קשה להיזכר אם הייתה תקופת ניחושים קולעת כל כך כמו לפני ההשקה של האייפון 5 (iPhone). אם בדורות הקודמים של הטלפון החכם התפוחי היו הרבה מאוד ניחושים מושכלים יותר ומושכלים הרבה פחות, במקרה של הטלפון הנוכחי, הראשון שיוצא תחת הנהגתו של טים קוק, נדמה היה שכמעט כל מה שאומרים עליו הוא נכון. קשה לנו לומר אם מדובר בהתרופפות מערכת האבטחה של אפל (Apple) או בשחרור טיזרים מכוון, אבל בשורה התחתונה, כשההכרזה הרשמית הגיעה, אף אחד לא היה ממש מופתע ממה שיש למכשיר להציע. זה לא אומר שבגלל זה צפיות המכירות של האייפון 5 להיפגע, זה רק אומר שעוד משהו השתנה בממלכה. לגבי השאלה האם מדובר בטלפון שימשיך את ההצלחה של הדורות הקודמים, הסקירה להלן כבר תתן לכם את התשובות שאתם מבקשים.

סמארטפון בגודל המתאים, לא לדעת כולם
לאחר כשנתיים עם אותו עיצוב, אפל החליטה לרענן את העיצוב החיצוני של האייפון 5, ולא משנה אם אתם שונאים או אוהבים אותו, אם כבר גיבשתם דעה, דבר אחד וודאי אפשר לומר עליו: האייפון 5 הוא בין הטלפונים החכמים הכי יפים שקיימים כיום, אם לא היפה ביותר שבהם. הוא פשוט מעוצב היטב, ואי אפשר שלא להתפעל ממנו.

ההבדל הבולט לעין, מול הטלפונים הקודמים בסדרה, הוא הדקיקות והמשקל של האייפון 5. עם עובי של 7.6 מ"מ ומשקל של 112 גרם בלבד, האחיזה באייפון 5 היא פשוט תענוג. גם המראה שלו הוא הצלחה. המתכת המלוטשת שמקיפה את כל המכשיר מקנה לו מראה יוקרתי ויפה במיוחד שקשה שלא לאהוב. עוד דבר נוסף שאפל שינתה בעיצוב הוא האלומיניום מאחורה: להוציא פס צר בחלק העליון והתחתון של המכשיר, כל החלק האחורי מכוסה באלומיניום נעים למגע. לגבי כותב שורות אלו אין כל ספק: עם העיצוב החדשני, הדקיקות והחומרים האיכותיים שממנו הוא עשוי, האייפון 5 הוא מכשיר דגל אמיתי.

לאייפון 5 יש עוד כמה פרטים שמאפיינים אותו. מקדימה נמצא המסך יחד עם כפתור הבית, האפרכסת, המצלמה הקדמית והחיישנים. בצד העליון נמצא כפתור הכיבוי, בעוד שבצד ימין ממוקמת מגירת הננו-סים, בצד שמאל נמצאים כפתורי עוצמת הקול וכפתור השתק. בצד התחתון נמצא עולם ומלואו: הרמקול, מחבר ה-Lighting החדש, מיקרופון וחיזור 3.5 מ"מ לאוזניות שמיקומו כעת זהה לזה שב-iPod Touch. מאחור נמצאת מצלמת 8 מגה-פיקסלים עם מבזק לד (LED) ומיקרופון, סמל התפוח הנגוס של אפל ועוד מספר כיתובים.

