נכתבה ומופנה ישירות לאפל בנושא המדובר. בפוסט נזף שאו שאפל עיוותה את פני הדברים על הבמה בקופרטינו, לטענתו ה-Surface 2 (לשעבר Surface RT), מגיע עם חבילת אופיס 2013 ומחירו זול מאשר ה-iPad 2 או ה-iPad Air החדש. עוד הוא מוסיף שהמחיר ה”מופקע” שאפל דורשת על האייפד היא הדרך שלה לכסות את ההוצאות שהשקיע וניסיון לדחוף ללקוחות את החבילה ה”לא פופולרית, לא פרודוקטיבית ושאינה מתממשקת עם פלטפורמות אחרות” ה iWork, לדבריו. זה המקום לציין שדבריו אינם מדוייקים משום שמסמכים שנכתבו ב-Pages כן ניתנים לשמירה כקובצי .doc של אופיס וגם כפורמטים אחרים שניתנים לשיתוף עם פלטפורמות אחרות כגון PDF, RTT וכדומה. אך בכל זאת ההמרה מ-Pages ל-Word אינה תמיד מושלמת. פראנק לא שכח לציין שהטאבלט של מיקרוסופט מציע הרבה יותר שטח אחסון, תמיכה ב USB ובכרטיס זיכרון SD, תמיכה בפתיחת חלונות מרובים במקביל וחשוב מהכל את הרגל האחורית שמקנה נוחות בשימוש.

מעבר לשוק הפרטי, יש לזכור כי למיקרוסופט תפיסה רחבה בשוק העסקי, שם Outlook יחד עם שרתי ה-Exchange חולשים על רוב החברות המשתמשים בשירותי דואר ארגוני. נוסף לכך ישנו את Access ו-Sharepoint אשר עדיין לא קיימים תחליפים לאפל.

מעבר להשקת החבילה בחינם מצד אפל, ישנה תחרות אגרסיבית דווקא לשוק הנייד ושוק הטאבלטים הצעיר בפרט. חבילת  iWork מגיע גם כאפליקציה מותאמת לאייפד, ובכך אפל מקדימה את מיקרוסופט בקרב על קהל הטאבלטים, שוק חדש בהיבט של תחנת עבודה שם הפתרון של "משרד נייד" חשוב עוד יותר לסטודנט או לאיש העסקים, ומטבע הדברים ככל שהשוק מתקדם אנו רואים שהתחרות גוברת וחברות רבות מקדמות רעיונות חדשים.

אבל בלי קשר, זה אף פעם לא נורא לקבל משהו בחינם.

כתב: שגיא אלג'ם

 • יריב

  אופן אופיס כבר קיימת הרבה שנים בחינם וכך גם לינוקס ועדין מיקרוסופט מוכרת תוכנות.
  מה גם שהתוכנות של אפל נמכרות רק למשתמשי המקינטוש ולא גם ל pc.

 • רביד

  אני משתמש באקסל לעבודות בפיזיקה ( משוואות גרפים וכו׳)
  האם זה עובד אותו דבר? יש את כל האפשרויות?

 • עמיחי

  חינם? לא בארץ!

 • אריאל

  אני לא מבין למה לא מוציאים iwork לוינדוס….

  • בולי

   יש דרך iCloud כרגע בבטא. אין צורך לפתח לווינדוס. חבל על הזמן והכסף

   • א.א.

    לא מובן לי… רוב מחשבי העולם (לפטופים/ נייחים) כיום הם PC. עם כל הכבוד למובייל וטאבלטים, עוד לא פגשתי את האדם שיקליד עליהם מסמך רציני, זה פשוט עדיין לא נוח מספיק.
    אם המטרה היא לתפוס נתח שוק בתחום החב' המשרדית, מה יותר הגיוני מלפנות לשוק הזה?

