בחודש ספטמבר האחרון השיקה אפל (Apple) אפליקציה ראשונה אצל המתחרה שמטרתה להוכיח למשתמשי אנדרואיד כי הם יכולים לעבור בקלות לאייפון ולשמור על כל הקבצים והנתונים האישיים שלהם. כעת, לעומת זאת, היא עובדת על כלי הפוך לגמרי – לאפשר למשתמשי אייפון ואייפד לעבור למערכת ההפעלה המתחרה, אנדרואיד, ולצאת מהאקו-סיסטם הסגור שלה.

לעודד עזיבת לקוחות?

לכאורה מדובר בניגוד אינטרסים – למה שאפל תעודד עזיבה של לקוחותיה? דיווחים טוענים כי מדובר בהסכם חשאי של החברה עם מפעילות סלולריות באירופה, שהביעו חשש כי החברה מגבילה את התחרות באופן מלאכותי על ידי העובדה שהיא מקשה על משתמשים לעבור למכשירים אחרים בשל מערכת ההפעלה הסגורה שלה. לכן, טענת המפעילות, אם למשתמשי iOS אין במילא כוונה או יכולת לעזוב לעולם את המערכת הסגורה של אפל, למה שחנות מסוימת תגביל את עצמה רק למוצרי החברה? זה רע לעסקים ורע לשוק החופשי.

לכן, ככל הנראה, נמנעו החברות מלחתום עם אפל על הסכמי מכירה ואף איימו בנקיטת צעדים משפטיים. אפל, בתמורה, הסכימה "באופן פרטי" לפתח כלי מעבר מיוחד שמטרתו להראות שהיא תומכת בתחרות ומקלה על לקוחות לעזוב. מדובר ככל הנראה בהסכם חשאי, כך שסביר להניח שהכלי המיוחד לא ייזכה להשקה רשמית, אבל ללא ספק יעורר באזז גדול לכשיצא לחנות האפליקציות שלה.

עדכון: פשוט לא.

עדכון 2: דווקא כן – האפליקציה הראשונה של אפל באנדרואיד: כך תעברו ל-iOS; הגולשים לא שתקו