אחרי 5 דורות: מסך האייפון גדל
מאז האייפון הראשון, האייפון 2G, אפל נשארה מקובעת עם מסך ה-3.5 אינץ' ולא שינתה אותו אפילו במילימטר אחד. ב-2010 הגיעה נהירת האנדרואיד (Android) הגדולה עם מסכים שרק הלכו וגדלו, וב-2012 מכשיר אנדרואידי שאין לו מסך 4.7 אינץ' לא יכול להיחשב מכשיר דגל. ב-2013 טירוף הגדלת המסכים ייפסק כנראה עם מסכי ה-5 אינץ' ברזולוציית Full HD. הרבה מאוד תגובות חיוביות ושליליות נשמעו בנוגע למגמת הגדלת המסכים, שכן זה פוגע בנוחות השימוש בטלפון החכם, על אף שמצד שני נוח יותר לצפות בסרטים ולשחק. אם תשאלו אותנו, לאייפון 5 גודל המסך המתאים לכל סוגי השימושים השונים. מדובר במסך בגודל 4 אינץ' עם רזולוציה של 1,136X640 פיסקלים ולראשונה במכשיר אפל כלשהו, עם יחס היבט של 16:9. המסך הוא מהסוג המוכר לנו מהאייפון 4/4S, ה-IPS LCD Retina Display עם צפיפות של 326 פיקסלים לאינץ'.

את היתרונות של מסך הרטינה של אפל כולם מכירים וכבר כמעט שאין צורך לחזור עליהם: חדות תמונה גבוהה וכן בהירות גבוהה שמאפשרת שימוש במכשיר גם באור שמש ישיר. כעת גם איכות הצבעים טובה יותר: לעומת ה-4S, רוויית הצבעים באייפון 5 גדולה ב-44%, מה שנותן לתמונה מראה טבעי ומדויק יותר למציאות, וזהו ללא ספק המסך עם הצבעים הכי מדויקים שראינו עד כה. גם יחס ה-16:9 הטבעי סוף כל סוף מאפשר לנו לצפות בסרטים כמו שצריך לצפות בהם, ללא קווים שחורים במרבית המקרים.

מבחינת המגע כמובן שאין חדש תחת השמש והמגע מצוין והטוב ביותר שנתקלנו בו. החידוש כאן הוא שהפעם שכבת המגע נמצאת בתוך המסך עצמו, מה שתורם לתצוגת צבעים מציאותיים יותר, וכמובן, גם למגע משופר ומדויק יותר.

עוד בנושא

iOS 6: מה יש לחדש?
האייפון 5 מביא איתו את הגרסה החדשה ביותר למערכת ההפעלה של אפל, iOS 6. המרכיבים החדשים בעדכון היו יישום המפות החדש, התמיכה המובנית בפייסבוק, Shared Photo Stream ועוד כ-200 שינויים חדשים, בעיקר מתחת למכסה המנוע של המערכת. אין שינויי ממשק מהותיים או משהו בסיסי חדש לספר עליו. מסך הנעילה נשאר כפי שהוא, עם תצוגת התאריך והשעה, מחוון הגלישה לפתיחת המכשיר מנעילה, וקיצור דרך ישיר אל המצלמה על ידי גרירת הצלמית שלה כלפי מעלה. גם מערכת ההתראות במסך הנעילה לא השתנתה מה-iOS 5, והן יוצגו לכם לפי סדר הגעתן על גבי המסך, שהחלקת האצבע ימינה על ההתראה תוביל אתכם ישר אליה.

ממשק הדפים/תפריטים המסודר לא השתנה: כל היישומים מסודרים בדפים/מסכים שמשלבים את תפריט היישומים יחד עם הממשק הנוח של המכשיר. את היישומים ניתן לסדר לפי החשק בשורות, ובמידה ונגמר המקום, נפתח דף חדש. כמו כן ניתן להציב עד 16 יישומים בתיקיה אחת על ידי גרירה של יישומים, במסך העריכה, אחד על גבי השני. החלקת האצבע מפס הסטטוס העליון חושפת את מסך ההתראות בו מוצגים כל ההתראות שהגיעו ו/או טרם התייחסו אליהן, כשהסידור הוא בהתאם ליישום ממנו הגיעה ההתראה. לחיצה על שורת הודעה במסך ההתראות תוביל ישירות אל היישום המתאים. כמו כן ניתן לשלב 3 ווידג'טים שאפל מספקת: מזג האוויר של מקום מסוים, מניות, והדבר החדש הוא כתיבת סטטוס בפייסבוק/ציוץ בטוויטר לאחר שמגדירים את החשבון. לחיצה כפולה על מקש הבית מובילה אתכם לשורת מטלות הפתוחות, בה ניתן לעבור בין היישומים הפתוחים, ואף לסגור אותם, ואף לבצע והחלקה שמאלה כדי לקבל גישה נוחה יותר לנגן המוזיקה ושינוי עוצמת הקול במכשיר.