    • דן

     אני מקליד בנקסוס 7 2013 על מקלדת פיזית.
     אגב אני לא מבין בשביל מה הייתה הכתבה הזו הרי הרבה יותר זול לקנות מחשב מבוסס ווינדוס מאשר מבוסס OSX (אני לא מדבר על האקינטוש) בסכום הכולל יותר זול ליהיות עם WIN.
     אגב עם כבר תחליפים אז עדיף את Libre Office או Open Office.
     בכל אופן אני מעדיף את האופיס של מייקרוסופט מהסיבה שהוא הכי נוח ויש לו תוכנות שאין להם תחרות כמו access ו publisher, לא ראיתי תוכנות דומות בחבילות אופיס אחרות

    • פיפוש

     אין ספק שמחשב נוח יותר לעבודה עם מסמכים, אבל תנסה לעבוד על אייפד עם מקלדת פיזית, אתה תתפלא לגלות כמה שזה כמעט ולא נופל מעבודה עם מחשב.
     אפל לא מנסים לפנות לשוק הזה כיוון שזה בזבוז זמן וכסף, האופיס הוא הסטנדרט ומוטמע חזק בתחום העסקי, אין להם כל רצון לבזבז את הזמן שלהם על השוק הזה, אלא רק לתת פתרון ללקוחותיה כמו שכבר ציינתי.
     המחיר הזול שנמכרת החבילה (40 ש״ח לתוכנה בגרסת המובייל) הופכת את העסק ללא כדאי.

    • בולי

     מצטער מראש על החפירה, אני מניח שעניין אותך אז בגלל זה שאלת.

     ווינדוס תופסת 90% משוק המחשב האישי אבל השוק מתפתח לכיוון מובייל לפחות כך המחשבה של אפל.
     סטיב ג'ובס דיבר ב 2001 שה PC הולך לכיוון ה digital hub ולא רק פרודקטיביות, זה באמת קרה – http://www.youtube.com/watch?v=9046oXrm7f8

     ב 2007 הוא כבר דיבר על תקופת ה post PC מדקה 43 תוכל לראות את זה :
     http://www.youtube.com/watch?v=wvhW8cp15tk

     גם זה באמת קרה. שבוע שעבר אפל הכריזה על אייפד אייר וסביר להניח שבשנה הבאה היא תשיק אייפד פרו עם אפשרויות חדשות שיתנו מענה לכל הלפטופים עם מסכי המגע והמסכים המסתובבים. אני מניח שמהשנה הבאה האייפד יהיה הרבה יותר פרודקטיבי.

     בזכות הכניסה הגדולה של המובייל אנשים התעשייה היום מבוזרת הרבה יותר, אתה לא רואה רק ווינדוס בעצם היום רוב החברות מתמודדות עם BYOD. השיטה הטובה ביותר היא לפתח ל Cloud כדי למשוך משתמשים מכל פלטפורמה ולתת אקסלוסיבית למשתמשים שלך גם אפליקציות ב offline. אפל תמיד תגמלה את המשתמשים שלה והיא חברה שנותנת חוויה מלאה. תקנה יותר ממוצר אחד שלה ותגלה איך הכל עובד בצורה מאד פשוטה אחד עם השני.

     הכל חלק מהתפיסה שלהם. למשל אם תקח את אייטיונס שהיא החנות מוזיקה הגדולה בעולם. לא תוכל למצוא אותה במכשירי אנדרואיד למרות שהם תופסים שטח שוק גדול ולמרות זאת אפל מרוויחה מיליארדים בשנה בזכות החנות הזאת.
     יש גם אינטרס של תחרות ותמחור לעומת Office 365 של מיקרוסופט ולעומת מה שאנדרואיד מציעה בתחום הטאבלטים.

     מאד מעניין לאן זה ילך. זה רק המחשבה שלי על מה שקורה, אני לא עובד באפל אבל אולי יש משהו בדברים האלה 🙂

     • א.א.

