משתמשים שהתקינו את מערכת ההפעלה iOS 9 ששוחררה לפני מספר חודשים גילו, שבנוסף לאפשרויות החדשות שמביאה עימה המערכת, היא מוציאה מכלל שימוש מכשירים שעברו תיקון במעבדה שאינה מורשית מטעם אפל עצמה.

משתמשים שנדרשו להחליף את כפתור הבית במעבדה פרטית בשל תקלה ועדכנו לגירסת iOS 9 החדשה או איפסו את המכשיר דרך תוכנת האייטונס, גילה לפתע את השגיאה "53" (Error 53), שמעידה על כשל חומרתי במכשיר, כלומר: המכשיר הושבת והוצא מכלל שימוש. מחיפוש קצר ברשת עולה כי המכנה המשותף הוא כפתור בית שהוחלף במעבדה שאינה מורשית מטעם אפל.

הסיבה לשגיאת "53" הנפוצה, נעוצה בחיישן טביעת האצבע המוטמע בכפתור הבית, שאמנם קיים עוד מימי 5s אולם משפיעה אך ורק על בעלי אייפון 6 ומעלה, כולל מכשירי האייפון 6s ו-6s פלוס. במכשירי האייפון 6 ו-6s הוסיפה אפל מנגנון הגנה מיוחד, כך שחיישן טביעת אצבע ספציפי וייחודי לכל מכשיר ומקודד ישירות ללוח האם על-ידי אפל בעצמה, זאת על מנת למנוע מצב של מעקף אבטחה. כלומר, המכשיר מזהה למעשה כי החיישן שהוחלף אינו שייך למכשיר הספציפי ובעקבות כך מקפיץ את השגיאה המדוברת שאינה ניתנת לתיקון כאמור.

אפל, שמיהרה להגיב לנושא, מסרה כי: "אנו מגנים על המידע האישי של המשתמש הנמצא בחיישן טביעת באצבע, ומכיל פרטים שונים אודותיו לרבות סיסמאות למיניהן, אמצעי תשלום ועוד. בעת החלפת הכפתור במעבדה שאינה מורשית, רכיבים שאינם מקוריים עלולים לגרום לבדיקת האבטחה והאימות להיכשל. אנו ממליצים לפנות לשרות הלקוחות שלנו."

על מנת להתגבר על השגיאה המדוברת, האפשרות היחידה היא להחליף את כפתור הבית אך ורק בחנויות אפל מורשות (שכידוע אינן נמצאות בארץ) או לחלופין לגשת למעבדות מאושרת מטעם אפל עצמה (גם אינן קיימות בארץ). הגילוי המדובר עורר זעם רב ברשת, שכן המשתמשים יאלצו כעת להשקיע סכום לא מבוטל של כ-200 דולר בתיקון כפתור הבית, סכום בהחלט לא מבוטל. יחד עם זאת חשוב לזכור כי כאמור חיישן טביעת האצבע מכיל פרטים רגישים של המשתמש כגון מספר פרטים אישיים וכן סיסמאות למיניהן –  על כן זוהי הסיבה לאבטחה המחמירה.

כאמור, בארץ אין מעבדה מעבדה מורשית מטעם אפל עצמה. לכן, על המשתמשים הישראלים לנקוט במשנה זהירות בנוגע לתיקון כפתור הבית שכן אחריות היצרן שניתנת בארץ אינה מכסה מפני שבר ו/או תקלה שנגרמה כתוצאה משימוש לא זהיר במכשיר. משתמשים שחיישן כפתור הבית הושבת ולא באשמתם, מחובת נותנת האחריות למכשיר להחליפו בחדש.

 • ‫אביאסף פנש‬‎

  כתוב שם שאין מעבדות מעבדות מורשות בארץ, ואידיגיטל זה מעבדה מורשת…

 • יוסף

  שלום.
  רכשתי אייפון משומש מחו"ל, הגיע תקין לחלוטין, אייפון שש פלוס. ברגע העדכון חלה השגיאה הזאת. לקחתי את המכשיר לאידיגיטל, אמרו לי שהם לא יכולים לעזור כי המכשיר נרכש בארה"ב והוא דגם שונה ממה שנמכר בארץ. אמרו לי שרק בחנויות אפל יכולים לעזור.
  חצי שנה אחרי טסתי לרומא לחופשה, הלכתי לחנות אפל סטור ובמקום בלי לפתוח את המכשיר, רק ראו שיש לי את השגיאה הזאת פתחו לי חדש מהקופסה.

  אם יש עדיין אחריות יצרן והבעיה הזאת צצה – אל תדאגו אפשר לטפל בזה.

  • בן

   איזה מזל..אז כל מה שצריך לעשות זה לשלם על חופשה בחו"ל ואז מסדרים לך?
   חברה מפגרת

 • arnon

  זה להגן על תמונות הפורנו…..
  על שימושי שיימינג…. שיים און יו אפל.
  או אולי תודה רבה……

 • David Shalom

  מה עם 'שגיאה 1'?
  זו השגיאה שבכלל קנית איפון.

  • DeadPool

   אני שמח שלא עשיתי את השגיאה הזאת אין על אנדרואיד.

 • נתי

  אפל שווה לקקה של חברה אם זה המצב

 • Yossi Cohen

  רגע… עלות תיקונו של כפתור הוא כעלות הייצור של המכשיר???

  • שלומי

   כזו היא אפל. חזירה.