אז מה כן השתנה בממשק? דווקא יישומים פנימים עברו שינוי ממשק ואפשר לשים לב לתוצאות: כל החנויות (App Store, iTunes, iBooks Store) קיבלו ממשק שחור עם תפריטים יותר נוחים ועם אפשרויות אופציות מגוונות; נגן המוזיקה נצבע כולו בצבע אפור; גם יישומי המצלמה ומזג האוויר עברו שינויים קלים. החידושים הכי בולטים הם כמובן פייסבוק והמפות – התמיכה בפייסבוק מאפשרת לשתף כל דבר מהמכשיר עצמו ישירות אל פייסבוק, ואפילו לעשות לייק ליישומים/מוזיקה מה-App Store/iTunes. גם ספר הטלפונים הסתנכרן עם פייסבוק, כולל גישה לפרופילים ישירות מכרטיסיות אנשי הקשר. אולי לא ברמה של HTC או Windows Phone 8, אך בהחלט מספק.

על יישום המפות נאמר כבר הרבה, למרות שרואים את השיפורים מידי פעם לפעם כשנכנסים אליו, ובגרסה 6.1 זה הכי בולט לעין. אם כבר, אז רצינו לנצל את הפסקה הזאת ולומר שכל עוד מדובר בישראל, יש שיפור עצום לעומת המפות של גוגל – המיפוי של הארץ הוא המיפוי של Waze, וברוב תמונות הלוויין מוצגת איכות יותר טובה מזו שמציעה גוגל (Google) ביישום שלה. עם זאת אין ניווט קולי בעברית, ולזה כבר נצטרך לחכות שסירי (Siri) תגויר, ואז נקבל תחליף ראוי ל-Waze. גם תכונת ה-Flyover פשוט מהממת – אפשר להכיר את כל מנהטן מבלי שאפילו הייתם שם. אז לא הכל רע ביישום המפות הזה.

המקלדת במצב האופקי נשארה ללא שינוי, ובמצב הרוחבי יש שינוי עקב הגדלת המסך ל-4 אינץ'. אבל, המקלדת הרוחבית לא מנצלת את כל גודל המסך המוצע. ולמרות זאת, יותר נוח להקליד מאשר בעבר.

הטלפון המהיר בעולם
אפל תמיד הייתה ידועה בשילוב מנצח בין חומרה לתוכנה. כידוע היא מתכננת את המעבדים בהם היא משתמשת, עבור הטלפונים החכמים, וגם את מערכת ההפעלה, והשילוב הזה מעניק לאייפון ביצועים משופרים גם אם הוא נחות על הנייר ממתחריו מבחינת עוצמה. זה דבר שחוזר על עצמו מאז האייפון 4, בהשוואה למכשירי האנדרואיד המתחרים, והפעם אפל יצרה את המעבד שלה מאפס עם כל התכנונים הדרושים לכך, והתוצאות בהתאם.

האייפון 5 מגיע עם ה-A6, מעבד כפול ליבה במהירות של 1.3 ג'יגה-הרץ שמבוסס על מה שאפל מכנה Swift, בשילוב עם המעבד הגרפי SGX543MP3 ועם 1 ג'יגה-בייט זיכרון RAM. ה-A6 לא מבוסס לחלוטין על על ארכיטקטורת Cortex A9 או A15, אך הוא כן מכיל אלמנטים מה-Cortex A15, והביצועים בהתאם. כמו שכתבנו בתחילת הפסקה, הביצועים של האייפון 5 מרהיבים: מהירות התגובה שלו לכל לחיצה היא פשוט מיידית ונהדרת, וזה בא לידי ביטוי בכל אלמנט: שיחה, הודעות, מעבר בין יישומים, טעינת דפים, ועוד.