      אכן התעניינתי, תודה על התשובה.
      אני מבין שהעולם כללית מתקדם למובייל, אך אפילו כגאדג'ט פריק מובהק איני מצליח להשתמש במוצרים הללו עדיין כי הם פחות נוחים- מבלי לדבר על ממשק, או אפילו על התוכנה בה משתמשים, אין תחליף ראוי למקלדת אמיתית וכל מי שמקליד לצורך מחייתו/לימודיו יאמר לך זאת.
      מהמשתמע מהכתבה ומהתגובות פה אני מבין שאפל לא מנסה להתחרות באופיס בגזרה העסקית כי התוכנות שלה לא בנויות עבור כך אלא עבור המשתמש הקל/ מזדמן, אך למה לוותר על המגזר הפרטי? צעדים לעבר שירות מבוסס ענן זה טוב ויפה, אך כשגם מייקרוסופט עושה זאת וגוגל שם כבר מזמן, רוב קהל היעד הפוטנציאלי מתרגל כבר עכשיו לשירותים המתחרים וממש לא בטוח שהם יעברו אם לא יהיה יתרון משמעותי לחב' של אפל. אחת הסיבות להצלחה המסחררת של אופיס היא ההטמעה בקרב הציבור, מייקרוסופט דחפה את החב' לכל מקום אפשרי, דורות של משתמשים גדלו עליה ורוב האנשים לא ששים ללמוד דברים חדשים או לבצע שינויים רדיקליים בהרגליהם. חבל, כי ככל שהתחרות תהיה עזה יותר, אנחנו נקבל מוצרים טובים יותר והתקדמות מהירה יותר.
      אם תאמר לי שאפל פשוט מעוניינת לאפשר למשתמשיה לקקבל תחליף לאופיס, זה נשמע הגיוני, אך זה לא מסתדר עם האסטרטגיה המשוערת לטווח הארוך.

      • בולי

       אפל כנראה מנסה לפרוץ את השוק הזה. הרי כולנו משתמשים באופיס כי הוא ברירת מחדל כי אין משהו אחר. נוריד רגע את ישראל הקטנה שהתמיכה המשעמעותית רק החלה עכשיו. בגדול יש מאות מיליוני משתמשים שזה יתאים להם.
       ההחלטה לקנות היום מחשב מק איכשהו תמיד באה עם המחשבה על להרים מכונה וירטואלית לצרכים מווינדוס וכמעט כל הפעמים האלה הם לצרכי אופיס.
       ההחלטה היום לקנות אייפד איכשהו תמיד באה עם המחשבה על פרודקטיביות משרדית שלא קיימת.
       אני גם לא מצליח להתחבר לטאבלט עדיין ונשאר עם מחשב נייד אבל אני רואה אנשים שעובדים על אייפד.
       המעבר לאייורק מאופיס לא יהיה גדול כמו מווינדוס למק, זה בסך הכל כמה תוכנות בשביל המשתמש, הוא בסה"כ צריך תאימות לפחות בשלבי ההתחלה שגם הם יהיו כמה שנים.

       כל מי שינסה את המוצרים של אפל קודם כל ינסה iWork ורק אז אפשרויות ווינדוס ולא ההפך. כרגע מיקרוסופט מציעה ממה שאני זוכר Office 365 עם עלות חודשית לחודש וגם גוגל.

       כמו שאני רואה את זה אפל מכוונת כרגע יותר למשתמש הפרטי.

       • א.א.

        מזה משתמע שכלל לא מנסים לפנות לכל מי שאינו בעל מק, כלומר מוצר נישה ופחות מתחרה בשוק החבילות המשרדיות. שזה בסדר גמור, אך לא מה שמשתמע מכותרת הכתבה..

        • בולי

         גם כל בעל אייפון ואייפד חדש יקבל את התוכנה במתנה ומשם הוא יוכל לעבוד בענן בקלות.
         זה לא רק למק בגדול. לכל מוצרי אפל.

  • Mr Google

   למה אתה צריך את זה ולא אופיס ?-
   iwork זה חיקוי של אופיס והמטרה של אפל כאן שלא יכניסו אופיס למק (ויש היום חבילות אופיס למק)
   ורק שהיה תוכנה של אפל עצמה
   וזה גם דרך ליצור תחרות עם האופיס .
   זה נועד רק כדי להכניס תוכנה של אפל עצמה למחשבים שלה בלי כל מיני תוכנות זרות –
   אם יש לך אופיס עם מערכת windows זה לא אמור לעניין אותך
   אבל אם אתה אוהב מוצרים של אפל ויש לך מק אז iwork זה עדיף .

   • אריאל

    מהסיבה הפשוטה שאופיס עולה כסף, והרבה!
    למה אני גם צריך להשקיע הרבה כסף על מחשב ואחכ לשלם עוד הרבה כסף על אופיס??

    • דגגגב

     כסף? ממתי משתמשי אפל מעניין אותם סכום המחיר ועוד אלה שקונים מק' בסכומי עתק בזמן שיש מחשבים עם אותה חומרה בשליש מחיר

     • בולי

      אני יכול להגיד לך שהמחירים של מחשבי המק מאד גבוהים אבל בחו"ל המחירים מעולים ולא עולים הרבה מעל PC.
      תן לי מחשב כמו המקבוק אייר שמחזיק יותר 12 שעות (לפי הבדיקות האחרונות הוא החזיק 15 שעות ! עם מערכת ההפעלה החדשה של המק), עדכונים חינם, iWork חינם ו iLife חינם.

      תקנה היום לפטופ ווינדוס ותקבל איתו תוכנות לא קשורות, ללא אופיס וללא תוכנות נלוות.

      בהצלחה

      • א.א.

       אבל אם התוכנות הללו בסיסיות, עד כמה זה באמת עוזר לי אם זה לא מחשב למיילים וגלישה?

   • פיפוש

    מה זאת אומרת ״חיקוי של אופיס״?
    אפל הוציאה מעבדי תמלילים עוד לפני המקינטוש, בתקופת האפל II.
    אין ספק שהאופיס הוא הסטנדרט, אבל אפל רוצה לתת ללקוחות שלה פתרון לעבודה עם מסמכים. מה רע עם זה?
    אופיס עולה הרבה יותר כסף! אתה צריך לשים 600 שקל במינימום על תוכנה (במידה ואתה לא גונב) עם רישיון למחשב אחד בהנחה וזה רישיון סטודנט, וכשיוצאת גרסה חדשה אתה צריך לשלם שוב!
    פה אתה משלם חד פעמי ומקבל תוכנות מעולות לעבודה עם מסמכים. אם לאפל היה מפריע שיש אופיס פור מק, היא הייתה חוסמת את זה. כמו שאתה יודע, היא לא. כיוון שהיא לא מנסה להתחרות בכלל עם מיקרוסופט בשוק הזה, אלא רק לתת פתרון ללקוחותיה לעבוד עם מסמכים.

   • בולי

    אז גוגל דוקס זה חיקוי של אופיס אז לא להשתמש ?
    אז לינוקס זה חיקוי של יוניקס אז לא להשתמש ? לפי התפיסה שלך היינו היום עם טלפון מנגו…

    מי שקונה היום מחשב ווינדוס לא מקבל אופיס, אם תקנה אייפד, אייפון או מק תקבל

 • פיפוש

  אני אכתוב תגובה יחסית ארוכה ואפרט את החוויה האישית שלי ודעתי על המהלך שאפל עשו באירוע האחרון שלה. זוהי הולכת להיות תגובה ארוכה, אך ממצה.

  קצת תקדים, אני עובד איידיגיטל כבר שנתיים, ואוהב מאוד מוצרים של אפל (משוחד למדי, מודה). לפני כחצי שנה, רכשתי את מוצר האפל הראשון שלי, המקבוק פרו רטינה 13״ שלי, שאני נהנה מכל שניה שאני עובד על המחשב הפנטסטי הזה. קניתי אותו גם עם מחשבה קדימה לימים שבהם אהיה סטודנט, למרות שה-iWork לא תמך עברית, הסתפקתי בתחליפים כמו Libre Office, וניסיתי להמנע בכל דרך להתקין Parrallels. (ונמנעתי)