במרבית מבחני אמת המידה המשותפים האייפון 5 הצליח להביס את מתחריו, כולל בזירת הגרפיקה בה הוא היה שני רק למוצר אחר של אפל – האייפד 4. בשורה התחתונה של נושא זה, האייפון 5 מספק את הסחורה ואפילו מעבר, ואחרי שהבדיקות שלנו ואתרים חיצוניים ביצעו, אנו יכולים להגדיר אותו כטלפון החכם המהיר בעולם.

מולטימדיה ויישומים
כפי שכתבנו נגן המוזיקה ב-iOS 6 עבר שינוי גוונים, אך מלבד זאת, הכל נשאר אותו דבר: בשורה התחתונה מוצגות 4 צלמיות וניתן לקבוע 4 קיצורי דרך. לפני העריכה מוצגים האלבומים, אמנים, שירים ורשימות השמעה. בממשק השמעת המוזיקה יש את כל המקשים הדרושים לשליטה בשיר. ברגע שמעבירים את האייפון ממצב אנכי לרוחבי, כשמדפדפים בספריית המוזיקה מופיעה תצוגת האלבומים.

אם כבר מוזיקה, אז שווה לציין שחנות ה-iTunes Music של אפל הושקה בארץ וכעת ניתן לרכוש מאגר מוזיקה עצום של מעל 20 מיליון שירים דרך יישום ה-iTunes באייפון או דרך התוכנה במחשב. אנו ממליצים להשתמש ב-iTunes Match, שירות שמגבה את כל השירים מהאייפון לענן של אפל, וגם מחליף שירים לאיכות טובה יותר אם הוא מוצא אותם ב-iTunes (לפרטים נוספים הכנסו לאתר של אפל), וכל זאת בעלות של 90 ש"ח לשנה. בנוסף, אפל חתמה על הסכם עם אקו"ם, כך שעם הזמן ובקצב מדורג תתחילו יותר לשים לב לאלבומים/שירים של אמנים ישראליים ב-iTunes.

בכל מה שקשור לאיכות השמע דרך האוזניות, האייפון 5 ממשיך כמו קודמיו להציע איכות מהגבוהות ביותר. יחד עם האוזניות החדשות שאפל יצרה, ה-EarPods, שהותאמו במיוחד לאייפון 5 ולאייפוד טאץ' 5, חווית המוזיקה מהנה אפילו יותר. בשונה מהאוזניות הקודמות של אפל שהגיעו בקופסה, ה-EarPods מציעות יותר באס, ושומעים צליל הרבה יותר טוב ונקי. כמו כן, ה-EarPods עמידים בפני מים, זיעה וקור מקפיא במיוחד – ככה שמדובר בשדרוג עצום מהאוזניות הקודמות.

נגן הווידאו נשאר בדיוק כפי שהיה. אבל, עכשיו כשמסך האייפון גדל, אפשר לצפות בכל סרטי ה-16:9 במסך מלא. האייפון 5 תומך רק ב-MOV וב-MP4 עד איכות של 1080p ללא בעיות, ומעבר לפורמטים האלה צריך להשתמש ביישומי צד שלישי שכן יודעים לנצל את המפרט הטכני של המכשיר, ולהציג סרטים בכל הפורמטים השונים. יציאת HDMI אפשרית דרך מתאם שאפל בנתה במיוחד.

גלריית התמונות נותרה ללא שינוי ממשי מ-iOS 5, אבל יש משהו קטן ונחמד חדש וזו אפשרות שמכונה Shared Photo Stream. מדובר במעין יישום אינסטגרם (Instagram) קטן של אפל שמאפשר לשתף את כל התמונות מזרם התמונות – שמועלות לאתר של אפל ומאוחסנות שם למשך חודש, כך שניתן לצפות בהן במכשירי iDevice מבלי להתאמץ – עם אנשים אחרים כל עוד יש להם מכשיר של אפל. ברגע שהתמונה מגיעה ליעדה, היא מופיעה כאלבום חדש בפתיחת גלריית התמונות. ניתן להגיב לתמונות הללו ואף לשתף עם אחרים.

מרבית היישומים ב-AppStore כבר עודכנו לרזולוציה החדשה של האייפון 5, ומגמה זו תמשך. כמו כן, יש מפתחי יישומים שהשתמשו בגודל הגדול של המסך כדי לשפר את היישומים שלהם, כולל שינוי עיצוב.