  ועכשיו לעניינו.
  ראינו את ההכרזות על האפל TV בעבודה והיינו דרוכים לגבי ה-iWork כיוון שאפל הכריזה שהיא תשיק גרסה חדשה לקראת סוף השנה. iWork 09 לא תמכה עברית, כיוון שיצאה לפני שיצאה Lion, מערכת ההפעלה הראשונה של אפל שתמכה בעברית באופן מובנה במערכת הפעלה.
  במהלך כל השנים האלה, העברנו תלונות שלנו העובדים, ושל לקוחות (שחוסר מתחרה ראוי לאופיס הייתה אחת ההתנגדויות הגדולות לרכישת מק) למנכ״ל שלנו על מנת שיעביר את זה הלאה. הוא מסר לנו שזה כבר הועבר מספר פעמים, ויושב ברמה של קופרטינו.
  אני אישית פעלתי רבות בפורומים של מקיסטים בארץ, ודאגנו שכמעט כל עובד ישלח פידבקים לאפל על חוסר התאימות בעברית, ועל הבקשה לתמוך בזה.
  ולפני פחות משבוע, אפל החליטה סוף סוף לתמוך ב-RTL ב-Pages.
  דעתי לגבי התוכנה תיכף תגיע, אך חשוב לציין שניתן לכתוב ב-Keynote וב-Numbers, אך הן לא תומכות רשמית (!) בכתיבה מימין לשמאל! ז״א שהתאימות יכולה להתבלגן מידי פעם. לדוג׳: בפתיחת קובץ pptx עם רשימת בולטים בעברית, הבולטים עוברים שמאלה, אך כשיוצרים קובץ מראש ב-Keynote ושולחים ל-PC אין בעיה.
  קשה לי להתלונן, כי הדבר הכי חשוב בשבילי היה מעבד תמלילים (לא שהליברה היה רע, אבל היה הופך לי את הסוגריים בהמרה לדוק) ועצם העובדה שאפל החליטו לתמוך בעברית, אומר שהם ישפרו את התמיכה וירחיבו אותה.

  עכשיו לגבי המהלך, אפל בזמנו כשהכריזו על iWork, טענו שהכוונה שלהם היא ממש לא להתחרות במיקרוסופט, ומי שעבד על התוכנות יכול להבין למה הכוונה (באופיס יש הרבה יותר אופציות) אלא לתת פתרון ראוי, אינטואיטיבי, פשוט, ואלגנטי, ליצירת מסמכים, ועבודה מול מסמכי אופיס.
  מיותר לציין שהם הצליחו. אומנם החבילה לא תמכה עברית, אך בעולם משתמשים בה מזמן.
  המחיר המפתה גרם להרבה משתמשים, שלא צריכים את האקסטרה אופציות שהאופיס מציע, ללכת על ה-iWork. 80 ש״ח לתוכנה בודדת, עם עדכונים לכל החיים ורישיון לחמישה מקים, לעומת 600 שקל שקלים במינימום לאופיס מלא גם אם אני לא צריך אקסל לדוג׳, עם רישיון למחשב אחד, היה מפתה מידי.

  מה שאפל עשו במהלך הזה לדעתי, זה פחות ״להתחרות״ במיקרוסופט מבחינת נתח שוק בשוק הזה, כיוון שiWork היא לא משהו חדש לא ב-OSX ולא ב-iOS, אלא לפתות את האנשים ולגרום להם להשתמש באפליקציות הנהדרות שהיא פיתחה. (והן באמת נהדרות)
  אפל יצרה את -iLife ו-iWork, שמי שהשתמש בתוכנות האלה, יודע שאין דומה להן שאף פלטפורמה אחרת, אפילו לא מתקרבת.
  מה שהופך את חוויית השימוש לטובה, היא בעיקר תוכנה. בעיקר באייפד שם יש כמעט מעל 500 אלף אפליקציות מותאמות (!) לאייפד, ולא אפליקציות סמרטפון מתוחות כמו באנדרואיד.
  אפל רוצה שאנשים ישתמשו ב-iLife וב-iWork. ויש להם כלכך הרבה כסף שלא איכפת להם לתת את זה בחינם. אני לגמרי מאמין שהאפליקציות האלה הם נהדרות, ומה שהן מציעות יחסית לפשטות שלהן זה פשוט פנטסטי.
  אישית יוצא לי להשתמש בגראג׳בנד ובתור אפלקציה ״בסיסית״ לעריכת סאונד, היא פשוט מפוצצת באופציות!
  זה לדעתי מה שעומד מאחורי הצעד של אפל.