מצלמה: אותה גברת בשינוי אדרת
האייפון 5 מצויד במצלמה זהה לזו של ה-4S: מצלמת 8 מגה-פיקסלים המכונה iSight ומציעה את עדשת 'חמשת האלמנטים', צוהר של F/2.4 וחיישן עם תאורה אחורית. אז מה השינויים לעומת ה-4S? ע"פ טענתה של אפל, האייפון 5 יכול להוציא תמונות איכותיות יותר בתנאי תאורה חלשים או בלילה, הודות למצב צילום דינמי בתאורה נמוכה, הרבה בזכות המעבד עצמו שמסוגל לסנן רעשים דיגיטליים. גם הטיפול בעדשה עצמה טוב יותר, לפי אפל, ולכן התמונות יהיו יותר חדות מבמעבר. בנוסף, העדשה מוגנת מבפני שריטות הודות לקריסטל ספיר שמעניק הגנה חזקה ועמידה יותר מבעבר. בהשוואה לאייפוון 4S, האייפון מצלם תמונות מהר יותר ב-40%. עוד דבר חדש הוא הדובדבן שבקצפת: מצב הפנורמה שלגביו נפרט בהמשך. ממשק המצלמה נותר מחוסר הגדרות כמו שהיה: צילום, מעבר זריז לגלריה, אפשרות שליטה במבזק, אפשרות HDR, פנורמה וזהו זה. ההגדרות נקבעות ברובן באופן אוטומטי, מלבד אפשרות נעילת המיקוד. זיהוי הפנים, הסצנה (נוף, דיוקן וכדומה), נעשים באופן אוטומטי, וזה פשוט עובד.

התמונות, כאמור, נראות נהדר: הרעש הדיגיטלי כבר לא קיים, כמות הפרטים בתמונה גבוהה במיוחד, הצבעים חיים ומציאותיים. פשוט כיף לצלם. האכזבה היחידה שאין את תכונות כמו שאפשר למצוא ב-Galaxy S3. לדוגמה, האפשרות לתפוס כמה תמונות אחת אחרי השנייה. להלן דגימת תמונות: (הימנית והאמצעית נלקחו בתנאי תאורה חלשים)

הדובדבן שבקצפת, כאמור, שהרבה אנשים יאהבו זהו מצב הפנורמה שניתן למצוא גם ב-4S: זה לא סתם עוד צילום פנורמה, אלא מצב בו אפשר לתפוס תמונה בגודל של עד 28 מגה-פיקסל בזווית של עד 240 מעלות בצורה הפשוטה והקלה ביותר. בעזרת הג'ירוסקופ ומעבד ה-A6, כל מה שצריך לעשות הוא להחזיק את המכשיר במצב יציב ב-2 ידיים ופשוט להחליק את האייפון משמאל לימין. קל מאוד להוציא תוצאות מוצלחות, ואפשר להגיד שזהו מצב הפנורמה המתקדם והאיכותי ביותר בעולם הסלולר. להלן דגימה של הר החרמון ורמת הגולן:

צילום וידאו
המקסימום שאפשר לבקש היום, Full HD 1080p ב-30 פריימים לשנייה. השיפורים שניתן למצוא הם צילום תמונה במהלך בצילום הוידאו וייצוב וידאו טוב יותר בהשוואה לעומת ה-4S. מבחינת האיכות האייפון 5 עושה את העבודה כראוי, כצפוי. יש המון פרטים בווידאו, איכות מצוינת, יציב מאוד, אם כי עדיין לא מושלם ויש מה לשפר, אין רעש דיגיטלי והמיקוד מבוצע בצורה מהירה ומדויקת. אם נכנס לפרטים הטכניים, ה-Bitrate לשניה בווידאו הוא 17 מגה-בייט, כשהאכזבה היא מאיכות הסאונד: לאייפון 5 יש 3 מיקרופונים, ועדיין קידוד הווידאו מבוצע במונו ולא סטראופוני . גם גודל הווידאו קטן מבעבר, מה שאומר ששליחת סרטוני וידאו יכולה להיות מהירה יותר. חסרה לנו האפשרות לבחור בין גודל הוידאו: 720P או 1080P, כי לא תמיד 1080P שימושי.