  ובנוגע לדעתי על ה-iWork – הורדתי רק את פייג׳ס וקינוט. הן פשוט נהדרות. הוורד תמיד הייתה נראית לי תוכנה עמוס, וכל מיני דברים קטנים ומעצבנים שהייתי צריך להאבק בהם כשהייתי יוצר מסמך היו משגעים אותי.
  העיצוב אלגנטי, הגלילה חלקה בצורה לא הגיונית הודות לפיצ׳ר ה-Smooth Scroling שהגיע ב-Mevricks, המון טמפלטים יפייפים, סנכרון ב-iCloud ישירות לאייפד/אייפון, (כנל בנוגע ל-iLife) היא כלכך אינטואיטיבית ופשוטה לשימוש! פשוט תענוג. הכל נמצא בדיוק איפה שהגיוני שהוא ימצא. כנראה שאם אתה סופר, תעדיף את הוורד, אבל הפייג׳ס יותר ממספקת אותי.
  עם הקינוט יש לי יותר בעיה, היא הופכת לי בולטים לצד שמאל כמו שציינתי ברגע שאני פותח קובץ pptx, אך זה נובע בגלל תמיכה שהיא עדיין לא רשמית באופן מלא כמו שציינתי.

  חפרתי קצת, אבל מקווה שה״מיני ביקורת״ שלי עזרה למישהו.
  פיפוש.

  • חושם

   תכלס, אני קניתי סוני אקספיריה Z, ואני בהחלט מתחרט שלא הלכתי על האייפד (אפילו יותר זול).
   אין אפליקציות נורמליות, סוללה חצי נכה, והמקלדת (שנחשבת לטובה מאוד) מפספסת אותי כשאני לוחץ SPACE בחצי מהפעמים.

   • פיפוש

    אני בהחלט מבין אותך, ואני יודע כיוון שאני יודע איך נראות אפליקציות על טאבלט אנדרואיד. זה פשוט נראה רע.
    אין יותר מידי כבר מה לחדש בתחום הזה שנקרא טאבלים, ואפל גם מבינה את זה, לכן חוזרת ומדגישה שהשימוש של האייפד מוגדר על ידי הלקוח, ויש לך כלכך הרבה אפליקציות מדהימות, שתוכל לעשות בו מה שתרצה.
    זהו המסר והקמפיין השיווקי, ואלו בדיוק הפרסומות שמנסות להעביר את המסר:
    http://www.youtube.com/watch?v=o9gLqh8tmPA

    http://www.youtube.com/watch?v=B8Le9wvoY00

    • חושם

     מה שמרגיז, שהחומרה בעיקרון ללא דופי. המסך מצויין והמכשיר אפילו נגד מים…

 • shmulik

  לא מבין את ההחלטה של אפל להציע את ה iWork בחינם רק למכשירים חדשים.
  מי שיש לו מכשיר ישן, כמו אייפד 4 או שכבר קנה iWork או שלא יקנה, בטח לא עכשיו, כשזה בחינם למכשירים חדשים.
  לעומת זאת אף אחד לא ירוץ להחליף אייפד 3 או 4 לאייפד חדש,רק בגלל ש iWork היא בחינם.
  בקיצור, יכלו לעשות מהפכה בתחום האופיס ולהרוויח יחסי ציבור טובים, במקום זאת הצליחו להרגיז קצת משתמשים ותיקים.

 • גגד

  אני באמת שונא את אופיס, יש שם המון בעיות.
  ולמרות זאת אם בחרתי להשתמש בiwork על מנת לכתוב מסמך, חשוב לי שאותו מרצה או כל אדם אחר שסביר להניח ברשותו PC יוכל לפתוח באופיס או גוגל DRIVE את הקובץ שיצרתי בדיוק כמו שהתכוונתי שיהיה.
  כל עוד זה לא מובטח לי , אין לי שום סיבה לעבוד עם iwork.

  • space

   +1
   זה קרב אבוד מראש,
   אין סיבה שגוגל דוקס יתמוך בפורמטים של הiwork.
   היום בתחום המסמכים אופיס עדיין שולטת, יקח זמן עד שאפל תתפוס נתח שוק בתחום הזה..

  • פיפוש

   אין שום בעיה לעבוד מול אופיס. באופציות השמירה יש לך אפשרות לשמור את הקובץ שלך גם כ-doc, וגם כ-docx. כנל לגבי קינוט ונאמברס.
   כמובן שתמיד תהיה חוסר תאימות מסוימת, זה בדיוק כמו שיש חוסר תאימות בין אופיס 2007 והלאה, לבין אופיס 2003 ומטה – ואלו תוכנות שפותחו על ידי אותה חברה.