רמקול, איכות שיחה ו-FaceTime HD
האייפון 5 מצויד ברמקול מונו הנמצא בתחתית המכשיר בצד שמאל ובעוד 3 מיקרופונים שאחד נמצא ליד המצלמה, אחד בתוך האפרכסת ואחד במקביל לרמקול. מבחינת שיחה, גם ברמקול וגם באפרכסת, הצליל היה חזק וצלול כמו שציפינו, וסוף כל סוף האייפון לא שכח להיות גם טלפון, ולהן הסבר מדוע:

לאייפון 5 יש מאפיין, שלצערנו לא קיים כמעט במכשירים אחרים, ושמו HD Voice Call. כמו שאפשר להבין מהשם, כשמאפיין זה פעיל, השיחה נשמעת הרבה יותר חזקה ונקייה מרעשים לעומת שיחת סלולר רגילה. כדי שהוא יעבוד שי צורך בתמיכה של המפעילה הסלולרית וגם שהוא יהיה קיים בטלפון בצד השני של השיחה. ברוב המכשירים של נוקיה (Nokia), כולל הלומיה החדשים, ובמעט מכשירי אנדרואיד המאפיין הזה קיים, והיינו שמחים לנסות אותו ולקוות שהוא יהיה סטנדרט גם במכשירי סלולר אחרים.

עוד מאפיין שאפל נזכרה להוסיף הוא שליחת הודעה תוך כדי סינון שיחה. תוכלו להוסיף כמה הודעות משלכם, כולל כמה שכבר אפל הכינה מראש. ההודעה יכולה להישלח גם על ידי שירות ה-iMessage של אפל, תלוי האם למסונן יש גם אייפון.

בגזרת ה-FaceTime, סוף כל סוף ב-iOS 6 יש אפשרות לשוחח גם על גבי דור 3, רק תזהרו שזה לא יגמור לכם את כל חבילת הגלישה, כי שיחת וידאו (גם בסקייפ) דורשת העברת נתונים רבה. בנוסף לזה, המצלמה הקדמית של האייפון 5 שודרגה ל-1.2 מגה פיקסל ואיכות וידאו של 720p, ככה שהשיחות יהיו יותר איכותיות בתמונה וגם בשיחה עצמה.

דפדפן וחווית הגלישה
האייפון 5 מצויד ב-WiFi a/b/g/n Dual-Band 5GHz, מה שמנע העבר את השקת ה-Galaxy Nexus בארץ. כמובן שלא נתקלנו בניתוקים כלשהם, כשגם הצלחנו לאתר רשתות WiFi היכן שאחרים נכשלו. מהירות ההורדה הייתה גבוהה בהתאם למהירות של החיבור האלחוטי.

הממשק של דפדפן הספארי (Safari) כמעט ולא השתנה. פס הכתובות עם החיפוש נשאר במרומי הדף, כצו גם כפתורי הקדימה, חזור, שיתוף, חלונות וכו'. לחיצה על כפתור ההיסטוריה מציגה בנוסף להיסטוריה את הסימניות, המועדפים ורשימת הקריאה (שכעת גם נתמכת ב-iCloud וב-3G). אפשרויות חדשות ב-iOS 6 הן האפשרות לצפות בדף במצב רוחבי במסך מלא ובאמצעות ה-iCloud לראות איזה דפים פתוחים במכשיר iOS אחד לבין מכשיר ה-iOS השני שלכם ולעלות תמונות לשרתי תמונות השונים מגלריית התמונות דרך הספארי.

עם iOS 6, מעבד ה-A6 וה-JavaScprit החדש של הספארי, האייפון 5 (אחרי האייפד 4) הוא המכשיר הסלולרי שטוען את הדפים הכי מהר בעולם הסלולר, וזה מתבטא גם במבחני דפדפן כמו SunSpider ו-BrowserMark. כמובן שהניווט בדף והזום עם מולטי טאץ' נשארו חלקים כמו בעבר. עם הגדלת המסך והאפשרות לצפייה בדף על מסך מלא לחלוטין, הגלישה באייפון 5 מהנה מתמיד.