   • שקד

    כמה קל לשקר ולא להגיד הכל וחבל

    וכן אני מתכוון לכך פישפוש בתור משתמש אופיס וותיק אני מודה יש הרבה דברים שלא תמיד פשוטים וברורים ואני בטוח שהתוכנות של אפל ליצירת מצגות גרפים ודפים עם מלל יותר נוחות ופשוטות ואבל כך זה שאין כמעט אפשרויות דבר ראשון האופיס 2013 תומך במגע דבר שני יש את אופיס 365 שזה יוצא הרבה יותר זול ממה שתיארתה לקנות ב 800 חבילת אופיס כבר לא משתלם אופיס 365 נותן לך את כל התוכנות (יותר ממה שהחבילה של ה 800 נותנת האופיס כולל PUBLISHER ו ACCESS שאלה תוכנות מצוינות אבל כן הרוב לא יצתרך אותן אבל תמיד טוב שיש וחבילה כזאת עולה 1500 שקלים
    http://office.microsoft.com/he-il/buy/FX102886268.aspx

    עכשיו באו מיקרוסופט עם מודל חדש ונותנים לך את חבילת ה 1500 שקלים ב 40 שקל לחודש שכוללת המון התבות 25 שטח איחסון ב SKYDRIVE וגם 60 דקות שיחה כל חודש בסקייפ וגם כל התוכנות של ה OFFICE PRO כולל תוכנות או שידרוגים עתידים וגם 5 התקנות ( ניתן להתקין על 5 מחשבים שונים)

    חשבון פשוט יראה לך שרק אחרי 15 שנה עם תשלם 40 שקל על חודש תגיעה למחיר של 5רשיונות של אופיס PRO לא כולל ה 60 דקות וה 25GB וגם שדרוג חינם לכל גירסה עתידית אהה וגם אופיס בענן זאת אומרת שאתה יכול מכל מחשב להתחבר לעבוד על המסמכים שלך גם עם מותקנת בוא גירסה ישנה של אופיס או אין בוא בכלל אופיס וגם תוכל להתקין את האופיס שלך על MAC או טבלטים של אפל או אנדרואיד וכו' מה שלא ניתן לעשות אצל אפל

    לכן המחיר יוצא הרבה יותר זול בייחס לתמורה עכשיו בקשר לפשטות אני מודה כן בעיקר ב WORD ה EXELL וה POWER POINT הרבה יותר פשוטות מה WORD בדרך כלל לאנשים למרות שכל דבר אחרי שתלמד אותו שבוע תידע לעשות את רוב הדברים הבסיסים ואיפלו יותר בכל מיקרה ה WORD 2013 הרבה יותר נוח מהיר פשוט ניתן בקלות ליצור ססימה לקבוץ לשתף מסמכים עם תיקח תמונה ותסים אותה באמצע טקסט לא יתחרבש לך כלום הטקסט אוטומטית יתאים את עצמו כמו כן ניתן לפתוח כל קובץ WORD גם של 2003 בלי בעיות

    בקשר למספרים ושורות אכן יש בעיה לא הכי נוח או שאני פשוט לא יודע איך לשחק עם זה עדין אני צריך לבדוק את זה כי באמת לעשות שורה של מספרים בצד שמאל ובאמצא ובצד זה דיי מעיק ודיי מתבלגן

    אממ בקשר לאיות כמו שאמרתה הרבה יותר טוב ב WORD בנוסף יש המון תבניות מוכנות מראש גם כאלה שבאות בפנים וגם כאלה שניתן להוריד בחינם מהאתר של מיקרוסופט בפשטות

    וכל מה שאמרתי מכוון גם ל EXEL ול POWER POINT

    ואם בא לך סתם לעשות ברכת יום הולדת או עבודה לבית ספר או כל דבר פשוט אחר ניתן לעשות את זה ערבוב של אנגלית ועיברית נימצא תקין ולא מתחרבש כמו בגירסאות קודמות

    • יוסי כהן

     "WORD המעבד תמלילים הכי טוב" תיקון:"וורד הוא הבדיחה הכי טובה של העשור!"הדבר היחיד שוורד לא יודע לעשות זה… טוב נו… לעבד תמלילים! בוא נגיד שתיבת הטקסט שבה אני רושם כרגע את התגובה שלי מעבד תמלילים ושילוב בין שפות יותר טוב מכל גרסאת וורד שקיימת!
     הANDroid הירוק והquick קפץ Ov3r THE תפוח(GREEN).
     תנסה לרשום את השורה הזו בוורד
     אני אתפלא אם לא תקבל דבר בסגנון הזה:
     ANDroidה )GREEN( תפוח r3vO THE קפץ ירוק quickוה.
     הוא מבלבל בין מספרים לאותיות הוא משנה את סדר המשפט הסמן זז לאן שאתה לארוצה שהוא יזוז ואם תשים את הסמן בראש מילה באמצע המשפט האותיות ייתווספו למקום רנדומאלי כלשהוא.
     וכל זה לא משנה כמה תשחק עם ההגדרות של הכתיבה מימין לשמאל או יישור הטקסט.

     אני לא צריך להיות גאון מחשבים כדי לכתוב פאקינג מסמך! גוגל דוקס עושה את זה נכון הכתבן עושה את זה נכון וכנ"ל libreoffice או openoffice ולעזאזל עם זה אפילו אופיס 360 באינטרנט עושה את זה נורמאלי!
     להחליף רום להתקין אובונטו ב4 מחיצות משלו על המחשב בQUADBOOT עם ווינדוס ELEMENTARY OS וmacosx יותר קל מאשר לכתוב מסמך בוורד!
     ברגע שיותר אנשים ייתמכו בגוגל דוקס או בכל השאר אני זורק את אופיס לאלף אלפי עזאזל! הדבר היחיד שאיכשהוא טוב ואפילו מדהים שיצא מאופיס זה האקסל!

    • פיפוש

     קודם כל תלמד לפסק, הטקסט שלך לא קריא.
     דבר שני אתה חתיכת חוצפן, ויותר מזה, יש לך גם חוסר הבנה בסיסי בהבנת הנקרא.
     באיזו זכות אתה קורא לי שקרן? איפה רשמתי לרגע שהוורד לא טוב?! או שמשהו מתוך האופיס לא טוב?!
     כל מה שרשמתי הוא שה-iWork מאפשר לך לייצא ולשמור כקובץ אופיס, וגם לפתוח כאלה.
     מעולם לא עבדת עם פייג׳ס, ואני לעומתך עבדתי עם וורד, והחלטתי שהפייג׳ס יותר נוח לי, למרות שיש לו פחות אפשרויות. אני חוטף עצבים של החיים ברגע שאני מנסה לערוך מסמך בוורד.

     בנוסף, אמרתי שה-iWork יותר זול, והוא באמת יותר זול! אולי המתמטיקה שלך לא משהו, אבל לקנות חבילת אופיס ב240 שקל לכל החיים לא משתווה לשום הצעה על אופיס שתתן! ולעזאזל, איך אתה בכלל בא להתווכח איתי, כשהיום זה מוצא לכל מכשיר חדש שנמכר מאפל בחינם! אתה יכול לנצח חינם?? אני מניח שלא!

     צר לי לאכזב אותך, אך אופיס 365 בארץ עולה קרוב ל400 שקלים! וזה 400 שקלים כל שנה! ונכון אתה יכול להתקין על חמישה מחשבים, אבל אני גם מקבל דברים שאני לא בהכרח צריך, או שהייתי רוצה להוציא עליהם כסף! זיכרון איחסון יש לי 50 ג׳יגה בבוקס, ועוד 35 בקופי, ועוד 15 בגוגל דרייב, בקיצור מהבחינה הזאת אני מסודר, אבל תודה שאתה דואג לי. לגבי הסקייפ, ממש לא מעניין אותי, לא בשביל זה אני קונה אופיס.
     טוב שלא הבאת לי פריסה של 400 תשלומים על רכישת אופיס, אתה אמיתי עם עצמך?

     לילה טוב.

     • חושם

      פיפוש היקר,
      סביר שאתה צודק, אבל למה הטונים הגבהים?
      ליל מנוחה שקט!