גם Siri השתדרגה

ב-iOS 6, גם סירי הצטרפה לאייפון 5 מה-4S והיא אפילו למדה מגוון חדש של שפות (נקווה שבקרוב גם עברית) ומגוון חדש של פעולות. מלבד הדברים הרגילים, היא גם יכולה לכתוב סטטוס בפייסבוק, לקריין תוצאות של משחקי ספורט שונים ממגוון ליגות שונות ברחבי העולם, למצוא מסעדות שונות (רק בארצות הברית) ולהזמין כרטיסים לסרט ולברר אפילו מתי הם מוקרנים (שוב, רק בארצות הברית). כעת גם ניתן לפתוח דרכה יישומים שונים, למקרה שמתעצלים לעבור בין מסכי המכשיר.

קישוריות
בכל מה שקשור לקישוריות, גם כאן לא השתנה בכלל. ניתן להשתמש ב-Bluetooth 4.0 לחיבור לדיבוריות, אוזניות בלוטות' וכדומה, אך עדיין לא לצורך העברת קבצים. ה-WiFi עבר שדרוג שכבר ציינו. NFC לא יהיה בזמן הקרוב, ורדיו FM אמיתי ניתן למצוא רק באייפוד נאנו החדש.

יש תמיכה גם בנקודת גישה אישית, המוכרת יותר כ-WiFi Hotspot, ואפשר להחזיק אותה הרבה מאוד זמן בהשוואה לעבר, בזכות הסוללה החזקה של האייפון 5.

העברת מולטימדיה לאייפון (סרטים, מוזיקה) עדיין מתבצעת דרך ה-iTunes ו"ההקלות" שהגיעו ב-iOS 5 עדיין כאן ואין שיפורים בגזרה הזאת. ה-iTunes עצמה שודרגה לגרסה 11 לא מזמן עם ממשק חדש וביצועים טובים יותר בחלונות, כך שמאוד נוח לעבוד אתה. שדרגו אם עוד לא שדרגתם.

חיבור ה-Lighting הוא הבולט ביותר בתחום הקישוריות. אחרי יותר מעשור אפל נפרדה מחיבור ה-30 פין, ומחבר ה-Lighting החדש כבר מצא דרכו גם לאייפד 4 ולאייפוד טאץ' 5. הוא קטן יותר בכ-80%, בגודל של microUSB פחות או יותר, והוא יותר עמיד ונוח לשימוש.

וידאו: מה חדש באייפון 5

סוללה
האייפון 5 מצויד בסוללה של 14,40mAh כשעל פי אפל היא מסוגלת לספק 8 שעות שיחה, 10 שעות צפייה בוידאו וגלישה ב-WiFi , עד 8 שעות גלישה ב-LTE, ו-225 שעות המתנה.

בדומה למכשירים רבים אחרים, הסוללה של האייפון 5 מספקת ועם שימוש רגיל אפשר להגיע עד שעות הערב המאוחרות (9-10 בערב) ולהטעין במהלך הלילה. בשימוש כבד יותר עם משחקים או צפייה בוידאו על גבי דור 3, צפו לבזבוז יותר מסיבי של הסוללה. מעבד ה-A6 החסכוני עושה את עבודתו וגם הגדלת המסך לא מורגשת בזמני הסוללה, ששופרו במעט משל ה-4S.

מחיר
שלושה חודשים לאחר השקתו בעולם, האייפון 5 ינחת כאן בארץ ביום חמישי הקרוב ב-4 מפעילות הסלולר הגדולות: סלקום, אורנג', פלאפון והוט מובייל. באורנג', פלאפון והוט מובייל המחיר ההתחלתי הוא כ-3,950 ש"ח לגרסת ה-16 ג'יגה-בייט, כשהמחיר רק יכול לעלות בהתאם לכמות התשלומים שמשלמים בגלל הריבית. בסלקום גרסת ה-16 גי'ה-בייט היא הכי יקרה והיא עולה 4,180 ש"ח לרגע זה, כשהמחיר עולה בתשלומים. המחירים של גרסת ה-32 ג'יגה-בייט כמובן גבוהים יותר ורצוי לגשת למפעילה הסלולרית שלכם ולברר פרטים לגבי עלות המכשיר כולל החבילה ללא הגבלה שהם מציעות – המחיר משתנה תמיד. חשוב לזכור שאפשר גם לרכוש את האייפון דרך המפעילות ללא כל התחייבות כלשהי – כאילו מדובר בחנות. שוב, בררו את כל הפרטים הדרושים.

בחנויות הפרטיות האייפון 5 עדיין נמכר בגבוה מהמפעילות אך המחיר צפוי להתרסק ברגע שהוא יושק. המכשיר גם משווק ב-iDigital ע"פ אותם מחירים של אורנג' (הנמוכים ביותר ממה שאורנג' מציעה).

לסיכום
אפל ענתה על כל ציפיותינו מהאייפון 5 ואפילו מעבר לכך. העיצוב החדש והיפיפה, הגדלת המסך שהייתה דרושה, מעבד ה-A6, האוזניות החדשות, מצלמת ה-8 מגה-פיקסלים המשודרגת, וכמעט כל דבר קטן שנעבור עליו. האייפון 5 הוא מתחרה ראוי לכל הטלפונים הסלולארים הקיימים, וגם החדשים שיבואו אלינו: המלחמה מול סמסונג והגלקסי 3 גדולה מתמיד, כשגם HTC מנסה להפריע ולהתברג בשלישיה. הבחירה של האם לקנות אותו או לא – תלויה בהעדפות שלכם. מסך גדול או מסך קטן? iOS או אנדרואיד? הבחירה היא מגוונת מתמיד, ועם המחיר הנמוך (יחסית למה שציפינו) במפעילות הסלולר, עסקה שבה מעורב האייפון 5 היא כדאית מתמיד.

אהבנו:
– העיצוב החדש והדקיק, האייפון שוקל כמו נוצה
– מסך ה-4 אינץ' האיכותי ביותר
– המגע ששופר במעט
– מעבד ה-A6 מפתיע בהחלט; מהטובים ביותר בשוק
– מעבד גרפי עם ביצועי גרפיקה מעולה במשחקים כבדים
– 1GB RAM נותן מרחב פעולה רחב
– מהירות הגלישה בספארי
– מצלמת ה-8MP האיכותית יותר וצילום הוידאו המשודרג
– מצב הפנורמה
– ספיקר ואפרכסת חזקים עם 3 מיקרופונים
– שירות ה-iCloud
– איכות השמע באוזניות וה-EarPods החדשים

לא אהבנו:
– אין יציאת USB סטנדרטית
– אין העברת קבצים דרך ה-Bluetooth או מצב אחסון
– אין חריץ microSD
– תלות ב-iTunes בהעברת תכני המדיה
– אין רדיו FM

מה בקופסה:
– iPhone 5
– אוזניות EarPods
– מטען
– כבל Lighting ל-USB

מפרט טכני:
מעבד: 1.3GHz dual-core ARM Apple Deisgned CPU, PowerVR SGX543MP3 GPU, Apple A6 SoC
זיכרון: 16/32/64GB זכרון פנימי, 1GB RAM
מסך: 4 אינץ' מסוג LED-backlit IPS TFT ברזולוציה של 1136X640 פיקסלים, מגע Capacitive
מצלמה: 8MP, רזולוציה 3264X2448, צילום וידאו Full HD [email protected] FPS
קישוריות: Bluetooth 4.0, A-GPS, Wi-Fi b/g/n ,DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, LTE, 100 Mbps;
מערכת הפעלה: iOS 6 עם עדכוניים עתידים למשך שנתיים ויותר
סוללה: 1440 mAh
מידות: 123.8X58.6X7.6
משקל: 112 גרם
קרינה: SAR 0.95

>> מעדיפים מסך גדול יותר? צפו בסקירה של הנוט 2
>> אולי בדגל האנדרואיד? הנקסוס 4